Хапване, пийване, кой какво обича и как го прави

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Водка и сельодкаРазни политици размахват плашилото на нова Студена война. За запознатите обаче, тя отдавна е избухнала и се води от двете страни на т.нар. „пояс на Водката”, успореден на Балтика. От едната й страна е Хелзинки, където твърдят, че „истинската руска водка се произвежда във Финландия”. С това твърдение не са съгласни не само главните виновници – руснаците, но и поляците, чийто алкохолен патриотизъм е с най-висок градус. Не остават назад и украинците с тяхната „хорилка”.

В неделния „Интернешънъл хералд трибюн” се съобщава, че скоро Брюксел ще трябва да се произнесе относно дефиницията на водката. Евробюрократите били склонни да характеризират божествената напитка като „разреден алкохол”, което би било върховно оскърбление за традиционните й производители и консуматори. По въпроса по изключение има единомислие между Европейската комисия и държавите от Стара Европа като Холандия, Франция и Австрия. Всички те били убедени, че водка може да се произвежда от всичко, които след това се дистилира в градуси.

Диспутът не е чисто теоретичен, тъй като бизнесът с водката достигал 12 млрд. долара годишни продажби. Напоследък на родния пазар пък сме свидетели на поредния синтез между политика и алкохолни градуси. След водката „Сталин” на лавиците се появи и новата „Путинка”. Навремето с тази съмнителна чест се ползваше и небезизвестният демократичен президент Елцин, известен с любовта си към чашката.

Ако обаче има несъгласия относно определението на този алкохол, никой не спори за това, що е хубава водка. Неизменният качествен показател са не само изписаните на бутилката градуси, но и главоболът „на другата сутрин”. Няма идеологически разногласия и относно мезето – ако портфейлът ви не може да си позволи хайвер, препоръчваме класическата сельодка. По възможност със ситно нарязан лучец


За хубава водка , не смятам , че има нужда да давам съвети.
Аз лично предпочитам Финландия и Кошкен корва, може Смирноф и Борзой.
Когато става дума за бюджетен вариант и трябва да се мине на БГ стока, ледено студена Търговище също върши работа.
Рецепта за сельодката утре.
 
A

Anonymous

Гост
Аз лично подкрепям становището на страните - традиционни производители на водка. Които, за разлика от Франция (баси, тия пък откога взеха да разбират от водка?!? или искат да я съсипят за да увеличат пазара на коняците си?) и сие, считат, че водката се прави само от суровини на базата на скорбяла.

Обаче не мога да се съглася по въпроса за сельодката и лука.
Лукът има прекалено остър вкус. Подходящ е за маринована цаца или шпроти, ама за сельодка... Натърална, само с нклк капки прясно изцеден лимон е по-вкусна. Особено ако е сельодка "Чапаев".
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Та по въпроса за сельодката.

Първо да изчистя една заблуда.
Такава риба сельодка - няма.
Приготвя се от херинга по няколко начина , в зависимост от предпочитанията.

Класическият начин, така както я приготвят в БИЛА.
Който си е купувал от там знае за какво говоря.
Продават я насипна от една около 3-4 килограмова пластмасова кофа.
Цената и е около 15лв за килограм.
В Метро се продават замразени филета херинга с кожа в пакети по 1кг на фирма Сирена мисля беше.
Струваше 6лв килограма, но последния път или аз бях нещо в грешка или цената беше драстично вдигната.

Ако искате да си направите натурална, ето така:

Изважда се рибата от плика и се оставя да се размрази, без да се правят опити с гореща вода или подобни манипулации.
Най-добре е да я оставите от предната вечер в една тавичка в кухнята и на сутринта ще е готова размразена.
Посолява се добре - много сол, нарежда се плътно в тенджерка и се затиска с нещо тежко.
Аз слагам върху рибата чиния, а върху нея компотен буркан пълен с вода, и в хладилника за 2 дни.
След като я извадя я изплаквам от солта и слагам в буркан с олио.
Така се съхранява по дълго и това го правете само ако мислите, че ще се наложи да я съхранявате , в което дълбоко се съмнявам.

Ако искате да стане маринована:
След като се сложи в буркана се залива с олио, оцет и малко черен пипер.
Сервира се с поръсена с няколо капки олио или салатен зехтин (екстра върджина и придава тежък вкус), резенче лимон, бял пипер и разбира се водка според кесията , но задължително ледена.
Много е вкусна. Рецептата е проверена.
На здраве.

ПП. Зная и още две рецепти , също проверени, дори в момента по една от тях опитвам да постигна същия ефект с друга риба ( Пангасиус). В момента отлежава в хладилника.
След два дни ще зная резултата и ще споделя.
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Аз май ще взема да си направя тук един кулинарен блог. :)
От две седмици жената ме яде да и направя баница и най-накрая днес се запретнах и врътнах една.
Малко е специална, но не е трудна и всеки може да я направи.
Ето ви необходимите продукти:
1 пакет кори за баница "Фамилия"/може и "Белла"/
2 - 3 яйца
200 - 250 мл. газирана вода
1 майонеза - обикновена
сирене 300 -350гр.
брашно за отъркалване
мазнина - олио или маргарин. Ако ползвате маргарин, естествено се разтопява.

