Закон за притежание, носене и употреба на Пневматично

Статус
Заключена за публикации

biserterziyski

Потребител
Колеги ,моля помогнете ако сте се сблъквали с подобно нещо.Днес ходих до митницата да си освобождавам пушката(талон сс),иамше едно пулене от митничаря,това е флоберка, аз викам неее и така нататък няма да ви занимавам ,но този същия каза че не можел да я пусне докато не я регистрирам преди това и да занеса документа че е регистрирана на мое име,записах си серииниа номер и утре съм в кос(аз съм и на работа по това време но)Икам да попитам това редно ли е?Трябва да чакам 2 седмици докато ми извадят документ?Аз съм от Враца ,но живея в София под наем,да не би да ме карат да ходя до Враца?Ами ако тия утре от кос искат да видят пушката.Голям филм ще е ,но поне днес я видях и ще се боря за нея:))
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Баце, ако не си с адресна регистрация в София, май ще трябва да ходиш до Враца. Доколкото си спомням, регистрацията беше по местоживеене.... Успех !
 

shooter

Потребител
biserterziyski написа:
Колеги ,моля помогнете ако сте се сблъквали с подобно нещо.Днес ходих до митницата да си освобождавам пушката(талон сс),иамше едно пулене от митничаря,това е флоберка, аз викам неее и така нататък няма да ви занимавам ,но този същия каза че не можел да я пусне докато не я регистрирам преди това и да занеса документа че е регистрирана на мое име,записах си серииниа номер и утре съм в кос(аз съм и на работа по това време но)Икам да попитам това редно ли е?Трябва да чакам 2 седмици докато ми извадят документ?Аз съм от Враца ,но живея в София под наем,да не би да ме карат да ходя до Враца?Ами ако тия утре от кос искат да видят пушката.Голям филм ще е ,но поне днес я видях и ще се боря за нея:))

Чл. 54. (1) Български граждани, граждани на други държави членки, пребиваващи на територията на Република България, граждани на трета държава, постоянно пребиваващи на територията на Република България, физически и юридически лица, регистрирани като търговци по реда на Търговския закон, и юридически лица с нестопанска цел, регистрирани по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел, са длъжни в 14-дневен срок след придобиване на газово и сигнално оръжие и/или пневматично оръжие с кинетична енергия над 24 джаула да уведомят писмено началника на РУ на МВР по местонахождение на обекта за съхранение или по постоянния адрес на физическото лице.

Може да се регистрира на едно от двете места подчертани по горе
съхраняваш в София, постоянен адрес - Враца
 

gonzo-garage

Потребител
цитат на Ванко:
"Самоделката е вписана само като..пушка-калибър и номер.Всичко мина гладко,бързо и безболезнено."

Ванко, я разясни ситуацията за самоделката, какъв номер си показал и като каква марка си я декларирал?
Има много хора, които се тормозят от мисълта - ми то забранено самоделството и неговите произведения...
Интересно е изобщо как си се навил да показваш такива железа на косаджийте.
Иначе аз съм мислил, ако поставя специфични номера на елементите на всяка една самоделка, така защото всеки детайл да е ясно от къде е, дали няма да стане уведомлението?
 

gonzo-garage

Потребител
Перфектно Колега. Надявам се информацията ти да е полезна за много от нас имащите сжжжжжжжи.
Е, че всеки косаджия има собствен трактат на Закона е също факт, но все пак е принципна идея как да подходим с регистрацията им.
Преди малко време говорих с друг фен на сжжжжжжжжжо и от него заимствах дори идея да ги кръщаваме. Той ги нарече алтернативни пневматични системи. Проверих дори ТОЗ-6 има като такова.

Ж-то е за да сме по закон. Останалото е Ферботен (забранено).
 

