Закон за притежание, носене и употреба на Пневматично

Дискусия в 'Закони и Стандарти' започната от cdman, 14 Декември 2008.

1. xpresident

xpresident Редовен Потребител

Публикации:
    1,117
    от:
    Варна
    Не мога да разбера какво значение има. Можеш да си стреляш с пушката още като я купиш, нищо не нарушаваш. А кога ще си земеш лисчето от КОС няма значение, дори никога да не го вземеш.
    Или бъркам нещо?

Gadnqra, toni_tv, Kifa and 1 other person like this.
  2. barbaron

barbaron Редовен Потребител

Публикации:
    675
    от:
    Русе
    Не бъркаш! това не е като с колата - като я купиш - да трябва да минеш като през КАТ.

3. Serey

Serey Новодошъл

Публикации:
    12
    Здравейте
    Да споделя малко опит
    Преди известно време си купих от Гърция въздушна пушка.
    За съжаление без фактура (тогава не се сетих да поискам) единствения документ който имам е договор за покупко-продажба между мен и гърка който ми продаде пушката
    Известно време се чудех дали да уведомявам КОС понеже ми казаха че без фактура могат да възникнат проблеми но все пак реших да пробвам.
    В КОС предоставих копие от договора и лична карта На място попълних данните на пушката и ми казаха след седмица да отида да си взема уведомлението
    Но на третия ден ми се обадиха и ме извикаха в КОС имали били въпроси по придобиването. Разпитаха ме подробно как и кога и от кой съм купил пушката и защо нямам фактура.
    Намекнаха че без фактура не можело да ми дадат уведомление, на което аз (много внимателно) се поинтересувах а каква е разликата между уведомителния и разрешителния режим.
    Бях отпратен и след още четири дена бях извикан да ми връчат уведомлението.
    Сега съм и с пушка и с уведомление )))
    Действието се развива в София

Termina4, Gadnqra, soundmax and 2 others like this.
  4. Kifa

Kifa Редовен Потребител

Публикации:
    736
    от:
    София
    Няма логика да ти откажат,имаш договор за покупка-продажба от гражданин на ЕС,но все пак ако аз бях КОС-аджия щях да те разкарам да направиш легализиран превод на документа:lol:...каква е пушката?

Gadnqra харесва това.
  5. Serey

Serey Новодошъл

Публикации:
    12
    Gunpower Texan .357

Gadnqra and Kifa like this.
  6. Gadnqra

Gadnqra Редовен Потребител

Публикации:
    1,455
    от:
    Русе 0897860296
    При мен стана точно така - превод на фактурата от Крале.

7842 харесва това.
  7. joro_ihr

joro_ihr Редовен Потребител

Публикации:
    354
    от:
    София
    Здравейте, накой наясно с реда за издаване на сертификат за кинетична енергия във Вип София?

8. staz

staz Редовен Потребител

Публикации:
    348
    По спомени, но най-добре да провериш лично:
    Струваше 10-20 лева, правеха замерване с хронограф скорост към тегло проектил и издаваха документ с получената енергия...

9. svremeto

svremeto Новодошъл

Публикации:
    25
    Здравейте, имам въпрос, който ми изникна в главата наскоро. Примерно: Излизам си да си стрелям извън населено място и идват полицаи. Или пък карам си колата спират ме за проверка и виждат пушката. Какво става? Да кажем, че е над 24 джаула - евентуално им показвам листа от КОС, обаче ако е под 24 джаула тогава нямам такъв лист. Какво става тогава? Те откъде да знаят, че е под 24. Може да си помислят, че е над, а да не съм я уведомил примерно.
    Споделете вашите преживявания и опит.

10. Gadnqra

Gadnqra Редовен Потребител

Публикации:
    1,455
    от:
    Русе 0897860296
    Всичко е описано в детайли, по-назад в темата. Около 40-50 пъти.

llcoolj, barbaron, astra and 5 others like this.
  11. astra

astra Редовен Потребител

Публикации:
    518
    от:
    Пловдив
    Или 50-100 пъти...
    По-лесно му е да пита вместо да прочете.

