METEOR AR-1000 MAGNUМ, QB и т.н.

stilian.77

Новодошъл
Имам въпрос: има ли някой от Варна, който да сложи ГП на тая пушка
Сега си я взимам, правя си стенд, но искам ГП, а нямам познанията да монтирам, ако няма надявам се Ivodoc
да помогне

Обяснявам отново, не знам дали спамя...
Извинявам се за което
Харесах си Sumatra... ,но реших да тръгна от дъното за да видя за какво иде реч.
Така че, моля колегите( надявам се бъдещи) да помогнат за meteor - a
Моля

Два банда 25/35 две шпилки отстрани, аз взех метър, една къса по средата...
Иии... сега се чудя м....му, тия два гвоздея на какво разстояние са?
Трябва да влизат в цилиндъра?
Ама така като гледам ще го надера...
Благодаря на колегата за видеото, ама само то е останало
Нищо друго не се отваря
Въпроса ми е за приспособлението за пружината
Гвоздеите на колко
санта са...
Влизат в цилиндъра, или захващат само пружината отвътре...
Или нещо друго...
Ииии пак благодаря за видеото, от него си направих станока(стенда)...
Някой да каже къде влизат тия гвоздеи???? ей така се <span class="corrected">чувствам</span> аз
А така сигурно като.видите какъв ми е проблема правите:

Правите:
Малиииии, и пак
 
Последна промяна от модератор:

kamikadzzze

Потребител
Здравейте,
Според вас има ли някакъв шанс цев от Hatsan striker 1000s да стане на Meteor AR1000?
Аз си го представям цялото със цевната кития, но вероятно все нещо няма да пасне?
 

kamikadzzze

Потребител
Прочетох цялата тема. Както е писал колегата горе на много места снимките вече не работят и не се разбира.
1) Как (къде) се полира спусъка (без снимките не е ясно)? Edit: намерих отговор в темата за спусъците https://forum.airguns.bg/index.php?threads/СПУСЪЦИ-НА-ВЪЗД-ПУШКИ-Видове-модели-разглобяване.5871/page-1#post-176350
2) За какво служат тези шпилки за допълнителният прибор за раглобяване във видеото. Май влизат в цилиндъра? Аз не видях някъде размери, ако може някой да даде - поне за ориентир.
3) Някой опитвал ли е да олекотява буталото, при слагане на ГП, и може ли съвети как се прави и какво да НЕ се прави?
4) Дулната фазка е нужна, но с какъв размер съчма се прави? Тоест гонят ли се тези 11° на цялата цев или се цели само изпиляване на ръбчето на дулния отвор?
5) Фазка на входа на цевта (от към цевната кутия, вътре в гумения О пръстен) нужна ли е (за скриването на полата на чашката). И ако Да, то с какво я правите? Бургия? Съчма? Как почиствате от стружки и метален прах после?
6) Може ли линк към някаква дълга бургия с която да се обере ръба и да се направи фазка на отвора за въздуха вътре в цилиндъра? А колко широка пола се цели там, само за обиране на ъгъла, или почти до края на 8/10мм бургия? И пак, как правилно да почистя цилиндъра после от стружки?

Ако някой може да отговори на който и да е въпрос, или да качи пак снимки ще помогне много.
 
Последна промяна:

pakfa

Редовен Потребител
Това нещо с пироните само ме измъчи и си направих простичко приспособление, което е много по-удобно. Приспособлението за притискане на пружината, го направих от водопроводна тръба. Чертежа е от руските сайтове, но в момента не го намирам. На снимките сложих и размерите, които не са критични. Извинявам се за качеството , но телефона толкова си може.
prisp.1.jpg prisp.2.jpg prisp.3.jpg
 
Последна промяна:

kamikadzzze

Потребител
Взех един метеор АР 1000 5.5, отворих го да го почистя. Първи впечатления: мнооого смазка по пружината, спусъка, буталото, дори и отпред пред маншета. Сами маншет имаше 2-3 малки набивки кръгли около 3мм, като една дори леко надстрча. 2 са мн близо и по-издадената е на около 3 мм. От размера и разположението съдя, че пушката е била тествана (може би в завода) и при удара на маншета в трансфер порта са се отбелязали тези набивки.
Прави ми впечатление, че самия трансфер порт (дупката на цилиндъра между вътрешността и цевна кутия отпред) е много малка - едва 3мм. Бях чел някъде, че е препоръчително да е колкото размера на чашката в този случай 5,5мм, но пък това бе подкрепено от малък брой хора и не знам дали е правилно. Имате ли съвет, дали да се прави разширение?
Дулна фазка както и леко разпробиване от около 1мм отзад на цевната кутия ( вътре в О пръстена за да не мачка чашката) ще направя, но не знам вътре в цилиндъра как/колко да бъде обран ръба на трансфер порта (извинете ако бъркам термина) и дали да не се направи доста по-голям конусовиден вход за въздуха вместо лека фазка там?
 

