PCP на МЕТАН - споделяне на опит, проблеми, решения...

dberov

Редовен Потребител
Днес реших да експериментирам настройки по пушката при ниско налягане на метана в резервоара. Понеже не мога да смятам формули като колегата mmst, когато направя корекция в настройката и надуя до 200 бара пускам една чашка след което правя правя празни изстрели като на всеки 10 бара пускам по една чашка и записвам резултатите. Така придобих представа за възможните корекции които могат да се направят за скорост и икономия на метан. Започна да ми харесва ровичкането ;)

Реших да се вслушам в съвета на mmst че JSB 1.175g се държи най добре в границите между 250 - 260 м/с но исках да постигна това с минимален разход на метан.

Ето едно плато с голяма икономия на метан от много ниско налягане, от 90 до 70 бара пушката направи 20 изстрела в 6 метра коридор с JSB 1.175g при средно аритметична скорост 253 м/с , в 10 метров коридор са към 30 което напълно ме задоволява. Платото е нестабилно но мисля че това се дължи на грешно отчитане на Комброто защото СМ ми се беше покрил със скреж от изстрелите които възпроизвеждах един след друг, затова при следващото замерване ще правя кратки паузи каквито се правят при целене в мишена.

БАМ 51, JSB 1.175g, обем на резервоара 184 cm³, от 90 до 70 бара, брой изстрели 20, средна скорост 253 м/с, средна енергия 38 J

1 - 250,0
2 - 253,0
3 - 251,3
4 - 254,9
5 - 255,8
6 - 255,0
7 - 254,8
8 - 255,9
9 - 253,7
10 - 250,8
11 - 251,0
12 - 253,4
13 - 252,9
14 - 252,9
15 - 255,3
16 - 252,9
17 - 251,3
18 - 251,6
19 - 250,2
20 - 250,2


п.п.
Последното допълване на бутилката ми струваше 27 ст. ;) направо ме досрамя и ще взема да изпразвам на половина бутилката като ходя да зареждам че да не ми спрат кранчето ;)
 

Dominus

Редовен Потребител
метана е вреден за озоновия слой. не изхвърляйте вредни вещества в атмосферата. по-добре дай на човека дето ти пълни бутилката 1 лв. да пие едно кафе!
 

Карлсон

Потребител
Момчета, вчера напълних Кометата с метан, да я видя как стреля, но понеже не съм съвсем метанизиран, след като ми свърши метана до нула бара, трябва ли да свалям резервоара за почистване или направо да пълня въздух от бутилката ???
 

apapazov

Редовен Потребител
Имам 300 барова бутилка с която стрелях на въздух досега. Намерих си пълначка за метан и реших да видя как е . Изпразних си шишето до 0 и след това заредих с метан. Пича на метан станцията каза че компресора изключвал на 235 бара. Вчера отидох да стрелям за първи път след зареждането и се оказа че имам 170 бара в бутилката. Тя не испуска със сигурност. Беше около. 0 градуса. Възможно ли е заради ниската температура да се получи такава разлика в налягането или е за това че ми е първо пълнене
 

Dominus

Редовен Потребител
Понеже си я пълнил от 0, като ти е изключил пищова, температурата в бутилката е била повишена от голямата разлика. Ако беше я допълнил след час щеше да лапне още газ.
 

andi

Редовен Потребител
В Пловдив няма метан станция която да зарежда на повече от 215-220 . Карам на метан и в страната не съм виждал повече от 225 . Когато зареждаш от 0 , после пада до около 190 . Загряването зависи и от марката на бутилката , качествените загряват по-малко.
Това е писано 100 пъти , ама четенето е ...

пп Никога не казвайте на метанстанцията за какво са бутилките , моите ги ползваме на работата да тестваме клапани за високо налягане .
 

bili hlapeto

Потребител
колеги при нас се зарежда на 220 бара и никои не пита за какво ползваш бутилката може би това е хубавото на малките градове :yahoo: а колкото до метана аз съм много доволен пушката стреля чудесно :rambo:
 

dberov

Редовен Потребител
Аз лятото почти всеки ден пълнех бутилката и все ме питаха за какво я използвам, отговарях че за една лаборатория само че след 300 метра е отбивката за гората и на връщане пак пълня... Вече ме питат удари ли нещо ;)
 

ХолдОвъ

Потребител
andi написа:
И какво ще спечелим като кажем че е за пушка ? Ще се почустваме повече мъже ли , по-тежко ли звучи ?
...

