Закон за притежание, носене и употреба на Пневматично

Статус
Заключена за публикации
7

7842

Гост
Нашият КОС-аджия ми каза преди около месец, че в скоро време няма да може да се продават пушки 2-а употреба. Не знаеше подробности, но не е измислица, защото го бях чул и от друго място.
Трябва да го пише черно на бяло.
 

astra

Редовен Потребител
началника на КОС ми каза че закона не позволява продажба на въздушно оръжие втора употреба
Н-ка на КОС rulzzz!... :)
Още повече че му казах че искам да купувам такава пушка и той ми каза не ,купи си я от магазина.
Упъти ли те от кой точно магазин да си я купиш? Трябва да има ред и той да се спазва ;)
Нашият КОС-аджия ми каза преди около месец, че в скоро време няма да може да се продават пушки 2-а употреба.
Ей това вече кърти! Но е напълно възможно да се случи. Да се готвят колите и моторите 2-ра употреба и т.н. :(
 

38 special

Новодошъл
Н-ка на КОС rulzzz!... :)

Упъти ли те от кой точно магазин да си я купиш? Трябва да има ред и той да се спазва ;)

Ей това вече кърти! Но е напълно възможно да се случи. Да се готвят колите и моторите 2-ра употреба и т.н. :(

Не ме упътвал към магазин .:)

Доколкото разбрах май не е толкова проблема с продажбата и за човека който продава, а за тоя който купува.:(
В КОС на продавача примерно грам не им пука ,те се отървават от едно оръжие на на някакъв отчет, но после купувача как ще се оправя с неговият КОС е друг проблем.
Нещо за някакви сертификати и някакъв чл.8 ми се върти в главата ,ама от комуникации с няколко КОСаджии вече съм неадекватен.:wall:
Не знам дали варианта изкупено от магазин и после същото да си го купя от магазина не вариант ,но нямам информация какво отличава пушката като я купуваш от магазина или от физическо лице ,ако са налице всички документи касаещи оръжието.
 
7

7842

Гост
Света ще свърши,но тъпаците никога!
Не съм го писал случайно.
Сега идвам от служба КОС.
В края на годината влиза забрана за продажба между гражданите на газови,газо сигнални пистолети и револвери!Право на продажба на нови и втора употреба ще имат фирмите-считай магазините.
 

rivan

Редовен Потребител
До промените в закона през 2019 г газовото, както и пневматичното оръжие попадаха в една графа - неогнестрелно оръжие. След промяната газовото оръжие е квалифицирано като огнестрелно, но по инерция някои продължават да слагат и пнвматичното в същата графа, което не е така. Може би оттам идва и объркването. Но до публикуването на окончателния текст на закона в ДВ, нищо не може да се коментира.
 

38 special

Новодошъл
От 2 КОС-а в София проверено ,казват че не може да уведомяваш ВО втора употреба закупено от човек.Сега ясен ми е варианта, купувам ,подавам уведомлението и да ги видя какво по кой член от закона ще ми откажат.Въпроса е че имам няколко разрешителни за огнестрелно и при положение че от 18-9 години им сърбам попарите и знам колко са закачливи особено ако им играеш през главата на косаджийте, не ми е оферта.
Колегите с огнестрелно ще ме разберат.
Чакам един последен вариант утре да ми кажат и ще го мисля.Исках да си взема пушка от колела от форума за да не се занимавам да откривам топлата вода по доработки ,отстранявани на недомислици и тнт.Явно замисъла е да ни пращат направо към магазина :mad:.
 

llcoolj

Редовен Потребител
От 2 КОС-а в София проверено ,казват че не може да уведомяваш ВО втора употреба закупено от човек.Сега ясен ми е варианта, купувам ,подавам уведомлението и да ги видя какво по кой член от закона ще ми откажат.Въпроса е че имам няколко разрешителни за огнестрелно и при положение че от 18-9 години им сърбам попарите и знам колко са закачливи особено ако им играеш през главата на косаджийте, не ми е оферта.
Колегите с огнестрелно ще ме разберат.
Чакам един последен вариант утре да ми кажат и ще го мисля.Исках да си взема пушка от колела от форума за да не се занимавам да откривам топлата вода по доработки ,отстранявани на недомислици и тнт.Явно замисъла е да ни пращат направо към магазина :mad:.

Като ходиш да подаваш уведомлението в кос и ако ти откажат случайно, кажи им да ти напишат в писмена форма отказа. След това при адвокат и т.н.
 
Последна промяна:

astra

Редовен Потребител
Хубаво, ама хайде АМАН!
Всеки новодошъл в темата, вместо да прочете няколко страници назад, подкарва на нов глас една и съща и до болка позната говорилня :(
Колко пъти се каза и написа - уведомявайте ги тези овчари с униформи чрез деловодството на РУП по местоживеене с вх.номер и дата или по пощата. Пък гледайте сеир, ако реши някой кос да ви отказва удостоверение за уведомление, на какво основание ще го съчини.
 

38 special

Новодошъл
Това е ясно .Но не искам да стигна дотам защото за разрешителни за Огн.Оръжия важи фактор лична преценка и като нищо можеш да останеш и без тях като разсърдиш органите.Те не струват и не се придобиват като въздушно оръжие .Който е минал по тоя път знае.Писал хем за да знае какво е актуалното положение хем ,ако някой се сеща за вариант ,вратичка или съвет.
Закона го знам .Чел съм и темата .
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Какво казват самите КОСаджии и знаят ли откъде идват тези приумици? Ако си в добри отношения с тях, ще е полезно за форума да се знае, какви са причините за тези промени.
 

hristoss

Редовен Потребител
ФТКС
Преди малко бях близо до кос в моя квартал и викам чакай да проверя какво ще кажат.
За късмет освен служителите имаше и двама началници които бяха много любезни и обясниха че си важат правилата както си ги пише в закона..14 и 7 дена за уведомяване и не знаят за такова нещо да не може да регистрираш въздушно оръжие купено от човек.
 

38 special

Новодошъл
Не успях да
Какво казват самите КОСаджии и знаят ли откъде идват тези приумици? Ако си в добри отношения с тях, ще е полезно за форума да се знае, какви са причините за тези промени.

Ще разпитам .Нямах възможност днес да се видя с правилният човек (с тоя Ковид навсякъде болни или карантинирани) .Доколкото разбрах става въпрос че не могат да се въвеждат в системата ,поради липсата на някакъв сертификат на оръжието който се издава от производителя и който ако не се лъжа търговците на въздушно оръжие издават при закупуването или уведомяват ли не разбрах .Май още не е влязла в сила защото чух нещо 31 .12.2020 ,но като сложиш едномесечното уведомление тъкмо навреме да го приложиш или имат вътрешни разпоредби незнам.
Разбрах само че пушка втора употреба в моя КОС няма как да уведомя и да я въведат в системата.Поне не и без главоболия които могат да ми костват и други неща.
 

qnko

Потребител
Контролът върху всичко което дори малко напомня оръжие ще расте. Ако не е днес, ще е догодина. МВР има желание, но няма ресурс само да контролира и регистрира всяка сделка. Ако всички сделки минават през дилар/магазин, то те ще свършат цялата работа на КОС. МВР ще получава данните на готово, магазините ще вземат "малка таксичка", гражданите ще плащат.
 
Статус
Заключена за публикации
Нагоре