Hatsan PCP: AT 44, ВТ65 и т.н.

diadowanio1

Редовен Потребител
Да, дотиквача е доста подострен, което не е много добре при някои чашки.
При различните модели проектили, отзад полата е с различна дълбочина.
Здравей :),бих се обърнал към теб с малкото ти име ,но не го знам .Достави ми удоволствие още в начало с приветствения ти пост към мен .
Относно избутвача ,за здравината му нямам грижа .Относно конуса, имаш право ,но съм го мерил.Чашките Баракуда 6,35 са с много дълбок конусен отвор оттзад ,почти на 2/3 от цялата дължина .Когато правих конуса ,имах в предвид ,че старият цилиндричен връх избутва по-напред проектила,а новият конусен ,потъва в отвора и го избутва по-назад .Монтирах за проба цевта ,сложих един проектил Баракуда и го избутах с избутвача ,даже белязах с черен молив върху избутвача докъде потъва в цевта .Внимателно свалих цевта и видях ,че проектила е доста по-напред от отвора на трансферпорта на цевта .Това ми бе успокоението . Проектилите H§N Grizli ,които имам ,като втори вариант, ще отиват още по - напред в цевта ,защото отзад челото им е плоско ,като на слуг.
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Бе не е много добре, малко стреля като пренапомпена "правотокова" пушка.Почва с ниски скорости и на 140бар. се отпушва и то с подскоци,нещо с редуктора се случва.Стоково идва слабичка,твоята е с дългата цев,трябва да е по- силна.На хроното имаш ли му вяра?
П.с
Качвам и таблицата в достъпен вид
Screenshot_20230924-073252-139.png
 
Последна промяна:

diadowanio1

Редовен Потребител
Бе не е много добре
Хроното не е сравнявано още с друго, когато го сравня ще разбера .Редуктора не съм го пипал (в бутилката имаше 100 бара и така я свалих и качих )Може и да си прав за него .Ники казва за редуктора на този модел ,че е недомислен и души пушката.Казваш че има скокове между изстрелите .Колко трябва да е разликата в скоростта ,от изстрел до изстрел, и 1 до 2 м/с разлика, скок ли е ? Поясни ми ,ако обичаш,ще ти бъда благодарен.Видях ,че декември 2022 си имал карабина Галатиан.Впечатления?
 
Последна промяна:

lynx

Редовен Потребител
Здравей :),бих се обърнал към теб с малкото ти име ,но не го знам.....
Здравей, Рачо ми е името.
На въпроса ти за регулатора:
Пушките с регулатор/редуктор трябва да стрелят с доста близки стойности през цялото "плато" изстрели.
Платото е целия диапазон/коридор на "равните по скорост" изстрели.
При някои пушки с редуктор платото е примерно 5 м/сек. , при други се търсят 2 м/сек, но всичко е относително.
За някои колеги и 10 м/сек. коридор е приемлива вариация за целия диапазон, защото ги урежда точността.
За да намериш какво е платото на твоята пушка, трябва да я заредиш до максималното и налягане, не знам колко бара е на твоята пушка...
После с хронографа стреляш и записваш всички изстрели с каква скорост са и съответно примерно през десет изстрела записваш колко бара отчита манометъра на пушката. Когато скоростта стане прекалено ниска, спираш със замерването и си анализираш данните.
Ще се види в какви налягания са ти "равните" изстрели.
След като вече си от колко бара ти започват равните изстрели, занапред си зареждаш пушката само до там.
Примерно ако започва от 200 или 180 бара, пълниш само до толкова и стреляш.
Там където ти свършват равните изстрели спираш стрелбата и зареждаш пушката. Не съм много добър в обясневията... Успех!
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Първо едно уточнение,да не се възприема горния пост ,като заяждане,напротив!
Моя "опит" вероятно си го прегледал,но ето:
1-239 м/с , 8-242 м/с
2-241 , 9-243
3-243 , 10-241
4-244 , 11-242
5-242 , 12-243
6-243 , 13-244
7-244
втори барабан 150 бар.
14-244 м/с , 21-238м/с
15-243 , 22-236
16-242 , 23-236
17-241 , 24-236
18-241 , 25-234
19-240 , 26-231
20-240 , 100 бар.

