VII-ма национална среща - есен 19 - 21.09. 2009

djboby

Потребител
Архитекта на узана винаги има хора от петък, така че няма какво да трептиш толкова. ;)
 

Архитекта

Редовен Потребител
ФТДМ
Де пък ме видя да трептя?! Като знаеш толкова пиши колко са тия хора, вместо да ме мислиш :D?!
 

djboby

Потребител
Ами тези са хората които идват от далече. Точна бройка никой не може да ти даде. Но ти гарантирам, че няма да сте по малко от 10 човека в петък
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
За Варминта: в Ботево стреляхме по дискети за проба. Ама те са преколено големи. Идеалните мишени са гипсови или глинени еднократни "панички" с Ф5см. Някой да има идея откъде или възможност да направи?
днес разгледах новия брой на списание КАЛАШНИКОВ и има статия за сезона в Русия как е протекло едно от състезанията и имаше снимка на тяхните мишени който използват за варминт с размери 4х6 см. ако намеря къде ще я сканирам статията и ще я постна, иначе мишената представлява нещо като по голяма лъжица на която дръжката е усукана около един болт който е навит в стоманена планка която се забива (в случая в един пън) дано се разбира нещо от обясненията ми :)
 

DANNY

Редовен Потребител
soundmax написа:
За Варминта: в Ботево стреляхме по дискети за проба. Ама те са преколено големи. Идеалните мишени са гипсови или глинени еднократни "панички" с Ф5см. Някой да има идея откъде или възможност да направи?
днес разгледах новия брой на списание КАЛАШНИКОВ и има статия за сезона в Русия как е протекло едно от състезанията и имаше снимка на тяхните мишени който използват за варминт с размери 4х6 см. ако намеря къде ще я сканирам статията и ще я постна, иначе мишената представлява нещо като по голяма лъжица на която дръжката е усукана около един болт който е навит в стоманена планка която се забива (в случая в един пън) дано се разбира нещо от обясненията ми :)

Нещо такова ли?
http://forum.airguns.bg/index.php?topic=2.75
 
A

Anonymous

Гост
Трасе може да се направи безопасно и в гора, ако мишените са разположени правилно - да има достатъчно видимост на пространството, разположено зад тях (най-добре се получава, когато мишените за поставени върху издигащ се терен), така че да се изключва внезапно появяване на хора в посоката на стрелба. Пък и хората се движат предимно по пътеките, а не директно през гората. Всичко е въпрос на подходящ избор на терена за трасето, което предполага той да се прави от хора, които вдяват повечко от ФТ.
Преди нклк срещи точно на Узана един моторист с кросов мотор се беше засилил да кара из гората. Търсач на силни усещания, какво да го превим. За негов (а и за наш) късмет ни забеляза преди да навлезе зад коридорите за ФТ. И то при условие, че стреляхме на открито и се виждахме отдалеч.
Ако нещо подобно се случи при стрелба в гора... :(
Друго - ако мишените са раположени върху издигащ се терен, е много по-вероятно да стране някоя беля. Хълма ще спира звука, намиращите се зад него хоря няма да чуят нищо, докато не излязат на билото. Да не говорим за прелитащите над билото чашки, отиващи кой знае къде.

И да не забравяме най-важното - в района няма група, която да поеме отговорност за изграждането на позициите и пазенето на мишените. Съгласен съм, че стрелбата на коридори ще е в известна степен връщане назад (и по това може да се поспори, ние ФТ ли ще правим, или ХФТ?), но всичко друго ще означава извънредно натоварване на нклк доброволци.

Мишените за варминт...
Преди време по грешка за един пикних взех лъжици вместо вилици. Свършиха добра работа като мишени, хем са в ярки цветове. Вярно, че са по-малки от 4х6 см, но нали искате предизвикателство :D
 

братушка

Редовен Потребител
@soundmax
Знам за какво говориш:
5.jpg

Ама те стрелят по тях в 4,5мм и "от бедност". А при нас някаква суматра в 6,35 ще я направи на пехтия.
Имайки предвид, че тя не трябва и да пада случайно и/или от попадение в стойката обикновено се слагат "еднократни" които се пръскат при попадение. Така не остава място за спорове. Така е при "правилния" Варминт.

Милене, за съжаление пътеките в Узана са много и ние не ги знаем. Виждал съм хора там да вървят през гората и не знам имаше ли там пътека или не. Трябва или човек добре запознат с местността или добро "предварително разузнаване". Казвам го само от съображения да не стане някаква беля.