Loki

Потребител
Аз викам да изчакаме наредбите и евентуалната регистрация по електронен път, да не слагаме каруцата пред коня и да подклаждаме прекален интерес и престараване от службите...
@Gonzo, мисля че се сещам с кого си говорил ;) Наименованието "алтернативни пневматични системи" АПС ;) го измислих аз като евентуално заглавие на темата "Сжжжжжжжни пцп-та", защото последното звучи някак си грубо... но не мисля, че АПС е подходящо за пред кос- напротив, ефекта ще е обратен...
 

gonzo-garage

Потребител
Loki написа:
Аз викам да изчакаме наредбите и евентуалната регистрация по електронен път, да не слагаме каруцата пред коня и да подклаждаме прекален интерес и престараване от службите...
@Gonzo, мисля че се сещам с кого си говорил ;) Наименованието "алтернативни пневматични системи" АПС ;) го измислих аз като евентуално заглавие на темата "Сжжжжжжжни пцп-та", защото последното звучи някак си грубо... но не мисля, че АПС е подходящо за пред кос- напротив, ефекта ще е обратен...

съгласен съм, щом казваш. аз понеже се стремя да съм почтен и да не плагиатствам, съм си намислил и други имена:
пневматични стрелкови устройства или пушки, ще бъде в абревиатура - псу или псп.
стрелково устройство със свръхналягане - сус.
пневматичен съчмомет, да де ама псм има други аналогии и нещо не ме кефи.
англииския превод ще бъде още по-готин.
естествено е създателите на тези единици да бъдат консултирани и да си дават мненията, но до там - път още много.
поне за мен.
 
A

Anonymous

Гост
Здравейте колеги. Имам следния въпрос към знаещите- има ли излязъл правилник за прилагане на закона в който е уточнен реда за уведомяване и такси които се заплащат за това. Питам ,защото в нашия град господа косаджиите регистрират всичко наред (независимо от джаулите), срещу скромната сума от 5 лв. Благодаря предварително за отговорите. PS - не мога да си позволя адвокат , та се стремя да се подкова предварително и да бъда наясно като отида там. :sos: :sorry:
 

Andy Iron

Потребител
Правилник за прилагане на новия ЗОБВВПИ не е излязъл.
Съгласно § 20 от ЗОБВВПИ - Подзаконовите нормативни актове за прилагането на отменения Закон за контрол над взривните вещества, огнестрелните оръжия и боеприпасите (ЗКВВООБ) се прилагат, доколкото не противоречат на този закон.
В момента за приложението на ЗОБВВПИ е относим Правилника за приложение на отменения ЗКВВООБ.
Относно таксите - прилага се ТАРИФА № 4 за таксите, които се събират в системата на Министерството на вътрешните работи по Закона за държавните такси. Раздел І от същата е озаглавен "Такси по Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия".
Не мога да разбера само за какво трябва да се дават 5 лева на КОСЕ-БОСЕ, след като съгласно чл.1 от Тарифата за писменото уведомяване на началника на РУ на МВР по местонахождението на обекта за съхранение или по постоянния адрес на физическото лице няма въведено императивно изискване за заплащане на такса.
Достатъчно е писмено уведомление, адресирано до съответния Началник на РУ"Полиция" в което се описва: Вид; Марка; Модел; Калибър; Сериен № (ако има такъв); Допълнителни характеристики (например - "над 24 джаула");
Ако имате фактура за закупуването КОСЕ-БОСЕ може да ви поиска копие, но лично аз препоръчвам, дори и да имате, да не се дава.
Да не се учат така! След като Законът не е въвел задължението за прилагане на документ, удостоверяващ произхода, то не могат да ви искат такъв.
Препоръчвам Уведомлението да бъде в два екземпляра и при подаването му в деловодството да поискате да ви сложат вх.№ на втория екземпляр. Така ще можете да удостоверите, че сте изпълнили задължението си по §11.
И още нещо - няма смисъл да висите пред кабинета на КОСЕ-БОСЕ , да го чакате с пушката и да му я показвате. Достатъчно е подаването на уведомлението в деловодството на съответното РУ"Полиция".
Прилагам всички такси от Тарифа №4, които се събират по ЗОБВВПИ:


Раздел I

(Изм. - ДВ, бр. 78 от 1999 г.)


Такси по Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия


(Загл. изм. - ДВ, бр. 2 от 2011 г.)

