PCP на МЕТАН - споделяне на опит, проблеми, решения...

Бай Колю

Редовен Потребител
Метана си е супер и като единствен кусур е че не може да се напълни до 300-320 бара а до 220, но пълно щастие няма.
Понякога дефектът може да се превърне в ефект. Двата ми АА s510 са с 200 барови резервоари и не мога да ги пълня повече.
Но на 200 баровите пушки метана ми дава повече мощност и скорост.
Качил съм мощността им с около 15% като ми се запази броя на изстрелите.
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
...Бай Колю аз също споделям моя опит,колкото повече лични мнения и споделен опит, толкова повече емпиричен опит за функционално грамотните.На метан съм стрелял от 2012 до към 2015 г.. със Sumatra,Kaliburgun Cricket WST, Webley Raider Single Shot и CZ 200S,та това е личния ми опит...
За Атанасов...респект,доайен на хобито,който дори само заради това трябва да бъде уважаван,но под спорт разбирам организирани събития в контекста на форума и реалностите извън олимпийските дисциплини само ФТ отговаря на тези критерии с цялата организация и т.н.. та ела и покажи на практика как се представя метана! :)

Беров сега ще ми казваш какъв вкус съм усещал аз след стрелба с метан...???
Винаги съм чел твоите постове с абсолютно доверие защото имаш огромен опит,но призовите ти места от бенч ли са или от ФТ? Когато се запознах с хора от този форум бенч вече нямаше а ФТ се стреляше във всички мощности...е нормално е с 40дж. на 50 метра да "издухаш" 16ките(дори и на метан) и хора с без твоя опит,нали!
 
Последна промяна:

Бай Колю

Редовен Потребител
Ходил съм на мноооого състезания. С огнестрелно и с въздушно ( все пак бях последния избран председател на БАФТ). И съм печелил. Но стигнах до извода, че стрелбата е занимание самотно. Да останеш сам със себе си и пушката. Вече състезателната част - не, мерси.
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
...да не останеш с погрешно впечатление...аз не съм състезател,ходя заради свестните хора и купона! :)
Наздраве!
 

dberov

Редовен Потребител
Беров сега ще ми казваш какъв вкус съм усещал аз след стрелба с метан...???
Винаги съм чел твоите постове с абсолютно доверие защото имаш огромен опит,но призовите ти места от бенч ли са или от ФТ? Когато се запознах с хора от този форум бенч вече нямаше а ФТ се стреляше във всички мощности...е нормално е с 40дж. на 50 метра да "издухаш" 16ките(дори и на метан) и хора с без твоя опит,нали!
На вкус и цвет товарищей нет, аз от метана лош вкус нямам. Нека всеки си стреля с каквото иска. Относно състезанията, в бенча има категории до 16J и Фак та не може да се бори силна срещу слаба пушка според правилата. Бях подготвил на метан и един AA S400 до 16J и беше скалпел, но спрях да ходя на мероприятия и го продадох, не че не искам, просто не мога. И те така... ;)
 

njatanasow

Редовен Потребител
...Бай Колю аз също споделям моя опит,колкото повече лични мнения и споделен опит, толкова повече емпиричен опит за функционално грамотните.На метан съм стрелял от 2012 до към 2015 г.. със Sumatra,Kaliburgun Cricket WST, Webley Raider Single Shot и CZ 200S,та това е личния ми опит...
За Атанасов...респект,доайен на хобито,който дори само заради това трябва да бъде уважаван,но под спорт разбирам организирани събития в контекста на форума и реалностите извън олимпийските дисциплини само ФТ отговаря на тези критерии с цялата организация и т.н.. та ела и покажи на практика как се представя метана! :)
Ще взема отношение към темата защото бях цитиран няколко пъти.
Kifa Не знам какво имаш в предвид че трябва да бъда уважаван заради това че съм един от доаените във форума.Според мен за друго би трябвало да е уважението.Мисля си че все още трудно може някой да ме победи в бенча и не само във ВО.
Колкото до метана за стрелба,Митко Беров го е написал добре.Имам доста пушки от 4,5 до 7,62 и всички са редукторни.Не съм ги отварял с години и нямат никакви проблеми.На 31.01 ми беше на гости да постреляме колегата Емил (Emci74) и мерихме скорости.Всички бяха в в рамките на метър.Независимо че беше студено метана си се държи добре.Колкото до мишените в 4,5 на 25 метра е леко разширен калибър.На 50 метра 5 броя са в 7мм външно.Стрелям винаги на открито и трудно се хваща миризмата на метан.
Не знам какво повече трябва да се иска!А и всеки е свободен да избира с какво да стреля,важното е резултата! ;):cheers:
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Да разбирам че Емил с двата си ФХа минава на метан а Беров ,като си купи новата(както сподели че замисля) ще остане на този работен газ? А ти стреляш без корекции на 5⁰ и на 35⁰...положителните неща на метана са,че е "чист" ,евтин,лесно достъпен и вдига с до 30% мощността ама не подвеждайте индиректно момчетата с пушки стрелящи от 300/250 бар. до 150/170 бара,че ще им върши работа
Всъщност изгубих нишката и къде от лично мнение от Опит се превърна в някакъв спор ,ако ще се "храним" не съм в настроение да пълня нечия
" потребителска кошничка" :)
 

