Закон за притежание, носене и употреба на Пневматично

Статус
Заключена за публикации

Andy Iron

Потребител
Колега Преториан, ще се заема безплатно със защитата на нарушителя.
Свържи се с мен на ЛС за изясняване на фактите, копие от акта и уточняване на защитната линия.
Наказателното постановление връчено ли е вече или сме само на фаза АУАН?
Ако е връчено - дано не са минали 7 дена от връчването му?
 

praetorian

Редовен Потребител
Andy Iron написа:
Колега Преториан, ще се заема безплатно със защитата на нарушителя.
Свържи се с мен на ЛС за изясняване на фактите, копие от акта и уточняване на защитната линия.
Наказателното постановление връчено ли е вече или сме само на фаза АУАН?
Ако е връчено - дано не са минали 7 дена от връчването му?
Май са минали 7 че и повече дена.... :(Благодаря все пак за предложената помощ, ще се свържа с човека да му обясня. :cheers:
 

ininia

Потребител
ФТКС
За сведение на софиянци,които живеят на територията на І РПУ.
На 21.03 отидох в районното да питам какво точно искат.Поискаха платено бордеро 5 лв,копие на лична карта,копие от документите за собственост (за които имам) и всички железа.След два дни - в сряда натоварих всичкото желязо и с един приятел отидох в КОС.Приеха ме любезно и ми дадоха образец,в който попълних марка,модел,калибър и ф.номер.Всичко се събра на един лист.
Подадох го на гишето и дежурния ме пита защо нося оръжието,след като имам документи за покупка.
Идеше ми да хвърля нещо.Измъчихме се докато ги занесем.
Както и да е.Дадоха ми картонче с входящ номер и телефон,на който да се обадя след десетина дни дали уведомлението ми е готово.Така и стана - вече съм "законен" ;)
 

freeborn

Потребител
"Всички железа" не е ли нарушаване на закона,който гласи само тези железа ,които са над 24 джаула дулна енергия. Не ги ли попита,защо така и не злоупотребяват ли с власт ? Май плачат за Мартин Карбовски,Частен Случай или някое от сродните им предавания.
 

братушка

Редовен Потребител
Лично аз тълкувам закона така, че задължителна регистрация е само за пневматиката над 24Дж.
Регистрация на всичко под 24Дж е на добра воля.
При добър адвокат не само може да се отърве всеки един акт, но и да се осъдят "актаджиите" за превишаване на пълномочията. Преди да пишат акта те трябваше да докажат, че пушката има повече от 24Дж.
Това е все едно да глобяват за превишена скорост без да имат радар или друго надлежащо техническо средство за измерване на скоростта.
 

praetorian

Редовен Потребител
Малко :offtopic: Колегата с БИг- борето от нашата група, като отишъл да го регистрира, писал - калибър:.45...
КОсаджиите веднага му направили забележка - "АУей, дай един химикал...Ся тва го оправи на 4,5 :lol: :lol:Пропуснал си, рекли,запетайката :crazy: Нашия като обърнал цевта да видят дупката , онея си нагълтали езиците :crazy: :lol: :lol:
 

братушка

Редовен Потребител
Всъщност към момента в България не може да бъде издаден нито един законен акт.
За да бъде законен и валиден акта, първо съответните служби трябва да бъдат оборудвани със собствени хронографи, собствени, които да са минали метрологична проверка. Съответните служители да ги носят със себе си и да измерват мощността ПРЕДИ да пишат каквото и да е.
В противен случай техните действия могат да се тълкуват в съда като самоуправство, щото идват в разрез със Закона и нарушават нашите права.
Като сложим и факта, че не знам къде в България може да се направи метрологична заверка на хронограф, просто нито един акт няма шанс в съда. Просто ние да не се оставяме да ни въртят на шиш...
 

Слави

Модератор
Модераторски Екип
ФТДМ
Братушка, в нашата държава съдът е този дето решава. Принципно си прав, но имам коментар от адвокат... "в моята практика имам случаи акта за превишена скорост да не падне, въпреки че КАТ не представят документ, че радарът е минал метрологична заверка" :wall:
 

братушка

Редовен Потребител
Айде, "допуска" за метрологична проверка може и да се подлага на съмнение.
Но факта, че в КОС няма нито един хронограф просто нямам как да се подмине.
Все едно в целият КАТ нито един радар...

