Хапване, пийване, кой какво обича и как го прави

lynx

Редовен Потребител
Даже със 100% свинска май ще стане най-добре.
Нашенското така наречено телешко месо от магазина(дърт бизон, умрял от старост) не става даже и за кайма.
Хубаво телешко напоследък има само в Метро, Аржентинско и струва луди цифри :mad:
Аз вече отказвам телешкото, освен ако не е "млечно".
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Иване,пробва ли я тази рецепта?Линкса я пусна миналата година и каза,че се е получила много добре,като ползвал кайма смес а не телешка
Не точно 1:1. Импровизирах, но със смляно свинско месо, а не с готова кайма.
Готовата кайма е омесена с огромно количество вода.
Сега правя нещо, което много прилича на парчето месо от горния клип на 0:29.
Тук може да се види: https://www.facebook.com/ivan.mihai...10153314940066755.1073741947.729356754&type=3
Използвам охладен, обезкостен испански свински врат от Метро.
Мариновам седем дни в саламура от 1 литър вода и 100 грама сол, като в 200 мл от водата завирам 20тина зърна черен пипер и два дафинови листа начупени на по 5-6 парченца. След сваляне на тенджерата от котлона оставям под капак 15-20 минути да си пуснат подправките.
Добавям останалата вода, солта, 2-3 скилидки чесън, нарязани на няколко филийки по дължина и една супена лъжица ронена чубрица.
Измивам месото със студена вода да му падне кръвта, разрязвам по дължина на две или три парчета ( зависи от големината на парчето ). Ако е до 2,500 кг го режа на две. Ако е по-голямо ( стигат до 3,500 ), го режа на три. Държах го на терасата, но днес вече го сложих в хладилника, че взе да става много топло.
На осмия ден вадя месото и без да го мия, го слагам на една решетка. Решетката в една тава. В тавата наливам 200-300 мл вода.
Пека на 230 градуса в предварително загрята фурна. Тавата поставям на средната скара във фурната. Така заедно с тавата и решетката, месото е най-горната трета на фурната.
Времето за изпичане е според предпочитанията.
След като месото изстине дотолкова, че да може да се работи с ръце без да ви пари ужасно, отъркаляйте го в любими подправки. Аз валям предимно в чубрица, червен пипер и много малко черен пипер. Сол в сместа за валяне не слагайте изобщо. Може да се консумира веднага.
Имайте предвид, че след 20 мин, месото е изпечено на около 15 мм от повърхността. Вътре остава червено и сурово, което никак не му пречи да се консумира така. Нарязано с много остър нож, на много тънки резенчета се топи в устата. Дъщеря ми така най го харесва. От същото месо, може да се отрежат резени с дебелина по около 2 см и да се пекнат лекичко на оребрен тиган, колкото да се оформи декоративна решетка двустранно на месото. Като се слага на тигана се намазва с две капки олио, като се разнасят с пръст по повърхността.
Ако искате месото да е по опечено може да печете до 45 минути. След 45 минути месото е напълно изпечено.
Моят съвет. Като за пръв път си купете по-голямо парче месо, което да позволява разделянето му на три части.
Сложете да печете. След 20 мин извадете едното парче, след 30 другото и след 45 третото. Така ще разберете кое ви харесва и за напред ще знаете.
Имайте предвид, че колкото повече печете месото, то става по-солено.
Опитайте и кажете как е. Месото в Метро, като е в промоция е 4.99 за килограм. Днес изпекох три килограма и заложих веднага нова партида. Днес заложих за трети път. Щом освободя тенджерата и веднага слагам ново. Поне зная, че е само месо и спряха да купуват разни шунки и бекони. Много бързо свършва.
Това ми е фейса. Профилът е отворен и всичко се вижда. В раздела албуми има доста неща за ядене, които правя.
Който иска да гледа. На някои неща има и рецепти.
https://www.facebook.com/ivan.mihailov.7127/photos_albums
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Това е след 20 минути във фурната. На който не му харесва така, на следващите снимки е след по 2 минути на страна на оребрен тиган.
Не забравяйте да сипете биричка или червено винце.
12976841_10153350179746755_10418452437981627_o.jpg
 

