Hatsan PCP: AT 44, ВТ65 и т.н.

jk

Новодошъл
Здравейте момчета! И аз като вас съм се заиграл с един Hatsan AT 44-10. Имам го от 2 години. Благодарение на вашия опит и съвети успях да постигна около 25-26 изстрела с Баракуда 1,37 - 257, 262, 257 м/с при 200 до 140 бара.С ЖСБ 1,17 скоростта е 277-282м/с.
Та имам питане. Ако поставя новия, по дълъг цилиндър, с колко биха се увеличили броя на тези изстрели. Поздрави и благодаря предварително за отговорите.
 

st_beer

Редовен Потребител
jk написа:
.....................
Та имам питане. Ако поставя новия, по дълъг цилиндър, с колко биха се увеличили броя на тези изстрели. Поздрави и благодаря предварително за отговорите.

Не зная колко повече изстрели ще постигнеш както и не мисля че ще са много повече от 10-на. Това което обаче със сигурност ще постигнеш е около поне 300-400 гр по голяма тежест отпред. Държал съм ги и съм ги сравнявал двете в ръцете си и трябва ти кажа че лонга си тежи отпред и си дърпа кораво. На лонга цилиндрите са метални и си тежат хубаво както си му е реда. На новите ВТ моделите там вече цилиндъра е алуминиев за съжаление обаче не е заменяем.Та моя съвет е стреляй си така и не се главоболи само и само за някой изстрел в повече.
Това е мое мнение и не те ангажирам да го вземаш под внимание.

Техническа спецификация на Въздушна пушка ХАТСАН АТ 44 PCP 5.5
Калибър: 5.5 мм
Начална скорост: 295 м/сек.
Цялостна дължина: 1000 мм
Дължина на цевта: 495 мм
Приклад: синтетичен
Тегло: 3300 гр.

Техническа спецификация на Въздушна пушка Hatsan AT 44-10 long 5.5 mm
Калибър: 5.5 мм
Начална скорост: 325 м/сек.
Цялостна дължина: 1085 мм
Дължина на цевта: 580 мм
Приклад: синтетичен
Тегло: 3700 гр.
 

jk

Новодошъл
Благодаря за отговорите! Наистина пушката си тежи. За да я балансирам, съм сложил 300-400гр. олово в приклада. Баланса стана идеален. Но още 300гр. в повече, и то напред, наистина е доста. Пълната идея е булпап. Но ще търся колега за приклад. Искам първо да я окомплектовам като брой изстрели и скорост който могат да се постигнат до макс. и накрая приклад. Иначе пушлето си е страхотно. Много ме кефи. Поздрави!
 

traun

Потребител
здравейте колеги!аз принципно не пиша щот не съм някъв спец - ама са искам да си го кажа!начи много съм доволен от таз пушка (на снимката в ляво).от как я зех не съм пипал нищо.само помпи и пуцай.за жалост само три пъти успях да дойда на бонса ма ша гледам да се поправя.и заглушител си имам че малко Ви постреснах там.тогаз някой от Вас ме посъветваха да правя някой интервенции че била силна и с тежък спусък ма колкот повече стрелям-толкоз повече ме кефи така.стана ми интересно че от няколко места чух мнения че заглушителя щял да влияе на точността ма при мен някак не се получи тоз ефект.та така - просто исках да кажа че цялата история ми доставя прилично удоволствие.
да спомена че основните ми стрелби са на село.в неделя заложих една мънинка тиква и няма да ви казвам как ефектно се пръсна.
и те така!!! :cheers:
 

st_beer

Редовен Потребител
FreeMan написа:
st_beer - сподели какво те върна при асенчо. Мина през Мараудер и през Гладиатор нали?
Може да е от полза на четящите тук. :cheers:

На въпроса ще отговоря много кратко и ясно. Минах през горепосочените пушки хубави идеални са спор няма ама вършат същата работа като Хасанчо който е с много пъти по евтин. Та моя извод до който стигнах е че за много по малко пари пак имам пушка която ми служи вярно за това за което я ползвам (развлекателни стрелби).
 

ilian

Потребител
st_beer написа:
FreeMan написа:
st_beer - сподели какво те върна при асенчо. Мина през Мараудер и през Гладиатор нали?
Може да е от полза на четящите тук. :cheers:

