METEOR AR-1000 MAGNUМ, QB и т.н.

orlie

Новодошъл
Колеги (макар, че аз трудно бих могъл да бъда наречен ваш колега, понеже току що съм си купил AR1000 ), в друга тема за стендове и разглабяне, писах вече, но освен съвети, никой не откликна на молбата ми да разглобим заедно новата пушка ( с която не съм стрелял още) за да видя на живо как става. Ходих при двама оръжейници, но са първо заети през близките дни, второ не биха разрешили да гледам как я разглобяват и трето, някои искат 30-40 лв, което ми се вижда много за едно разглабявне и смяна на маншет. Отделно, някои въобще не са убедени, че трябва да се прави това. После ще искат още толкова за поставяне на оптика и още повече за поставяне на GRS. В крайна сметка, пушката която струва само 150 левчета, ще се окаже в пъти по-скъпа и то преди още да почна да я амортизирам. Твърдо съм решил да си правя стенд и приспособление с два пирона и да се пробвам сам, но пак ще помоля и тук, ако някой от София би ми помогнал, ще съм благодарен и ще почерпя за да видя как се разглабя и сглабя.

Прочетох цялата тема за да се пообразовам, но искам да отбележа, че повечто снимки, а с това и ценна информация просто липсва след толкова години. Това води до непълна информация. Също има много спам (може би 60%!), така че е наистина трудно нещата да се систематизират и човек да е уверен. Бих помолил, ако някой би могъл да качи отново някои от по-важните снимки, като например устройството и снимки на отделните части. Така например, постовете на didirai от 6стр. с ревюто е без каквато и да е снимка вече. Особено важни за момента са ми варианти за стенда ( с размери ако може) и за приспособлението с пироните (също в размери). Защото преди да съм започнал разглабянето е трудно да се ориентирам в необходимите размери (да не закачат щифтовете и да не дерат желязото на кутията. Благодаря за отзививостта ви.
 

anibis

Редовен Потребител
30-40лв ти са виждат много? Ти хем искаш да гледаш/да се научиш/хем не ти се дават парички и то 30лв Ех че си и ти ама... Хитър Петър!
 
6

6.35

Гост
Що да са много 30 лв.
Аз днес си взех чашки за 100 лв.
Знанието струва най много
Късмет с разглобяването
 

xpresident

Редовен Потребител
Не четете ли, човека пише че за 30-40 лв ще я разглобят, но не пред него. Освен това, който е бил в казарма, знае че трябва сам да можеш да си разглобяваш пушката. Отделно знаем оръжейниците какви ги сътворяват.
 

orlie

Новодошъл
30-40лв ти са виждат много? Ти хем искаш да гледаш/да се научиш/хем не ти се дават парички и то 30лв Ех че си и ти ама... Хитър Петър!
Аз може и да съм Хитър Петър, но ти явно не четеш и не осмисляш, а се фокусираш в цифрите и обидите. Единият (2) проблем е, че не дават да присъствам, дори не мога да надзърна какво представлява пушката.
 

F.Pehlivanov

Редовен Потребител
Аз може и да съм Хитър Петър, но ти явно не четеш и не осмисляш, а се фокусираш в цифрите и обидите. Единият (2) проблем е, че не дават да присъствам, дори не мога да надзърна какво представлява пушката.
Значи искаш човека да си даде хляба в ръцете ти. Колегата правилно е написал, че се опитваш да хитруваш. Ти не искаш да ти разглобят пушката, а да те научат как става. Извинявай ама, нагъл си. И това 30-40лв не са много пари. Никой не го интересува дали си дал 150лв за пушката или 1500лв, процедурата за отавряне е една и съща.
 

orlie

Новодошъл
Това, че някаква цена ни се вижда много или малко си е мое лично мнение. Може и да е грешна тази преценка, но явно има сериозна разлика, която не е нормална, между 20 която сума ми иска един и 30-40 която иска друг. А и двамата не ми позволяват да си видя пушката отвътре.
 
Последна промяна:

F.Pehlivanov

Редовен Потребител
Тия които обиждат по този начин се басирам, че не са ходили в казармата. Това са от новото поколение функционално неграмотни хора, но затова пък пълни с арогантност.
Ей функционално грамотния, като си ходил в казарма що не можеш да разглобиш една обикновенна пружинка?
Никой не ти е длъжен с нищо, че да ти прави услуга. Камо ли сега след последните коментари.
 