Attachments

  • 12719163_10153350180296755_6593366785123107960_o.jpg
    12719163_10153350180296755_6593366785123107960_o.jpg
    357.6 KB · Прегледи: 73
  • 12957410_10153350181516755_8418120755001436314_o.jpg
    12957410_10153350181516755_8418120755001436314_o.jpg
    419.9 KB · Прегледи: 70
  • 12967948_10153350182661755_2279222751829049674_o.jpg
    12967948_10153350182661755_2279222751829049674_o.jpg
    411.2 KB · Прегледи: 70
  • 12968028_10153350182771755_8811162680104842561_o.jpg
    12968028_10153350182771755_8811162680104842561_o.jpg
    441 KB · Прегледи: 68
  • 12973600_10153350182546755_1713300645729492901_o.jpg
    12973600_10153350182546755_1713300645729492901_o.jpg
    370.9 KB · Прегледи: 69

hlapeto

Потребител
Да бе , ама се готви цяла седмица , а ако нещо не стане накрая?

Няма начин да не стане :)

едит:
не е ли по-добре ти да я сготвиш , пък като стане - да дойдем с жената и да ти я изядем ?
Да, по-добре е.

Значи , тия дни не мога да се понасям!
Какви блестящи идеи ми идват на ума - направо не е истина!
Наистина добра идея.
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
не е ли по-добре ти да я сготвиш , пък като стане - да дойдем с жената и да ти я изядем ?
Заповядай. Има и място за спане.
Във вторник вадя близо три килограма от саламурата.
В момента от това, което извадих в понеделник, я има половин килограм още, я не.
 

hlapeto

Потребител
Заповядай. Има и място за спане.
Във вторник вадя близо три килограма от саламурата.
В момента от това, което извадих в понеделник, я има половин килограм още, я не.

Не мога , неудобно ми е , почти се самопоканих....от друга страна колко ли можеш да изядеш до петък от
новата партида?!
:cheers:

Шегувам се разбира се , но някоя неделя ще ви изненадам цялата група , ей така
само да ви видя как сте.
 

didarai

Редовен Потребител
Да ! Главата на повечето животни , си е деликатес от всякъде . Тези двечките обаче , ... още 20 мин. печене им е трябвало . ;)
И в моя фризер чакат 2 + дроб сърма + агнешко шкембе за супа . Скоро правих и горнооряховско гърне . Който опита , .. ме благослови . :)
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Ето моите. Остана още малко обескостено месце.
От агнешката шкембе чорба имам още малко налична.
 

Attachments

  • 1.jpg
    1.jpg
    199.6 KB · Прегледи: 61
  • 2.jpg
    2.jpg
    238.1 KB · Прегледи: 60
  • 3.jpg
    3.jpg
    228 KB · Прегледи: 57
  • 4.jpg
    4.jpg
    14.9 KB · Прегледи: 61

staif

Редовен Потребител
обожавам ги тези агнешките кратунки... и моята ги прави превъзходно-нещо средно между тези на ivodoc и lynx..сварява ги и после за половин час във фурната..стават приказка..аз се кефя като си хапвам а тя се мръщи :D:cheers:
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Скоро правих и горнооряховско гърне .
Какво месо използваш за рецептата?
Ако е жили, откъде се снабдяваш с тях?
Знам, че става и с джолан, ама не е същото.
Колкото пъти съм питал за жили, ме гледат като извънземно.
 

