Hatsan Blitz 6.35 Мнения или опит?

Unstopable

Потребител
Колеги,
Преди малко разговарях с познат от КОС.
В частен имот ли си, не застрашаваш ли хора и животни, недвижимо или движимо чуждо имущество... ако ще и ограда да нямаш, може да си стреляш с ВО на воля по мишени в имота и да си пееш!!!:rambo:
Дано съм бил полезен!:winner:
Тестовете с Блица продължават:bravo::cheers::rambo:
:rolleyes:
 

redsox

Редовен Потребител
Е това е най-притеснителното, когато всичко е оставено на интерпретацията на някакво служебно лице.

Само още един пример от мен: август 2020 ходих да уведомявам Вайха, въпреки че беше под 24J но реших да мина през кос вместо да ходя при оръжейник за протокол. Служителката ми даде входящ номер, но ми каза че докато не ми излезе бележката че съм уведомил, не мога да стрелям с пушката, дори и да нося с мен квитанцията с входящи номер. Признавам не се съобразих с тази препоръка, защото е абсурдна. а самото уведомление ми излезе чак края на ноември, почти 3 месеца по-късно.

Така че всеки си преценява на каква информация да се осланя и какви документи да подготвя. И дано не се налага да обясняваме по ливади и дворове какво правим с въздушната пушка.
 

Unstopable

Потребител
Е това е най-притеснителното, когато всичко е оставено на интерпретацията на някакво служебно лице.

Само още един пример от мен: август 2020 ходих да уведомявам Вайха, въпреки че беше под 24J но реших да мина през кос вместо да ходя при оръжейник за протокол. Служителката ми даде входящ номер, но ми каза че докато не ми излезе бележката че съм уведомил, не мога да стрелям с пушката, дори и да нося с мен квитанцията с входящи номер. Признавам не се съобразих с тази препоръка, защото е абсурдна. а самото уведомление ми излезе чак края на ноември, почти 3 месеца по-късно.

Така че всеки си преценява на каква информация да се осланя и какви документи да подготвя. И дано не се налага да обясняваме по ливади и дворове какво правим с въздушната пушка.

Това с уведомленията е нормално, чакаш и нямаш право да стреляш, докато не ти го издадат!
Относно стрелбата по полянките и частни имоти, няма да даваме обяснения ако не се застрашават „хора, живи същества, околно имущество и се внимава за пасанти„!
Но да, всеки си преценя сам:) и трябва да се внимава, къде се слагат мишените, да не са пред туристическа пътечка на пример...тогава ще има разправии със сигурност!
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
"Това с уведомленията е нормално, чакаш и нямаш право да стреляш, докато не ти го издадат!"
Такъв текст в закона няма. Твое единствено задължение е да УВЕДОМИШ в установения срок н-ка на съответното РПУ, че притежаваш ВО с кинетична енергия над 24 джаула. Отношение към това кой колко ще се тутка нямаш.
 

Jorom

Редовен Потребител
"Това с уведомленията е нормално, чакаш и нямаш право да стреляш, докато не ти го издадат!"
Такъв текст в закона няма. Твое единствено задължение е да УВЕДОМИШ в установения срок н-ка на съответното РПУ, че притежаваш ВО с кинетична енергия над 24 джаула. Отношение към това кой колко ще се тутка нямаш.
На теория е така, на практика обаче е по-различно и предполагам че може да се вкара човек в приключения с някое криво ченге...като ходих да уведомявам за Блиц-а питах кога могат да ми дадат вх номер за уведомлението, че като отида да стрелям ако ме провери полиция да не ми направят проблем, а КОС-аджията ми каза недей да ходиш да стреляш с тая пушка докато не ти излезе уведомлението.
 

Unstopable

Потребител
"Това с уведомленията е нормално, чакаш и нямаш право да стреляш, докато не ти го издадат!"
Такъв текст в закона няма. Твое единствено задължение е да УВЕДОМИШ в установения срок н-ка на съответното РПУ, че притежаваш ВО с кинетична енергия над 24 джаула. Отношение към това кой колко ще се тутка нямаш.