Чл. 1. (Изм. и доп. - ДВ, бр. 24 от 2003 г., изм., бр. 111 от 2003 г., бр. 24 от 2004 г., бр. 16 от 2007 г., доп., бр. 32 от 2007 г., изм., бр. 75 от 2007 г., бр. 2 от 2011 г.) (1) За издаване на разрешения, удостоверения и документи за извършване на дейности с оръжия, боеприпаси, взривни вещества и пиротехнически изделия се събират следните такси:

1. за издаване на разрешение за производство на оръжия, боеприпаси, взривни вещества и пиротехнически изделия - 5000 лв.;


2. за промяна на разрешение за производство на оръжия, боеприпаси, взривни вещества и пиротехнически изделия - 200 лв.;


3. за допълване на разрешение за производство на оръжия, боеприпаси, взривни вещества и пиротехнически изделия - 500 лв.;


4. за издаване на удостоверение за производство на оръжия, боеприпаси, взривни вещества и пиротехнически изделия - 1000 лв.;


5. на буквено-цифров код на обект за производство, производител или вносител на взривни вещества за граждански цели - 500 лв.;


6. за издаване на разрешение за търговия с оръжия, боеприпаси, взривни вещества и пиротехнически изделия - 2000 лв.;


7. за промяна на разрешение за търговия с оръжия, боеприпаси, взривни вещества и пиротехнически изделия - 100 лв.;


8. за допълване на разрешение за търговия с оръжия, боеприпаси, взривни вещества и пиротехнически изделия - 300 лв.;


9. за издаване на разрешение за придобиване на взривни вещества и пиротехнически изделия от физически и юридически лица, регистрирани като търговци, и от културни организации по Закона за закрила и развитие на културата - 100 лв.;


10. за промяна на разрешение за придобиване на взривни вещества и пиротехнически изделия от физически и юридически лица, регистрирани като търговци, и от културни организации по Закона за закрила и развитие на културата - 20 лв.;


11. за издаване на разрешение за придобиване на огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях от физически и юридически лица, регистрирани като търговци, от културни организации по Закона за закрила и развитие на културата и юридически лица с нестопанска цел - 100 лв.;


12. за промяна на разрешение за придобиване на огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях от физически и юридически лица, регистрирани като търговци, от културни организации по Закона за закрила и развитие на културата и юридически лица с нестопанска цел - 20 лв.;


13. за издаване на разрешение за придобиване на огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях от физически лица - 20 лв.;


14. за промяна на разрешение за придобиване на огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях от физически лица - 5 лв.;


15. за издаване на разрешение за придобиване по наследство от физически лица и юридически лица с нестопанска цел на взривни вещества и пиротехнически изделия - 20 лв.;


16. за промяна на разрешение за придобиване по наследство от физически лица и юридически лица с нестопанска цел на взривни вещества и пиротехнически изделия - 5 лв.;


17. за издаване на разрешение за съхранение на взривни вещества и пиротехнически изделия от физически и юридически лица, регистрирани като търговци - 500 лв.;


18. за промяна на разрешение за съхранение на взривни вещества и пиротехнически изделия от физически и юридически лица, регистрирани като търговци - 50 лв.;


19. за издаване на разрешение за съхранение на взривни вещества и пиротехнически изделия от физически лица и юридически лица с нестопанска цел - 200 лв.;


20. за промяна на разрешение за съхранение на взривни вещества и пиротехнически изделия от физически лица и юридически лица с нестопанска цел - 20 лв.;


21. за издаване на разрешение за употреба на взривни вещества и пиротехнически изделия от физически и юридически лица, регистрирани като търговци, и от юридически лица с нестопанска цел - 500 лв.;


22. за промяна на разрешение за употреба на взривни вещества и пиротехнически изделия от физически и юридически лица, регистрирани като търговци, и от юридически лица с нестопанска цел - 50 лв.;


23. за издаване на разрешение за употреба на пиротехнически изделия от физически лица - 200 лв.;


24. за промяна на разрешение за употреба на пиротехнически изделия от физически лица - 20 лв.;


