Hatsan PCP: AT 44, ВТ65 и т.н.

glavanov55

Редовен Потребител
По голяма част от галатианите са правотокови.Много рядко по видео клипове съм виждал такива с редуктор .По вече са тези които колегите монтират допълнително.
 

lynx

Редовен Потребител
И аз се зачудих какъв е този Галатиан с редуктор, но помислих, че вероятно и турците може да са започнали да слагат на по-късните версии.
 

De_Marco

Редовен Потребител
dqdovanio, много добре изглежда дотук постигнатото, само няколко въпроса:
Можеш ли да направиш целият път от клапанното тяло до цевта (включително) >= 5мм (трансфер порта)?
Можеш ли да утежниш ударника (с оловни съчми примерно, който да бъдат смачкани под винта в него)?
Клапанното тяло разпробивано ли е и на колко мм. са отворите?
Има ли вариант отворите на капачката да бъдат разпробити още повече, през един, за да не отслабне конструкцията им?
Колко мм е пружината на ударника, като дължина и диаметър, че имам нещо предвид, което ползвах на моя АТ?
Доколкото разбирам, целта е 300м/с с 1,7 грамови проектили/чашки или около 75джаула.
 

diadowanio1

Редовен Потребител
dqdovanio, много добре изглежда дотук постигнатото, само няколко въпроса:
Можеш ли да направиш целият път от клапанното тяло до цевта (включително) >= 5мм (трансфер порта)?
Можеш ли да утежниш ударника (с оловни съчми примерно, който да бъдат смачкани под винта в него)?
Клапанното тяло разпробивано ли е и на колко мм. са отворите?
Има ли вариант отворите на капачката да бъдат разпробити още повече, през един, за да не отслабне конструкцията им?
Колко мм е пружината на ударника, като дължина и диаметър, че имам нещо предвид, което ползвах на моя АТ?
Доколкото разбирам, целта е 300м/с с 1,7 грамови проектили/чашки или около 75джаула.
Да направих го целият път ф5,5 мм .Ударника е достатъчно тежък ,просто има нужда от по-яка пружина .Тялото на БК (Бойният клапан ) не е разпробивано ,разпробих само отворите отзад на капачката на пружината ,Те бяха 7 броя с ф 3мм. Разпробих само 4 отвора с ф 3,5 мм ,повече не може ,защото остава стеничка по 1 мм между отворите .Нали се сещаш, каво може да стане при по-малко налягане в резервоара и по-силен удар от ударника -просто ще счупи капачката и спружинката ще паднат вътре в цилиндъра .Пружината не съм я мерил ,ще я сваля и тогава мога да ти отговоря.Целта ми за 300 м/с не е химера ,това е заводската скорост написана за този модел .Днес стигнах вече до 289,6 м/с , но енергията падна на 66,27 J, защото стрелях с проектили H §N Silver Point 1,58 гр. , които са и "хлабави" за калибъра си.Май ще се върна към проектили поне 2,00 гр. с по- малка скорост ,но с по -голяма енергия.
 
Последна промяна:

diadowanio1

Редовен Потребител
Галатианът фабрично е без редуктор.
Добре ,че го отворих и видях,че няма редуктор ,защото се обадих на Свилен ( собственика на Сотис,които беше и в отпуска ) и му казах ,че ще му пратя цилиндъра с РЕДУКТОРА да го оправят (пушката е гаранционна )С него винаги сме се разбирали и той каза ,че ще оправим нещата .Сега ще му се обадя за извинение .
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Твоя резервоар стоманен ли е или алуминиев?
 
Последна промяна:

De_Marco

Редовен Потребител
Ударника е достатъчно тежък ,просто има нужда от по-яка пружина .....
Доколкото виждам, конусът в цевта е до 4мм, това не стеснява ли твърде много потока на въздух, който след това трябва да заеме 6,35мм в цевта?
Питах за размер на пружината, защото имам щанцова с външен диаметър 8мм, вътрешен 4мм. и дължина някъде 53 мм(рязана), която ми идва твърда и мога да ти я пратя, ако пожелаеш.
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Ми моя Галатиан е произведен 02.2022г. ако е без редуктор и постига това плато от кутията комшиите и в частност Хасан ми се издигат в очите още едно стъпало!
21-22м ,четири изстрела:
Screenshot_20231001-173841-617.png
 

diadowanio1

Редовен Потребител
Питах за размер на пружината, защото имам щанцова с външен диаметър 8мм, вътрешен 4мм. и дължина някъде 53 мм(рязана), която ми идва твърда и мога да ти я пратя, ако пожелаеш.
Благодаря за готовността да подариш пружината си , но се отказах да я сменям .Оригиналната пружина на Галатиана е дълга 57,14 мм,има 20 навивки от тел ф 1,3 мм, външен диаметър 8,09 мм и вътрешен ф 5,49 мм.При натоварване от 14,05 кг. ,пружината е напълно свита ,след освобождаването и си зае пак старата дължина .Пружината ,която взех вчера от Варианти ООД в Стара Загора беше със същата дължина ,само че по-твърда .При натоварване със същите 14 кг се сви почти до край ,но след освобождаване отстоя ,намали размера си .По долу ще напиша последен пост по тази тема .
 
