Съкратен курс за снайперисти

A

Anonymous

Гост
Забележете, обаче как и торбичките са камуфлажни - вероятно и в реална бойна обстановка стрелят така - с баласт на главите :)
 

jost70

Потребител
ФТКС
Това с торбичките се понася някак . Виж подредените гилзи, това вече е майстория. ???
 

FreeMan

Редовен Потребител
jost70 написа:
Това с торбичките се понася някак . Виж подредените гилзи, това вече е майстория. ???
Това са виетнамки, а чувалчетата са от крачолите на хамериканските войници (полит-нахъсване) ;)
 
A

Anonymous

Гост
Ето тази снимка
2rtk3aue.jpg

ми направи впечатление.
Бързомерец, закрепен за оптиката. :bravo: Очевидно е много полезен за намиране на целта при голямо увеличение на оптиката. :bravo:
Предполагам, че може да се ползва и за нашите цели, не мисля, че нарушава някакви правила?
 

DANNY

Редовен Потребител
Това се полва и в ФТ-то но според мен е безсмислено.
С малко тренировки за прицелване и насочване, като се ползват и двете очи става лесно и бързо.
 

Attachments

  • 072.jpg
    072.jpg
    830.4 KB · Прегледи: 108
  • 209.jpg
    209.jpg
    936.8 KB · Прегледи: 100
  • 448.jpg
    448.jpg
    584.7 KB · Прегледи: 112
A

Anonymous

Гост
Като гледам снимките ти, явно не е безсмислено. След като го ползват по състезания, значи на някои хора им е от полза.

///ЕДИТ

@ Станчев - повечето бързомерци не тежат повече от 200-300 грама, дали ще са проблем на една 3-4- кила пушка? Още повече ще е приблизително в центъра на тежестта, няма да наруши баланса, а точно балансът е важното.
 

Слави

Модератор
Модераторски Екип
ФТДМ
Днес след дълго прекъсване на стрелбите излязох да пострелям.
Голям зор видях да откривам мишените.
Бързомера със сигурност ще помага, но аз гледам да си "чистя" пушката от всякакви тежести...
Повечето уреди помагат, но и пречат откъм кила. Въпрос на личен избор е.
 

andi

Редовен Потребител
Тези рамкови (или панорамни ) бързомери са по 50-60 грама .
Тази комбинация - бързомер отгоре на оптика я измислиха от динамичната стрелба .
За ФТ според мен ще има смисъл ако се ползва фиксирана оптика с голям зум, например Леуполд 45х45 .
 

DANNY

Редовен Потребител
andi написа:
............
За ФТ според мен ще има смисъл ако се ползва фиксирана оптика с голям зум, например Леуполд 45х45 .

ЗУМа няма нищо общо!
Когато измерваш разстоянието до целта, винаги мериш на един и същи максимален ЗУМ. т.е. ЗУМа все едно е фиксиран.
ЗУМа се сваля (не е задължително) едва след като си открил мишената и си измери дистанцията до нея. :)

С малко тренировки откриването на мишената с две очи става за секунди, без значение на какъв ЗУМ си.
 

TeXHo

Потребител
С риск да ти противореча Дани, аз (и не само) си търся мишените ПРЕЗ оптиката с намалено увеличение - нещо, което точно при оптиките с фиксирано увеличение е невъзможно. Така че, andi е съвсем прав.

Пушките за ФТ не са 3-4 кила, по-скоро 5-6. Колкото и грама да премахнеш, все е нещо. Цяла друга тема е дали е хубаво пушката да е лека или тежка.

Интересни са ми снимките на Hammerli AR20 с качен на него S&B. Това сигурно е онази мацка от Umarex?
 

DANNY

Редовен Потребител
TeXHo написа:
С риск да ти противореча Дани, аз (и не само) си търся мишените ПРЕЗ оптиката с намалено увеличение - нещо, което точно при оптиките с фиксирано увеличение е невъзможно. Така че, andi е съвсем прав.

