ПРЕЦИЗНА СТРЕЛБА - начини за нейното овладяване

njatanasow

Редовен Потребител
Въпреки отвратителния вятър, участниците са постигнали супер постижения, трябва и ние да се учим да стреляме при лошо време
Ако на този вятър от клипа му викате "отвратителен" вятър добре :)Ще се моля да е поне толкова силен.Мисля че някои хора си нямат представа като духне морския какво става :D.

Вальо,колкото и да е талантлив човек иска си тренировки,много таланти си отидоха от "мързел".Е тук при нас в този форум мисля всички са талантливи :cheers:

П.П Браво Дияне, много добра мишена ,пожелавам ти да я повториш че и по добра в Бургас :bravo: :bravo: :bravo:
 

dp1962bg

Потребител
ФТДМ
Дай боже да я повторя, пък каквото сабя покаже. Иначе нека Данчо каже къде бъркам, пък аз ще се постарая да се коригирам.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Re:ПРЕЦИЗНА СТРЕЛБА - и начини за нейното овл&#1072

dp1962bg Забрави най-важното да споменеш на открито ли прави мишената, имаше ли наличие на вятър ако е било на открито иначе не знам какво ще се тълкува ;) друго на мен ми е интересно, до колко се отразява различното притискане на пушката към рамото, но при ПЦП -тата за пружинката е ясно че влияе и как, но при ПЦП проявява ли се отклонение от групата, щото са безоткатни но мисля че все има някакви вибрации който се обират с малко по-здрав захват (притискане) някой ако е правил проба с ПЦП може и да сподели ;) Между другото кажи дали си сортирал чашките може и от тях да е все пак ;)
 

dp1962bg

Потребител
ФТДМ
soundmax написа:
dp1962bg Забрави най-важното да споменеш на открито ли прави мишената, имаше наличие на вятър ако е било на открито иначе не знам какво ще се тълкува ;) друго на мен ми е интересно, до колко се отразява различното притискане на пушката към рамото, но при ПЦП -тата за пружинката е ясно че влияе и как, но при ПЦП проявява ли се отклонение от групата, щото са безоткатни но мисля че все има някакви вибрации който се обират с малко по-здрав захват (притискане) някой ако е правил проба с ПЦП може и да сподели ;) Между другото кажи дали си сортирал чашките може и от тях да е все пак ;)
Прав си уточнявам. Стреляно е на полуоткрито тоест аз съм в цеха мишената навън, вятър изключително слаб, чашките не ги сортирам по принцип даже не ги оглеждам визуално вадя от кутията и стрелям. Правил съм опити със калибровани чашки (калибровам ги чрез прекарване през отвор 4,52мм) има някакъв ефект, но на по далечните дистанции някъде из темите бях пускал такава мишена. Въпреки че е 16 J ПЦП при изстрела все пак има някакъв откат макар и минимален. Самото прикладване също влияе на изстрела поне при мене. Аз лично имам по-добри попадения когато приклада е опрян в рамото с много лек натиск и захвата на дясната ръка е също така без напрежение. Освен това бузата едвам докосва приклада.
 

piperov_pipi

Потребител
dp1962bg щом изстрелите отиват на 11ч. както са в случая имаш напрежение в дясното рамо и след натискане на спусъка буташ с рамото. Това важи, ако насочването ти е правилно. Главата трябва свободно да лежи на приклада, ако едва го докосва ще имаш напрежение във врата също така ако едва докосва приклада няма да е еднаква картинката през оптиката.
Правилно е казано, че стрелеца се ражда и това потвърждава моята теза за лимита. Понеже не всеки се е родил стрелец затова всеки има даден лимит на постижения.
 

piperov_pipi

Потребител
Предполагам вече всички сте убедени, че за прецизната стрелба трябва всеки елемент да бъде изпипан до съвършенство. През последната година се нагледах на всякакви стойки и позиции за стрелба - от кола, стрелба от разни псевдо маси и т.н. Извинявайте за острия тон, но прецизна стрелба така не се прави. Обърнете внимание на проведените състезания призовите места се заемат от състезатели, които са се постарали да си набавят маси, рестове и заешки уши. За практикуващите БР стрелба /стрелба от маса/, освен качествено оръжие и муниции трябва да имат и необходимите помощни средства:
1. БЕНЧРЕСТ МАСА - масата трябва да е със здрав и стабилен плот. Плота се изрязва или не в зависимост от стойката и предпочитанието на стрелеца. Краката трябва да се регулират по височина. За по-голямо удобство при транспорт масата трябва да се разглобява. След зглобяването и трябва да стои стабилно вез вибрации на ляво и дясно.
2. РЕСТ - това е предната опора на пушката. Реста трябва да се регулира плавно по хоризонтала и вертикала. Трябва да е тежък и да стои стабилно и без мърдане на масата. Грубото насочване на пушката се прави с масата, а финното с РЕСТА Едно правилно и прецизно насочване води до минимално отклонение от целта при грешка на стрелеца.
3. ЗАЕШКИ УШИ - задна опора. Всеки сам може да си избере задната опора. Веднъж поставена на място, задната опора не трябва повече да се мести. Корекциите по хоризонтала и по вертикала се извършват от РЕСТА
4. СТОЛЧЕ - стола трябва да е стабилен. Сгъваемите столчета от брезент стават за риболов, но не и за прецизна стрелба.
При такова оборудване ви гарантирам, че резултатите ви ще се повишат поне с 20 -30 процента.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Като допълнение бих казал следното, въпреки че си го намекнал - Хубаво е всичко да е регулируемо по височина (маса, рест дори и стола) за да може при слагане на друг терен (наклонен, мек терен в който потъват макар и малко масата или стола) да се нагласят така че да му комфортно на стрелеца и при стрелба да не изпитва допълнително напрежение по време на стрелба от неудобни столове ниска маса която те кара да се сгъваш на две и т.н. малко съм бос в бенча ама до сега все като съм стрелял ми е било доста неудобно явно заради по-високия ръст, и използването на обурудване на други колеги ;) Повечето колеги това го знаят сигурно, но го казвам просто информативно ;)
 
