PCP на МЕТАН - споделяне на опит, проблеми, решения...

nikolai1983

Потребител
Двоумя се, метан или въздух.
Колега стига да има къде да съхраняваш пушката и бутилката(на метан),при мен метана ми вдигна скоростта с 40м/с грубо от 290м/с на 330-340м/с.Лично на мен стрелбата на метан ме изкефи повече някак си!
 

emci74

Редовен Потребител
Лятото на метан, зимата на въздух и си патрон.
Даже знам и кой продава хубави метанови бутилки, ако решиш да минаваш на метан :cool:
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Редно е да се каже, че понякога в метана има и страхотни лайна + неизвестните добавки и т.н. Чистил съм пушки от такива боклуци и налепи и не ви пожелавам да ви се омажат клапаните, или редукторите. Особено на FX, или AGT. Такива пушки, не заслужават подобно отношение.
 
Последна промяна:

dberov

Редовен Потребител
Редно е да се каже, че понякога в метана има и страхотни лайна + неизвестните добавки и т.н. Чистил съм пушки от такива боклуци и налепи и не ви пожелавам да ви се омажат клапаните, или редукторите. Особено на FX, или AGT. Такива пушки, не заслужават подобно отношение.
Това може да се избегне ако се мисли превантивно.
В моята зареждачка за метан станцията е разпробит отвор 8мм който се побират 2 филтъра за цигара, купувам от тия които ги продават за свиване на тютюн а в двата края на отвора е на резба в която се навиват тапите които държат филтрите като в центъра им има отвор 1мм през който преминава метана. Умишлено са направени 2 тапи за по лесно обслужване. И така, с тая интервенция и някакви стотинки за филтри, аз на метан съм нямал никакъв проблем вече 10 години че и повече с бутилка която не съм сменял.
20240124_032724.jpg

.... и понеже ме клъвна петела, рекох да си проверя пушката как е, и без това отдавна не я бях отварял.
Ни следа от каквато и да е гняс, чистак лъскур навсякъде като огледало. ;)
Смених всички О-пръстени, полирах челото на тапата на редуктора понеже в образувалия се канал имаше малка прашинка дурал, след което го обслужих и него сменяйки О-пръстените, после настройка, тест и съм готов. Та профилактично да се отваря пушка е препоръчително без значение на метан или въздух. Тая тапа щеше да ме предаде може би и на следващия изстрел а сега съм сигурен в пушката си.
 

Attachments

  • 20240124_045504.jpg
    20240124_045504.jpg
    374.2 KB · Прегледи: 61
  • 20240124_050128.jpg
    20240124_050128.jpg
    252.9 KB · Прегледи: 60
  • 20240124_053900.jpg
    20240124_053900.jpg
    209.7 KB · Прегледи: 63

Gadnqra

Редовен Потребител
Не на последно място - на всеки, рано, или късно, се случва да му изпусне пушката. Не е без значение, дали в стаята е изпуснат въздух, или метан. Абе, има много аргументи, в полза на въздуха. Всеки е свободен да си пълни пушката, с каквото иска, но аз, за себе си, съм избрал въздуха.
Митак, много добро решение си измислил, за филтрирането на метана.
 

dberov

Редовен Потребител
В началото бях на въздух, преди около 12 години когато да имаш компресор беше мечта и струваха 7-8000лв та съм ходил да си пълня бутилка 6 литра до Варна, оставям я в Цикония, така изискваха и трябваше да си я взема на следващия ден, понеже компресора им е мощен и когато надуят бързо бутилката до 320 бара след охлаждане във вана с вода пада на 280 бара та после я допълват, така ми казаха, И какво правим, оставам при приятел или приятелка да нощувам но преди това на ресторант на хапка пийка и на другия ден взимам бутилката и обратно 50км. Едно пълнене със страничните масрафи ми излизаше тотал минимум 200лв и това през два - три дена докато ми дойде в повече и минах на метан. Метан станции има навсякъде, пълненето е евтино и става бързо. Дори и сега когато вече има компресори на супер изгодни цени, пак ме възпира да си оставя поради обслужване, масла, модове, серпентини, маркучи, вода...извади - прибери, не дай си Боже пък да дефектира. При метана тоя филм го няма а и може би така свикнах и ми е по добре но пак не се знае, че в момента се заглеждам в полу автомат и там ще трябва въздух, но всичко с времето си, ако си взема тогава ще му мисля.
 

Бай Колю

Редовен Потребител
Да споделя малко опит с метана.
Първо минах на метан единия си АА s510 в cal.5,5. (пушката е редукторна с HUMA регулатор на 120 бара).
На въздух правеше 40 редукторни изстрела със 262-263мс. чашки 1.175 - 40 джаула
На метан направи 40 редукторни изстрела със 280-281м/с със същите чашки - 45 джаула. Без промяна на настройките. Но най-добре се представи с Baracuda 21.14gr.
После минах на метан другия си АА s510 в cal.4,5. (пушката е редукторна с HUMA регулатор на 120 бара).
Беше 25 джаула с 50 редукторни изстрела - на въздух.
С метана стана 30 джаула с 50 редукторни изстрела. Без промяна на настройките.
Баракуда 0.69 метана я стреля с 295-296 м/с.
Най добре се представи със ZAN слъгове 13gr. Ще я пробвам и с по-тежки.
Определено 200 баровите пушки ги оставям на метан. Изключително съм доволен от точността - на 25 метра 5 изстрела си ги групират в 1ст. и двете.
ПП - Температура при стрелбата на метан беше около 3-4 градуса. Няма „подскоци“ в скоростите. Коридор 1-2м/с в платото. Лятото определено ще качи скоростта.
ППП - калибър 4.5 в 30 джаула е бахти осичката ;)
 

