Закон за притежание, носене и употреба на Пневматично

Статус
Заключена за публикации

mitaka

Потребител
Деловодството свърши следната работа - пратиха ме в служба КОС и ми взеха 4 лв . Като 2.50 лв данаци и такси и 1.50 комисиона СИБАНК
 

Tody

Потребител
Благодаря за бързия отговор,трябва ли да се носи оръжието, или всичко става по документи.
 

cdman

Администратор
Как го прибва пред тях :) докато гледаха развиваше резбата на модератора ли ? че това ще е било забавно изпотяване.
 

lynx

Редовен Потребител
Те Кос-аджиите от къде да знаят какво е туй странно нещо което е завито отпред....отсекател ли е, надулник или шумоподтискач? ;)
 

mitaka

Потребител
:)
 

Attachments

  • DSC06852 [1600x1200].JPG
    DSC06852 [1600x1200].JPG
    355.2 KB · Прегледи: 442
  • DSC06850 [1600x1200].JPG
    DSC06850 [1600x1200].JPG
    118.3 KB · Прегледи: 492
  • DSC06851 [1600x1200].JPG
    DSC06851 [1600x1200].JPG
    161.7 KB · Прегледи: 510

lynx

Редовен Потребител
Удостоверението е № 189 , може би Макси е минал преди теб с многото пушки ;)
 

братушка

Редовен Потребител
Току що се връщам от местно РПУ след обстоен разговор с инспектора на КОС.
Правилник по прилагане на Закона все още няма.
Има някакви вътрешни инструкции, позволяващи да приемат вече заявки от желаещи и да издават съответния документ.
Всичко се подава в КОС при местно РПУ и пак от там се получава документът. Цялата процедура е БЕЗПЛАТНА.
Ако пазите картончето и/или фактура за оръжието (включително газово) достатъчно е да носите само тях. Ако няма никакви документи пушкалото, тогава се носи самото то за сверяване на номерата. Снимка не трябва, но искат ксерокопие на личната карта.
Понеже още няма Правилник засега нагласата е да се регистрира всичко от калибър 5,5 нагоре. Но засега никого за нищо не търсят и не наказват, приемат само желаещи и чакат Правилника. Как ще определят Джаулите не зная и нямат никакви технически средства за това (поне към днешна дата).
Питах и за Европаспорта, но пак нямат информация, трябва да е в Правилника, който няма. Задвижих инспектора да проучи по-нагоре и за Европаспорта и за начина определяне на Джаулите. Обеща повече информация в петък.
 

bor1968

Потребител
Днес с Mr_DEATH ходихме до полицията /КОС/ да регистрираме пушките.
Бях си разпечатал и попълнил бланката уведомление която е публикувана тук на 1 стр., но ни дадоха друга бланка ЗАЯВЛЕНИЕ за притежание на не огнестрелно оръжие, която е подобна.
Попитах какво точно трябва да се регистрира, че имам няколко пушки и пищови с различна сила и калибри. Казаха, че всичко може да се регистрира.
И така освен АТ-то регистрирах и 2 бр.Б-40, както и въздушния пистолет БЛОУ-Н-01, а също и газовия пищов.
Искаха ни копие от личната карта, копие от документа за притежание /човека каза -,,Ако имате такъв/, и попълнено заявление.
Такса не са ни искали. Казаха след две седмици да идем да си получим удостоверенията.
Това е процедурата в Монтана
 

cdman

Администратор
Интересно ми е в Англия лесно ли е човек да си изкара легално разрешително за огнестрелно оръжие - пистолет да речем ?
 

didarai

Редовен Потребител
cdman написа:
Интересно ми е в Англия лесно ли е човек да си изкара легално разрешително за огнестрелно оръжие - пистолет да речем ?
До колкото съм чел,за пистолет е мн. трудно,но за сметка на това гладкоцевното(ловно) май е на свободен режим.Има колеги живяли и живеещи там те ще знаят най-добре как е.
 
