Hatsan PCP: AT 44, ВТ65 и т.н.

go_panch

Потребител
30 изстрела с дулна енергия 47 джаула с 180сс резервоар с 50 бара се получава разход от 5.9 см3/дж.
Малко невероятно ми звучи като твърдение...
 

dinkata

Редовен Потребител
go_panch написа:
30 изстрела с дулна енергия 47 джаула с 180сс резервоар с 50 бара се получава разход от 5.9 см3/дж.
Малко невероятно ми звучи като твърдение...
Абсурд такъв разход да се постигне, маркетингов номер естествено, на който може да повярва само някой "който не е в час" ;)
 

andi

Редовен Потребител
На въздух да имаш разход под 8 е мн добре , под 7 е почти невъзможно , а под 6 е фолклор ! Говоря за 5.5мм и 60см цев и над 45дж.
 

andi

Редовен Потребител
Не го вярвам и туйто.Искам да го видя за 50 бара как ще направиш 30 изстрела с 285 с 1.17 с хатсана :cheers:
Даже и за редуктор ми е мааалко съмнително ???
[/quote]
___... ... ... .... .... .... .... ....
Редуктора не "пести въздуха" , по скоро увеличава броя изстрели разтегляйки платото :pardon:
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Вчера аз първи мислех да напиша нещо такова, но се сетих че моя Асан преди да го разчовъркам правеше 32 изстрела като скоростта тръгваше от 273-275, стигаше 285 и падаше пак на 273-4. Последния път платото го мерих на хроното на Илиян, щото се усъмних в Комброто. Почвах от 205 бара /мааалко стрелката да надвишава 200/ и стигах до 140. Тогава смятах разхода и ми излизаше 6,3. Назад в темата май го има някъде. Сега още малко разширих изхода на клапана и си играя с пружини. Оня ден преди мускетарската среща платото изглеждаше така. Не е много изправено, но още малко играчка и ще се поизправи..
 

Attachments

  • plato.jpg
    plato.jpg
    48.3 KB · Прегледи: 138

lynx

Редовен Потребител
Пушката е с ловна насоченост.
Това на което производителя казва "плато" е коридор от 20 м/сек, достатъчни да свалиш кацнало летящо жУвотно, без значение дали ще го уцелиш в кратуната или в гръдния кош.
Който иска "спортна точност" разглабя и 1 месец обикаля по стругари, 10 кутии чашки фира и мноооого въздух ;)
 

ilko_dim

Потребител
Колеги,имам въпрос към знаещите. :
При напомпено състояние на 195 бара стрелбата ми започва от 1 дот под кръста , като постепенно се вдига ,и така до 6-7 изстрел . Следват около 22-23 добри изстрела,и започва пак да пада долу-горе още към 7-8 изстрела . Та мога ли да направя нещо да не губя първите 7 (мога и да не помпя до 195) и какво е то ? Скоростта ми е към 265-270 м/с с ЖСБ 1.175 . На клапана имам 1 отвор и твърда пружинка . При натиск по иглата отварям клапана със средна сила ( но това не може да е критерий) . А когато сложа много твърда пружина- първите изстрели са направо зле .
:cheers:
 

ilian

Потребител
Сложи твърдата пружина на БК и натегни малко тази на ударника,докарай го да почва от 205 бара някъде и виж как ще са нещата,би трябвало да докараш към 30 изстрела с 270мс-275мс за жсб 1.17г.
Ако постигнеш плато дори и при коридор от 7-8мс не го барай ами си стреляй така :yes:
 

dilom08

Редовен Потребител
Относно спусъка на хатсана. По- лесно ми е да пусна снимки как става според мен най добре отколкото да обяснявам.
Целта е да се премахне малката пружинка която дърпа зъба, който държи ударника. Пружинката е много зла и се държи за онова дълго алуминиево рамо. При изтрел трябва да се преодолее първо тя и чак после другите пружини и и тн. За целта се реже алуниевото лостче, толкова че да не стърчи напред. После се прави една скоба от стоманизирана тел, за която да може да се захване друга пружинка която да върши работата на първата. По този начин се премахва едно излишно усилие, което незнайно кой мозък е решил да сложи там и то с дълго лостче, че да е по трудно дърпането на спусъка.
Вътре по чарковете са си стандартните процедури- полиране и тн.
 

Attachments

  • spusak.jpg
    spusak.jpg
    197.8 KB · Прегледи: 202
  • spusak1.jpg
    spusak1.jpg
    183.9 KB · Прегледи: 189
  • spusak2.jpg
    spusak2.jpg
    142.2 KB · Прегледи: 167
A

Anonymous

Гост
praetorian написа:
xman написа:
Може брат, може, ама комшито като копирал го правил едно към едно. Това нящо не е трудно за развързване, ама няма по-голям кеф от това да го направиш сам. Вярвай ми.
Ще ги прави не с 275, ами с 285.
Не го вярвам и туйто.Искам да го видя за 50 бара как ще направиш 30 изстрела с 285 с 1.17 с хатсана :cheers:
Даже и за редуктор ми е мааалко съмнително ???
Като разкарам всичко което ми е на главата ще видя накой мераклия от Русенската група, който ще си прежали пушката да й вляза мъжката ;) :D тогава ще продължим на темата "възможно ли е?"
 

lynx

Редовен Потребител
На мен ми се струва абсурдно, с 275 може би някой ще може да го закрепи за 30 изстрела , но с 285 вече разхода става мнооого нисък /5,6/....няма такова Айше засега в България.
Ще се радвам, ако видя някой да успее да го направи.
Х-Мен, чакаме да видим дали ще го нагодиш, предполагам че мераклии ще се намерят.
 