25. за издаване на разрешение за съхранение на огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях от физически лица - 20 лв.;


26. за промяна на разрешение за съхранение на огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях от физически лица - 5 лв.;


27. за издаване на разрешение за съхранение на огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях от физически и юридически лица, регистрирани като търговци, от културни организации по Закона за закрила и развитие на културата и от юридически лица с нестопанска цел - 300 лв.;


28. за промяна на разрешение за съхранение на огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях от физически и юридически лица, регистрирани като търговци, от културни организации по Закона за закрила и развитие на културата и от юридически лица с нестопанска цел - 30 лв.;


29. за издаване на разрешение за носене и употреба на огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях - 20 лв.;


30. за промяна на разрешение за носене и употреба на огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях - 5 лв.;


31. за издаване на разрешение за транспортиране на огнестрелни оръжия, боеприпаси за огнестрелни оръжия, взривни вещества и пиротехнически изделия на територията на Република България от физически и юридически лица, регистрирани като търговци, и от юридически лица с нестопанска цел - 50 лв.;


32. за издаване на разрешение за транспортиране на взривни вещества и пиротехнически изделия на територията на Република България от физически лица - 20 лв.;


33. за издаване на разрешение за транспортиране на пиротехнически изделия и взривни вещества, с изключение на взривни вещества за граждански цели, от територията на Република България до друга държава членка от физически и юридически лица, регистрирани като търговци, и от юридически лица с нестопанска цел - 50 лв.;


34. за издаване на разрешение за транспортиране на пиротехнически изделия и взривни вещества, с изключение на взривни вещества за граждански цели, от територията на Република България до друга държава членка от физически лица - 20 лв.;


35. за издаване на документ за транспортиране на взривни вещества за граждански цели в рамките на Европейския съюз от територията на друга държава членка до територията на Република България от физически и юридически лица, регистрирани като търговци, и от юридически лица с нестопанска цел - 50 лв.;


36. за издаване на документ за транспортиране на взривни вещества за граждански цели в рамките на Европейския съюз от територията на друга държава членка до територията на Република България от физически лица - 20 лв.;


37. за издаване на документ, удостоверяващ съгласието на Република България за транзитно преминаване или за изпращане на взривни вещества за граждански цели за целите на осъществяване на транспортиране в рамките на Европейския съюз - 50 лв.;


38. за издаване на разрешение за многократно транспортиране на огнестрелни оръжия и боеприпаси от територията на Република България до територията на друга държава членка - 300 лв.;


39. за издаване на разрешение за еднократно транспортиране на огнестрелни оръжия и боеприпаси от територията на Република България до територията на друга държава членка от физически и юридически лица, регистрирани като търговци - 50 лв.;


40. за издаване на разрешение за еднократно транспортиране на огнестрелни оръжия и боеприпаси от територията на Република България до територията на друга държава членка от физически лица и юридически лица с нестопанска цел - 20 лв.;


41. за издаване на писмено съгласие за транспортиране на огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях на територията на Република България с издадено от друга държава членка разрешение за транспортиране - 20 лв.;


42. за издаване на разрешение за транспортиране при внос/износ на огнестрелни оръжия, боеприпаси, взривни вещества и пиротехнически изделия от физически и юридически лица, регистрирани като търговци - 100 лв.;


43. за издаване на разрешение за внос и износ на огнестрелни оръжия и боеприпаси за тях от физически лица - 20 лв.;


44. за издаване на разрешение за транзитен превоз на огнестрелни оръжия, боеприпаси, взривни вещества и пиротехнически изделия от физически и юридически лица, регистрирани като търговци - 200 лв.;


45. за издаване на разрешение за ремонтни дейности на оръжия и боеприпаси за тях от физически и юридически лица, регистрирани като търговци - 300 лв.;


46. за промяна на разрешение за ремонтни дейности на оръжия и боеприпаси за тях от физически и юридически лица, регистрирани като търговци - 30 лв.