Вземат се по 3 листа от корите и се намазват с мазнина между тях.
Намазването правя с обикновена бояджийцка плоска четка с естествен косъм.
Слага се от натрошеното сирене върху най- горния лист и листата се навиват на руло.
Нарязва се на парчета 6-7 см. според размера на тавата или се нареждат неразрязани и се режат на място, само че овалването в брашно на толкова дълго парче не е лесна работа , а и много се цапа.
И така, маже се с мазнина , завиват се и се нареждат докато свършат корите..
Преди да се сложи в тавата, всяко парче се овалва в брашно.
Майонезата се разбива с яйцата и газираната вода и се заливат парчетата, подредени едно до друго в намазана тава.
Слага се тавата в студена фурна и тогава се включва .
Пече се на умерена температура - 200 градуса..
След като се изпече се напръсква с малко вода и се задушава с кърпа.
Сервира се гореща с кисело мляко или боза.

Може и с Фанта ( моята беше от Ст. Загора ) ;)
Да ви е сладко.
100_3030.jpg

И на КАКА :quiet:
100_3022.jpg

и на батко :cheers:
100_3024.jpg
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Тлъстия паткан отдавна го няма. ;)
Иначе пастърмицата там съхне и ако беше там до сега да я е притикал.
Откак ги нахрананих ( и сега си има разпиляна храница ), нищо живо не остана.
А сиамката на 4 места има пълни купички с храна и където и да е, има какво да си похапва.
И не пипва нищо освен нейните гранули.
Много рядко чорбица, млекце или сварено пилешко дробче, ама това последното само когато сваря за себе си.
 
A

Anonymous

Гост
Деликатеси ... ;)
 

Attachments

  • yammee2.jpg
    yammee2.jpg
    43.4 KB · Прегледи: 119
  • ox_penis.jpg
    ox_penis.jpg
    66.2 KB · Прегледи: 111
A

Anonymous

Гост
akraba1 написа:
Това за извесно време може и да ми развали апетита :-X
...от 'кво е тоя пенис?

То си пише..от вол е пениса,виж окото и аз незнам от какво животно е ,че не разбирам нито един от азиатските езици ;)
 
A

Anonymous

Гост
Здравко , гледам че разбираш от пениси ... ;) ;) ;)
 
A

Anonymous

Гост
Ванко ,тази снимка не се увеличава.Да не би да е някое котомбаз там,на вместо зайче ? ;) :rose:
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Не знам защо така се получава.
Два пъти я качвах и все така.
Няколко пъти се каня да питам Светлин и все забравям.
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Не с всички и не винаги.
Случва се само понякога или с определени снимки.
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Намерено в нета

Ода за шкембе-чорбата

Седя в закусвалня "Кронщат" на гара Варна и чакам момчето да ми донесе шкембе-чорбата. От години е така. Седя и чакам. Без да поглеждам през шубера, знам какво става. Готвачът ей сегинка ще се натутка около казана, ще удари катедрално черпака о баката, ще омагьоса застройките и като ги лисне вътре, ще досвари благинката с тих съсък на устните, което значи, че си свирка от кеф над бълбукащото божествено творение. Шкембе-чорбата ще покъкри на тих огън, момчето ще бръсне снощните трохи от покривката в качето с умрелия фикус и ще ми я донесе. И мога да кажа, че денят започва!
Денят започва, но на мен тъй си ми отиде животът. Както си чакам шкембе-чорбата призори. В което няма нищо лошо.

По-добре човек да си чака чорбата, отколкото края.

Гореща шкембе-чорба в още неразтворената февруарска ранина, дето са се счепкали светлите сили и ордите на мракобесието. Една дълбока купа, а защо не и втора почти вряла шкембе-чорба, вейнала сиромашката си парица направо към зъзнещата гола-голеничка, обръсната до синьо от северните студове и ветрилници душа.

Шкембе-чорба! Застроена с жълтъци от тежки яйца на черна кокошка, онождана от див бунищен тригодишен гащат петел, бито кисело млечице от млада овца първескиня, притурена лъжица счукан каба чесън, стрит лютив червен пиперец, пукани на опушено черно тенеке люти чушлета, омеквали на есенни припеци в домашен оцетец и разбира се, две-три порязаници белнат пшеничен хлебец със златиста коричка и препечения краишник барабар! А накрая една бира! Може и две. Човек винаги трябва да се освестява овреме, особено сутрин, с втората бира в ръка.

Те това и правя, пия си втората биричка и се чудя дали да не викна трета, но викам на момчето да донесе още една шола гореща шкембе-чорба. Пък ако чистофайниците от ЕС ми бръкнат и в казана с чорбата, ще емигрирам някъде, където не се натискат да стават европейци.

Туряйте лютото и нагъвайте чорбата, братя!
 
A

Anonymous

Гост
Ти остави таз шкембе-чорба,Кронщат отдавна го няма ,шкембе-чорбата вече не е същата като едно време ,то и бирата не е същата...мани-мани...
Ами ако някой има рецепта/Prescription/ как да се приготвят,мариноват и тн..дивеч ,предимно птици да казва ,че се завъртяха няколко във фризера ми едната я опържих във фрютюрника и я окотих разбира се ,ама искам да се науча по човешки как се приготвят...Така,че давайте предложения.... :) ;)
 
Нагоре