Хапване, пийване, кой какво обича и как го прави

A

Anonymous

Гост
Аз пък чух един път Тодор Колев в едно негово предаване като обясняваше как се вари свинска глава. И така:

- Взема се една тенджера която да е по-голяма от главата.
- Поставя се главата в тенджерата.
- Долива се вода,докато се покрие перчама. ;)
- Взима се един объл неронлив речен камък,за предпочитане гранит и с него се затиска главата да не изплува.
- Поставя се тенджерата да ври на котлона,като от време на време се проверява:
- Когато камъкът е омекнал...ГЛАВАТА ВЕЧЕ Е ПОЛУ-СВАРЕНА... ;) ;) ;)
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Ето ви едни картофки, които с малко пред обработка , стават да се пекат по огньовете на стрелковите сбирки.
Все се каня да направя веднъж и да занеса на някоя от сбирките на нашата група,
ама все не ми остава време за това , а и тръгването ми почти винаги е инцидентно.
В къщи го правя понякога като запаля барбекюто.
Нареждам месенцата на скаричката а картофите слагам в ъглите дирекно на жарта.
Това все по рядко се случва , защото определени неща предпочитам да пека на контактната електрическа скара.
Ето и начина на приготвяне:
За 1 кг. картофи ви трябва пакетче чесън на прах, половин пакетче краве масло и две връзки пресен копър.
Алуминиево фолио за завиване на картофите.
Измивате картофите и без да ги белите ги варите 10 минути.
Всеки картоф разрязвате на две.
Посолявате, ръсите по малко чесън, слагате парченце масло и по малко копър, нарязан разбира се.
Събирате двете половинки и ги завивате във фолио.
Така предварително приготвени, може да ги занесете до мястото, където да си ги изпечете.
Печете ги върху жарта, ако е на барбекю или ако има открит огън ги заравяте в жарта.
Стават много вкусни , ако са по-соленички и доста бира изпиват.
В съчетание с мазно сирене тип ФЕТА поръсено с леко пикантен червен пиперец и повечко чубрица , могат да ви накарат да забравите за кюфтетата.
Добър апетит и :cheers:.
Малииииии, как съм гладен и какви неща пиша.
Отивам да ям.
PS. Сетих се още нещо.
Не забравяйте и няколко глави кромид лук.
Заровете го и него с картофките, ей така направо в жарта, без да го белите.
 
A

Anonymous

Гост
Понеже иде свинското време...

Един добър начин да си опечете дроб на скара.
Дробът се нарязва на "пържолки". Нарязва се лук на много тънки ивици.
На всяка пържолка от двете страни се слага по малко от лука и всичко това се завива в свинско було. Формата трябва да се запази. Поръсва се леко с черен пипер.
Пече се на скара, може и електрическа, но от ония, дето се пече направо на тръбите с нагревателите.
Соли се след изпичане (важи за черния дроб при повечето начини на приготвяне). Да не се препича, леко розово да остане отвътре.

п.П. ранк, ето малко слюнка и от мен ;)
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Ако много са ви се прияли такова картофки, а нямате условия за огън.
огъня или жарта може да замените в домашна обстановка със силно загрята фурна.
Както са завити в станиолчетата, ги нареждате в тавичка и печете.
 

petkof

Редовен Потребител
Аз така друсам пържен черен дроб.При дроба не е нужно да се слагат подправки в лука, но е на същият принцип.Нарязан като за салата лук в тенджера/ с плътен капак/ върху, който се слага току изпърженият дроб, след което се затваря и друса няколко пъти.После следващата порция и така до последната.Поднася се в затворената тенджера за да стои дроба топъл и лукът да се задушава ..... естествено с червено вино, но става и за ракия!!!Наздраве! :)
 
A

Anonymous

Гост
Рецепта за кайзер пастърма
Ред месо,ред морска сол,притискаш и през 2-3 дни обръщаш и разместваш месото -така 14 дни.Солта извлича течностите и изпича месото.След това следва 24 часа обезсоляване в течаща вода,-съвсем лека струйка.Вадиш, изцеждаш и всяко парче овалваш в смес за кайзероване /чимен + червен пипер/продава се готова смес.Нареждаш в затворен съд и оставяш 24 часа да поеме подправката.Вадиш и с конец,закачаш за сушене.След 2-3 дни,пресоваш с бирено шише-като точилка.Като позасъхне-във фризера-така се запазва неограничено време." :) :yahoo:
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Вече седмица моите парченца телешка пастърма висят в работилницата.
Добре , че ме подсети.
Утре ще ги опитам и вероятно ще ги стегна между две плоскости с дърводелските стеги да ги формовам малко.
Вероятно вече са позасъхнали.
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Аз поне никога не спирам.
Правих си специалната шкембе чорба, желиран свински език и баклава.
Чорбата свърши, от езика има още малко а баклавата току що я подкарах.
Щерката снима снощи езика с телефона, (колкото беше останало де) и обеща да ми прати снимките, че и фотоапарата е при нея.
Ако ги прати и си личи нещо на тях , ще ги пусна.
 