Бай Колю

Редовен Потребител
Имам и една щура идея - да смъкна редуктора на единия Вулкан 3, този който е в 5.5, на 140 бара, и да го пробвам на метан.
Вярно е, че е 300 барова пушка, а метана в бутилката, като падне налягането, става на 200 бара. Но имам усещането, че задредукторно налягане на 140 бара на метан ще е еквивалент на 160-170 бара на въздух. И, ако не ме лъже усещането, мощността ще е същата.
А и мога да му сложа голямата бутилка на Tuxing и да го видя колко изстрела ще има в плато.
 

dberov

Редовен Потребител
Имам и една щура идея - да смъкна редуктора на единия Вулкан 3, този който е в 5.5, на 140 бара, и да го пробвам на метан.
Вярно е, че е 300 барова пушка, а метана в бутилката, като падне налягането, става на 200 бара. Но имам усещането, че задредукторно налягане на 140 бара на метан ще е еквивалент на 160-170 бара на въздух. И, ако не ме лъже усещането, мощността ще е същата.
А и мога да му сложа голямата бутилка на Tuxing и да го видя колко изстрела ще има в плато.
Метана е по динамичен газ и затова ти вдига скоростта, нормално е а относно настройките на редуктора, моя на въздух бе настроен на 135 бара а на метан съм го намалил на 120 бара, така ми идва пак на скоростта като на въздух но ми прави повече редукторни изстрели а и пушката става по тиха на метан.
 
Последна промяна:

batnan

Редовен Потребител
Ха , точно това си мислих преди малко но за друг газ. За хелий . Дали ако се зареди хелий, и се намали на нормална скорост пушкалото ще се увеличат изстрелите с едно зареждане ?
 

dberov

Редовен Потребител
Стреляме предимно на въздух и метан, не че с други газове не е възможно но това е вече доста дъвкано през годините. Изпишете в търсачката на форума "хелий" и се вижда само за тоя газ колко има писано - 6 страници намери търсачката като първи пост е 2009 година. Просто няма смисъл пак да се впускаме в тая тематика.
2024-02-01_073936.png
 

Бай Колю

Редовен Потребител
Ще я пробвам и с по-тежки.
Днес пробвах АА s510 в cal.4,5. със слъгове на HN 16 gr и 20 gr
С 16 грейна средна скорост направи 238 м/с
С 20 грейна средна скорост направи 213 м/с
И с двата вида слъгове коридора беше 2-3 м/с. Държи си 30 джаула. Пробата е пак на външна температура.
С по-тежките слъгове пушката е доста по-тиха. С 13 грейна бая трещи, въпреки че е със заглушена цев.
Брутална точност на 25 метра с метана.
Трява да се пробва на дългите дистанции.
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
За плюсовете и минусите на метана е писано доста в тази тема,за мен основния проблем беше металическия вкус в устата дори и след два пълнителя особенно с булпап,но това явно е субективно според остротата на рецепторите при стрелеца.
За съвременните пушки е абсолютно непродуктивен...както и за спортни цели.При пушки с редуктор също може да има проблем,при мен 50 на 50,при едната нямаше проблем при другата мамата си часа...хората с технически бекграунд може да имат обяснение за причината!
 

Бай Колю

Редовен Потребител
Сега, в студеното, стрелям в един коридор на тавана, който е с ширина 1 метър и дължина 25 метра.
Не съм усещал металически вкус.
Казваш, че за съвременните пушки е непродуктивен. Нямам нищо против извода, че АА s510 е с архаична технология.
Е, леко тунингована от Gadnqra, ма това няма да го броим.
За спортни цели аз лично ползвам Feinwerkbau P 8X match, Feinwerkbau 603 match, Feinwerkbau 601 match и Anschutz Super Air 2002 match.
А и може да поспорим - njatanasov стреля само на метан.
Относно проблемите с редуктора:
И двата ми АА s510 са с редуктор Huma. И при двете нямам никакъв проблем.
Тъй като темата е "РСР на метан - споделяне на опит" аз споделям моя личен опит.
Би ли ни споделил твоя личен опит с метана, моля! Не твърдения от източник ЕЖК (една жена каза).
 

dberov

Редовен Потребител
За плюсовете и минусите на метана е писано доста в тази тема,за мен основния проблем беше металическия вкус в устата дори и след два пълнителя особенно с булпап,но това явно е субективно според остротата на рецепторите при стрелеца.
За съвременните пушки е абсолютно непродуктивен...както и за спортни цели.При пушки с редуктор също може да има проблем,при мен 50 на 50,при едната нямаше проблем при другата мамата си часа...хората с технически бекграунд може да имат обяснение за причината!
Ни едно от изброените неща не ми е познато като имай в предвид че стрелям само с булпап, на състезания съм ходил, 2 първи, 2 втори места, едно четвърто на първото състзание. Ники Атанасов също само на метан джаска както спомена Бай Колю и проблеми никакви за всичките години. Метана си е супер и като единствен кусур е че не може да се напълни до 300-320 бара а до 220, но пълно щастие няма.
 
Нагоре