Пружинките на GАМО - Hunter -1250, Hunter - 440, CFX и др.

A

Anonymous

Гост
Здравейте на всички. За да не пускам нова тема реших тук да споделя проблема от днес. Реших да пострелям днес на село в двора, но какво се оказа. Имам ГАМО ЦФХ с оптика 4-16х50 мисля 4е е таско защото нищо не пише на нея. Слагам една мишена от фазер на 20 малко по-големи крачки от които си правя нормално. Заставам в положение легнал с двунога, стелам и резултата 3 мила нагоре, втори изтрел пак така в близост до първия, направих корекция докрах групата в центъра. След няколко изтрела по разни шишета плочки и кутий. Пак заставам легнал пред мишената и същия резултат. Пак корекция, оправи се. След това на около 55 крачки от положение прав шише от лимонада 2Л. го целих неколкократно като вдигах по 3 мила. Стрелях счашки ГАМО про хънтър. Пушката я имам от 3 месеца изтрелял съм 1 кутийка чашки най много да са 300броя. Стрелял съм със ГАМО мач и ГАМО рокет, не ават добри резултати. Най-си харесва хънтъра. Незнам на какво се дължи това. на предните ми излети никакви проблеми където искам дам целя без да е давала фрапиращи отклонения. Дори на 66 крачки съм целил 2литрово шише, като се има предвид че опита ми с такъв вид забавление е от тези 250-300 чашки. Някой ако може да ме посъветва и да помогне с нещо ще съм благодарен. Забравих да допълня че оптиката е захваната с моноблок и си има необходимия стопор, и видимо не е помръднала от първото си местопположение. Утре ако имам време ще ида пак да пострелям. Да видя как ще е.
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Ако проблема не е в оптиката е в чашките.
Не вярвам да е от тебе.
 
A

Anonymous

Гост
Странното е че, не е имало проблем 1 кутийка изтрелях прохънтър преди това без проблеми. Пък и наистина невярвам да е от мен защото стрелям легнал, пъшката не мърда изобщо така. Нямаше ФТТ на магазина чета добри отзиви за тях, ще разровя из Бургас. Благодаря Иводок за отговора, а ако с други чашки направи проблем от този род да се мести групата и то с толкова много, в оптиката ли да търся вина, и да я сменям ли?
 
A

Anonymous

Гост
Ми простреляй я и направи 30-тина изтрела виж дали се мести в смисъл дали е от оптиката стреляй на едно и също разтояние и виж как е.това че е на земята не значи че е неподвижна има вероятност да е в тебе вината.като прострелваш значи стреляй поне 4-5-6 пъти виж горе долу дали е група и после мърдай оптиката после пак 5-6 изтрела и пак коригираш демек да не е стреляш един два пъти и да мислиш че там ти е центара в смисъл 1-2 изтрела неможеш да прецениш дали има грешка от чашките от тебе или нещо друго.надявам се да си ме разбрал че малко не мога да обяснявам като хората.А и не забравяи че пушката не прави прав изтрел тоест може да имаш огромна разлика между 10-30-60метра виж в темата за калибрите имаше някаква схема да ти стане ясно как точно лети чашката
 
A

Anonymous

Гост
Благодаря ви колеги, утре ще почистя цевта. Стрелях около 6-7 пъти в една точка ама бяха около 10-12см нагоре като тези 7-8 изтрела си бяха една група имаше даже 2-3 дупка в дупка. И още по странното е че като коригирах и нещата си дойдоха на място след няколко изтрела пак се вдигнаха на същото разстояние. Ето това ми се вижда странно. Дано ми остане време утре, ще почистя, ще гледам да подбера по-добрите съчми че те едни шуплички имат от отливката. Дано е от това защото оптиката ми се вижда стабилна, ама само така ми се вижда. Благодаря ви много колеги.
 

praetorian

Редовен Потребител
Виж дали не ти се мести мноблока назад.Ако си само със стойки, гаранция, че е от това.Не ми се вярва да е от чашките само.
 