......................................
.


Няма как да ми противоречиш, защото всеки е различен, като индивид, физика, психика, техника на стрелба и т.н.
Техника всеки сам си открива за бързо търсене на мишената!
Въпроса е наистина да я открие бързо, че да му остане повече време за изчакване на подходящия момент за стрелба!
Аз съм свикнал да я търся на максимален ЗУМ и с това ми отпада една дейстрие, която ти правиш в повече от мен. А именно след, като я намериш мишената с малкия ЗУМ трябва да го вдигнеш до максималния за да засечеш дистанцията. Пробвал съм тази техника много пъти но възможноста да загубиш мишената отново е голяма! Това го казвам не като предполужение а като личен опит от загубване на мишената в кофти неудобна поза. А тях, неудобните пози, винаги ги е имало и винаги ще ги има. ;)
Затова се спрях на варианта за откриване на мишената на максимален ЗУМ използвайки двете очи.
Това, което казвам е лично мнение и не не искам да го натрапвам на никой!
Споделям само опита си :pardon:




П.С. Във ФТ-то (по състезания) бързомерците се появиха от преди 2 години. На Германския национален шампионат. И Ако се разгледат всички снимки на които има бързомерци сложени на оптиките, а те не са много, ще се види, че реално тези допълнителни "gadgets" са монтирани само на оптики с нефиксиран ЗУМ! ;)

П.С.// Има две "течения" в този спорт английското (аристократично :) ), което стреля и побеждава с минимално количество "gadgets". И при тях е най-разпространено (според мен) използването на оптики с фиксиран ЗУМ.
Другото "течение" е страни в които пушките се кичат с всякакви "gadgets" с идеята да станат токова добри, колкото са аристократите. Такива страни са Италия (на първо място), щатите, ЮАР, Португалия, Испания, И Ние.
Разликата обаче е голям. Те (аристократите) стрелят предимно във вятър и дъжд. Все условия типични за тях, за разлика от условията на повечето и континентуални колеги.

Пускам клип, който съм го показвал до сега и сме го коментирали. Той е от националното първенство на Уелс. В него се вижда метео условията в които обикновено аристократите стрелят. Условия, които Ян Харфорд нарича (по спомен) - "прекрасен ден"
2012 Welsh Masters Field Target Championships
https://www.youtube.com/watch?v=s-FPyUE3LgU
 

DANNY

Редовен Потребител
Днес от 20:00h по Нова ТВ ще дават филма "Снайперист" (НЕ е този с Том Беренджер) :)
 

cdman

Администратор
Филма е уникален и ми е от любимите :)

Относно бързомера на оптиката дето го ползва германката Биргит , аз лично съм я питал защо и е. Отговора беше защото преди това е стреляла с оптика с фиксиран зуум и така е свикнала да търси - понеже там си е зор при увеличение 40 да си намериш мишената. Въпреки че сега стреля със Шмид и Бендер - пак го ползва заради навика :)

Иначе като цяло бързомер се ползва много рядко - именно заради ZOOM-а на оптиката.
 

alpopkochev

Потребител
Loki написа:
sess84 написа:
:sniper: уникален филм с Марк Уолбърг

...и с Рона Митра.. :sex: ;)
Съгласен съм на 100 % и за филма и за Рона Митра.
След като до гледах за ненам си кой път (повече от 5 със сигурност), нещо почнах да откривам сериозни разминавания в детайлите:
При корекциите по хоризонтала при изстрела в планината по кутията (който кефи максимално разбира се) кръста на оптиката се движи по вертикала.
Веднъж стреля с лява ръка, веднъж с дясна.
Ранен е на две места (под дясното рамото и в корема от дясно)- а лекуват една рана - само тази под рамото, а другата изчезна.
Е при Рона Митра колкото и пъти да гледах нямаше никави несъответсвия (нито от лява страна, нито от дясна страна, нито отпред нито отзад) ;) :bravo: :sex:
 
Нагоре