PCP на МЕТАН - споделяне на опит, проблеми, решения...

lynx

Редовен Потребител
petkof написа:
Проблема е в това с колко се променя скоростта на проектила при различни съотношения на газа в пушката,метан и въздух.Дали е предвидимо с колко ще се промени скоростта на проектила при различни процентни съотношения на метан и въздух в резервоара.

Предполагам, че е предвидимо ако в уравнението има по-малко неизвестни.
Ти знаеш, че при всички пушки повишаването на мощноста при стрелба с метан спрямо въздух е различна.
При едни има повишение с 10% , при други 30% или повече.
Ако се знае каква са ти скоростите на въздух и на метан би било по-лесно да се сметне(приблизително) какво съотношение ти е необходимо, за да получиш търсената от теб скорост.
И когато се нацели приблизителното съотношение, при следващите зареждания ще се прецезира и ще се знае точно какво трябва да бъде.
Всички знаят, че метана доста се влияе от околната температура, което може да доведе до по-голяма грешка при сметките спрямо това което ще се получи на практика.
При въздуха също има вариации, но са доста по-приемливи.
Колеги стрелящи на метан са ми споделяли, че разликите в скороста лято/зима при някои са достигали 25м/сек.
 

petkof

Редовен Потребител
lynx написа:
petkof написа:
Проблема е в това с колко се променя скоростта на проектила при различни съотношения на газа в пушката,метан и въздух.Дали е предвидимо с колко ще се промени скоростта на проектила при различни процентни съотношения на метан и въздух в резервоара.

Предполагам, че е предвидимо ако в уравнението има по-малко неизвестни.
Ти знаеш, че при всички пушки повишаването на мощноста при стрелба с метан спрямо въздух е различна.
При едни има повишение с 10% , при други 30% или повече.
Ако се знае каква са ти скоростите на въздух и на метан би било по-лесно да се сметне(приблизително) какво съотношение ти е необходимо, за да получиш търсената от теб скорост.
И когато се нацели приблизителното съотношение, при следващите зареждания ще се прецезира и ще се знае точно какво трябва да бъде.
Всички знаят, че метана доста се влияе от околната температура, което може да доведе до по-голяма грешка при сметките спрямо това което ще се получи на практика.
При въздуха също има вариации, но са доста по-приемливи.
Колеги стрелящи на метан са ми споделяли, че разликите в скороста лято/зима при някои са достигали 25м/сек.
Точно така.Питам колеги имащи преки и конкретни наблюдения върху конкретни пушки с конкретни съотношения метан-въздух/доколкото е възможно/, за да се опитаме да премахнем пречката пред метана,ниското зарядно налягане и да подобрим бързодействието на въздуха с "малко" метан.От тази комбинация може да се спечели много в пари,време,помпене на ръка,мощност и др.. ;)
 

rosento

Потребител
Малко и от мен ! Скоро монтирах един прибор за довзривна концентрация на Дрегер с две алармени нива едната на 25% другата на 50%.Хората които правиха калибрация на алармите с еталонен газ - %но садържание въздух газ мисля че са наясно с довзривната концентрация и им зададох няколко въпроса.При първата аларма 25% газта се пали от искра за това климатика съм го вързал на един сух контакт на прибора за да изключи - евентуална искра.До тук добре следва най интересното е за какво е аларма 50%.Аларма 25% е за да може да се реагира навреме а ключът е ,че най - опасно е между 25 и 50% защото газа се пали от самосебе си.Аз не бих си играл със смесване на двата газа само от това което ми казаха :)
 

rashko

Редовен Потребител
Аз мога да споделя,че съм смесвал въздух на 110-120 бара с допълване метан до 190-200 бара,пиша значи съм добре ;)

Изобщо няма смисъл да се смесват,до като не се изпразни напълно въздуха от резервоара при всяко ново зареждане ми качваше с по 10 м/с. и така до като в резервоара не остане само метан от 2-3 зареждания ;)

Другото интересно е,че при цев 605 мм скоростта се покачи с 30 м/с,а при цев 420 мм скоростта ми се покачи с 45 м/с има ли зависимост от дължината на цевта не знам,нека и други колеги споделят показанията и наблюденията си.
 

