Хапване, пийване, кой какво обича и как го прави

hyankov

Потребител
Момчета имам нужда от акъл. Утре заминавам на планина, накупили сме сурови гъби, чушки, картофи, наденички, суджук и т.н. суровини за скара. Проблема е че до сега винаги съм бил консуматор, а не майстор.

Колкото и тъпо да звучи, някой би ли обяснил в общи линии стъпка по стъпка как се прави една скара? Аз до колкото съм виждал е:
1. Разпалва се огъня
2. Слагат се няколко по-дебели дръвца
3. Чакат се да поизгорят и да останат на тлеещи въглени.
4. Слага се скарата да се загрее малко.
5. Мяташ отгоре суровината и чакаш
6. Ядеш :meat: :meat: :meat:

Маже ли се с нещо скаричката? Купих си една най-елементарна

jlChGc2ekYIQC.jpg


Поздрави и благодаря.
 

traun

Потребител
когато печеш месото можеш и да не мажеш.обаче като го сложиш,изчакай да се опече както трябва и тогава обръщай.начи слагаш го от едната страна на загрята скара и то почва да си се пече.и залепва ако не е намазана ,а понякога и като е намазана.няма страшно.от време на време леко го побутвай с вилица.без да го отлепваш щото ще се разкъса.като се опече то само се отлепва.и го обръщаш.и стават тия кафяви линиики дет ги знаеш.АЙ НАЗДРАВЕ!!!
 

didarai

Редовен Потребител
За жар ти трябват по-дебелички дръвца.Да кажем колкото човешка китка.Като стане жарава,изтегляш(по-добре премести огъня) и разстилаш колкото скарата на площ.Слагаш скарата да се загрее.Намазваш с парче сланина скарата или омазваш месото с олио и го мяташ.Ако е силен огъня/жарта а месото дебело , може да прегори отвън , но вътре да е сурово.Най-добре да ги изтъниш с начукване , за да не се издъниш.Може да си го въртиш колкото си искаш и ако е силен огъня е препоръчително.Добре е да се прави на светло.Ако е кайма и я натиснеш и е твърда , а от вътре потече бистър сок е готово.Важи и за месото.Ако е мътен , печеш още.Може и да резнеш най-дебелото парче за проверка.Ако то е готово , значи всичко е готово.Огъня да си гори в страни , та ако ти дотрябва още жарава да можеш да си извадиш.Силната жар се намалява с пръски вода , но там да се внимава , да не я угасиш съвсем.Зеленчуците..............което може да се яде и сурово , не е проблем.Колкото толкова.Останалото по-добре препечено от колкото сурово.
Успех.
 

hyankov

Потребител
Благодаря колеги. Чат-пат се справям, поне не сме останали гладни до сега :) Пържоли още не смея да пека, за сега тънка наденица, нещо като суджук, картофи и зеленчуци ;) Оказа се обаче че от борови кончета (а тук няма нищо друго) не ставала жар. Поне така ми обясни един съсед по бунгало и ми даде две шепи дървени въглища да не се мъча. След което отидох и аз си взех един чувал :crazy: Може да се каже че cheat-вам значи.

Независимо от това, удоволнствието да си приготвиш нещо годно за ядене сам, от сурово състояние е огромно.

jFiKAJ3OxKk2r.jpg

iEpTXngZXEjEw.jpg


Поздрави :cheers:
 

hyankov

Потребител
Опитвам се да следвам съвета за разделянето на огъня от жарта:
946556_10152050804322501_1133370049_n.jpg


Резултат:
1011001_10152050804187501_33638568_n.jpg
 

petkof

Редовен Потребител
Лека, нощтна българска закуска, уж приспивателна! :D ;) От старото вино е!Убеден съм! :lol: :lol: :lol:
6384286w.jpg

6384312J.jpg

6384324g.jpg

6384327T.jpg

6384330V.jpg

6384335b.jpg

6384336m.jpg
 

didarai

Редовен Потребител
Важи , важи :yes: Таквиз ,..... среднощни за приспиване и аз практикувам.
Домати , бут и бял хляб са убийствена/неспасяема комбинация.Еле пък с вино :dazzed:
Малко........много ми жълтее отвън ;) , ама си му намерил колая.
Аз снощи навих/причервих един сом в тава със зехтин , чесън,лук и мащерка върху картофи , ма баят народ бяхме , та не вървеше да го снимам докато се биеха с вилиците край него :swordfight:

пп
Бях почнал да се чудя , .........в тЪз криза никой ли вече не яде ???
 

petkof

Редовен Потребител
Жълтее, защото жегата е ден и нощ, но го изрязвамм.Няма хладина,която да се запази и през деня та да го държа там. :cheers:
Вечерята беше миди с раци,варени но не сварих да снимам! :D Другия път ще снимам в тенджерата на котлона! :cheers:
 

didarai

Редовен Потребител
Така е!Жегата му е.ава майката.Заради топлите зими от години не бяхме правили и ние , а по-рано залагахме по 2-3 ;) . Наскоро обаче открихме ново място . На сянка в килера (кирпичена къща с постоянна температура) и отваряме 2 малки прозореца с мрежи за течение.Изсъхна без да се грани(при все тази изключително топла зима) преди месец . Нарязахме го на басамаци и по фризерите. :cheers:

пп
От миди и скариди вече си отвзех , продължавам мисията с деликатеси на месТна почва. :pardon:
 

petkof

Редовен Потребител
didarai написа:
Така е!Жегата му е.ава майката.Заради топлите зими от години не бяхме правили и ние , а по-рано залагахме по 2-3 ;) . Наскоро обаче открихме ново място . На сянка в килера (кирпичена къща с постоянна температура) и отваряме 2 малки прозореца с мрежи за течение.Изсъхна без да се грани(при все тази изключително топла зима) преди месец . Нарязахме го на басамаци и по фризерите. :cheers:

пп
От миди и скариди вече си отвзех , продължавам мисията с деликатеси на месТна почва. :pardon:
Аз си мислех,че при нас само се огранява заради горещините!Всяка година го правя от над 20 насам, но последните не става като преди.Може и от други фактори освен температурата, да е.Почти свяка година на Връх Коледа го почвам, както се полага, но явно и от годината/времето през сезона/ си зависи.Живот и здраве, тази година ще пробвам да поправим някои неща. :cheers: Най-малкото, ще сменим виното! ;)
 

mitaka

Потребител
Винаги съм казвал че закуската е важно нещо . А след такава закуска мога и да не обядвам ;)
 

petkof

Редовен Потребител
Ако някой в крайбрежния район се чуди какво мезе или основно да си заформи в тези късни летни дни, да не се чуди.Да си намери прясна хамсия и да я изпече на туч, ей така без никаква мазнина или подправки, освен сол разбирасе. :) Рибата е достатъчно мазна и се пече с собствената си такава.Ако се пържи в мазнина, става много мазна и аз не го препоръчвам.Подходяща е за бели вина и бира.Става също и с разредени червени вина в стил "сангрия".Предния път я полях с вино, сега с бира Бритос.Наздраве! :cheers:
6535707u.jpg

6535723F.jpg

6535726q.jpg

6535719C.jpg
 

st_beer

Редовен Потребител
Ако пък се намирате в планината и край вас минава планинска река или поток го проверете за наличието на раци един също прекрасен деликатес . Слагате в рачило малко мръвка от пържолка и я връзвате за дъното че тая гад ги краде. После измивате улова и в тенджерка с подсолена вода на газовия котлон да си поврат.



:cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: на всички
 

didarai

Редовен Потребител
Въх.ТакВиЗ не съм ял от много години. :'(
Изтровиха ги по нашият край.А едно време на село , от едно корито с раци излизаха само 2-3 шепи риба.Пълнехме една 10-тина литрова тенджера с раците , а другите(по-големите......бяха като малки омари) директно на кокошките ги мятахме.
Сега .......само със скаридки от Аряпя се залъгвам ;).
Цацата също важи :yes:
Преди мексиканското , пробвах една нова рецепта за "китайско" пиле с чушки , грозде и киви.
Много добре се получи......ама кой щИ снима
 

dinkata

Редовен Потребител
Станимире, запази един два за Казанлък, че такова не съм ял никога. Или направо ... като майстор рибар хвани някой и друг, а аз обещавам да си сменя снимката :lol: :lol: :cheers:
 

st_beer

Редовен Потребител
Динка с удоволствие бих ти донесъл. Доста останаха неизядени. За съжаление се прибрахме снощи от балкана и нямам как да хвана нови. Иначе ти си ми приятел и знаеш че за теб винаги бих го направил да ти донеса. :cheers: :cheers: :cheers:
П.п
Що се отнася до аватара аз свикнах да си го гледам в твоя профил ;) ;) ;)
 
Нагоре