A

Anonymous

Гост
Днес реших да потренирам с Hamerli-то стрелба от ФТ поза. За голяма моя изненада, попаденията си ходеха по мишената както си щат. При промяна на стойката на седнал, с лява ръка протегната напред, тя да подпира хамстера, и дясна ръка, опряна в дясното коляно, нещата се подобриха значително. :eek:
Пробвал съм стрелба от ФТ поза още и с Meteor AR1000 и Cometa 400 Premier. Не, не и не. При мен не се получава. Да сте чували за други подобни случаи за непоносимост към ФТ поза? Или съм уникален случай?
Има ли лек от това "заболяване" или не си струва, при условие, че стрелям нелошо и по другия начин?
 

petkof

Редовен Потребител
bernhard написа:
Днес реших да потренирам с Hamerli-то стрелба от ФТ поза. За голяма моя изненада, попаденията си ходеха по мишената както си щат. При промяна на стойката на седнал, с лява ръка протегната напред, тя да подпира хамстера, и дясна ръка, опряна в дясното коляно, нещата се подобриха значително. :eek:
Пробвал съм стрелба от ФТ поза още и с Meteor AR1000 и Cometa 400 Premier. Не, не и не. При мен не се получава. Да сте чували за други подобни случаи за непоносимост към ФТ поза? Или съм уникален случай?
Има ли лек от това "заболяване" или не си струва, при условие, че стрелям нелошо и по другия начин?
Не се притеснявай приятелю, не си "болен".Аз даже не мога да седна с пушка в ръка и си стрелям прав/изключая бенчрест, където пушката е на масата/. ;) Важното е да уцелваш.
 

DANNY

Редовен Потребител
bernhard Повярвай му наистина така стреля при това е и много бърз.
...Слага на кръста и мишената пада :)
А ние докато седнем, докато видим мишената, докато хванем разстояниет и Петков е минал полувината трасе. ;)
 

valens1968

Редовен Потребител
ФТДМ
petkof написа:
bernhard написа:
Днес реших да потренирам с Hamerli-то стрелба от ФТ поза. За голяма моя изненада, попаденията си ходеха по мишената както си щат. При промяна на стойката на седнал, с лява ръка протегната напред, тя да подпира хамстера, и дясна ръка, опряна в дясното коляно, нещата се подобриха значително. :eek:
Пробвал съм стрелба от ФТ поза още и с Meteor AR1000 и Cometa 400 Premier. Не, не и не. При мен не се получава. Да сте чували за други подобни случаи за непоносимост към ФТ поза? Или съм уникален случай?
Има ли лек от това "заболяване" или не си струва, при условие, че стрелям нелошо и по другия начин?
Не се притеснявай приятелю, не си "болен".Аз даже не мога да седна с пушка в ръка и си стрелям прав/изключая бенчрест, където пушката е на масата/. ;) Важното е да уцелваш.

Станахме трима, ама аз и прав не мога да ги уцелвам ;)

Трябва сам да си откриеш най-стабилната за теб ФТ поза и съотвтните настройки на хамстери, набузник и затилък. Успех. Аз от една година съм в процес на търсене и :wall:

Ето тук http://www.airguns.bg/files/akraba/technical_skills.pdf на страниците след 13 има разяснения на английски.
 

piperov_pipi

Потребител
Колкото сме еднакви хората, два пъти повече сме различни. Един с дълги ръце, друг с къси, трети може да се сгъва друг по трудно и т.н.
Затова правилна е УДОБНАТА стойка за стрелба, стойката при, която имаме най-малко напрежение. Колкото повече опорни точки имаме - толкова по-стабилна ще е стойката. Например при положение прав имаме най-малко опорни точки, затова там трябва да търсим идеалния баланс на оръжието, което се постига с допълнителни тежести отпред или отзат.
След намиране на нашата стойка, за да има някакъв реален резултат следват много часове на суха тренировка /заемане на съответното положение и държане на оръжието в това положение/ След няколко такива тренировки ще се разбере къде трябва да се търси корекция в стойката. При правилна стойка 40мин. не са проблем. Ще се уверите, че постепенно оръжието ще започне да "плува", а не да се движи хаотично.
 

