Hatsan PCP: AT 44, ВТ65 и т.н.

братушка

Редовен Потребител
Не грешиш - точно така е.
С малко уточнение: функциите са 2
- намаляване на вибрации, при възможност;
по-добре вибрациите обират правилно подбрани тежести по цевта (тунери), но опъната цев обикновено дава по-добър резултат от неопъната и нетунингована цев.
- "заздравяване" на връзката "цев - цевна кутия".
В мястото на излизане на цевта от цевната кутия на огъване се увеличава в диаметъра до диаметъра на външната тръба. Самата цев и мястото на снадката и с ЦК се огъват много по малко. Обикновено при влизане в цевна кутия цевта още се изтънява (при Хатсана до Ф11) и точно на границата с ЦК цевта започва да се огъва като варен макарон. Спомнете EV2 - оная голяма "гайка" на цевта, точно при ЦК. Тръбата решава И тази задача.

За правилно разпъване на цевта специално се нарязва ситна резба с цел постигане максимално усилие при стягане. Но и с надулник е по-добре от нищо :)
 

bor1968

Потребител
Ето го АТ-то - тип Суматра. Направен е по идеята на Оги.
Само дето втория резервоар го сложих в дясно, а не отдоло. Причината е че така няма да преправям приклада.
022833327.jpg

022833326.jpg

022833325.jpg
 

павле

Потребител
Вариантите за опъване на цевта са два . Първия с тръбичка върху цевта и се опъва в предния краи със надулника ,пробвах го при свалянето на надулника за монтаж на саунд модератор прострелката отива на кино после за да върна надулника пак прострелка .
Втория вариант е с гаика като на Евите нарязва се ситна резба върху цевта и се прави гаика която да фиксира и опъне само при цевната кутия .
Насадих и един антивибрационен декоративен елемент - надулник от Хатсан 125 леко преработен.
Резултат при стрелба с надулник или саунд модератор е група на едно и също място и добре фиксирана здрава цев без осмици.
 

Attachments

  • 1.JPG
    1.JPG
    309.2 KB · Прегледи: 333
  • 2.JPG
    2.JPG
    309 KB · Прегледи: 273
A

Anonymous

Гост
Според мен при варианта с тръбичката е ключово тръбата да е съвсем малко по-широка от диаметъра на цевта и тогава няма да има проблеми с прострелката при махане на модератора. Но това е само предположение...скоро ще го пробвам. Намерих алум. тръба с външен 18мм. и вътрешен 14мм. Проблемът е, че не влиза и сега се чудя как да разстържа малко тръбата ??? . А и да попитам - на оригиналния приклад ако се махнат осмиците, няма ли да стане много кекав? То и без това на десетзарядния железата бая се сучат, та според вас ще имали проблем да си висят свободно цевта и резервуара(без осмици резервуарът почти не контактува с приклада)?

Освен това мисля, че някъде беше коментирано, но и аз да споделя - вчера реших да пострелям без модератор и се оказа, че групите се свиха доста и флаерите изчезнаха. Това бая ме изненада.
 

tzocho

Потребител
Освен поддържането на обща физическа подготовка, помпата учи и на рационалност! Според мен помпата е по-удачна в калибър 4.5 където с едно зареждане може се правят 80-120 изстрела. При 5.5 и 6.35 и резервоари над 250сс мерака за помпене вече може да се нарече, че граничи с мазохизъм. В крайна сметка добре е да си имаш и от двете, въздуха в бутилката също свършва и ко праим като сме горе на поляната? ;)
Относно размерите на новите Хатсани сравнение може да се направи от каталога им за 2011, където дългия вариант е точно под стандарния.
AT44-10_15.jpg

AT44-10_16.jpg

BT65-RB_14.jpg
 

bateelmo

Потребител
Това помпата пък е толкова прост механизъм, че няма значение дали е хасан или хил . И аз си мислех че има балкан разлика, ама няма. Имам и ерфорс и хил и с асан съм помпил. Не намирам грам разлика. Нали и трите са с 7 мм трета степен то и усилието е еднакво и като се износи накраиника на трета степен почва да щипе гумичките. Ама не е кои знае колко трудно да си остържеш нов и краи. Всичко се оправя.
 

pavkata_1234

Потребител
Момчета ,днес направих сефтето на моя Асан (не ми оставаше време от бачкане).Останах очарован от тази пушка ^-^(преди стрелях с Гамото).Беше напомпана до 200бара и след около 40 изтрела(за ко ли не ги броих :wall:) ми падна на 120 бара.Незнам дали това е добре или зле,нямах хронограф да измеря скоростта, ама май звука на пушката не се промени.Направих 4 групи на около 30м с JSB expres.Резултата ми хареса, но имах и отриви отвреме на време.Извинявам се за това,че не ползвам специфични термини ,но все още съм нов(малко по друга професия имам-HI-FI,LCD,PDP,LED и т.н.технологии).Поздрави :)
P.S. Човекът ,от когото я купих ми каза ,че е настроена на 230м/с.
 