(2) За извършване на следните дейности от Министерството на вътрешните работи се събират следните такси:


1. за извършване на прострелване на огнестрелно оръжие и създаване на куршумотека и гилзотека - 10 лв.;


2. за извършване на технически преглед и издаване на удостоверение за годност за употреба на огнестрелно оръжие - 10 лв.;


3. за обезопасяване от нежелателен достъп и сработване по предназначение на огнестрелно оръжие - 20 лв.;


4. за провеждане на курсове за безопасно боравене с огнестрелно оръжие - 92 лв., и за всяко явяване на изпит за успешно завършване на курса - 22 лв.


(3) При издаване на разрешение за носене и употреба на огнестрелно оръжие за служебни цели на служители на физически и юридически лица, регистрирани като търговци, с предмет на дейност охрана, или при промяна на издадено разрешение се събират съответните такси по ал. 1, т. 29 или 30.


(4) За подновяване на разрешение, удостоверение или документ за извършване на дейности по този раздел се събират съответните такси, предвидени за първоначалното им издаване.


(5) За издаване на дубликат на разрешения, документи и удостоверения по ал. 1 се заплаща такса в размер 5 лв.
 

st_beer

Редовен Потребител
Днес минах и си взех документите че съм уведомил полицията какво притежавам. Ето го прословутия документ който издават и не ми е струвало нито стотинка. Поне в нашия град така стоят нещата пари не вземат за сега.


П.п Имам същия и за въздушната пушка. Направил съм си копие което нося заедно със сертификата в документите си. Сега вече ми е мирна главата
 

Andy Iron

Потребител
Смятам, че това "Удостоверение за уведомление" е излишно и е символ на бюрокрацията, с която основно се занимава полицията.
Такова Удостоверение за уведомление не е регламентирано в Закона!!!
Подаването на уведомлението в РУ"П" се удостоверява с поставянето на вх.№ на втория екземпляр, който ще остане в нас.
След като имаме втория екземпляр от подаденото уведомление с вх.№ по описа на съответното РУ"П" и дата, то сме изпълнили задължението си по Закона и всеки съставен Акт и наложено въз основа на него административно наказание ще падне в съда 100%.

 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
@Andi Iron
Не пиши толко обстоятелствено!

Има една шопска приказка:
"Сам да сом у трамвайо, па че се бутам"
 

Слави

Модератор
Модераторски Екип
ФТДМ
Andy Iron написа:
Смятам, че това "Удостоверение за уведомление" е излишно и е символ на бюрокрацията, с която основно се занимава полицията.
Такова Удостоверение за уведомление не е регламентирано в Закона!!!
Подаването на уведомлението в РУ"П" се удостоверява с поставянето на вх.№ на втория екземпляр, който ще остане в нас.
След като имаме втория екземпляр от подаденото уведомление с вх.№ по описа на съответното РУ"П" и дата, то сме изпълнили задължението си по Закона и всеки съставен Акт и наложено въз основа на него административно наказание ще падне в съда 100%.
За сведение - да се има предвид, че административното наказание за неуведомяването по чл.55 е с фиксиран размер, а именно:
Чл. 179. (1) Който не изпълни задължението си по чл. 55, се наказва с глоба в размер 500 лв. и/или имуществена санкция в размер 1500 лв.
(2) При повторно нарушение по ал. 1 се налага глоба в размер 1000 лв. и/или имуществена санкция в размер 3000 лв.
+1
Хабсилютно човеко си прав
НО НЕ НАПЪЛНО
Чл. 54. (1) Български граждани, граждани на други държави членки, пребиваващи на територията на Република България, граждани на трета държава, постоянно пребиваващи на територията на Република България, физически и юридически лица, регистрирани като търговци по реда на Търговския закон, и юридически лица с нестопанска цел, регистрирани по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел, са длъжни в 14-дневен срок след придобиване на газово и сигнално оръжие и/или пневматично оръжие с кинетична енергия над 24 джаула да уведомят писмено началника на РУ на МВР по местонахождение на обекта за съхранение или по постоянния адрес на физическото лице.