Не коментирам преразход,мощност и т.н.,от 190 до към 120бар. имам двадесет изстрела в плато с 239-244м/с ,което по моите стандарти и за турска пушка модел на ...15 години си е бомба ако реша нещо повече ще ходи при чичо доктор,знаем Кой е :) ,демек не мисля за стартово налягане,къде е платото и т.н,пълня и стрелям.Ти имаш плато от 25тия изстрел до към 40стия,15 изстрела вплато с коридор 241-252м/с или разлика 10м/с.Сега относно редуктора...той требва да работи от стартовото работно налягане на резервоара до работното налягане на редуктора(да кажем 120бар) и след това отваря,според настройките пушката може да има може да има още няколко добри изстрела,може и веднага да почне да пада скороста с по 20,30 и повече м/с.При теб е обратното,редуктора спъва скороста в големите налягания и колкото повече спада налягането и се доближава до отварянето на редуктора скороста се увеличава.Относно работата на редуктора,при спортните пушки има хора за които разлика повече от 1м/с е катастрофа :) ! И другите колеги да споделят,но мисля нещо 3-5м/с е ок.Мощноста,сам виждаш,че е по -малка или равна Карабина версията въпреки по дългата цев.Галатияна е стар модел пушка със сигурност много колеги са минали по пътя на вкарването му в релси,на този етап моя стреля,но е Хасан и утре не се знае...!!! :)
Поздрави!
 
Последна промяна:

diadowanio1

Редовен Потребител
Първо едно уточнение,да не се възприема горния пост ,като заяждане,напротив!
Няма бе човек :) ,нали се рзбрахме с теб ,след първата конфронтация,че оставаме приятели.Поста ти е много полезен за мен .Прочитам го и се уча .Между другото, знаеш ли коя година модел са тия Галатияни и Галатиан 4 ( моят ) коя година е модел , 1, и 2 по-ранни ли са или по-късни ? Аз нямам големи претенции към пушката,стрелям си за кеф ,по състезания няма да ходя.:)
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
,след първата конфронтация,
Няма такова нещо,ставаше дума за високи налягания и газове,не се знае кой е от среща,на какъв акъл е и колко време ще чете във форума и въобще имали четене с разбиране!Първото нещо в такива случаи е новия колега да схване ,че не става въпрос за игра с пластелин..та и от там може би по рязкото писане!
Та към въпросите ,незнам точната година на излизане на модела,но май е преди 2010г.,това I,II,III и IV не е свързано с някаква еволюция по механиката а разликите във външния вид с пластмасов приклад,тактически приклад или тъмбхоу,ако имам време ще се поразровя повече!
П.с
Горе съм поправил за работното налягане на редуктора,става дума не 120м/с а бара
Виж отвори редуктора профилактирай го може и да тръгне ,ако да и те устройват резултатите не бараш,ако не изтърбушване и започва драмата с пружините :)
До колкото разбирам не търсиш максимум мощност за сметка на брой изстрели а стрелба за удоволствие с по-малко помпане,демек 60дж. си е ок,опцията с редуктор си остава погледни тези има си упътване за монтаж:
 

Attachments

  • installation guide AT44-BT65-S200-P10-P12-FX (1).pdf
    498.6 KB · Прегледи: 9
Последна промяна:

diadowanio1

Редовен Потребител
Развълнуван съм днес.Търсих в Стара Загора по-леки проектили от 2 гр. и намерих тези сръбски,които нямат на етикета грамаж,Претеглих ги в къщи и видях ,че са 1,7 гр. 39 Tumb. Сръбски проектили.jpg
При опита да заредя пълнителите ,видях че не влизат .Замерих диаметъра им и видях,че е със ф 7,01 вместо с ф 6,35.Пробвах да го вкарам в цевта ,но не влиза,затова реших да ги калибровам малко ,като ги прекарам със сила през отворите на барабана . С голямо усилие и натиск минаха .После вече ги наредих и станаха проходни.
40 Тумб. Полата е 7,01 мм вместо 6,35.jpg
Напомпих пушката само до 150 бара(там откъдето вчера започваше платото),с цел да не правя излишни изстрели ,заради скапания редуктор.Резултатите ме очароваха .Скоростта се покачи с около 20 м/с. (виж PDF -а) Стрелях по старо кофражно платно от 22 м и групата беше прилична .Само три пробиха платното ,но другите си личат ,че са удряли на едно место .Целих се в дупката със стрелката.
41 Tumb. Групата.jpg
Ето резултатите от последните 10 изстрела
37.Тумб. Хронограф с проектили 1,7 гр.jpg
По пушката нищо не е правено, след частичният тунинг.Резултат е заради по-леките и плътни проектили.Следвашите дни ще я сложа пак на "операционната "маса и ще барна пружини,редуктор и други и може би ще мина 300 м/сек:)
 

