Hatsan PCP: AT 44, ВТ65 и т.н.

yordanov34

Новодошъл
Здравейте. Съжелявам, ако изсипвам въпроса не на място - но след като огледах темите ,не намерих по-подходящо. Става дума за БТ 65 - след стрелба нужно ли е да разредя пушката докрай или мога да я оставя примерно на 100 бара до следващата стрелба.
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Хубаво е да я оставяш малко под работното налягане - 140/160 бара. Така резервоара не се нагрява много при допълване, а и о-пръстените се запазват по-дълго. Ако няма да използваш пушката за дълъг период от време (повече от месец) е добре да я оставиш на 80/100 бара. Не е хубаво пушката да остава абсолютно празна.
 

Dominus

Редовен Потребител
А според мен водите безмислена дискусия. Както и да я оставиш, всяка бутилка или резервоар си има живот.
Я да разгледаме въпроса с бутилките. Да ги празним ли като няма да ги ползваме или пък само частично?
 

yordanov34

Новодошъл
Благодаря за отговорите. Аз като следвам собствената си логика стигам до извода ,че ако искам да запазя по-дълго уплътненията трябва да я държа под максимума при съхранение - нещо като автомобилните гуми. Според мен, това важи и за бутилките.
 

рангел

Потребител
Ами в случая ако я изпразне нацяло после ако трябва да помпи от нула си е хамалогия голяма.
Аз да питам има ли разлика в цвната на пълненето на бутилките ако е примерно на 150 или 200 бара?
Още не съм пълнил и я изпразних до 160
 

Dominus

Редовен Потребител
Аз като следвам собствената си логика стигам до извода ,че ако искам да запазя по-дълго уплътненията трябва да я държа под максимума при съхранение - нещо като автомобилните гуми. Според мен, това важи и за бутилките
Ти очевидно не търсиш съвет, а дискусия. Въпросните уплътнения са изработени от еластомер и също имат живот. Ако налягането ги измаря ще са като локум след първото пълнене. Дали ще ти е на 190-200 или 120-130 бара, след време пак ще се скапят. Времето ги състарява, както и всичко останало.
Относно бутилките си миля да взема следващият път като я напълнят на 300 да я поизпусна до 250 :D

В крайна сметка едва ли има някой, който да си напълни пушката и да я прибере.
Аз лично вадя пушката, пълня и стрелям. Като се настрелям я прибирам и това обикновено е налягането на което вече не мога да стрелям. Ако по някаква случайност съм прекъснал стрелбата в самото начало си я прибирам пълна. Ама пък знам ли? Може би трябва да почвам да щракам до припадък.
 

yordanov34

Новодошъл
Ти очевидно не търсиш съвет, а дискусия. Въпросните уплътнения са изработени от еластомер и също имат живот. Ако налягането ги измаря ще са като локум след първото пълнене. Дали ще ти е на 190-200 или 120-130 бара, след време пак ще се скапят. Времето ги състарява, както и всичко останало.
Относно бутилките си миля да взема следващият път като я напълнят на 300 да я поизпусна до 250 :D

В крайна сметка едва ли има някой, който да си напълни пушката и да я прибере.
Аз лично вадя пушката, пълня и стрелям. Като се настрелям я прибирам и това обикновено е налягането на което вече не мога да стрелям. Ако по някаква случайност съм прекъснал стрелбата в самото начало си я прибирам пълна. Ама пък знам ли? Може би трябва да почвам да щракам до припадък.

Търся мнение и благодаря ,че сподели своето.
 

xpresident

Редовен Потребител
И аз пак имам нужда от малко помощ. Резервоара издиша от към манометъра. Трябва ли да свалям зарядния клапан или може само манометъра? Там какво е уплътнението?
 