Добре добре. Аз пък ще казвам че имам дълбоководни рибки в аквариум и че без метана и високото налягане ще се гътнат. :crazy:
А да видим какво ще измисли Динко ;)
 

njatanasow

Редовен Потребител
Не се базикайте с това момчета,в Бургас има забрани вече на някои бензиностанции да се зареждат преносими бутилки.
 

ХолдОвъ

Потребител
njatanasow написа:
Не се базикайте с това момчета,в Бургас има забрани вече на някои бензиностанции да се зареждат преносими бутилки.

Сега майтапа настрана. Доколкото ми е известно има забрана не само в Бургас и не само на някой бензиностанции.. А в цялата страна..Друг е въпроса доколко се спазва..Така че ако някъде се спазва едва ли ще ти заредят като кажеш че ти е за лаборатория а за пушка да ти откажат... Съвсем за балъци ги взимате момчетата дето пълнят ако си мислете че вярват че някоя фирма ще зарежда по една бутилка за 30-40 стотинки ..Така че като зареждате вниамвайте...Всъщност, ето как..Математическа задача:
Колко струва да заредиш за 40 стотинки в Пловдив и колко струва да заредиш за 40 стотинки в Бургас , да речем? Позналите верния отговор според мен ще си пълнят бутилките години наред без проблем особено ако го правят на едно и също място и се запознаят с момчетата до ниво малки имена.
 

FreeMan

Редовен Потребител
Като зареждате, не се циганете. Като струва 20ст, дай 50, като е 40ст, дай левче.
 

ХолдОвъ

Потребител
Сетих се нещо съвсем сериозно и искам да предупредя всички метанджии.
Никога досега не са ми проверявали бутилката кога е минала тест и на какво налягане.
Те не са като в скуба центъра или пожарната обучени да гледат щемпелите на бутилката за налягане.
На тях просто им се вижда несериозно като им кажеш че ще побере 30-40 стотинки..Направо невярват че ти трябва метан за 30 стотинки...Обаче ние знаем нали? Това си е огромно налягане .
Така че това е голямата отговорност..Знайте кога бутилката ви е минала тест и не пропускайте следващия..Защото като гръмне една бутилка ще изгърмят буквално и бутилките на всички останали.


Място за малко лирично отклонение:
Ето защо винаги съм твърдял че със забрана не се постига нищо.
Защото на почти всяка забрана се намира цаката.
Разбирам да речем презумцията да не се пълнят такива бутилки с метан.
Знаем и ние че може да гръмнат..Без да ни го забраняват.
Правилния подход е да се регламентира как и кога може да се пълнят такива бутилки.
Но тъй като законотворците са ни пълни тъпанари просто ви подсещам че е ваша отговорност.
 

rosento

Потребител
njatanasow написа:
Не се базикайте с това момчета,в Бургас има забрани вече на някои бензиностанции да се зареждат преносими бутилки.
Това за коя бензиностанция е да знаем да не ходим ?! Аз от Лукойла съм много доволен който е на изхода на Бургас посока Айтос.
 

rashko

Редовен Потребител
rosento написа:
njatanasow написа:
Не се базикайте с това момчета,в Бургас има забрани вече на някои бензиностанции да се зареждат преносими бутилки.
Това за коя бензиностанция е да знаем да не ходим ?! Аз от Лукойла съм много доволен който е на изхода на Бургас посока Айтос.


Lukoil комлука ;)
 

petkof

Редовен Потребител
Проблем ли ще е, ако се зареди с метан до определено налягане,примерно 200 атм. и се дозареди до 230 атм. с въздух, дали от бутилка или с помпа?Аз съм смесвал метан и въздух и не съм имал техническси проблем.Въпроса ми е насочен към влиянието на скоростта на проектила от съответното съотношение на въздух в метана. :)
 

lynx

Редовен Потребител
Петко, може също така пружината на БК да я замениш с пиезо от запалка-еднодневка, пак ще пружинира ;)
Майтапа на страна!
Аз не бих пробвал смесване на метан+въздух в пушката.
Не съм химик, но имам шесто чувство :)
 

petkof

Редовен Потребител
lynx написа:
Петко, може също така пружината на БК да я замениш с пиезо от запалка-еднодневка, пак ще пружинира ;)
Майтапа на страна!
Аз не бих пробвал смесване на метан+въздух в пушката.
Не съм химик, но имам шесто чувство :)
Вие май не четете форума редовно. ;) Аз лично съм смесвал метан с въздух,пък преди мен са го правили доста колеги.Това не е проблем!Не гърми! ;)
Проблема е в това с колко се променя скоростта на проектила при различни съотношения на газа в пушката,метан и въздух.Дали е предвидимо с колко ще се промени скоростта на проектила при различни процентни съотношения на метан и въздух в резервоара.
 
Нагоре