Attachments

  • Замерване след тунинга с Fiel Target 1,7 гр.pdf
    420.1 KB · Прегледи: 2
Последна промяна:

lynx

Редовен Потребител
Дядо Ваньо, засега все още няма да придобиеш представа какво се случва с пушката, в кои налягания стреля добре и дали въобще редуктора/регулатора работи .
Плато се мери от максималното работно налягане на пушката и трябва да мериш с чашките, които ще ползуваш занапред.
Тези надкалибрените сръбски чашки не се знае дали не скопяват пушката, а да ги "калибрираш" през барабана не е много добра идея.
Ти стартираш стрелбата от 150 бара, а ако платото е в по-високите налягания няма как да го констатираш.
Като за начало зареди пушката до край и пробвай с нормални чашки какви резултати ще получиш.
Повечето от нас имат съмнения, че редуктора/регулатора на пушката въобще не работи и дано да грешим, защото това е детайл, който не се ремонтира лесно и от всеки. Успех!
 

diadowanio1

Редовен Потребител
Дядо Ваньо, засега все още няма да придобиеш представа какво се случва с пушката, в кои налягания стреля добре и дали въобще редуктора/регулатора работи .
Плато се мери от максималното работно налягане на пушката.Като за начало зареди пушката до край и пробвай с нормални чашки,какви резултати ще получиш.
Здравей Рачо, прострелването на пушката , с максимално работно налягане от 195 бара, го направих още при първото прострелване след тунинга .Може би си пропуснал -виж на стр.397 моят пост 7937 ,който си го чел вече, отдолу има прикрепен PDF файл.Това са резултатите с пълно работно налягане .Вижда се ,че при 195 бара пушката е удушена (от редуктора ) и прави само 185 м/с до към 145 бара ,където започват вече максималните стойности на скорост и енергия.
 

joro_ihr

Редовен Потребител
Явно наистина редуктора не работи. Ако така нареченото плато започва при 145 бара то нещо по пушката не е както трябва поне не и в този калибър.
Явно обема, който остава след редуктора дава най-голяма скорост при 145 бара. Ако редуктора ти работи и е настроен 135-145 бара ще имаш чудесно плато от високите налягания. За да разбереш какво се случва трябва да се качи на стенд редуктора. Ако ли не го вади и на правоток.
 
Последна промяна:

DGman

Редовен Потребител
Махай редуктора,напомпай пушката на 200 бара направи един хронотест и качи резултатите тук да се ориентираме в ситуацията къде почва и къде свършва платото
ППстреляй докато почне да пада скороста осезаемо
Записвай баровете след всеки пълнител
 

diadowanio1

Редовен Потребител

diadowanio1

Редовен Потребител
То проблема с редуктора вероятно си е от преди твоите интервенции,
Здравей, наистина проблема си го има отпреди.А при закупуването на нова бутилка си има риск и нейният редуктор да не е в ред ,но ще си имам една резерва.Утре ще отворя бутилката и ще видя нейният редуктор ,като не става просто ще го махна .
 

diadowanio1

Редовен Потребител
ИЗНЕНАДА......Днес свалих резервоара и демонтирах БК .Отдолу се вижда празна тръба ,няма Регулатор ,Хванала го е липсата ,или още при Хасан ,или в магазина , или някъде по пътя до мен. Kifa каза ,че пушката прилича на правотокова и позна. AC/DC музика.Интересното е , че на експлодер схемата на Галатианите също не е показан редуктор в резервоара ,но Ники спомена ,за такива при тунинга на 2-3 Галатиана.Или на тези по старите модели е слаган ,а сега вече не ,или се предлагат различни оферти с и без редуктор .46 Тумв. Вътре няма никой.jpg
48 Тумб. БК разглобен.jpg
Разглобих БК то ,почистих го .Преди да го сглобя разпробих отворите на тапата отзад ,на пружината ,които бяха ф 3 мм .Направих 4 отвора с ф3,5 мм.Направих го с цел ,защото видях че 6 те отвора на корпуса на БК то имат пропускателна площ от 75,07 кв.мм , а 7 те отвора на капачката само 49,46 кв. мм.Излиза ,като да се мъчиш да напълниш 2 цола тръба с половин цол. Пропускателната площ на отворите стана 60 кв.мм.Искаше ми се да разпробия всичките 6 отвора на тапата ,но стеничките между отворите щяха да станат много тънки.Развъртях регулиращият болт под пружината на ударника само с 1 оборот.При 2 оборота почва да опира в БК- то и го натиска много леко .Не че ще го отвори ,но ще има преразход при по-дълго време натиснат боен клапан.След тези малки подобрения,излязох в тъмното и изпуках 2 пълнителя от 190 бара до към 130 бара, в една стара дървена врата .Ето и резултатите,доближавам се бавно към 300 м/с.Като сменя пружината на ударника с по-твърда, пак ще пробвам:rambo:
43 Тумб.Прострелка след нов тунинг.jpg54 Тумб Хронограф.jpg55 Тумб.хронограф.jpg
На горното WiFi извлечение 9 -ти и 10-ти изстрели са без проектили,докато разбера ,че пълнителя е свършил,затова са такива "недоносени"
 
Последна промяна:
Нагоре