A

Anonymous

Гост
За пистолет просто забрави. Ако искаш можеш да си купиш нелегално за около £200 ама дупе да ти е яко ако те пипнат.

http://en.wikipedia.org/wiki/Dunblane_massacre

За нелицензирано ловно оръжие също! Въздухърка е FAC1(над 12 фт лб) а ловното е FAC3.
Fire Arm Certificate се дава само ако имаш вграден safe; 1) притежаваш земя 2)членувал в club над 3 години. Някои трябва да ти стане гарант.
Аз ще имам интервю в края на Март та ще споделя повече подробности по въпроса. Забравих да подчертая че за UK FAC е необходимо гражданство.
Само да допълня че в UK най-голямите золуми стават с абсолютно легални оръжия и превъртели хора с FAC.
http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/ ... mself.html

fatalen написа:
simopesh написа:
В UK ползваме тази глупост http://www.airgunbuyer.com/Showproducts ... raph за да замерим скоростта на съчмата.
След това ползваме формулата : Кинетична енергия = теглото на съчмата умножено по скоростта, умножено по скоростта, разделено на 450240.

Защо изобщо си играете да изчислявате :eek:
То си има вградена тази функция!
Защото Вие си мислите че само в БГ е имало милиционеро-социализъм!
;) ;) ;)

big_dragon написа:
simopesh написа:
В UK ползваме тази глупост http://www.airgunbuyer.com/Showproducts.asp?cat=Accessories&SubCat=Chronographs#Combro%20CB625%20Mk4%20Chronograph за да замерим скоростта на съчмата.
След това ползваме формулата : Кинетична енергия = теглото на съчмата умножено по скоростта, умножено по скоростта, разделено на 450240.
Това е изчислението на месната Полиция за Фт. Лб.
И ако надвиши над 12 фт. лб. с някоя по-тежка съчма ти вземат пушката и праскат глоба.
А в същото време числото на нелегалното огнестрелно оръжие нараства с часове да не кажа минути. Прах в очите!
Ха, Ха... Виж ти, ингилизите смятали по същите формули като нас, аз си мислех че като са от запад, пишкат лимонада и акат шоколад.....
Радвайте се на свободата!
Преди около 20 дена един мой приятел го спират и решават да мерят мощността на пушката. Установяват че с Кросман 177 10.5 тегло пушката му дава 12.3 фут паунд. Конфискация и глоба £500.
Пушката беше BSA Supersport. (най-добрата прожинка и цев лично за мен!)
 

ilian

Потребител
А мен преди две -три седмици полицаите ме спряха пред нас с пушката ;),и въпросите бяха малей квае тая пушка с тая оптика и тоз заглушител :eek:,може ли да пробие тая ламаринена врата :crazy:.След като им казах,че е въздушна и им показах чашките от джоба загубиха всякакъв интерес към мен и пушката ми ;) :bravo: :bravo: :bravo:
 

bor1968

Потребител
Днес ходих до КОС да си получа удостоверението. Пари не ми искаха.
Казва се УДОСТОВЕРЕНИЕ ЗА УВЕДОМЛЕНИЕ. В него е написано, че съм уведомил РПУ Монтана, че притежавам изброените въздушни и ГСО оръжия. Следва изписване на 3 бр. въздушни пушки, 1бр. въздушен пистолет и 1бр.ГСО.
Според дулната енергия от закона би трябвало да регистрирам само едната пушка и ГСО-то. Явно им е по-лесно да регистрират всичко вместо да мерят и смятат ???.
За мен също ще по-добре, защото така няма да ми се налага да обяснявам на органите, защо имам удостоверение за едната пушка, а за другата /или въздушния пистолет/ нямам.
Това е. Преснимах си листчето, ще си го нося с мен и ще съм спокоен ;).
 

vanko

Редовен Потребител
Днес,Поповската група,чинно и под строй :D ходихме да регистрираме в служба КОС пушкалата.Искат само личната карта(приснимана) номера на пушката или пистолета и калибъра.Попълва се уведомление което минава през началника на РПУ-то и след 2-3 дена ни казаха да отидем за удостоверенията.Изобщо не ги интересуват джаулите и това дали имаш фактура или нямаш.Няма и такса(за сега де ;)) Пушките и пищовите не е задължително да се носят в службата ;)
 
A

Anonymous

Гост
искам да попитам нещо
за 2 от пушките си нямам документи,това имали значение при ходенето в служба КОС
 

vanko

Редовен Потребител
johnsons написа:
искам да попитам нещо
за 2 от пушките си нямам документи,това имали значение при ходенето в служба КОС