sts1969

Редовен Потребител
??? При по-късата цев, скоростта ти се е покачила повече :rolleyes: Да не би да е имало разлика в шоковете примерно :eek:
 

andi

Редовен Потребител
Пропан-бутан + въздух образува газово-въздушна смес запалима при почти всякакво съотношение и условия . Пропан-бутана гори и самостоятелно. Метана за да гори му трябва кислород (въздух) в концентрация с много тесни граници (7% метан , по спомен) . Шанса да уцелим точно тази концентрация е минимален на практика , но на теория риска си го има , ако ги смесваме нарочно .
За нашите цели да ги смесваме си е лотария със скорост и настройки с много неизвестни и променливи . А и защо да ги смесваме : 90% от резервуарите ни са на на 200 атм . мн. малко до 250 и единици до 300 . Аз съм с 300бара резервуар, имам достъп до 300 барови компресори и въпреки това съм на метан , защото съм направил много тестове и сметки .

lynx написа:
....При едни има повишение с 10% , при други 30% или повече......

.....Всички знаят, че метана доста се влияе от околната температура, което може да доведе до по-голяма грешка при сметките спрямо това което ще се получи на практика.
При въздуха също има вариации, но са доста по-приемливи.
Колеги стрелящи на метан са ми споделяли, че разликите в скороста лято/зима при някои са достигали 25м/сек.

- Увеличаването на скоростта е м/у 10 и17-18%, съответно на мощността м/у 20 и 35% .

- Направих тест точно преди 2 г : Моя Валтер на метан с 1,03 и Армс 410 на въздух с 1,17( и двата в 5,5мм) - меря ги вкъщи на 21 градуса , след това излизаме на вън и след 2 часа ги меря на -10 градуса . Резултат : Метана от 305 на 292 , въздуха от 270 на 260 - което процентно е едно и също .

petkof написа:
Проблем ли ще е, ако се зареди с метан до определено налягане,примерно 200 атм. и се дозареди до 230 атм. с въздух, дали от бутилка или с помпа?Аз съм смесвал метан и въздух и не съм имал техническси проблем.Въпроса ми е насочен към влиянието на скоростта на проектила от съответното съотношение на въздух в метана. :)

Още един тест с моя Валтер : зареждам въздух на 250 - хронотест . Зареждам метан , намалявам скоростта до тази на въздух и налягането оставям на 180 - хронотест . Резултата е , че от 180 на метан имам повече изстрели отколкото от 250 на въздух .
Така , че за мен е по-правилно и лесно ( и безопасно), ако търсим определена скорост която на въздух ни е трудна да минем 100% на метан и от там да намаляме , отколкото експерименти с метаново-въздушна смес .

пп. Не обичам да пиша толкова много , но искам да съм конкретен и да подкрепя с факти и тестове мнението си . За не е като : някой ми каза , че е чул от друг , дето е чел , че този е писал , че онзи е видял . :pardon:
 

Grifcom

Потребител
Колеги :stop: не си правете експерименти въздух-метан Тази гориво въздушна смес при приблизителна концентрация 8 - 15 % и външно възпламеняване гори взривно :exclaim: Не е сигурно какъв ще е ефекта от една дизелираща цев ??? В чист вид не гори и дава добри параметри . При преминаване от въздух на метан и обратно винаги изпразвайте резервоара / бутилката / до нула :exclaim: за да си пием бирата спокойно :cheers:
 

Dominus

Редовен Потребител
rashko написа:
Другото интересно е,че при цев 605 мм скоростта се покачи с 30 м/с,а при цев 420 мм скоростта ми се покачи с 45 м/с има ли зависимост от дължината на цевта не знам,нека и други колеги споделят показанията и наблюденията си.

Няма нищо странно в това. Просто при метан зависимоста на скороста от дължината е по-малка поради физ. свойства на газа.
Ако го кажеш в обратния ред ще откриеш че няма нищо нелогично. Например:
При еднаква скорост на две цеви 605мм и 420мм на метан, след минаване на въздух едната падна с 30м/сек а другата с 45м/сек. ;)
 

andi

Редовен Потребител
Досега не съм чувал за толкова голямо увеличение - 45 м/с в 5,5мм ! Обикновено е м/у 30 и 40 . Може би освен дължината и друго има значение ?
 

dilom08

Редовен Потребител
значи за да е коректно всичко опитите трябва да се правят на една и съща пушка, за да може да се направи някакъв извод - кое и колко се влияе от температурата, колко прираст има на енергия с каква цев и тн.
Тука се сравняват различни пушки с различни настройки и така според мен не може да се каже нищо конкретно.
Една и съща редукторна пушка с различен обем на задредукторната камера дава различно отклонение в зависимост от температурата както на въздух така и на метан.
От друга страна например един теобен онзи ден на въздух даде скорост 286 с 1,175 -това с докрай натегната пружина на ударника, а на метан скоростта беше 291. само 5 м/с отгоре. Цевта беше 40 см.
Има пушки при които почти няма разлика от въздух и от метан, а при други има разлика от порядъка на 30 м/с.
Според мен има много фактори които влияят и не може така лесно да се каже нещо категорично кое как се влияе.
 