Макар, че на времето (много отдавна) катаджиите засичаха скоростта със секундомер: за колко време колата е минала между 2 електрически стълба край пътя или други ориентири с предварително измерено разстояние между тях.

Но за Джаулите дори балистично махало нямат...
 

Andy Iron

Потребител
братушка написа:
Айде, "допуска" за метрологична проверка може и да се подлага на съмнение.
Но факта, че в КОС няма нито един хронограф просто нямам как да се подмине.
Все едно в целият КАТ нито един радар...

Макар, че на времето (много отдавна) катаджиите засичаха скоростта със секундомер: за колко време колата е минала между 2 електрически стълба край пътя или други ориентири с предварително измерено разстояние между тях.

Но за Джаулите дори балистично махало нямат...

Братушка е абсолютно прав по същество и по законосъобразността на издаденото Наказателно постановление.
Но жалбата срещу Наказателното постановление, за да е процесуално допустима, трябва да е подадена в 7-дневен срок от връчването му, като деня на връчването не се брои. При подадена на 8-мия ден жалба делото се прекратява и НП влиза в сила.
А нашия КОС-аджия, като го знам, дори и да му купят служебен хронограф, ще има да го гледа и да се чуди "К`во, аджаба, е туй нЯщо" :D
 

st_beer

Редовен Потребител
Явно нещата за всеки град си стоят по свой си начин въпреки че живеем в една държава и закона би трябвало да бъде един за всички. ДА ама НЕ.
В нашия град отиваш подаваш си уведомлението с прикрепено копие от сертификата от магазина. Човека ти казва след 10-на дни да отидеш да си вземеш картончето да показваш че си уведомил. За цялата тая работа не ти искат нито стотинка дори. Вече правих 3 уведомления.
Другото което ми направи впечатление единия път беше един човек с китайка дойде да пита да си пусне уведомление и самия служител му каза че като я гледа едва ли е над 24 джаула и му каза да отиде в един магазин имаме специализиран за прегледи на ловните оръжия където има уред за измерване (хроно) и ако е по малко от 24 джаула ще му издадат бележка от там която да представя пред органите при евентуална проверка. Така стоят нещата при нас и мисля че са напълно както трябва.
Сега като ми дойде новата пушка ще е 10 джаула от всякъде по документация. Изобщо не мисля да ходя тоя път да подавам уведомление. Които иска да я мери няма да е на 24 джаула при замерването.
 

братушка

Редовен Потребител
А не може ли ония акт не да се обжалва, че е незаконосъобразен, а да се атакува по друг начин, че е незаконно самото му съществуване?
Като отделна "процесуална линия"?

Аз толкувам нещата така, че незаконосъобразен е когато не спазени някои подробности, като метрологичната заверка, например.
Когато не са имали въобще никакви основания да помислят за акта дори - такъв акт си е направо незаконен.

По закон се получава, че наказанието се полага при задължителното спазване на 2 условия:
- пушката е над 24Дж;
- не е спазен срока.
И двете условия са задължителни. Като това за джаулите е основното и чак след него може да се гледа за сроковете.
Институцията, издала акта, дори не се опита да провери едното основополагащо задължително условие и не е имала никакви основания дори да мисли за някакво наказание.

Регистрацията на пневматиката до 24Дж не е забранена със закона и такава регистрация не е обвързана с никакви задължения (включително по срокове) и наказания.

Получава се, че добрия самарянин на добра воля прави нещо напълно законно (отива да регистрира пушка, която не е длъжен да регистрира), а го опандизват за това...

Няма ли да се борим за правата си?
 

братушка

Редовен Потребител
Това, между другото, беше в плановете ми да предложа на Общо Събрание сега във Варна БАФТ да сформира някакви технически звена в няколко града, които да правят замервания на мощността на пневматиката и да издават от името на БАФТ документ с описани направените констатации.
 

andi

Редовен Потребител
Братушка , а как БАФТ ще направи метрологична заверка на хронографите си ?
 