Последна промяна:

diadowanio1

Редовен Потребител
Последни резултати и спирам,че станах банален ,но го правя с цел да помогна на новите собственици на Галатиан.
Помествам по един резултат от всеки етап на преработка на пушката .Пробите са с проектили H§N Baracuda 2,00 гр.
1.Заводски настройки ,(които са заявени от производителя като 303 м/сек и 60 J) :
225,9 м/сек. 50,4 J
2.След частичен тунинг на трансферпорта и избутвача:
249,9 м/сек. 62,5 J
3.След разширяване на 4 бр.дупки на вътрешната капачка на БК
262,5 м/сек. 68,92 J
4.След натягане на пружината на ударника ,чрез развиване на регулиращият болт на 1 оборот:
272,3 м/сек. 74,16 J
5.След развиване на болта още до 2,5 оборота:
270 ,0 м/сек 73,6 J
Оказа се ,че след 2 оборота развиване на рег.болт файда няма .Пружината става по -силна ,но БК е ограничен по ход на вентила си (дължината на свободният ход отзад на иглата ,коят се удря от ударника.) Колкото и силна да е пружината,иглата повече няма да отвори.
Рекордите ,които постигнах с различните проектили е :
- С H§N Baracuda 2,00 гр. 272,3 м/сек. 74,16 J
- С Field Target Diabolo 1,7 (сръбски) 286,0 м/сек. 69,63 J
- С Н§ N Silver Point 1,58 гр. 311,9 м/сек. 76,87 J ( тия 1,58 гр. летят като мухи и кацат върху мишената където си искат )
 
Последна промяна:

De_Marco

Редовен Потребител
Колкото и силна да е пружината,иглата повече няма да отвори.
Тя иглата повече няма да отвори, но времето за което стои отворена може да се увеличи, ако ударника е по-тежък (използваш инерционните сили за да забавиш затварянето) и/или пружината на клапана е по-слаба/мека. Това е свързано с преразход, разбира се. Другото, което Гадняра беше правил, е да челоса клапанното тяло, за да "излиза" повече стежена на клапана и така увеличава хода на клапана, тоест също стои по-дълго време отворен. По принцип там има месо, което може да се отнеме и 2мм. няма да окажат влияние на здравината, а и там няма високо налягане постоянно, а само при изстрел.
 

Mario31

Потребител
Здравейте,от скоро имам Хатсан бт65 със странично зареждане е,струва ми се,че доста трудно се зарежда,днес охлабих пружината на ударника почти до край и пак с мъка се зарежда,това нормално ли е при този модел или не е?..иначе пушката ми харесва освен споменатото по горе.
 

Mario31

Потребител
Трудно е зареждането на БТ-65, наистина.
Пушката я взех от човек от форума и е в добро състояние 5.5мм,за този модел БТ65 пише,че има защита от вкарване на две съчми в цевта..но при това трудно зареждане аз успях да вкарам 2 съчми на куп,при опит за зареждане болта уш отива до край но не захапва ударника и в такъв случай ,като опитам повторно зареждане барабанчето се завърта и вкарвам втора съчма.Нямам представа каква е тази защита и на какъв принцип работи..пушката е от по-старите 2016г.
 

Васил Василев

Редовен Потребител
Здравейте,от скоро имам Хатсан бт65 със странично зареждане е,струва ми се,че доста трудно се зарежда,днес охлабих пружината на ударника почти до край и пак с мъка се зарежда,това нормално ли е при този модел или не е?..иначе пушката ми харесва освен споменатото по горе.
При бт-то ако е като при ат44 при отвививане на шестограма на ударника - по тоя начин се натяга пружината на ударника. Демек,трябва да завъртиш на дясно да охлаби пружината. А и трябва хроно да замериш скорости.
 

Mario31

Потребител
Тук е с нормална резба и се натяга по часовниковата стрелка,нагласил съм го на около 300м/сек с баракуда 1.37гр 5.5мм,не виждам разлика в трудността на зареждане при разхлабена и натегната пружина,все си е трудно..но се свиква.
 

apapazov

Редовен Потребител
Ако ти се занимава, изкарай удърника и го полирай, почисти хубаво леглото в което се движи. Настържи малко молив за графит и с пръсти намажи удърника. Разглоби и зареждащият механизъм и го разгледай да не задира някъде и той. Почисти ги и него. Сложи и по лека пружина да видиш как е. Въобще поиграй си малко с пушката. То и това е част от хобито!
 
Нагоре