dberov

Редовен Потребител
Къде видя че навиваме хората да минават на метан и за какъв спор иде реч?
Темата беше заспала от години и се раздвижи когато Никито/Gadnqra писа че са му идвали пушки на метан които са били пълни с гняс.
Аз споделих как съм си направил зареждачката, Бай Колю пусна резултати и това за това. Спор не виждам а и съм писал който с каквото иска да стреля, чатал на врата не съм слагал никому.
На вкус и цвет товарищей нет, аз от метана лош вкус нямам. Нека всеки си стреля с каквото иска.
Метана си е супер и като единствен кусур е че не може да се напълни до 300-320 бара а до 220, но пълно щастие няма.

Щях да те питам, когато си бил на метан, от къде тоя металически вкус в устата за който пишеш и се опитвам да си отговоря. При 99% от пушките няма проблем при преминаване от въздух на метан, но имам и случаи при преминаване на метан резервоара на пушката да изпуска от изпускателя а също при стрелба да връща газ от цевта към цевната кутия, което се дължи на това че метана е много по рядък газ от въздуха (видно от таблицата по долу) но чрез подмяна на О-пръстена/те на дотиквача или в цевта с малко по голям размер се отстранява а при изпускателя зависи от пушката, при мен замених 3mm стоманена съчма с 3.2mm и там също всичко заспа. Та ако ти е връщало газ от цевта, особено при булпап влиза директно в носа да.

Gastechnika - Physical properties of some gases-12.png
 
Последна промяна:

Бай Колю

Редовен Потребител
Да споделя днешния си експеримент - минах единия Вулкан (в 5.5) на метан.
На въздух редуктора беше на 170 бара и пушката беше на 102 джаула.
Със съдействието на shaman, който смъкна редуктора на 140 бара, пушката на метан стана 96 джаула.
С Javelin slug 34gr направи скорост 295 м/с.
Измерването е направено при температура около 9-10 градуса.
Т.е. смъкнал съм налягането в задредукторната камера с 30 бара, а мощността е паднала със 7 джаула само.
Предстои да тествам как е точността на стрелбата и да си поиграя с натягането на пружината, но определено пушката стана много по-спокойна.
След тестовете мисля да смъкна още налягането в задредукторната камера - на 125 бара.
Ще търся мощност около 85 джаула в 5.5. Забелязах, че по-ниските мощности дават много по-добри попадения.
ПП - shaman ми сложи резервоар Tuxing 700cc.
 

njatanasow

Редовен Потребител
Да споделя днешния си експеримент - минах единия Вулкан (в 5.5) на метан.
На въздух редуктора беше на 170 бара и пушката беше на 102 джаула.
Със съдействието на shaman, който смъкна редуктора на 140 бара, пушката на метан стана 96 джаула.
С Javelin slug 34gr направи скорост 295 м/с.
Измерването е направено при температура около 9-10 градуса.
Т.е. смъкнал съм налягането в задредукторната камера с 30 бара, а мощността е паднала със 7 джаула само.
Предстои да тествам как е точността на стрелбата и да си поиграя с натягането на пружината, но определено пушката стана много по-спокойна.
След тестовете мисля да смъкна още налягането в задредукторната камера - на 125 бара.
Ще търся мощност около 85 джаула в 5.5. Забелязах, че по-ниските мощности дават много по-добри попадения.
ПП - shaman ми сложи резервоар Tuxing 700cc.
Що си мисля,че една по една всички ще ги минеш на метан ;) :cheers:
 