На въпроса ще отговоря много кратко и ясно. Минах през горепосочените пушки хубави идеални са спор няма ама вършат същата работа като Хасанчо който е с много пъти по евтин. Та моя извод до който стигнах е че за много по малко пари пак имам пушка която ми служи вярно за това за което я ползвам (развлекателни стрелби).
Мисля,че ти бях казал още когато беше решил за мародера,че за стрелба за кеф всички са еднакви ;)
Ти си се върнал пак на АТ,ами аз като се върнах направо в първи клас с една 135-ца :crazy:,но пак ми върши същата работа като АТ-то,за стрелба от ръка направо е перфектна(особенно след като и турих ГП).
Който иска да си стреля за кеф и развлечение,въобще не му трябва да се изръсва една шапка пари,при положение,че хасаните са пушките за тази цел,че даже някои колеги доказаха че и за състезателна стрелба стават :bravo:
 

st_beer

Редовен Потребител
Днес направих първите тестове на хасана за да си избере чашки с какво да стреля. Пушката от магазина направо беше разглобена и подложена на полиране на всичко където трябва,дулна фаска и оправяне на БК като там само съм сменил пружинката с по корава. След тези интервенции беше настроена да стреля с чашки ЖСБ -1,17 със скорост 255-265 м/с 10 м/с коридор като започва от 170 бара до 90 бара и прави 40 изстрела което средно е 40-на джаула и разход на въздух според програмата с която разполагам 8,6 куб . Тествах с 3 вида без да променям нищо и изстрелвах по един цилиндър в мишена да видя как се държи като групираност. Тестовете ги проведох на открито с лек ветрец подпрян на една пейка без някакви специални и стабилни упори и дистанция 30 метра. Пушката показа кои чашки най си хареса на 100% в никакъв случай и другите две не са за изхвърляне.
Доволен съм от показаните резултати за моите цели е повече от супер :dogrun: --------------------------------------- :sniper:.

Ето една снимка на мишенките:
 

st_beer

Редовен Потребител
Не е толкова зле положението и с другите два вида чашки. Мишените са доста умалени и не са от големите които знаем. Проблема при прохънтъра идва че така настроена пушката за ЖСБ 1,17 скоростта за прохънтъра идва в повече. Прохънтъра съм забелязал че се държат най-добре в скоростта до 260 м/с от там нагоре правят това което се вижда на мишената което за мен си е добре това е група от 40 изстрела в рамките на 40-50 мм. Ако се свали скоростта с прохънтъри на 250-260 м/с работата съм убеден че ще заспи като при ЖСБ-то . Това го казвам понеже съм го постигал с предния си хасан и го знам от опит. Ето това е мишена на стария ми хасан с прохънтър и горепосочените скорости.

460771.jpg


Просто чашките си искат най-подходящите скорости за конкретната цев за да има перфектен резултат.
 

FreeMan

Редовен Потребител
st_beer написа:
Изрязах 5-те стотинки от мишената и ги поставих на всяка една мишена за да се добие по реална представа за групите.

Като за начало е супер

Много е добре даже. 40 изстрела с постоянна точност си е повече от добре - особено като се видя мащаба на мишената.
Мишените ти бяха подвеждащи. Това са инчови мишени които са по 1 за формат А4, а ти си ги намалил и от там се бърка представата.
Едназарядна с пластмасов приклад е нали?
 

st_beer

Редовен Потребител
FreeMan написа:
Мишените ти бяха подвеждащи. Това са инчови мишени които са по 1 за формат А4, а ти си ги намалил и от там се бърка представата.

Да мишените са много намалени и точно поради тази причина сложих долу ролетката както и 5 ст за да не се подведе човек като знае размерите на оригиналната голяма за лист А4 но останаха инчовете на всеки кръг които явно подвеждат. Пушлето си стана то много добре ама още не мога да свикна с броя на изстрели след стрелбата с гладиатора както и бързината за презареждане за дубъл изстрел. Някак си съотношението е много голямо. ;) ;) ;)

FreeMan написа:
Едназарядна с пластмасов приклад е нали?