12. barbaron

barbaron Редовен Потребител

Публикации:
    675
    от:
    Русе
    Предадох се!
    Просто не ми се бягаше повече...
    оказа се, че не съм прочел всичко в тази тема - и сега я чета през 3 месеца, защото често забравям...

13. svremeto

svremeto Новодошъл

Публикации:
    25
    Абе, прочетох между 5 и 10 страници, но явно там не е имало нещо точно за това. Имаше един случай, но не беше точно това, за което питам. Нищо. Ще се върна в началото пак.

14. astra

astra Редовен Потребител

Публикации:
    518
    от:
    Пловдив
    Като е под 24Дж, носиш във ВИП-а да ти съставят протокол за измерена дулна енергия, със заключение "Не подлежи на уведомяване"! Плащаш 10лв. и го носиш заедно с пушката и ЛК.

Gadnqra харесва това.
  15. kosmev

kosmev Потребител

Публикации:
    147
    от:
    Варна
    ... и има изразени поне 5 различни мнения:
    1. По-добре я регистрирай като над 24 джаула, за да имаш официален документ.:confused:
    2. Нямат право нищо да ти направят, трябва да си носят хронограф (сертифициран от метрологията), за да ти я проверят.
    3. Изкарай си документ (от някаква си частна фирма), че е под 24 джаула.
    4. Носи си ръководството и фактурата, бъди любезен и се надявай полицаите да разбират английски и да има мобилен интернет в гората :)
    5. ...
    Разбирам, че всеки приема неговото мнение за правилно, но един новодошъл няма как да познава "авторитета" на пишещите във форума, за да прецени на кого да вярва.
    И е напълно логично да очаква да намери резюмирано, дори на първа страница в темата, отговор на точно този масов въпрос.

Grifcom, batnan, SvilenP and 3 others like this.
  16. svremeto

svremeto Новодошъл

Публикации:
    25
    Не, че е важна думата на някой, който е във форума от 1 седмица, но съм съгласен.
    В темите

>>> ЗА НОВОДОШЛИТЕ ВЪВ ФОРУМА !!!<<<
    и

Правила и мерки за безопасност при боравене с въздушно оръжие.

Очаквах да намеря отговори на тези въпроси, но там няма такива неща. Форумът е малко по-различен от другите. Членувам също в офроуд форума и там всичко е подредено по марки и т.н. и в началото на всяка категория има закачени теми, в които са поместени много основни документации и други неща свързани със съответната марката, даже и модел и година.
    Като каза kosmev и се сетих за тези неща.

Gadnqra харесва това.
  17. astra

astra Редовен Потребител

Публикации:
    518
    от:
    Пловдив
    Форумът е … форум, а не справочник.
    Можеш да намериш каквото ти трябва, можеш и да не го намериш... или поне не там където очакваш.

Пари няма, действай! ;)

batnan, Gadnqra and xpresident like this.
  18. svremeto

svremeto Новодошъл

Публикации:
    25
    Съгласен съм. Чувствам се неудобно да давам идеи, тъй като въобще не съм допринесъл за развитието на форума. Просто като каза kosmev и се сетих за тези неща и реших, че е по-добре да ги кажа отколкото не. Може пък да излезе нещо хубаво. :) Големи хора сме.

Последна промяна: 16 Май 2019
    Gadnqra харесва това.
  19. pakfa

pakfa Потребител

Публикации:
    26
    от:
    Велики Преслав
    Моите хайнел 312 ги нося с удостоверение за техническа годност в което е описана дулната енергия. Друг документ за пушка под 24 джаула не ти е необходим. Досега са ме проверявали два пъти горските и не съм имал проблем.

svremeto, Gadnqra and xpresident like this.
  20. xpresident

xpresident Редовен Потребител

Публикации:
    1,117
    от:
    Варна
    По принцип като видят че е калибар 4.5 не питат повече. А и кой би направил проблем на горд собственик на Хайнел 312?:cheers:

pakfa, astra, Gadnqra and 1 other person like this.

Сподели Тази Страница

Софтуер за Интернет Доставчици и Кабелни Оператори | Мартеници Галена