didarai

Редовен Потребител
Хахаха ! Да ! Не е същото :) . А с жили се снабдявам ....както дойде (на късмет) по месарниците и халите . Рядко , но се случва да има "задел" . Последният път даже купих отделно и джолан , да има кво да яде и жената , че не е фен на жилите . Не знам дали само по нашият край си играят да ги отделят . Тъй като сурови "на нищо не мязат" , може на повечето места просто да ги изхвърлят , то ... и куче няма да ги яде така. :)
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
може на повечето места просто да ги изхвърлят , то ... и куче няма да ги яде така.
Съмнявам се силно, че ги изхвърлят.
Откритите нови хоризонти при производство на колбаси, предоставят уникално безумни възможности, с невиждани в близкото минало технологии.
сурови "на нищо не мязат"
Те дето не мязат на нищо, но това нещо може да се "отреже" само с голяма остра ножица или хубав остър сатър.
Ще направя нови опити да се сдобия с нещо такова. Върти ми се някаква идея къде мога да опитам.
И за да не изглежда, че само си разговаряме тука двамцата, нека пусна тук историята на тая гозба. Кой аджеба го е измислил това мезе?

В един справочник от 1925 година за това с какво са се славели градовете в България, за Горна Оряховица е записано:
„тунел под гарата, суджук, луканка, пастърма и най-вече бай Иван Айнаджията – общественик, патриот и баш майстор и производител на прочутите и в странство гърнета“.
Рецептата му е охранявана повече от тайната на кока-кола :) .
Мнозина са тия, които се хвалят, че са майстори на вкусотията, но малцина са ония, които наистина знаят оригинала.
Ето тук и сега разбулваме тайната.
Бай Иван Айнаджията (1872-1950) повече от половин век се слави като най-големия веселяк на Горна Оряховица.
Това, което в Англия наричат пикник, нищо не представлявало пред ония веселия, които той организирал близо до Янтра между Горна и Долна Оряховица.
Там се сбирали десетки каруци с „гърнета“, печени гювечи, суджуци на „гребени“ на скара, луканки...
Пристигали и прословутите лясковски музиканти и „закуската на трева“ продължавала по три дни и три нощи. Моабетите нямали край.
Идвали прочути хора, най-вече борци – все пак Горна Оряховица е градът на Никола Петров. Световният шампион Петър Ферещранов, Хари Стоев и румънският борец Йон Урбан били част от „постоянното присъствие“.
Заради горнооряховското гърне насам се навъртал и Дан Колов.
За последен път, макар и вече много болен – през 1936 година.
Айнаджията бил много добър приятел с цар Борис. Бай Иван бил майстор шивач. Ушил голфове за царя и брат му принц Кирил.
На Негово Величество често му се случвало да минава през Горна Оряховица, защото един от шофьорите му – Цуцуманов, бил родом от Лясковец.
Случило се веднъж бай Иван тъкмо да се гласи за големите си купони, но царят бързал по важни дела. „Потрай един ден с тая работа, ще ти платя надницата“, примолил му се бай Иван на всеослушание. Тази фраза станала историческа за десетилетия.
Приятелството си с царя местният зевзек дължал и на удивителната си прилика с Фердинанд.
При едно от гостуванията на Негово Величество двамата с цар Борис на мислили „театро“. Да се яви бай Иван с реквизит от Народния театър в царска маршалска униформа, да тури ония ми ти ордени и ленти, па да „цъфне“ пред двореца, че да се види какъв сеир ще стане в центъра на София, но ред причини осуетили този замисъл.
А сега да надзърнем в горнооряховското гърне.
Секретната му рецепта изисква 4 кг телешки жили (може и обезкостено овнешко месо), точно 17 г черен пипер на зърна, 5 г млян бахар, два дафинови листа, две големи глави лук, 1 патладжан, 4 картофа, 2 пиперки, 3 моркова, 1 корен целина, половин кило доматено пюре, 5 скилидки чесън, сол на вкус, 1 литър вода за заливане на материала на два сантиметра над нивото на поставените в гювечето продукти и още половин литър вино за доливане по време на печенето.
Разбира се, и подходящо пръстено гювече, в което се подреждат всичките изброени продукти и се поставя на тих огън.
Пече се цели осем часа, като се долива само през първите четири часа. След това гърнето се замазва с прясно тесто, само от брашно и вода.
Консумира се още горещо.
Дано е било интересно.
 