Andy Iron

Потребител
По никакъв начин.
В НАРЕДБА за средствата за измерване, които подлежат на метрологичен контрол
Приета с ПМС № 239 от 24.10.2003 г., обн., ДВ, бр. 98 от 7.11.2003 г., хронографите не са въведени като средства за измерване, които подлежат на метрологичен контрол.
Наредбата е издадена на основание чл.28 от Закона за измерванията.
 

братушка

Редовен Потребител
Мислех да предложа да изберем отговорници, да се определим за себе си какви хронографи да се ползват, по каква процедура и да се издава някакъв документ.
Нещо като независима експертна оценка.
Възможно той дори да няма юридическа стойност накрая, но все някакъв документ с печат на юридическо лице. Възможно да послужи като аргумент на хора в определени ситуации.

Подробности трябва заедно да избистрим.
 

dilom08

Редовен Потребител
Това трудно ще стане, защото ще има хора който ще си нагласят пушките на 24 джаула, ще получат въпросният документ заверен и подпечатан и след това на фулл джаули и отговорността ще да е за този който е подпечатал документа.
 

Andy Iron

Потребител
Ами нали за да се докажат тези фулл джаули пак при нас ще дойдат.
Именно затова в документа ще се отбележи, че "При извършеното измерване с хронограф на дата ........ е установено, че изстреляния проектил от пушката притежава кинетична енергия, равна на .... джаула. За извършени интервенции по оръжието след датата на замерването представителят на Асоциацията не носи отговорност."
Днес следобед имах среща с висш началник от ОД на МВР, отговарящ и за дейността на КОС.
Същият прояви голям интерес към идеята, която даде Братушка. Установих, че МВР няма да даде и 1 лев за хронографи на КОС. Обсъдихме и въпроса, че щом хронографът като измервателно средство не е визиран в Наредбата, то същият не трябва да преминава през метрологичен контрол и е годно измервателно средство.
От идеята също така може да се изкарат и пари за Асоциацията.
По желание на собственици на пушки (любителите са много), които не знаят колко джаула им е пушката, искат да разберат и да си направят замерване с документ, може да се въведе такса "замерване" от асоциацията.
Подробности - на Общото събрание във Варна.
 

Andy Iron

Потребител
angelmr написа:
.... на жената точно това и е работата ....
На мен също.
ЗАНН - Чл. 82. (1) Административното наказание не се изпълнява, ако са изтекли:
а) две години, когато наложеното наказание е глоба;б) шест месеца, когато наложеното наказание е временно лишаване от право да се упражнява определена професия или дейност;
в) три месеца, когато наложеното наказание е обществено порицание.
(2) Давността започва да тече от влизане в сила на акта, с който е наложено наказанието, и се прекъсва с всяко действие на надлежните органи, предприето спрямо наказания за изпълнение на наказанието. След завършване на действието, с което е прекъсната давността, започва да тече нова давност.
(3) Независимо от спирането или прекъсването на давността, административното наказание не се изпълнява, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока по ал. 1.
(4) (Нова - ДВ, бр. 28 от 1982 г.) Разпоредбата на предходната алинея не се прилага по отношение на глобата, когато за събирането й в срока по ал. 1 е образувано изпълнително производство. Това се отнася и за висящите дела, давността по които не е изтекла до влизането на тази алинея в сила.


Но съгласно чл.162, ал.(1), т.7 от ДОПК влязлото в сила наказателно постановление е публично държавно или общинско вземане.
Публичните изпълнители от АДВ към НАП по указание прилагат петгодишната давност по чл.171 от ДОПК.
Чл. 171. (1) Публичните вземания се погасяват с изтичането на 5-годишен давностен срок, считано от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение, освен ако в закон е предвиден по-кратък срок.

(2) С изтичането на 10-годишен давностен срок, считано от 1 януари на годината, следваща годината, през която е следвало да се плати публичното задължение, се погасяват всички публични вземания независимо от спирането или прекъсването на давността освен в случаите, когато задължението е отсрочено или разсрочено.
 

братушка

Редовен Потребител
Лично аз предпочитам не пасивна позиция: да кротувам, докато ми пишат акта и да се скатавам после 5 години...
А активна: да обясня на човека, че акта ще е незаконен и защо. И, че ако актът все пак ще бъде написан - ще бъде веднага обжалван, а аз ще получа основание да го съдя лично него за тормоз.
 
Статус
Заключена за публикации
Нагоре