Хапване, пийване, кой какво обича и как го прави

A

Anonymous

Гост
всички цедени в Кауфланд се водеха: "продукт за салата" или деликатес"
Друго ако не, ползата от шумно въведените (по-скоро върнати) стандарти беше, че производителите на сурогати и ерзац-храни загубиха правото да ги наричат с имената на истинския продукт.
Но това не го спира - на някои опаковки, ако се зачетем внимателно, виждаме с дребен шрифт надписи от рода "заместител на", "продукт с вкус на", "продукт със съдържание на".... и отдолу с едри цветни и контрастни букви написано името на истинския продукт.
А върхът на наглостта е вървящата в момента (крайно идиотска) реклама на "Деликатес Булка". Тия направо ни внушават, че тази глупост е по-полезна от кравето сирене, защото съдържа растителни мазнини и няма холестерол. Подобна заблуда от години ни лансират с маргарините....

П.П. Но пък има хора, които харесват такива сурогати. Сестра ми наскоро ми се оплака, че не намира сирене "Дунавия". Естествено нямаше предвид онова старото, дето сме го купували преди 15+ години, а съвременния заместител, пълен с растителни мазнини и нишесте. Вика ми "Знам, че не е сирене, ама е толкова вкусно, като се намаже на препечена филийка."
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Dejmos написа:
Вика ми "Знам, че не е сирене, ама е толкова вкусно, като се намаже на препечена филийка."
Вярно е.
Русенския млекозавод го произвежда и аз го купувам. Цената му е под 3 лв за килограм.
Когато човек е информиран и знае какво купува и за какво си дава парите е нормално.
Не е нормално, когато такъв продукт ти го продават на цената на сирене произведено по класическата технология без влагане на сурогати. Човек сам избира какво да купува, според вкусовите си предпочитания и/или дълбочината на кесията си, но не трябва да бъде подвеждан с двузначна информация и да го вкарват в заблуди всякакви и по всякакъв начин.
Всички знаем, че най вкусните неща са и най-вредни, но са малцина тези, които се лишават от вкусотийките. Все пак веднъж се живее, а хидрогенирани/хидрогенизирани ( срещам го написано и по двата начина. Не зная кой от двата е правилен и дали значението на двете думи е еднакво ) растителни масла и нишесте се ползват в почти всички готови храни и полуфабрикати. Така, че ако не ядеш такова"сирене", просто се лишиш от удоволствието да го ядеш (ако разбира се го харесваш) но в никакъв случай няма да можеш да се предпазиш напълно от хидрогенизираните растителни масла и нишесте. Чипсове, снаксове, сухи супи и бульони, пуканки за микровълнова, сладоледи, разни сладкиши, вафли, бисквити, кроасани, бутер теста, в които бутер има само в името, готварски сметани ......а бе може да продължава списъка. Просто са навсякъде.
За маргарините, според различните лобита информацията е доста противоречива, но пък и те са няколко различни вида, а кои от тях ни предлагат в магазинната мрежа, може само да се гадае.
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0% ... 0%B8%D0%BD
 
A

Anonymous

Гост
Първата част на статията е все едно писана от ПР агенти на Бела и Калиакра. "О, ние, онеправданите производители на този вкусен и здравословен продукт, непрекъснато сме потискани от маслените монополисти!" А всъщност ни продават химически преработен продукт, който в естественото си състояние е негоден за консумация по една или друга причина. И ни внушават, че е полезен?! :eek: Нагло.
Ангел би могъл по-подробно да ни обясни за транзмазнините.
 

praetorian

Редовен Потребител
Аз само да вметна за домашното мляко, продавано от багажници....То хубаво досега ставаше въпрос за чистотата на млякото.Ама някой замислял ли се е, отде са се взели шишетата, в които се предлага, а?Едва ли е изпил толко безалкохолно, че да слага мляко в съдините и да го продава.Май по-скоро ги е обрал от гаража си, нищо чудно да е разтварял лятос препарати за лозе в някои от тях и да е забравил ;) :crazy:
 

mdinkov

Редовен Потребител
Ако щеш вярвай ама съм си купувал мляко от улични търговци с нови бутилки и запечатани капачки , но такъв като него са рядкос , при повечето хигиената е на плачевно ниво .
 
A

Anonymous

Гост
Последните постове са по-скоро за "Какво ядем и пием..."

За разведряване на темата, част от новогодишните ястия. Решихме да не готвим нищо засукано... и стоях 2-3 часа на скарата :(
На първите три е мой специалитет - свински дроб с лук в було. Става страхотно. На последната е празничната питка, която се прави в нашето семейство за по-специални случаи и задължително за Бъдни вечер и Нова година.

ЕДИТ///

Ха, това обединяване съм го пропуснал.
 