Бай Колю

Редовен Потребител
Е, то от 14, ПЦП-тата са 4. Два Вулкана и два Армса.
Другите са компресионни и пружинни.
От 4 ПЦП-та три вече са на метан.
На 200 - баровите пушки (двата Армс-а) метана се представя превъзходно. Повишаване на мощността средно с 15-20% без промяна на настройки.
Искам да видя възможностите на метана при 300 баровите Вулкани. Да си поиграя с настройки на налягането на задредукторна камера и натягане на пружина.
 

njatanasow

Редовен Потребител
Ами аз ти казах какво се получава с метана.Можеш да загубиш малко изстрели но всичко друго е в плюс.
Скоро отворих една бутилка на пушка на метан и очаквах да е поне омаслена отвътре.....нищооо.Все едно е чисто нова.
 

valcholakov

Редовен Потребител
А и ще видиш лятото при околна температура 35-40 градуса как нещата ще за работят в твоя полза

При метана проблем е съхранението на пушките, зависи какво ти е жилището, ако си в апартамент не е ок
КОС иска да са на адреса по лична карта ако са на друго място е проблем, ако си в къща и имаш гараж няма проблем

Защо Путин продава метан?
Защото със сгъстен въздух едва ли ще спечели нещо.
 

dberov

Редовен Потребител
@valcholakov, моля те не пиши пост след пост. Ако искаш да добавиш нещо което си заправил да напишеш в предишния пост, просто редактирай стария си пост като добавиш информацията.
2024-02-13_222404.png

За лятото е песен да, дори да ми е паднал метана в бутилката на 120 бара, слагам бутилката на терасата или в колата и я грейне хубаво слънцето и вдига до 160 бара. На тоя чалъм Ники Атанасов ме светна.
Ами аз ти казах какво се получава с метана.Можеш да загубиш малко изстрели но всичко друго е в плюс.
Скоро отворих една бутилка на пушка на метан и очаквах да е поне омаслена отвътре.....нищооо.Все едно е чисто нова.
Ники, аз не съм забелязал намаляване броя на изстрели при метан, дори обратното, освен ако имаш в предвид че на метан може да пълниш до 200-220 бара максимум а при въздух примерно до 300 бара. Правил съм опит когато имах две еднакви пушки и напълних едната с въздух а другата на метан до 200 бара и двете. Тая на въздух бе с фабрично настроен редуктор 135 бара а на метан и намалих редуктора на 120 бара и така стреля със същата скорост като другата на въздух, в случая се стреляше с JSB 1.175 и скорост 278м/с. Пушката на метан направи повече изстрели понеже първо че на метан даде разход 1.2 бара а на въздух 1.36 бара и второ има повече редукторни изстрели поради настройката на редуктора да отваря на по ниско налягане.
 
Последна промяна:

njatanasow

Редовен Потребител
@valcholakov, моля те не пиши пост след пост. Ако искаш да добавиш нещо което си заправил да напишеш в предишния пост, просто редактирай стария си пост като добавиш информацията.
View attachment 114680

За лятото е песен да, дори да ми е паднал метана б бутилката на 120 бара, слагам бутилката на терасата или в колата и вдига до 160 бара. На тоя чалъм Ники Атанасов ме светна.

Ники, аз не съм забелязал намаляване броя на изстрели при метан, дори обратното, освен ако имаш в предвид че на метан може да пълниш до 200-220 бара максимум а при въздух примерно до 300 бара. Правил съм опит когато имах две еднакви пушки и напълних едната с въздух а другата на метан до 200 бара и двете. Тая на въздух бе с фабрично настроен редуктор 135 бара а на метан и намалих редуктора на 120 бара и така стреля със същата скорост като другата на въздух, в случая се стреляше с JSB 1.175 и скорост 278м/с. Пушката на метан направи повече изстрели понеже първо че на метан даде разход 1.2 бара а на въздух 1.36 бара и второ има повече редукторни изстрели поради настройката на редуктора да отваря на по ниско налягане.
Да Мите
Имах в предвид,че се пълни до 200-220 бара срещу 300 на въздух.Аз не намалям редуктора и си стрелям с по висока скорост.
 

Бай Колю

Редовен Потребител
Питам, защото на двата ми АА са на по 120 бара (даже малко са им много). На Вулкана 5.5 shaman ми го направи на 140 бара, но виждам, че е много. За да го смъкна на 95-96 джаула развивам пружината почти до края. Мисля да го смъкна още - на около 120-125 бара. Търся мощност в 5.5 около 85 джаула. Мощността е мерена на температура 8-9 градуса.
 
Нагоре