A

Anonymous

Гост
Колега моноблока има един болт който минава през блока и завършва в отвор който е на пушката, явно това е стопор, освен да се е разхлабил. Днес отидох да пострелям в гората и какво стана пак аномалия този път положителна. Имам мишена желязна която е 60х30мм убойна зона, от тези които като ги уцелиш и се превъртат. След първите няколко изтрела никакъв резултат, а вчеа беше добре на около 25 крачки, днес пак на такова разстояние стрелях. правя корекций на стелбата като вдигам и се оказа че че стреля с 4 мила надолу. Направих корекция на оптиката, заспа прави група от 5 изтрела на разстояние колкото 1 Лев диаметър. Сложих мишената на 60 крачки, вдигам 5 мила и улучвам от 7 изтрела 3 директни попадения и 1 леко я закачи. Това само с ГАМО про хънтър, мача не ги пробвах изобщо защото хич не ги хаесвам, едни шупли еди чуеса, с тях само по шишарки стрелях. Мисля да направя каквото ми казахте да почистя цевта и да сваля оптиката да прегледам блока дали е затегнат добре, да отбележа днес стрелях без двунога, а легнал и пушката потпряна на една торба пълна с парцали. И да питам нормално ли е на толкова голямо разстояние от 60 крачки да вдигам с 5 мила, като се има предвид че е прострелях на 25 крачки.
 

rivan

Редовен Потребител
Такова поведение наблюдавах и аз на моя ЦФХ.Мисля ,че се дължи както на зацапване на цевта,така и на слягане на пружината.Имай предвид,че първите 30-50 изстрела след почистването на цевта може да не са от най точните!
 
A

Anonymous

Гост
Здравейте,страшен форум си имате ,жалко че толкова късно го намерих. Скоро си взех пушка, gamo hunter 1250 5.5mm , стори ми се доста мощна в сравнение с предишната (славия 631) ,но открих нещо което много ме притесни :точността хич я няма ,на 30 м правя група колкото CD ,със славията на такова разстояние откъсвах лале от дръжката .Пробвах със и без оптика все същата група ,пробвах и различни сачми, hunter, expander ,rocket, ts22,последните бяха най-добре ,обаче все така далеч от желаната точност!Реших да питам във вашия форум щото ми се стори че тук наи много "ги разбитате тия работи" :) Ако сложа газова пружина това как ще помогне ,откъде мога да я взема колко $... питах в тоя сайт http://www.oragie.com/ дали имат air venturi гп за хънтър 1250 ама ц ,нямат ,четох тука че може да се направи от амортисьор на кола ама незнам доколко е безопасно.Забелязах също че дупчицата през която минава въздуха е по доста малка от диаметъра на цевта ,дали ако го разширя точността ще се повиши (идеята е чашката да излети преди пушката да се е отместила)
Въобще ... въртят ми се хиляди въпроси из главата :wall: незнам какво да правя ,моля ако можете :sos: да помогнете с малко инфо pls!!!
 

bor1968

Потребител
Това, което ще постна е цитат от една друга тема. Явно и Ти чрез собствения си опит си стигнал до едно вярно заключение - т.е. открил си топлата вода :pardon:


,,...."ЕЙ ,земах най мощната пушка дет я има ,баси!"...

...И аз вземах бая мощни пушки...баси В количества...
Но установих, че вместо да вървя напред като леееко кадърен стрелец, се връщам мнооого назад
Удоволствието от стрелбата е УЦЕЛВАНЕТО. За дюбели по стените си има дрелки

..."докато се усетя,че субмагнумите са достатъчни и далеч по-ефективни от тая дълга и неудобна сопа"..
Истината рано или късно излиза наяве...поне при по-мислещите хора "
 