ilian

Потребител
Хасаните стрелят без проблем и с 300мс с жсб 1.17г,основния проблем при мен се казва саундмодератор(без значение каква марка).Без него пушката стреля просто перфектно :yes:,пробвал съм я на всякакви скорости и винаги по-добрите резултати са били в полза на по-голямата скорост.Другото което установих е,че най-хубаво плато и приличен брой изстрели стават за жсб 1.17г при 270-275мс за 30 изстрела,и жсб 1.03г при 285-290мс пак за 30 изстрела.На по -големи дистанции по-лекото жсб малко повече отваря групата(според мен вятъра му влияе повече).Правил съм и опити с баракуда и успях да изскарам 15 изстрела с 285мс и то в доста студено време(за всичките си опити съм почвал най-много от 205 бара),при тези скорости баракудата лети без грешка и на 100м ;)(просто е неустоима ;)).
Уневерсална рецепта за постигане на добри резултати няма,всеки сам трябва да си намери настройките на пушката които задоволяват изискванията му към нея.За съжаление това става с много проби и грешки(и доста съчми на вятъра :pardon:),но пък после като се получи кефа е пълен :yahoo:
 

delpx

Потребител
Здравейте. Искам да разпъна цевта на хатана и от практикер си купих алуминиева тръба 16х1 като съответно вътрешния диаметър е 14мм. Срязах тръбата но се оказа че не може да се нахлузи , сигурно тръбата е с някоядесета от милиметъра по дебела и не става , опитах се да я разширя но и това не сана. Сега ходих до Бриколаж и там имат тръба 20х1.2 не знам дали тази тръба ще ми свърши работа или е прекалено дебела ? Някой колега който е разпъвал цевта може ли да сподели каква е тръбата и от каде я е взел?
 

ilian

Потребител
Преди време и аз пробвах да си опъна цевта(никой да не си мисли за глупости ;) :crazy:),използвах 18мм месингова тръба.При мен се получи влошаване на групата и се отказах да си опъвам цевта(пак някой се сеща за други работи ;)).Ако пушката с направена дулна фаска(аз не съм правил),освободена цев и с качесвени чашки(жсб) не може да прави групи по 20-25мм на 50м,то собственника на тая пушка е случил на калпава цев :pardon:.От там на татък каквито и опити да прави с тая цев няма да има добри резултати и лечението е известно LW :yes:
 

delpx

Потребител
Аз искам да я разпъна не за да подобрявам групата а за да предпазя самата цев , да не мърда при пренасяне на пушката.
 

ilian

Потребител
И моята идея беше същата ;),но като се влошиха леко резултатите се отказах.Не виждам какъв е проблема от това,че преди стрелба трябва да пуснеш някой изстрел за прострелка.Досега на колкото сбирки и мероприятия съм бил винаги е имало прострелка преди началото,всеки се е възползвал от тази възможност без значение каква е пушката скъпа или евтина :yes:
 

tzocho

Потребител
Колега delpx,
Доколкото си спомням беше взел решение да се разделяш с Хатсаните в името на една по-добра идея - 16J спортна пушка. :yes:
Очевидно оставаш в клуба на експериментаторите, та директно по въпроса с тръбата ф16 от Бриколаж - как я отряза?
Много вероятно е да се е получила елипса! Аз взех същата, отрязаха ми я на струг, анодираха ми я и влиза плътно без проблем. Все още не съм пробвал дали и как ще се отрази на точността, но поне сега има по-добра визия.
 

Слави

Модератор
Модераторски Екип
ФТДМ
За новите Хатсани не знам, ама ето ви малко материал за размисъл :exclaim:
Преработка на Хатсан в 16J - съвсем леко ги прескачам 16-те джаула , но не е фатално.
Моя Асенчо се получи мнооого добре благодарение на експериментите ми и редуктора на Перил.
Видео клип на теста за скорост :rambo:
http://www.youtube.com/watch?v=BOApg42xsdY


п.п. Продавам го Хатсана (поръчах си нова пушка) ... вложил съм време и труд да го докарам до това състояние, така че имате възможност да го купите :exclaim:
http://forum.airguns.bg/http://forum.ai ... ic.php?t=2

Ето ви снимки от мишени от вчера и днес:
 