6

6.35

Гост
Просто махни приклада и я огледай.
Няма да е нещо извънземно.
Спуска на гамотата се монтира заедно с пружината.
Стенда е две шпилки и две дъски.
Може болтовете да не искат да се развият.
Абе пробвай се.Щивтовете излизат само в една посока.Аз ги изкарах обратно но използвах едни тежки инструменти.
Пружината е слаба няма страшно.
Стенда ти е за слобяване.
И да кажа ходил съм в казармата ама това няма нищо общо.Трябва ти само кураж.
 

xpresident

Редовен Потребител
Форума е за да си помагаме, а не за да се караме. За съжаление не съм имал такава пушка да дам конкретни съвети, но сигурно има клипчета и схеми в мрежата които ще помогнат. Има колеги които имат опит с този модел, нека оставим те да коментират.
 

orlie

Новодошъл
Ей функционално грамотния, като си ходил в казарма що не можеш да разглобиш една обикновенна пружинка?
Никой не ти е длъжен с нищо, че да ти прави услуга. Камо ли сега след последните коментари.
Теб лично не съм те молил и не бих те молил за нищо. Разбира се че никой не ми е длъжен. Ти също не си длъжен да спамиш!
А форумите са за взаимопомощ принципно и предимно за хобита. Аз имам много други хобита и там хората включително и аз си помагаме.
 

F.Pehlivanov

Редовен Потребител
Теб лично не съм те молил и не бих те молил за нищо. Разбира се че никой не ми е длъжен. Ти също не си длъжен да спамиш!
А форумите са за взаимопомощ принципно и предимно за хобита. Аз имам много други хобита и там хората включително и аз си помагаме.

Да, не съм длъжен да спамя, но го правя с кеф.
Като видя такива дребнави хора, не мога да се сдържа. Значи семействата на тея оръжейници не ядат хляб. Те са длъжни да се отзовават на всеки по всякакъв начин, и то безплатно така ли?
Пак ти казвам, ти не искаш да ти разглобят пушката, а да те научат как се прави. Помисли върху това дали ти би си дал занаята на друг.
 

burrago

Потребител
Това, че някаква цена ни се вижда много или малко си е мое лично мнение. Може и да е грешна тази преценка, но явно има сериозна разлика, която не е нормална, между 20 която сума ми иска един и 30-40 която иска друг. А и двамата не ми позволяват да си видя пушката отвътре.
Според мен по-добре не се занимавай да я разглобяваш! Имам същата пушка в 5.5мм, която купих чисто нова. Първите около 50-60 изстрела дизелираше заради фабричната смазка, но разбира се постепенно спря:) Моята е на около 15 000 изстрела, и на около 7000 се счупи пружината. Тогава я отворих за пръв път, като за сглобяването не съм използвал стенд обаче си е бая зор. Маншета не беше мръднал, макар че няколко пъти нарочно слагах смазка в цилиндъра за да дизелира и да стреля доста по-силно от нормалното. Хубавото на евтината пушка е, че можеш спокойно да издевателстваш над нея като се успокояваш че си дал малко пари и може да не ти пука особено. Съвета ми е просто да стреляш и да си правиш кефа докато издържи, а когато се счупи телената пружина чак тогава я отвори и ако имаш мерак за ъпгрейд тогава има смисъл да сложиш газова пружина, но дотогава може вече това хоби да ти е омръзнало:)
 

RANGER

Потребител
Щях да помогна на човека, но ми е доста далече. Така че нека някой колега който е около него да му окаже съдействие.
 