Да еднозаряден е хасана с пластмасов приклад. Купен е чисто нов от магазина след като продадох гладиатора. Спусъка му е от новите куатро и е много по добре от старите версии които съм правил и виждал. На цевната кутия има щампа 42 дж и се наложи да мина и през полицията.
 

lynx

Редовен Потребител
st_beer, ако успееш да нагласиш пушката да стреля с Про Хънтър със същата точност като предишния Хасан, колко ще са изстрелите в плато?
Ако бройката на изстрелите е много по-голяма от JSB , това ще е по-добрия вариянт.
А на всичкото отгоре JSB не винаги има наличности в магазините из страната.
Цената на Про Хънтър е много ниска, което също е критерий.
 

st_beer

Редовен Потребител
Мога да я наглася и го направих обаче няколко неща ме възпряха и пак се върнах на ЖСБ-то . Последните партиди на прохънтъра никак не ми харесаха въпреки че цената им е много по хубава и приемлива. В кутията има два модела чашки което влияе на точността малко или много. Наистина изстрелите отиват на 55-60 бр за сметка на джаулите които стават 30-31 дж. Поради тази причина взех решението да стрелям с по тежките и по хубавите чашки които нямат нужда от пране и всички процедури които правя при прохънтъра. Хатсана е пушка която винаги може да се пипне тук там и много лесно да се променят нещата без никакви сериозни и необратими интервенции. Дори още клапана ми не е направен с резба и вентилирана тапа. Просто го изпуснах извадих тапичката сложих нова по корава пружина и го затапих пак с неговата си тапичка.Те първа я почвам да я правя пушката. Това просто беше един тест да видя как стреля на хартия понеже нямах никаква идея. Дори прострелката я направих във водата по една гума от кола и не зная на колко метра е точно простреляна. От показаното вчера съм повече от доволен на хартията :cheers: :cheers:
 

bateelmo

Потребител
Аз имам наблюдение и наистина не съм писал много по темата. Първо цевите въобще не са валтер а са произведени в турция по технология която вероятно правят валтерите. Разлика има голяма от стандартните турски и тези с надписа лотар и валтер. Каналите са 12 на брои и много по дълбоки от старите цеви. Чашката прекарана през цевта получава дълбоки ясни следи от нарезите. Цевите обаче са изработени с шок ,които е 1,5 см на края. Това не знам дали е плус или минус но цевта стреля доста групирано в сравнение със старите. Не съм имал впечатления от оригинална валтерска цев за да направя съпоставка. От мен толкоз ако някои може да сравни да пише.
 

klegein

Потребител
Ето малко наблюдение от новобранец BT65RB.
Брой изстрели с проектили Baracuda Match от 200 до 100bar. засечени с хронограф на стрелбището в Белослав (Варненско): 1-305м/с. 2-305м/с. 3-305м/с. 4-307м/с. 5-307м/с. 6-309м/с. 7-309. 8-309. 9-309. 10-309. 11-309. 12-309. 13-309. 14-307. 15-307. 16-305. 17-303. 18-300. 19-298. 20-294. 21-294. 22-290. 23-286. 24-284.
За първи път пиша вкойто и да е форум,надявам се да ми простите невежеството в терминологията!
Прострелка на 50м. група 1-2см+4/5 изстрела на 5см(най веророятно от стрелеца).
От мен толкова,надявам се да съм бил полезен.
 

lynx

Редовен Потребител
Топа определено има потенциал.
Аз бих развил пружината на удърника до към 270 с каракуда и после следва сравнителен тест JSB Heavy срещу Баракуда на минимум 50 метра, а повечето бройки изстрели ще се появят.
Тя пушката ще се издаде, кои чашки са и любимците.
 

big_dragon

Редовен Потребител
Добре дошъл на колегата klegein!
Щом си стрелял в Белослав, ще имам възможност да се запознаем и на живо. Пушката добре се е представила. Сега в зависимост от това за какво ще се ползва, може да се пипне в посока надолу за по голям брой изстрели.

FreeMan написа:
....
Малко са изстрелите в плато - 16,17бр.
......

Това са 62 J, с тази резервоар и тази мощност колко изстрела да направи ???
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Джаулите са 65,55 по чейргън. От 309 до 298 м/с разликата е 1 клик. Вече си представям какво може пушката на 100 - 150 м.. С един рейнджфайндър на врата и по-голямо поле за стреляне със табличка с кликоветев ръка. Кеееееф !!! Илиянски,, моето мнение е същото - и аз не бих я пипал. Единствено ако е в преразход бих я пипнал за някой друг изстрел в повече, макар че разхода излиза :

Po= 200 Начальное давление, атм
P1= 130 Конечное давление,атм
V= 255 Объем резервуара, см^3
E= 65 Энергия пули, Дж
n= 20 кол-во выстрелов

Ответ:
Расход в см^3/Дж = 12,5
13,7 (рез-тат по классической формуле для "идеального воздуха")
 
Нагоре