A

Anonymous

Гост
До сега съм стигал до разход 6,1 за 47J. Не пречи да се понапъна ;) и да видим какво ще се излюпи :D
 

ilian

Потребител
С твърдата пружина първите изстрели са ти по зле ,защото ударника не удря достатъчно силно :yes:.
Натегни пружината на ударника и нещата ще си дойдат на мястото ;).Със слаба пружина на БК ,ще имаш голям преразход и пак няма да докараш добра бройка силни изстрели.
При мен беше най-добре с толкова яка пружина на БК,че едвам я натисках с палец.Ако я нагласиш така помпиш до към 205 бара и я правиш да почва с около 270мс с жсб1.17.Би трябвало да не вдигне повече от 275-277мс и пак да почне да сваля до 270мс.Скороста я нагласи чрез натягане на пружината на ударника(болта в него се отвива за да се натегне ;))
 

ilko_dim

Потребител
ilian написа:
С твърдата пружина първите изстрели са ти по зле ,защото ударника не удря достатъчно силно :yes:.
Натегни пружината на ударника и нещата ще си дойдат на мястото ;).Със слаба пружина на БК ,ще имаш голям преразход и пак няма да докараш добра бройка силни изстрели.
При мен беше най-добре с толкова яка пружина на БК,че едвам я натисках с палец.Ако я нагласиш така помпиш до към 205 бара и я правиш да почва с около 270мс с жсб1.17.Би трябвало да не вдигне повече от 275-277мс и пак да почне да сваля до 270мс.Скороста я нагласи чрез натягане на пружината на ударника(болта в него се отвива за да се натегне ;))

Адаш, ти някъде беше писал, че всеки Асанчо си е за себе си :yes:. Та днес с Ванко от нашата група си поиграхме с настройката на ударника. Явно беше усилен , и пилееше чашките. Намалихме му силата и почна да се оправя. Отново го усилихме малко- взе да ги шие в ляво. Върнахме го на старото положение и засега - толкова. Нямахме хроно с нас , но скоростта ми се струва около 250-265 . Та ще има и достатъчно изстрели май ;) А може моя да не ще да стреля с висока скорост . ???
 

bateelmo

Потребител
Аз пък равно плато баш не можах да докарам въпреки че пружината на боиния клапан с пръст не може да се отвори без да си пробиеш палеца а на ударника е сменена и като я понатегнеш ти се струва ,че ще се счупи лоста. Сложих външен редуктор. Само че сега пък разхода не ми харесва. Беше се получил по едно време поносим ,ама после пак се увеличи . Маи за редуктор и нисък разход ще трябва резервоар на 250 бара и редуктор на 160, 170 някъде.Щото тия клапани маи само високо налягане ги праи икономични. Вие как мислите?
 

st_beer

Редовен Потребител
Хасаните според мен няма нужда се изнасилват много. Правиш го да стреля с 30-32 дж с еднограмка и мисля че това му е дюшеш. Ще имаш едни 50-60 хубави изстрела с 245-255 м/с. Аз поне така процедирам винаги се придържам към тази скорост и в нея винаги съм бил най доволен от резултатите. Настройката я правя чрез смяна на пружината в БК с твърда и останалото донастройвам с болта в ударника. Помпя пушката до 150 бара и там гоня тавана който искам да стига в пика си пушката в случая 255 м/с +- 2 м/с . След като после я напомпя на 180-190 бара пушката започва да стреля с 242 м/с +- 2м/с и постепенно вдига до 255-256 м/с и пак се връща на 240 м/с като стигне на 100 бара като е направила 55-60 изстрела.
Това е моята рецепта която ползвам винаги. Няма редуктори няма нищо. Пушката с такова плато и скорост стреля прекрасно и много точно.

Илиански е почитател на големите скорости и малко на брой изстрели ама той стреля на дистанции над 100 м които мен никога не са ме блазнили.
 
A

Anonymous

Гост
и не само Илианскиа моя асан той го е правил стрелям с лекото жсб с 300 метра в секунда правя 15 изтрела в 3 метра коридор помпя до 210 бара и спирам на 160
 

geniya

Потребител
Според мен идеалния вариант Хатсаня на тип съчма и скорост е ЖСБ Хейви 1,17 и 275м/с.Така се постигат около 30 изстрела било с редуктор или без редуктор.А има и далекобойност и точност на около 100м +-10м.С тези резерваори и за тези пари толкова. :D
 
Нагоре