didarai

Редовен Потребител
:) Този не съм го чувал . Иначе едното ми село е Янтра ! Райко Петров (бог да го прости ) ми беше роднина , па и аз имам некой и друг златен медал от борба .
Жилите вярно , че надали ги изхвърлят при мас продукшъна . За желатин сигурно отиват , но аз говорех , за разни ЕТ касапи , вън от региона .
Рецептата .... :) ... едно време може да е била такава , но сега е по-друга . Варианти разбира се всякакви (примерно мискините от Габрово некои търновци ръгат вътре и гъби ....анатема!!! :mad: ) , но патладжана със сигурност би го развалил . Не слагам дори и чушки , а в спомените ми от детството (когато се правеше доста често ) , се готвеше САМО с вино . Тогава джумбаретата не минаваха и без другите деликатеси : шпикована телешка глава и телешка джолан-чорба . С агнешко не бих си и помислил да го правя , ноооооооо.... :rolleyes: .... тези два свински джолана с кожа , които тая във фризера от един месец им сменям рецептите и едната която бях намислил е точно "горнооряховското гърне" . Най-вероятно точно това ще им се случи .
И така и така стана въпрос , да припомня моята "модернистична" технология :

Сварявам жилите със сол в херметика толкова колкото да остане време да се готвят още около час.После добавям морковите на едро,лук,чесън,чер пипер,бахар,малко по-късно и картофите и целината и малко(1 с.л. ) захар.Когато картофите са почти готови(трябва всичко това да е останало почти без вода,заради което трябва да се мисли преди това).Наливам виното и лютеницата.Виното е важно да е много.Поне 300 мл,,но както казах да се внимава.Ако е кофти всичко отива по дяволите,но тази рецепта това я отличава от всички останали освен джолана.ТРЯБВА да е с много вино.Ако някой не го обича в сос,значи не е за него тази рецепта.За мен лично е много вкусно,но жената се цупи,така,че го правя умерено,но със значително повече от обикновена рецепта.Накрая ако има нужда сгъстяваш(обикновено остава гъсто като гювеч с малко сос ,не трябва да е с много,че да топим филии ;)).Лютеницата(макар и евтина да е) също е задължителна.Ако има домашна още по-добре.Като подправка накрая може да не се слага нищо или малко листа целина.Може и само с телешко месо да се направи

index.php

index.php

index.php
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Историята съм предал така, както е написана в оригинал, та и рецептата така.
За мен горнооряхвско гърне е само със жили.
С всичко останало ще е подобие, но не и същото.
Ако искаме да има и месце, според някои рецепти, може да се добави и опашка.
За количеството на виното съм чувал, че съотношението вино/жили е едно към едно в тегловни части.
Не, че ще го направя така, но това говори от само себе си, че количеството на виното е голямо.
Аз лично бих сложил поне 1/4 като количество от теглото на "месото".
Гъби, патладжан и чушки и аз не бих сложил в никакъв случай.
Кромида бих заменил с доволно количество по-едричък арпаджик или модерния шалот, на който ние му викаме влашки лук и го отглеждаме в градината си.
За лютеницата съм съгласен и знам, че я ползваш често в рецептите си. Идеята съм я краднал:-[ и я ползвам като заместител на доматите или в комбинация с тях.
 

hlapeto

Потребител
Един приятел има кланица (и колбасарски цех естествено) , ако кажеш
какво точно трябва за тази ГО чудесия , мисля че мога да помогна.
 

didarai

Редовен Потребител
Един приятел има кланица (и колбасарски цех естествено) , ако кажеш
какво точно трябва за тази ГО чудесия , мисля че мога да помогна.
Виж сухожилията в края на джоланите . Е САМО това , както и такива от другите мускули , където могат да се извадят .
 

Attachments

  • DSC09983 [1600x1200].JPG
    DSC09983 [1600x1200].JPG
    610.3 KB · Прегледи: 31
Нагоре