Който имаше документ го представи и го погледнаха.Аз също нямах,но проблем не са правили.Каквото изискваха съм го описал по горе.Разпоредбата на всякъде би трябвало да е една и съща и не вярвам в другите служби КОС да е по различно.Казаха че това е само уведомление да се види какво оръжие има в населението.Очаквах да е по сложно,разнасяне на пушки,бягай търси документ,дай сега да видим колко джаула е, да ама не :) От това по хубаво,здраве му кажи ^-^
 

ROLAND

Потребител
vanko написа:
johnsons написа:
искам да попитам нещо
за 2 от пушките си нямам документи,това имали значение при ходенето в служба КОС

Който имаше документ го представи и го погледнаха.Аз също нямах,но проблем не са правили.Каквото изискваха съм го описал по горе.Разпоредбата на всякъде би трябвало да е една и съща и не вярвам в другите служби КОС да е по различно.Казаха че това е само уведомление да се види какво оръжие има в населението.Очаквах да е по сложно,разнасяне на пушки,бягай търси документ,дай сега да видим колко джаула е, да ама не :) От това по хубаво,здраве му кажи ^-^




Днес ходих до "Трето районно" във Варна да си взема новите лични документи. Взех ги. Минах и през служба "КОС". Като обокновен ГРАЖДАНИН. Във фоайето има закачени различни образци формуляри - за придобиване/удължаване срока на ловно, КНО и тн. И на таблото имаше един формуляр - за уведомление за притежаване на въздушно, сигнално и газово оръжие. Попитах в службата-какъв е реда (имам 5бр.въздушни пушки, 2бр. въздушни пистолета, 4 бр. газови пистолета.). Казаха-попълвате формуляр,(с данните от фактура за закупуване) идвате с пушките, такса 2.50 лв. на формуляр-отделно газово, отделно въздушно оръжие. Пиша впечатленията от днес(съвсем пресни), не съм чел закона, нито правилника :) защо ми искат пушките на място, не е ли еднакъв закона за БГ. :(

...Ами дулната енергия-кой ще я мери....
 

Sol

Потребител
ROLAND написа:
Днес ходих до "Трето районно" във Варна да си взема новите лични документи. Взех ги. Минах и през служба "КОС". Като обокновен ГРАЖДАНИН. Във фоайето има закачени различни образци формуляри - за придобиване/удължаване срока на ловно, КНО и тн. И на таблото имаше един формуляр - за уведомление за притежаване на въздушно, сигнално и газово оръжие. Попитах в службата-какъв е реда (имам 5бр.въздушни пушки, 2бр. въздушни пистолета, 4 бр. газови пистолета.). Казаха-попълвате формуляр,(с данните от фактура за закупуване) идвате с пушките, такса 2.50 лв. на формуляр-отделно газово, отделно въздушно оръжие. Пиша впечатленията от днес(съвсем пресни), не съм чел закона, нито правилника :) защо ми искат пушките на място, не е ли еднакъв закона за БГ. :(

През същата служба минах и аз вчера, зададох същия въпрос. Отговора беше същия, с малка разлика - първо да отида "в белия фургон отзад покрай оградата, за да попълните документите", после "с пушката (-ите) при нас. Ако имате документи за произход на оръжията, носете ги. Също и копие на ЛК". И да допълня - работното им време е от 08.30 до 12.00 часа; събота и неделя са почивни дни.

ROLAND написа:
...Ами дулната енергия-кой ще я мери....

Никой.
 

ROLAND

Потребител
До белия фургон ходих и аз. 6лв. попълване формуяр-отделно газово, отделно въздушно. Да не говорим. че лелката си позволи да ми коментира бройката и аз и казах-"гледай си формулярите, не се занимавай с клиентите"
Оказа се, че формуляр за съответното уведомление (като празна бланка) не можеш да си купиш от никъде в района. Не съм неграмотен и мога да си го попълня. И за какво да си нося пушките в "Кос"-всичките са пружинни, обслужени, и неграмотните в отношение "пневматично оръжие" косаджии ще ги заредят и гръмнат на празно за да се убедят, че не са преправяни (скии как гърми). Да не говоря, че цялата "държавна служба" смърдеше на цигари и чаках 10 мин. докато ме попитат "Кажети".
За мен-не може да има различни правила за различните градове и управления в България......Ние закона няма да го прескочим, ще уведомим, понеже това ни е хобито....ама...... :eek: плащаме им заплатата, за да не знаят какво правят.
 
Статус
Заключена за публикации
Нагоре