sts1969

Редовен Потребител
И аз пак имам нужда от малко помощ. Резервоара издиша от към манометъра. Трябва ли да свалям зарядния клапан или може само манометъра? Там какво е уплътнението?
Не помня ти ли беше колегата с повреденият манометър ??? Сигурен ли си че издиша точно от манометъра, а не от дупката за пълнене в която влиза щуцера на помпата? Много лесно се проверява, аз си наплюнчвах палеца и показалеца (на ръката :D ) и запушвах въпросната дупка от двете страни, веднага се усещаше покачващо налягане вътре в дупката. Ако е от манометъра, поправката става само със смяна, предполагам че може и да се изолира с някакво болче (тапичка) но си е пак играчка. :cheers:
 

anibis

Редовен Потребител
И аз пак имам нужда от малко помощ. Резервоара издиша от към манометъра. Трябва ли да свалям зарядния клапан или може само манометъра? Там какво е уплътнението?
Tрябва специален ключ дa си направиш,за да можеш да махнеш манометъра.
Провери назад в темата, даден е съc снимков материал точно как се прави.
 

xpresident

Редовен Потребител
От манометъра е, тпоих го във вода (направих сложна система така че да не се намокри манометъра) не е от дупките за зареждане. Трябва да се сменя, така ли? От къде се взема нов?
 

anibis

Редовен Потребител
В пушка еу.И в Заримекс ги продават, но недей да бързаш да си купуваш,ще го видим тия дни.
Ако ще трябва да се купува нов,ти препоръчвам да си вземеш на WIKA
Разграфен е през 10бара.
 

sts1969

Редовен Потребител
Може и самият о-пръстен да е прецакан, а не целият манометър. Още не съм свалял такъв манометър и не съм сигурен какъв е о-пръстенът там, на схемата е под номер (80 00 302) но няма дадени рамери. Помня само от колеги, че веднъж свали ли се, има вероятност да не стане пак да се навие на ново...тоест има вероятност да се повреди корпуса му необратимо, пак пояснявам...само съм го чел това тук в темите. Според мен можеш да го развиеш, ако се окаже по-сериозна повреда от о-пръстена...пускаш една тема че купуваш манометър с нужните параметри, и чакаш някой от колегите да се смили и да ти продаде един от заделените си в запас. Друг вариант е да вземеш "на заем" от повредена хатсанска помпа ако са еднакви. :D Между другото, размерът на о-ринга на манометъра на помпата е 9х1.5 :cheers:
п.п. Миро, свирнете ако решите да се събирате в Събота да се намерим на сборен пункт някъде :)
 

apapazov

Редовен Потребител
ще си направя, ще го сваля, ами после?
В профила ти пише Пловдив
Имам такъв ключ /само да го намеря/за сваляне на манометъра. Дай ми тел. на лс и ще ти звънна за да се разберем да ти го дам да си свършиш работа.
 

lynx

Редовен Потребител
Свалянето не е никаква философия, ако има наличен ключ.
Входа за въздуха на манометъра е съвсем малко отворче, нещо от порядъка на Ф0.5мм.
На който не му се дават пари за нов манометър, може да залепи малко парченце гумичка на отворчето и налягането ще го притисне.
Така манометъра няма да работи, но няма да се налага купуване на нов или правене на тапа от стругар за да се затапи отвора на манометъра.
От новия модел помпи няма начин да се присади манометъра на резервоар.
Съвсем различни са като конструкция.
 

xpresident

Редовен Потребител
В профила ти пише Пловдив
Имам такъв ключ /само да го намеря/за сваляне на манометъра. Дай ми тел. на лс и ще ти звънна за да се разберем да ти го дам да си свършиш работа.
Благодяря за предложението. От Варна съм, жена ми е в Пловдив и обикновенно събота и неделя съм там, но този месец съм изключително зает и не мога да дойда. А имам ли малко свободно време се занимавам с пушката, голям мерак ми е. Миро, ще взема такъв манометър, какъвто казваш, разчитам на твойте съвети как да го сменя. Жалко че не ми остава време да идвам на сбирките, но по-нататък ще компенсирам.
 

xpresident

Редовен Потребител
Свалянето не е никаква философия, ако има наличен ключ.
Входа за въздуха на манометъра е съвсем малко отворче, нещо от порядъка на Ф0.5мм.
На който не му се дават пари за нов манометър, може да залепи малко парченце гумичка на отворчето и налягането ще го притисне.
Така манометъра няма да работи, но няма да се налага купуване на нов или правене на тапа от стругар за да се затапи отвора на манометъра.
От новия модел помпи няма начин да се присади манометъра на резервоар.
Съвсем различни са като конструкция.
Е иска ми се да имам манометър, даже щом има вариант за по-хубав, такъв ще сложа
 
Нагоре