MAD MAX

Модератор
Модераторски Екип
Sveth написа:
Здравейте,страшен форум си имате ,жалко че толкова късно го намерих. Скоро си взех пушка, gamo hunter 1250 5.5mm , стори ми се доста мощна в сравнение с предишната (славия 631) ,но открих нещо което много ме притесни :точността хич я няма ,на 30 м правя група колкото CD ,със славията на такова разстояние откъсвах лале от дръжката .Пробвах със и без оптика все същата група ,пробвах и различни сачми, hunter, expander ,rocket, ts22,последните бяха най-добре ,обаче все така далеч от желаната точност!Реших да питам във вашия форум щото ми се стори че тук наи много "ги разбитате тия работи" :) Ако сложа газова пружина това как ще помогне ,откъде мога да я взема колко $... питах в тоя сайт http://www.oragie.com/ дали имат air venturi гп за хънтър 1250 ама ц ,нямат ,четох тука че може да се направи от амортисьор на кола ама незнам доколко е безопасно.Забелязах също че дупчицата през която минава въздуха е по доста малка от диаметъра на цевта ,дали ако го разширя точността ще се повиши (идеята е чашката да излети преди пушката да се е отместила)
Въобще ... въртят ми се хиляди въпроси из главата :wall: незнам какво да правя ,моля ако можете :sos: да помогнете с малко инфо pls!!!

Първо - добре дошъл! Второ - не се отчайвай, пушката си е много добра, дълго време стрелях с такава, сега е собственост на колегата Petkof(той вероятно по-късно ще се включи). Просто трябва известен опит за да свикнеш да стреляш точно с магнум пружинна пневматика(1250-то е един от най-ярките й представители), като най-големия й проблем е твърдия спусък(като на всички Гамо-та). Моята група на 50м. беше далеч под описаната от теб(CD)! :eek: В никакъв случай не разпробивай преходния отвор, че ако сбъркаш дори с малко..... Газовата пружина прави от тая пушка ПЦП в постоянно плато. :quiet: Цената й е около 160лв.. Свържи се на ЛС с колегата Ivodoc, той е един от майсторите й. Просто пушката става друга и да - ако е направена кадърно е абсолютно безопасна. И най-вече по отношение на чашките пробвай с Диабло Баракуда на H&N не я мъчи с друго! FTT само за близки дистанции.
 

angelmr

Редовен Потребител
Sveth написа:
Здравейте,страшен форум си имате ,жалко че толкова късно го намерих. Скоро си взех пушка, gamo hunter 1250 5.5mm , стори ми се доста мощна в сравнение с предишната (славия 631) ,но открих нещо което много ме притесни :точността хич я няма ,на 30 м правя група колкото CD ,със славията на такова разстояние откъсвах лале от дръжката .Пробвах със и без оптика все същата група ,пробвах и различни сачми, hunter, expander ,rocket, ts22,последните бяха най-добре ,обаче все така далеч от желаната точност!Реших да питам във вашия форум щото ми се стори че тук наи много "ги разбитате тия работи" :) Ако сложа газова пружина това как ще помогне ,откъде мога да я взема колко $... питах в тоя сайт http://www.oragie.com/ дали имат air venturi гп за хънтър 1250 ама ц ,нямат ,четох тука че може да се направи от амортисьор на кола ама незнам доколко е безопасно.Забелязах също че дупчицата през която минава въздуха е по доста малка от диаметъра на цевта ,дали ако го разширя точността ще се повиши (идеята е чашката да излети преди пушката да се е отместила)
Въобще ... въртят ми се хиляди въпроси из главата :wall: незнам какво да правя ,моля ако можете :sos: да помогнете с малко инфо pls!!!

Честито и от мен. Присъеденявам се към мнението на MAD MAX. И аз като бивш собственик на такава пушка съм доволен от представянето и. Но пушката иска много стрелба за да и свикнеш.
 

sir John

Редовен Потребител
ФТКС
Май се има впредвид отката, а не трептенията на цевта.
 

angelmr

Редовен Потребител
sir John написа:
Май се има впредвид отката, а не трептенията на цевта.

Ами че то е едно и също нали? :) Как се отразява отката върху точността? Съгласен съм че при лошо прикладване отката ще доведе до част от грешките и съответно отклоненията при попаденията. Но в този смисъл грешките при прикладване и при спускане са сами по себеси един отделен фактор за точността на истрела, върху който има влияние И отката. Но при пружинната пневматика отката се произвежда от същите сили които произвеждат и трептенията на цевта.