Къде е тоя закон и къде може да видим законовите норми за използване и употреба на ВО..къде, какво, как..? Че доста рових и нищо не открих!
Моля за извадка на закона!
 

Unstopable

Потребител
На теория е така, на практика обаче е по-различно и предполагам че може да се вкара човек в приключения с някое криво ченге...като ходих да уведомявам за Блиц-а питах кога могат да ми дадат вх номер за уведомлението, че като отида да стрелям ако ме провери полиция да не ми направят проблем, а КОС-аджията ми каза недей да ходиш да стреляш с тая пушка докато не ти излезе уведомлението.
Същият съвет получих и аз от косаджиите!
 

Jorom

Редовен Потребител
Аз съм ходил и съм стрелял с доста пушки преди да им излязат уведомленията, но в рамките на 14 дневния срок от закупуването!Ако до изтичането му, още не ми е готово уведомлението, спирам със стрелбата с въпросната пушка докато не си взема уведомлението!
 

rivan

Редовен Потребител
Служба КОС е създадена да контролира огнестрелните оръжия. За да закупиш огтнестрелно, освен всички други условия, трябва да получиш разрешение за конкретното оръжие, след като го закупиш, трябва да го регистрираш и след като ти излезе регистрацията и си вземеш документа, вече можеш да го изнесеш от къщи и да го ползваш. С това уведомяване на ВО над 24 дж, което им натресоха на КОС, и понеже няма специални разпоредби за ВО, те си карат по правилата за огнестрелни, т.е. все оръжие.
 

t.marev

Редовен Потребител
Значи, никой не казва, тоест не забранява да си гърмиш с притежаваното от теб ВО. Просто си длъжен да уведомиш, началника на местното РУ, че притежаваш мощно ВО. Законът ти дава 14 дни да се натуткаш. През това време можеш да си гърмиш, както и след като си подал уведомлението. При всички случаи, проблеми могат да възникнат, когато нямаш/не носиш/ удостоверението дУкИмента. Дали все още не си го подал, дали си го подал, но не си получил удостоверението или си го получил но не е в тебе, нЕма никакво значение - всеки може да се заяде, ако поиска. Всеки сам си решава на своя отговорност, но ако имате документ - носете си го с вас.

- Дукимент - това звучи гордо!- казваше някога Павел Попандов в ролата на напет милиционер.....Много му отиваше направо Б.Б. на онова време.....:)
:cheers:
 

astra

Редовен Потребител
В частен имот ли си
Извинете, но ако не съм в частен имот, а в общинската мера или кория или на м@йната си в пущинаците, вече забраниха ли да пльокаме с въздухарките?
Какво като е частен имот и какво като не е???
 

njatanasow

Редовен Потребител
"Това с уведомленията е нормално, чакаш и нямаш право да стреляш, докато не ти го издадат!"
Такъв текст в закона няма. Твое единствено задължение е да УВЕДОМИШ в установения срок н-ка на съответното РПУ, че притежаваш ВО с кинетична енергия над 24 джаула. Отношение към това кой колко ще се тутка нямаш.
Това е точно така!
Самото уведомление и вземане на входящия номер е достатъчно за да си стреляш.Като ти се обадят си вземаш и документа.Ако те проверят преди да си взел документа,си правят провека по служебен път и нямаш проблеми! Поне в Бургас е така!
 

redsox

Редовен Потребител
“Това с уведомленията е нормално, чакаш и нямаш право да стреляш, докато не ти го издадат!”

Не е точно така колега.

Ситуацията с Вайха и препоръката да чакам докато излезе уведомлението е от Август 2020 . Но Май месец 2019 в същия КОС 6то РПУ София когато уведомявах Хатсан 125 ми казаха че мога да стрелям и без уведомлението да е излязло, стига да си нося квитанцията с входящия номер.

Кой както иска си тълкува закона. Дори самите служители явно нямат еднакъв подход.
 
Нагоре