Attachments

  • Scan1.JPG
    Scan1.JPG
    140.6 KB · Прегледи: 112
  • Scan1.JPG
    Scan1.JPG
    645.3 KB · Прегледи: 137
  • Scan10001.JPG
    Scan10001.JPG
    285.1 KB · Прегледи: 116
  • Scan10002.JPG
    Scan10002.JPG
    458 KB · Прегледи: 116

geniya

Потребител
Дали може да изтискат още изстрели от Хатсана?
Ето изстрелите в момента направени днес:
200бара
1-249 11-251 21-253 31-253 41-249 51-243
2-251 12-253 22-253 32-253 42-249 52-241
3-251 13-250 23-256 33-251 43-247 53-241
4-249 14-253 24-256 34-251 44-247 54-239
5-251 15-253 25-250 35-253 45-245 55-239
6-250 16-251 26-256 36-249 46-245 56-235
7-249 17-250 27-253 37-249 47-247 57-235
8-251 18-253 28-253 38-251 48-243 58-235
9-251 19-253 29-251 39-248 49-243 59-234
10-250 20-253 30-253 40-248 50-243 60-233
180бара 150бара 120бара 110бара

Проектилите са FTT 0,96гр.
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Моят отвор е 4,5. Буренцето става супер лесно. Закрепваш го в патронника на бормашината и с една обла пиличка мушкаш вътре и шлайфаш от единя край докато стане нужния диаметър... Целта е въздуха от цилиндъра да стига до чашката през постепенно стесняващ се отвор - не го обяснявам много точно, дано ме разбереш. Противопоказно е потока да преминава през тесни отвори, след което да навлиза в по-големи обеми. Само към по-малки. Така донякъде получаваш засилване на самия поток и печелиш скорост..
 

tzocho

Потребител
Бях обещал да ви запозная с моето FT отроче в 4.5 - 16J и ей го на:

022931990-big.jpg


022931991-big.jpg


022931984-big.jpg


022931986-big.jpg


022931987-big.jpg


Сърдечни благодарности на екипа участвал в израждането и изграждането:

- приклада - една Ко продукция на andro & Loki :clap:
- редуктора - scandalo :clap:
- тунинг по УСМ, БК и ударника и цевната кутия - моя милост и моя стругар П. Я. :clap:
- консултантите по проекта - братушка и BAD TORO :clap:

Броя изстрели от 200 до 100bar. e 140 в коридор 3м/с. Това при средна 241м/с. - можеше малко да я смъкна но от мерак си забравих шестограма ;)
След бърза прострелка с тестовите чашки на JSB, оказа се че харесва най- широките 4.53 и хевито (скоростта с тях падна на 220м/с) взех, че пуснах една мишенка на 23м - толкова ми позволяваше помещението:

022932697-big.jpg


След като първите два изстрела ги закова точно там където се целех, на третия усетих притока на адреналин а кръста на ZOS-а взе да ми показва пулса. ;) С това се обяснява флаера при третия.
След проведения кратък самоинструктаж ;) ето и една групичка от 10 изстрела пак на същото разстояние.

022939724-big.jpg


Остава да видим какво ще покаже и на 50м., но като цяло съм доволен от постигнатото.
Още веднъж благодарности към всички спомогнали този проект да стане възможен :cheers:

Сега чакам да внесат новите, че да почвам друг ... ;) ;) ;)
 

ilian

Потребител
Понеже доста колеги ме питат на лични какво съм правил по асана ,реших да го напиша пък всеки да си прецини дали му се занимава или не :yes:
1.Смяна пружината на БК с доста по яка от фабричната,толкова яка че принатиск да може макар и доста трудно да се натиска с палец.
2.Поради поставянето на яката пружина се налага изработка на нова тапа от месинг,хубаво е да е с подълбока резба ,зада може допълнително да се експериментира с натяга на пружината.Също така дупката в тапата трябва да е най-малко колкото на фабричната.
3.Отбелязах си кой отвор на БК сочи при завиване към трансфер порта и го разпробих на 5мм.Другите отвори не съм ги закачал.
4.Регулиране на пружината на ударника до такава степен,че при 205-210 бара да започва с 265мс най малко с жсб 1.17г. Ако при намалянето на налягането има прекалено повишаване на скороста(например над 275мс)значи пружината на БК е слаба.
5.Полиране на удърника и кобилицата,зада няма никъде задиране или задържене.На това място съм смазал доста обилно с двигателно масло.
6.Полиране на спусъка(това е по желание)
7.Полирал съм на всякаде къде то има движещи се части
В момента пушката прави 30-35 изстрела в зависимост от температурата на околната среда,в коридор от 5мс като почва от 268мс при 210бара и вдига до 273 мс при 150 бара и спирам да стрелям на 268мс при 135-140 бара,
това е с най-добрите за мен чашки жсб 1.17г :yes:
При днешната стрелба със Самурая на 100м се получи това,за цялото плато на пушката при почти безветрие ;).
В момента който се позасили вятъра стрелбата се влоши :pardon:
Не използвам саундмодератор :yes:
По добре от това аз не мога :pardon:,за пушката не съм сигурен ;)
 

Attachments

  • Picture 229.jpg
    Picture 229.jpg
    34 KB · Прегледи: 205
  • Picture 230.jpg
    Picture 230.jpg
    38.7 KB · Прегледи: 186
Нагоре