Attachments

  • Koleda_NG_2012 006.jpg
    Koleda_NG_2012 006.jpg
    111 KB · Прегледи: 60
  • Koleda_NG_2012 007.jpg
    Koleda_NG_2012 007.jpg
    128.6 KB · Прегледи: 47
  • Koleda_NG_2012 010.jpg
    Koleda_NG_2012 010.jpg
    136.7 KB · Прегледи: 53
  • Koleda_NG_2012 014.jpg
    Koleda_NG_2012 014.jpg
    122.2 KB · Прегледи: 45

didarai

Редовен Потребител
Dejmos написа:
Последните постове са по-скоро за "Какво ядем и пием..."
..
Няма такава тема.Двете теми бяха обединени и съвсем правилно според мен.Веднъж,че става въпрос за едно и също и втори път защото често се бъркаха .
 

petkof

Редовен Потребител
Понеже от години не съм виждал и вкусвал, кайзеровано филе от акула, като видях на рибния пазар във Варна, пресни акули, ми се привидяха кайзеровани! ;)
Взех една акула, която половината беше панирана и изпържена/снимки не правих,че нямаше да остане за мен :D/, и веднага изядена от ордата!
От другата половина отделих две филета и ги държах в саламура едно денонощие.Рецептата взех от тук,поста на градския KRIVIJ.
http://www.nariba.com/forum/viewtopic782.html
Към описаната рецепта прибавих и между 1/4 и 1/3 ч.ч. смлян чимен, също по препоръка на KRIVIJ, два поста по-долу.На миризма сстана, точно така както го помня от преди години.Днес намазах филетата с кайзера и сега остава да чакам да изсъхнат, за да проверя резултата.Пиша предварително, за да има време,пък и акули, ако някой реши да пробва.Дано да не се разочаровам от резултата!На здраве! :cheers:

029639212-big.jpg

029639213-big.jpg

029639218-big.jpg

029639217-big.jpg
 
A

Anonymous

Гост
"Какво а му сготвя?" - Малко сметана от флакон ще е достатъчна. След това известно време няма да ми е до ядене...

__________________

Една лесна рецепта за нещо като бонбони. Колегите днес си изядоха пръстите. Няма точни пропорции, накоро чух рецептата само като концепция и я поразвих малко:

Продукти:
- половин килограм ядки или микс от ядки - избягвайте фъстъците, имат прекалено наситен вкус. За предпочитане такива без люспа, като кашу или бланширани лешници
- една опаковка (750 гр) натурални фурми, да са пресни и меки
- 100-ина грама сушени кайсии
- 1 с.л. какао
- кокосови стърготини за овалване, 50-ина гр. стигат, ако са добре изсъхнали е голямо количество

Ядките (аз ги изпекох, но сега мисля, че е по-добре да са сурови) се смилат с приставката за настъргване на кухненски робот. Смесват се с какаото.
Фурмите се обелват и обезкостяват. Смилат се в блендер, като се добавя прилично количество от смлените ядки, за да не залепват за стените на съда и за ножа. Същото се прави с кайсиите.
Всичко се смесва, получава се твърдо и лепкаво "тесто", което се меси нклк минути, за да се размесят съставките добре.
Оформят се топчета с диаметър 1,5-2 см. Овалват се в кокосовите стърготини. Това е. Тези "бонбони" предизвикаха фурор на работа.

П.П. Следващият път кайсиите ще ги заменя с 200 гр. предварително накиснати в ром стафиди. Мился си, че белени слънчогледови семки ще са добри в сместа или дори вместо ядки, имат страхотен вкус в сладки и курабии. Има място за импровизации, само фурмите са задължителни, без тях няма какво да слепи съставките.
 

ininia

Потребител
ФТКС
В детските ми години майка ми правеше такива бомбони,но най-вкусни ставаха като в средата на топчето се слагаше пияна вишна (по него време тя правеше доста много вишновка).
С тези бомбони винаги правеше фурор.Но ги криеше от мен,защото свършваха за нула време. :)
 

petkof

Редовен Потребител
След точно едномесечно висене на проветривия таван, днес нарязах изсушеното кайзер филе от акула. :)
Вкусът е същият, така както го помпя от преди години,ароматът даже ми се стори по-добър! :D Принуден съм да го поливам с шардоне, а не с ароматния и пивък Варненски мискет, но както казва попа на селото,"Няма лошо вино, има неправилно мезе", та за това и шардонето ми харесва доста! ;) ;) ;) :cheers:
029851715-big.jpg

029851716-big.jpg

029851717-big.jpg

029851718-big.jpg

029851720-big.jpg
 

didarai

Редовен Потребител
Кво стаа е? ???Никой ли не готви в кризата?Я малко да живне темата:
16888_491074150930370_2019163562_n.jpg

164463_490745017629950_2034628497_n.jpg

535382_490744954296623_40994996_n.jpg

379222_490744047630047_566230108_n.jpg

285322_490743977630054_1522434757_n.jpg

563250_490743370963448_604801962_n.jpg

Те тва последното е на мода и мисля скоро да го пробвам.
пп
:D Докато се възмущавах колегата Петков публикувал. :cheers:
Моите филета от четирикраки акули свършиха,че се наложи и няколко чужди да храносмелим.Само тия суджуци нещУ..........никак не вървят и залежават във фризера :-\
 

dinkata

Редовен Потребител
Петко, филето ти изглежда СУПЕР, надявам се и на вкус да е така... за Русе да донесеш обезателно ! :cheers:
 
Нагоре