Последна промяна:

RANGER

Потребител
Тва съм го гледал. Мерси, и сам се оправих поради липса на хора с пневматика в моя район. Поздрави
 

De_Marco

Редовен Потребител
orlie, видеото, което е постнал xpresident, е доста разяснително. Можеш да си направиш стенда от две по-дебели парчета дъска, 10мм. шпилки (две парчета за отстрани и едно за "бутало"), както и няколко гайки за шпилката. Такъв тип стенд (както на видеото), е подходящ за голям набор от пневматични пушки, като спецификата при Метеора, е накрайника с двата гвоздея (аз съм ползвал на тяхно място два болта, захванати на планката, тъй като по-стабилно могат да се фиксират). Няма нещо извън възможностите на почти всеки, при самото разглобяване, ще се справиш без проблем. Просто усети натега на пружината, за да не направиш сакатлък с нея. Без стенд няма да се справиш, гаранция.
Успех.
 

orlie

Новодошъл
Значи направих една стойка (стенд или станок, както я наричат още), и джаджата за бутало, които първоначално ми се струваха добри и без проблеми разглобих сам пушката с тяхна помощ.

stand_preparation.jpg


Оказа се че маншона си е ок, но може би много втвърден. Всичко вътре беше много омазано. Изчистих и смазах леко.
my-rifle-disassembled.jpg

Малко зор беше с развиването на стария маншон, но на менгеме и с подходяща отвертка, стана.
И после видях големия проблем, а именно сглобяването и по-точно напасването на щифтовете на спусъка. Оказа се че стенда ми въобще не става по предназначение. Също така, бих казал, че пружината си е доста стегната и няма как да стане без някаква система от наистина здрав захват и яки лостове.
Лесно ги вкарах щифтовете, но не докрай. Не влизат докрай, понеже:
1. Спусъка стои накриво и като натисна пружината над някакво положение, стенда сдава багажа -или се извърта или нещо друго става и не мога да го изправя тоя спусък.
2. Самото бутало с прерязаните винтове пречи да се завърти правилно спусъка и да се прокара щифта.
Накрая с помощта на приятел, менгеме и система от подходящо запънат лост, успяхме да ги вкараме тези щифтове, но с подобен стенд мога да кажа, че сам е почти невъзможно да станат нещата. Чудя се дали да го пратя директно в камината или да го преправям кардинално. Разбира се, сега знам какво трябва да се направи.

Благодаря за акълите, които получих , но искам да кажа, че щеше да е по-добре някой да беше дал чертеж с размери на стенд и приспособление, за да може човек отначало да си ги направи както трябва, а не да се мъчи като мен и да се учи от грешките. Вижте на какво заприлича стойката, след като вече бях вкарал почти докрай щифтовете и трябваше още малко за да наместя спусъка.
broken-stand.jpg

Най-накрая постреляхме с пушката и съм приятно изненандан от малкия откат и пробивната сила. Кучешка консервена кутия от 15ина м се пробива отпред и отзад, когато е уцелена по средата.
konserva.jpg
 

De_Marco

Редовен Потребител
Orlie, ако позволиш, мога да кажа забележките си за стенда.
Кардинално използваш друга схема, на която не можеш да регулираш дължината на пушката, за разлика от този вариант с двете странични шпилки. Тук слабостта е й конструкцията, която е ненужно сложна, с много крепежни елементи, като натяга винаги ще се опитва да избяга нагоре, където няма какво да държи "контра". Шпилката, която използваш за бутало е изключително дълга, което е и причината да се изкриви от натягането на пружината. Реално на нея й е необходимо да се подава с ход от 5 - 7 см, не повече. Колко е по-дълга тя, толкова по-лесно ще се изкриви и ще избяга съосието й с пушката. Каква е идеята на облата глава на болта, в предният край на шпилката? Той почти винаги би изметнал накрайника, което е предпоставка за сакатлък. Хубаво е челото да е с възможно най-голяма плоска повърхност, за да има плътен контакт с накрайника с гвоздеите. Аз бих заложил на този тип стенд, за в бъдеще:
 

Attachments

  • Без име.jpg
    Без име.jpg
    58.3 KB · Прегледи: 75

Yordan_Videnov

Новодошъл
Здравейте, накой може ли да ми препоръча откъде да си взема нова мушка за AR 1000, защото оригиналната е досадно дебела. Също и ако може някоя идея как да фиксирам болтовете на приклада, които го закрепят към цилиндъра (фиксатор примерно). Аз гледах някакви мушки с фибро влакно, но те струват 19-20лв и за тези пари май е по-добре да взема някоя стойка за оптика и да сложа една стара VOMZ 8x, която имам.
 
Нагоре