lynx

Редовен Потребител
Според мен, ако пушката е по-лошо настроена и харчи повече въздух, с метана ще има по-голям прираст.
Ако всичко е изцедено да дава максимално нисък харч на въздух, приръста ще е по-малък.
А и дългата цев не е панацея за намаляване на разхода и покачване на мощноста.
Нали никой не си мисли, че колкото по-дълга цев слагаме толкова повече скороста/мощноста ще се покачва?
За стандартните въздухарки е сметнато, че няма голяма файда от по-дълги цеви от 600мм, затова и не се срещат често.
От друга страна, колкото е по-голям калибъра толкова е "по-оптимизиран" режима на работа.
Всички знаем, че е доста по-лесно да направиш по-икономична пушка в 5,5 спрямо 4,5.
Както казват, в 5,5 "КПД-то е по-голямо".
Всичките тия неща не се отнасят за електрическите пушки, там всичко е променено.
 

njatanasow

Редовен Потребител
dilom08,
Жоро,правихме опит с пушката на Юлиан, (Валтер Доминатор 1250 5,5) на метам.
С цев Валтерска (оригинална 605мм) 320 м/с, с 1.17г.
С цев Валтерска от Талон мисля че 380 мм може и да греша,но при всички случае е под 400 мм,скороста беше 264 м/с със същите чашки и абсолютно една и съща настройка.Просто само сменихме цевите и направихме замерването.
Всеки да си направи изводите,фактите са такива ,коментарите ваши, ;) :cheers:
 

anibis

Редовен Потребител
И аз да споделя нещо, при големия вълк на въздух е 285-290м/с на метан 300-305м/с Но на малкия вълк там нещата вече бяха съвсем други,на въздух 245-250м/с на метан 280-285м/с. Двата вълка са МСТ!
пп. На Злати Свирепия при него беше съвсем друго и на големия вълк и сегашния му,при големия стигна около 70дж на метан, а малкия 20-21дж но неговите са МVT-та. :cheers:
 

njatanasow

Редовен Потребител
anibis написа:
И аз да споделя нещо, при големия вълк на въздух е 285-290м/с на метан 300-305м/с Но на малкия вълк там нещата вече бяха съвсем други,на въздух 245-250м/с на метан 280-285м/с. Двата вълка са МСТ!
пп. На Злати Свирепия при него беше съвсем друго и на големия вълк и сегашния му,при големия стигна около 70дж на метан, а малкия 20-21дж но неговите са МVT-та. :cheers:
Нашето замерване беше и с цел различни по дължина цеви на една и съща мушка
 

rashko

Редовен Потребител
Щом при всеки сменил въздух с метан резултатите са различни,значи остава да пробваме на една и съща пушка с промяна на проходни отвори,преразход на въздух и налягане на редуктора ;) ;) :confused: :confused: :confused:
 

petkof

Редовен Потребител
Няколко пъти се споменава, че метана "много се влияе от температурата".Понеже нямам толкова опит, моля ако някой може да обясни какво означава това по-подробно? :cheers:
 

lynx

Редовен Потребител
Ами логично, като е топло ти е по-висока скороста, а при студ спада и то доста.
Вече двама колеги от форума ми споделиха, че лятото стрелят с 305м/сек на метан, а зимата не могат да качат над 280.
И при въздуха има вариации, но са по-малки.
Колегите за които споменах, може да дадат повече подробности ако пожелаят разбира се.
Не е колегиално да ги посочвам кои са.
 

ilko_dim

Потребител
Има такова нещо със студа - сваля ти от скоростта и броя изстрели , но и с въздуха е така . Дали при метана е по-силна зависимостта от температурата - сигурно е така . Но си дава добър прираст на скорост , а и в по-ниски налягания може да стреля със същата скорост .
Когато замених въздуха с метан , направих няколко снимки - около 30м/с даде прираст , а цевта си ми е нормална Хатсанска :)
http://ilkodim.snimka.bg/photos-from-gsm/v-zduh-metan.556340.32551402
 
Нагоре