Alucard

Редовен Потребител
ФТКС
Ето една много проста рецептичка за картофки,през 2-3 вечери хапвам по една тавичка.
Картофите се обелват и се разрязват на 2 или 3 равни части (по дължина да станат като филиики).
Зимате тава в която слагате 2-3 супени лъжици маргарин (Бела - не съм рекламно лице,ама с него стават най-добре)и я слагате в печката да се разтопи маргарина хубаво.Вадите редите картофките,ако искате може да сложите още някоя лъжичка маргарин и слагате да се пече.Аз ги пека на 250 градуса и стават за около 1 час.След като ги извадите оставяте ги да стинат и да попият маргарина,ако има останал,отивате до магазиан за бирка и нападате :cheers:
 

petkof

Редовен Потребител
Не съм чувал за такава рецепта, звучи оригинално, но няма нито една подправка, даже и сол не споменаваш.Да не си забравил да кажеш за подправките или ги пазиш в тайна? ;)
 
A

Anonymous

Гост
Айде щом се отворихме на рецепти за картофи, да споделя и аз една. Едно време като ученик редовно си я приготвях, понеже от ученето голям глад ме гонеше :)) Та, рецептата е американска, по-скоро идва от щата Тексас. Вземате десетина малки картофа, измивате ги добре и ги разрязвате по средата без да ги белите. Посолявате двете половинки и ги нареждате в тава с малко олио на дъното. Печете на 200 градуса докато половинките омекнат.
И още нещо за което си спомних от това време- варена кървавица в зелева чорба ;)
Взема се цяло парче кървавица ( най-добре няколко ;) ) и се вари около двайсетина минути в тенджера с зелева чорба. Вади се, изчаква се да поизстине и после колко вино изпива това- :cheers: :cheers: :cheers:
 

angelmr

Редовен Потребител
Не знаех че тази рецепта за картофите е тексаска. :) Тъкмо щех да я напиша и аз. Имам и едно лично нововъведение. По желание може да се добави малко натриев глутамат. Вкуса на картофите леко се променя но пак са си много хубави.
 

Alucard

Редовен Потребител
ФТКС
petkof не има слагам никакви подправки,само забравих да кажа,че като повечето картофки ги ям със сирене :) ,а ако попаднете на добър сорт картофи стават повече от разкошни ;)
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Този лук става направо мозък.
Аз обаче лично му слагам само сол и червен пипер.
В добавка със сиренето , ако има и маслини става още по-добре, а ако сте и гладни , освен жадни, а имата само няколко филии хляб от вчера - онзи ден, пуснете ги в тостера , след като се изпекат им ръснете тънка струйка олио и тогава шарената сол.
А след ракийката , може и биричка.
На всичките тия вкусотийки и сланинка много им прилича.
Ха :cheers:, че се олигавих :).
 
A

Anonymous

Гост
Като съживихте темата, ето една рецепта и от мен. Да го наречем "Касапска супа" (винаги я правим като колим прасето):

Продукти (в съотношение едно към колкото ми падне + три съда и 2-3 котлона):
леко мазно месо, по възможност от прясно закланото прасе, повечко да е
лук
чушка
морков
зелев сок (от киселото зеле)
по-дебело фиде
доматен сок (претрити през цедка домати от буркан)
1 с.л. брашно
1 яйце
черен пипер, чубрица, сухи червени люти чушки, магданоз (пресен или замразен)

Месото се нарязва на дребни парчета и се изпържва до почти готово. В друг съд се слага да заври зелевия сок. В трети, доста по-голям се слага да заври вода с нарязаните лук, морков и чушка. Като се сварят се добавят месото и фидето. (текат ми лигите вече) Долива се зелевия сок на вкус (това е солта в супата), слага се черен пипер, чубрица и нклк сухи люти чушки. Оставя се добре да поври, да си поеме миризмите от подправките и чушките да омекнат, но да не се развира фидето. В малко доматен сок се размива брашното, изсипва се при постоянно разбъркване, ври още малко. Подправя се на кисело, ако има нужда. Застройва се с яйцето. Слага се магданоз.
Прави се да е повече, че рядко някой не иска допълнително. Сервира се гореща, на желаещите се слага по една сварена люта чушка.

П.П. Петков, какво следваше след кисненето на бъдещата пастърма в солената вода?
 
Нагоре