pakfa

Редовен Потребител
Моя Метеор е 4.5мм , но предполагам ,че трансферпорта е еднакъв за двата калибъра. При мен е ф3.4мм - измерих го с опашка на свредло. Лека фаска от към цилиндъра е препоръчителна, но няма да промени работата на пушката. Съществена промяна на формата или увеличаване на диаметъра му ще влоши нещата.
Входната фаска на цевта, най вече формата и, влияе много на скороста. Лесно можеш да изгубиш 10-20м от началната скорост, без да можеш да ги възстановиш. Ако има опитен човек около теб - нека я погледне и даде съвет или да я направи.
 

kamikadzzze

Потребител
На снимката е цевта (непипана) с чашка поставена в нея.
cev1.jpg Снимано е от дулото в посока на цевната кутия. Според мен тези светещи отвори означават, че фазка с по-голям ъгъл би била добра идея. От друга страна се замислям че разширение на трансферпорта може и да не е добра идея, защото тогава въздуха може да изпревари чашката през тези дупчици и да пречи (макар и малко). Докато с малък транфер порт (както е сега) по-скоро ще се получи напрежение и => уплътняване на каналите от полата на чашката. Какво мислите вие?
 

MediEVIL

Новодошъл
Здравейте.
Имам Метеор АР1000 5.5 от над 10 години, но от няколко години седи със счупена пружина. Решил съм да го отремонтирам и да стрелям с него.
Може ли да ми кажете , каква ще е разликата, ако сложа газова пружина ? Отделно четох, че трябва и маншети да сменя ?
Също моля и за съвет за хубава и евтина оптика... четох тук, че препоръчвате оптика Метеор 6х40. И от къде да ги закупя всички неща ?
Ако и ми дадете човек от Варна, който може да извърши ремонта срещу заплащане ще съм благодарен.
Благодаря.
 

didarai

Редовен Потребител
Back to beginning ....:D:D( Йех тез емотикони бе ...:wall:...сигурно не съм добре ;):lol::lol::lol: ! )
Та ...13-14 г . по-късно ...върнах се там , откъдето започнах . Метеор 1000 АР ...на механични . :D
Днес реших да го прострелям с норика хамър 5,5 и Гамо рокет . Що с тях , щот такива имах под ръка :D
Дистанция 30 м. ФТ поза , без вятър .
3 те изстрела в червено , след което корекция по хоризонтала и после двата в синьо . Големият кръг е 40 мм .
Добре ...като се вземе предвид първата ми стрелба с метеора преди 13 г , когато на 12 м подпрян на колата , групата беше 10 см . :lol:
Не съм стрелял разбира се от месеци (а преди тва години) , когато настроих оптиката на Гамото на 30 м .
Разликата при стрелба с 4,5 мм 16Х оптика и 2 пъти по-малко джаулове е , че с оптиката 30мм капачка на 30 м не я пропусках . Тук се вижда как е .
На 30 м голямата черна точка се вижда с големина 2 пъти по малка от широчината на мушката ...доколкото се вижда (стрелям и с очила ) . Ползвах монокъл за корекциите , иначе щеше да е безпредметно на тази дистанция .
На същото разстояние , 1л кола кола ...не го пропусках . Което значеше просто , че пращам чашки в някаква посока и те дрънчат по нещо . Такава стрелба ..не може да те научи да стреляш , а само ти остава лъжливо самодоволство , че си ....голЕма раОта .. ;)
Пуснах от 30 м две чашки по жив орех . Нориката се скри изцяло под кората , рокета беше два пъти по-навътре
Метеорът от ВИПа го издадоха като под 24 дж , но имаше загуба на компресия от уплътнението на цевта . Трябваше да му се подложи . Нямам с какво да меря скорости , но едно време с 1 гр чашка ,даваше 235 м/с .
 

Attachments

  • USER_SCOPED_TEMP_DATA_orca-image-463682770.jpeg
    USER_SCOPED_TEMP_DATA_orca-image-463682770.jpeg
    172.3 KB · Прегледи: 98
  • IMG_20220219_170911_482~2.jpg
    IMG_20220219_170911_482~2.jpg
    679.9 KB · Прегледи: 97
  • IMG_20220219_172550_961.jpg
    IMG_20220219_172550_961.jpg
    269.9 KB · Прегледи: 97
Последна промяна:

bate ra

Потребител
Здравейте. Във випа в София има Метеори в 4,5к за 122лв. Цената е такава защото имат проблем с мерника. Аз успях да взема здрава. Останали са малко бройки, за който желае.
 