Много хора идват още от петък, но почти всички пристигат вечер, вече на мръкване или въобще по тъмно. Просто няма да има време за проучване на терена тогава. Аз ще се опитам да дойда по обяд. Ама задачите са доста, не само ФТ, надали ще успея да проуча гората достатъчно добре.
 

DANNY

Редовен Потребител
щом трябва да се пръскат на части да поръчаме на някой грънчар плочки с размер 3х4см в горният край само с един отвор за който да се връзват.
Ако плочките са малки и изпечени само на бисквит няма да са скъпи. Нямам много време свободно да проверявам но ако има желаещи софиянци да се заемат с това трябва да проверят сергиите за грънци на женският пазар. Там са производители и могат да вземат проръчката. Понеже сме в криза няма да ни откажат а и може да се пазарим за цена.
Ако пък на някой му се играе може да направи гипсови кото изле гипс вурху гладка повърхност и малко преди да се втвърди го нареже с нож за пица и ги пробие със дебело шило. Това и ще е най-евтиният вариант. Аз бих се пробвал ако ми остане време.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Абсолютно същата мишенка и в списанието е снимана :)
 
A

Anonymous

Гост
akraba1 написа:
Ако плочките са малки и изпечени само на бисквит няма да са скъпи.
Toва "на бисквит" ми докара странна и почти кретенска :crazy: идея. Екологично чисти мишени, след които после няма нужда да почистваме.
Някакви прости сухи бисквити. Внимателно се пробива дупка в единия край, овисват се с конец на елементарна стойка от парче огъната на Г арматура (или се прикрепват с ластиче за колче, това ще спести и дупкането, а колчета може да се одялат и на място) и готово.
При попадение се разпиляват, а като си тръгнем, птичките и мравките почистват след нас.

П.П. В допълнение да това, какво ще направи Суматрата с тези лъжички - Хобос с неговата Суматра отчупи "висулката" от маймунката на Иводок. А стъблото беше 8-10 мм. :eek:

П.П.П. Само не ми се присмивайте много.
 

DANNY

Редовен Потребител
Мисля идеята за гениална. :bravo:
Въопще не е за присмех
"бисквит" в грънчарството се нарича когато съдът е само изпечен без да е гледжосън. Яд ме е, че не се сетих аз ;)
 
A

Anonymous

Гост
milen.m написа:
...Тези, които са били в казарма, вероятно ще се сетят, че ....
:lol:
Tова го казваш на действащ военен. ;)
И не знам ти дали си бил в казарма, но военните стрелбища не се разполагат
(най-добре се получава, когато мишените за поставени върху издигащ се терен)
а в равното, преди издигащия се терен.
Напълно е възможно да не съм те разбрал. Може би защото не си написал това, което си имал предвид.

@Акраба
Дъждът наистина ще е проблем.
Но не защото ще станат меки и няма да се чупят. Доста по-вероятно е да падат сами и да се чупет под тежестта си.
 

shooter

Потребител
Приемам забележката за диодите и зайците
в такъв случай оставяме Божидар на мира
и диодите да са патент на София

в такъв случай народе купувай фенери
ще стреляме с подцевни съоръжения или където може да се закрепи фенера

а за бисквитите
има едни твърди от най простите
които и известно време дъжд ще издържат
горе долу 5Х5
 
A

Anonymous

Гост
Ауууу, колко сме досетливи...
Ако мислиш, че това ще ме засегне по някакъв начин (защото такова впечатление оставяш), дълбоко се лъжеш (донякъде ме засяга това, че ти го смяташ за обидно, ако схващаш разликата).
Нямам причина да се срамувам от професията си.

Но пък реакцията ти ме радва.
Обидите са последното оръжие на слабите.
 

братушка

Редовен Потребител
Аз имах следната идея за Варминт мишенките: пластикова ВиК тръба Ф50 да се нареже на пръстени, около 5-7мм. Пръстените се нареждат на някаква плоскост. Гипсът се прави доста рядък и се налива в пръстените. "Пъха се" в гипса по една халка от кламер и чакаме да стегне. Предполагам, че гипсовата "монета" после лесно ще се изхлузи от пръстена. Не е нужно повърхностите да са гладки и дебелината да е равна и/или еднаква от бройка към бройка. Нали са еднократни.
Обаче сметнах колко ще ни трябват, грубо: по 10 бр за участник, при 20 човека (да речем) - 200бр. Аз сам толкова няма да успея да направя.
 
Нагоре