dp1962bg

Потребител
ФТДМ
Re:ПРЕЦИЗНА СТРЕЛБА - Влияние на правилното параксиране на оптиката

Пускам това в тая секция защото има отношение към прецизната стрелба. Тъй като повечето от хората, които пишем в този форум разполагаме със оптики от среден клас (визирам и себе си) искам да покажа нагледно как влияе на групираността на стрелбата правилната настройка на паралакса на оптиката. Това което пиша се отнася директно за моята Липърс 8-32х56, но предполагам и за доста други от тоя ценови клас. Оптиката е нова внесена от Щатите преди 2 месеца.
Така. Стреляно е от маса при еднакви условия за всички изстрели.
На приложената снимка в мишени 1 и 2 съм стрелял на 35м , а в мишена 5 на 50м със нагласен паралакс по максимално бистър образ. В мишена 3 и 4 на 35м, а в 7 и 8 на 50м, но паралакса нагласен така, че при движение на окото кръста на оптиката да е неподвижен спрямо мишената. Разликите са очевАдни. Явно става въпрос за фабрично неправилно настроена оптика по отношение на паралакса.
За тези, които биха казали нещо за диоптричната настройка казвам, че е направена както трябва за мен.
 

Attachments

  • IMG_6144.jpg
    IMG_6144.jpg
    622.8 KB · Прегледи: 269

tzocho

Потребител
Re:ПРЕЦИЗНА СТРЕЛБА - Влияние на правилното параксиране на оптиката

dp1962bg написа:
Пускам това в тая секция защото има отношение към прецизната стрелба. Тъй като повечето от хората, които пишем в този форум разполагаме със оптики от среден клас (визирам и себе си) искам да покажа нагледно как влияе на групираността на стрелбата правилната настройка на паралакса на оптиката. Това което пиша се отнася директно за моята Липърс 8-32х56, но предполагам и за доста други от тоя ценови клас. Оптиката е нова внесена от Щатите преди 2 месеца.
Така. Стреляно е от маса при еднакви условия за всички изстрели.
На приложената снимка в мишени 1 и 2 съм стрелял на 35м , а в мишена 5 на 50м със нагласен паралакс по максимално бистър образ. В мишена 3 и 4 на 35м, а в 7 и 8 на 50м, но паралакса нагласен така, че при движение на окото кръста на оптиката да е неподвижен спрямо мишената. Разликите са очевАдни. Явно става въпрос за фабрично неправилно настроена оптика по отношение на паралакса.
За тези, които биха казали нещо за диоптричната настройка казвам, че е направена както трябва за мен.

Много добър пример! Почти всяка отика и не само среден клас трябва да се препаралаксира и то защото окото възприемащо информацията от нея е индивидуалност, т.е. всяко око вижда различно в зависимост от паралаксната и окулярни настройки направени в завода.
 

dilom08

Редовен Потребител
Ако пушката се прикладава еднакво всеки път, не би трябвало да има такива разлики в стрелбата.
 

братушка

Редовен Потребител
но паралакса нагласен така, че при движение на окото кръста на оптиката да е неподвижен спрямо мишената.
Пак бъркате понятия паралакс и фокус.
Това, отстрани на оптиката НЕ е паралакс. Това е фокусировка.
Паралаксът е точно, когато "при движение на окото кръста на оптиката да е неподвижен спрямо мишената". При споменати евтини оптики няма регулировки именно на паралакса, но ефектът на паралакса в повечето случаи може успешно да се "регулира" с взаимна нагласа на 2 регулировки: на фокуса (страничния) и диоптричната корекция (на окуляра).

PS: всъщност паралаксът се регулира при скъпите оптики с един пръстен, който се намира на самата тръба на мерника, подобна на пръстена на варио (зума, увеличението). А още по-скъпите оптики местят напред-назад самият кръст и лещите в окуляра заедно с вътрешния тубус при въртенето на страничния фокус.
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
В сайта на ФТКС има качени указания за паралаксиране на ФТ оптика. Аз съм със същия лийпърс, приложих при настройката тази методика и не съм забелязал проблеми :).
 

andi

Редовен Потребител
може ли някой да ми помогне и преведе разбираемо това :
пп. аз съм зле с англииския , а човека с англииския е зле с пушките и стана като превод в гугъл
 

Attachments

  • IMG_2888.JPG
    IMG_2888.JPG
    990.2 KB · Прегледи: 285

big_dragon

Редовен Потребител
andi написа:
може ли някой да ми помогне и преведе разбираемо това :
пп. аз съм зле с англииския , а човека с англииския е зле с пушките и стана като превод в гугъл
Това е за лява ръка.
Някъде вав форума срещнах за дясна ръка:
. Заповядай
 

andi

Редовен Потребител
Аз стрелям от ляво рамо , а рядко има такива схеми за левичари, затова пуснах тази . Ако някои може да помогне с преведена , ще съм благодарен .
 
Нагоре