(2) Когато лицата по ал. 1 са придобили оръжие по ал. 1 в друга държава членка, те са длъжни в 4-месечен срок след придобиването да уведомят началника на РУ на МВР по местонахождението на обекта за съхранение или по постоянния адрес на физическото лице.

(3) Когато физическо лице внася и/или изнася притежавано от него неогнестрелно оръжие и боеприпаси за него, е длъжно да го декларира на граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП).

(4) Началникът на съответното РУ на МВР по местонахождението на обекта за съхранение или по постоянния адрес на физическото лице издава удостоверителен документ за извършеното уведомление по ал. 1 и 2.


Аз изпълних задължението си да ги уведомя че притежавам пневматични оръжия над 24джака.
"Удостоверение за уведомление" НЯМАМ, но имам входящ номер на уведомлението :exclaim:
А СЕГА ;)
Полицията е в нарушение че не ми е издала "удостоверение за уведомление" :-\
БАХТИ ИДИОТСКАТА БЮРОКРАЦИЯ :wall:
 

Andy Iron

Потребител
@shstanchev
И ти си прав, НО НЕ СЪВСЕМ!
Цитираната норма на чл.54 касае случаите на новопридобито оръжие, където срокът за уведомяване е 14 дни.
Ако се вникне внимателно в хипотезата на чл.54 (който си цитирал) се установява, че такова удостоверение се издава само за НОВОПРИДОБИТО ПНЕВМАТИЧНО ОРЪЖИЕ.
Задължението на Началника на съответното РУ"П" за издаване на удостоверителен документ за извършеното уведомление касае само хипотезите на ал.(1) и ал.(2) на чл.54, които са за новопридобито оръжие. Едва в тази хипотеза вече Началникът на съответното РУ"П" е в нарушение, ако не издаде удостоверителния документ.
Хипотезата, която обсъждах досега в темата, касаеше заварените случаи, когато уведомяваш Началника, че ВЕЧЕ ПРИТЕЖАВАШ.
Именно тук наблягам на пропускът в закона (който може и да е умишлен и от който трябва да се възползваме), тъй като за заварените случаи (за които срокът за уведомяване е една година) не е въведено задължение за Началника да издава "Удостоверение за уведомление".
В хипотезата на §11 (заварените случаи) задължението е само за нас - да го уведомим. А това ще удостоверим с втория екземпляр на уведомлението, на който ще сложим вх.№ и дата, и ще си го запазим.
 

shooter

Потребител
ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

§ 11. Лицата, придобили неогнестрелни оръжия (газово и сигнално оръжие или пневматично оръжие с кинетична енергия над 24 джаула) до влизането в сила на закона, ги декларират пред началника на РУ на МВР по местонахождението на обекта за съхранение или по постоянния адрес на физическото лице в срок до една година от влизането му в сила.
 

biserterziyski

Потребител
Искам да попитам колегите които са си регистрирали пушките дават ли им някакво талонче или нещо подобно,защото моито заявление(коипие от него ми го взеха на митницата) помня входящия номер,но не разбрах трябва ли да ходя пак до кос за талонче защото сега нямам никакъв документ за регистрация.
 

vanko

Редовен Потребител
biserterziyski написа:
Искам да попитам колегите които са си регистрирали пушките дават ли им някакво талонче или нещо подобно,

Дават удостоверение за уведомление по вх.номер.Мисля че е писано подробно назад в темата.
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Просто отиваш с два еднакви екземпляра на заявлението.
Единия оставяш за тях, другия за себе си, като искаш да сложат входящ номер и на твоя екземпляр.
Пък ако имат мерак да ти издават нещо, да си го издават.
За теб е достатъчно това, което остава в теб.
 

biserterziyski

Потребител
Така де но моeто копие остана на митницата,а аз не си направих копие на копието,и сега нямам нищо за това питам дали дават още някакво талонче.
 

praetorian

Редовен Потребител
Желая да обърна внимание на всички колеги, които са си закупили ПО след месец 09.2010.Вече има съставен акт заради неспазване на 14- дневния срок за уведомяване.Така че, умната.Акта е съставен при подаване на уведомлението.
 
Статус
Заключена за публикации
Нагоре