De_Marco

Редовен Потребител
Аз също си взех една в 4,5 от там, мисля че беше последната Метеор АР1000. Като цяло, сравнявайки я с една по-стара АР1000, която имам от години, е по-некачествена изработка. Финиша на метала е ужасен, луфтове на зареждащият лост, цевта е очаквано зле, само дървенията е учудващо красива. Има някаква минимална разлика между двете, дори в ложата, което не го очаквах. Вътре беше мармалад - маншета беше прогорен и прокъсан, предполагам от празни дизелирани изстрели, както и от натикването му през режещите ръбове, имаше черна гняс навсякъде, включително по пружината. Съжалявам, че не снимах...
Аз не направих нито един изстрел с нея, преди да я разглобя, разбира се.
Всички резби бяха намазани с някакъв бял фиксатор или лепило, като най-много мамата изяде задният дълъг болт, защото заклинваше някъде и въртеше на празен ход.
Последва почистване от всичко вътре, тънко обмазване на определени места със силиконова смазка (без буталната група, разбира се).
Смяна на маншета с нов, който имах наличен от преди това (болтът му също беше с фиксатор за резби и леко успях да загладя главата). Характерното в случаят е, че нямах време да заглаждам ръбовете (минаваше полунощ), за да не повредя маншета при поставянето, а подложих изолирбанд в контактната точка, с лепкавата страна навън. Стана безпроблемно и нямаше никакви наранявания по маншета.
Днес, ако вали, ще се занимая малко с цевта, защото хич не ми хареса как изглежда чашка, прекарана през нея. Няма шоково стеснение, но ми се струва, че й трябват фаски и в двата края. Отделно главата на чашките почти не се нарязва, но това може да е и от нискокачествените чашки, който ползвах за експеримента. Ще пробвам с плоскоглави на RWS или H&N и едва тогава ще виня цевта.
Въпрос: Какви чашки, като тегло и форма ползвате за тази пушка в 4,5? При 5,5 учудващо JSB-то не лети добре, като най-точна е с леките RWS Hobby, които са едва 0.77 грама.

П.С. Както каза колегата, мерника й е счупен, но дори няма да се занимавам да го ремонтирам, тъй като ще е с малка, лека и евтина "оптика".
 

redsox

Редовен Потребител
Навремето имах два метеора бях им сложил ГП от Норика. Едната харесваше JSB .547 другата .67 .
 

t.marev

Редовен Потребител
Не знам защо сте се влюбили в тия силиконови смазки....Силиконовата смазка е за пластмаса и в краен случай за временно смазване на ненатоварени връзки. В обикновена въздушна пушка, няма къде да сложиш силиконова смазка, освен може би на маншета малко при монтажа и евентуално на уплътнението на цевта. Аз лично използвам машинно масло навсякъде. Силиконовото масло не издържа на натоварени метални връзки.
 

De_Marco

Редовен Потребител
Не знам защо сте се влюбили в тия силиконови смазки....
С нея е обмазан много тънко гърба и външния край на маншета. Другаде смазка няма, а и не е необходима. След почистването, няма никакво дизелиране при изстрел.
Пушката даде 286м/с, с толеранс от 10 м/с. при половин грамови чашки. Спусъка е ужасен, като освен заигравка с двата реглажни болта, ще се наложи и полиране на детайли. В това й състояние, не е учудващо групирането от 2,5см. на 10 метра. След спусъка, ще видя дали ще свие групата задоволително.
 

De_Marco

Редовен Потребител
След регулиране и обиране на хода на първата степен, спусъкът стана поносим, което се отрази на точността (не ми се разглобяваше отново пушката за полиране).
С най-евтината и лека оптика, която намерих, както и с единствените налични ми сръбски грозни чашки в 4,5мм, направи тази не лоша група от 5 изстрела на 15 метра.
Единия усетих как го изтървах, от лошо прикладване... IMG_20220611_102941_8.jpg
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Увеличи дистанцията на 25 м. и пробвай с JSB 0,67 гр. или 0,547 гр.
 

musha

Новодошъл
Здравейте, изчетох темата, но няколко въпроса ми остават без отговор:
1. Каква е разликата между ar1000 magnum i ar1000fc.
2. 4.5 или 5.5 е най подходяща за начинаещ, иска ми се да е 4.5..
3. Каква оптика е оптимална за този модел.
4. Вкъщи има Хатсан 90 и 125 и двете 5.5 с които съм стрелял малко, но не са ми симпатични. Метеора ще бъде ли по добра от тях като точност?
 

redsox

Редовен Потребител
Здрасти колега

1.не знам. Имал съм само AR1000
2. И двете които имах бяха 4.5мм . Това че човек е начинаещ, няма отношение спрямо калибъра. Калибъра има значение с оглед това , че според мен за пружинна пушка 4.5 е по-удачен вариант, с оглед на точността. Но зависи какво искаш да постигаш: стрелба за група или просто да целиш шише на 20тина метра. цената на чашките, също е от значение. 4.5 са по-евтини.
3. Аз на моите АR бях сложил Leapers UTG 3-9x32 и моноблок. Но подобна комбинация струва двойно колкото самата пушка. Оптики По-евтини от 200-250 лв може и да не изтраят на отката, но дори и да дадеш повече пари, пак не гаранция, че след 50 изстрела няма да се разбие. Сам си прецени дали си струва допълнителната инвестиция.
4. Все още имам 125ца в 5.5 . Не мисля че AR е кой знае колко по-точна пушка, но е доста по-добре направена като за парите, които струва и най-вече няма “склонност” да се саморазрушава, което в много случаи е неизбежно за 125ца.

Успех и дано попаднеш на читава бройка
 
Нагоре