ПС. А ако имаш предвид израза че е невъзможно да е излязла чашката преди да се е отместила пушката за мен лично смисъла остава малко неясен. Ако има предвид конкретно силния откат на сериозните калибри, то той също започва доста преди излитане на куршума. Но като цяло въпроса е зададен от гледна точка на точността а от тази гледна точка вибрациите спокойно можем да ги разглеждаме като компонент на отката.
 
A

Anonymous

Гост
благодаря ви за отговорите на въпроса, специално на mad max разбрах защо не е хубаво да се разширява преходния отвор ,идеята е диаметъра да е оптимален (а не максимален) за да се постигне мамсимална начална скорост..
и все пак каква е най добрата точност която може да се изкара от hunter 1250 било то и с газова пружина вече се чувствам склонен да си поръчам една :)
 

MAD MAX

Модератор
Модераторски Екип
Sveth написа:
mad max разбрах защо не е хубаво да се разширява преходния отвор ,идеята е диаметъра да е оптимален (а не максимален) за да се постигне мамсимална начална скорост..
Да защото въздухът ще премине по-бързо и налягането ще спадне.

Sveth написа:
и все пак каква е най добрата точност която може да се изкара от hunter 1250 било то и с газова пружина вече се чувствам склонен да си поръчам една :)
Групите които правех докато беше моя, при това със силната телена пружина бяха от порядъка на 3-5 см. на 37м.(от упора), за с ГП Петко ще каже. За ГП-то две мнения няма - трябва си.
 

angelmr

Редовен Потребител
И аз с моя постигах около 3 сантиметра в най-добрия случай на 30-35 метра, но трябва да се спомене че тази пушка не е никак лесна при стрелба за група. Заради чупещата цев не е лесно да се постигне еднообразност на подпирането от упора. Или поне това е вярно ако използваш покрива на колата за упора като мен. ;) Така че мисля че потенциала на пушката е по-голям от колкото аз съм успял да истискам.
 

petkof

Редовен Потребител
Относно групите на ГХ 1250 с Газова пружина и съчми Диаболо Баракуда на H&N, на дистанция 37 линейни метра, от опора, в присъствието на нотариус, :) мога да заявя, че пушката има потенциал да вкарва съчмите в една дупка стига стрелецът да умее да я насочва и стреля с нея.Това се научава с практика и малко съвети от хора с опит.При добра кондиция съм имал групи от 2 см. а не рядко и една дупка, но това зависи и от чашките. ;)
 

rivan

Редовен Потребител
Ангеле,моля те,сканирай въпросната книга и я публикувай,много ще ми е интересно да науча повече по въпроса!Това,което съм чел аз в руските форуми е,че момента на напускане на цевта от чашката и удара на буталото в дъното на цилиндъра е въпрос на настройка.При правилна настройка чашката напуска цевта ,когато буталото почти е достигнало дъното на цилиндъра ,но не се е ударило в него!На няколко пъти пусках линкове с въпросните теми,но май никой не прояви интерес.За мен руснаците са гениални,що се отнася до оръжия,а всичко което научих за настройката,го приложих на моя ЦФХ и уверявам те-резултатите са отлични.Днес направих група от 2 см. на 30 м.,подпрян на покрива на колата,10 изстрела,чашки гамо про хънтър
 
A

Anonymous

Гост
rivan написа:
Това,което съм чел аз в руските форуми е,че момента на напускане на цевта от чашката и удара на буталото в дъното на цилиндъра е въпрос на настройка.При правилна настройка чашката напуска цевта ,когато буталото почти е достигнало дъното на цилиндъра ,но не се е ударило в него!На няколко пъти пусках линкове с въпросните теми,но май никой не прояви интерес.За мен руснаците са гениални,що се отнася до оръжия,а всичко което научих за настройката,го приложих на моя ЦФХ и уверявам те-резултатите са отлични.

Много ми е интересно и на мен, какво толкова има да и се настройва на ударната група! Ново бутало ли ще слагате, нов утежнител, нов маншет, нова пружина или всичко ще е ново? Все си мисля, че тази работа е вей прах, но дано да се окажа в грешка, че и аз да си настроя така моята 80-ка :rambo: Ще дойде време, когато тази работа ще стане ясна ;)
 
Нагоре