Хапване, пийване, кой какво обича и как го прави

valenti

Потребител
Малийййй, потекоха ми лигите!!! Като жива си е! Чак да ти проговори душичката! ;)
 

praetorian

Редовен Потребител
Уууубря! Мангустер, от таз кратуна ми изгоря стомаха от сокове само кат я гледам :crazy:
 
A

Anonymous

Гост
Браво!
Аз досега съм се сещал само да я варя. Следващата ще се пече.
Ще споделиш ли подробности за процедурата?
Например, слагаш ли фолио отгоре за да омекне преди запичането, нещо друго за съкратяване на печенето, колко време се пече и т.н. Особено времето за печене - аз в тенджерата под налягане ги варя поне 30-40 минути.

П.П. Малко самотна стои в тавата. Ще сложа две, да си правят компания ;)
 

jimmy_mln

Потребител
Колеги, дояло ми се е кисело зеле с кървавица на фурна, но никога на сам готвил. Бихте ли споделили някоя изпитана рецепта и да го почвам ;)

PS Продуктите са налице
 
A

Anonymous

Гост
Re: КАКВО ЯДЕМ И ПИЕМ ? Или за качеството на хранителните продукти.

Това с картофките не е нищо, свалете си филма за да видите от къде идва мръвката.
 

milen milkov

Редовен Потребител
Да ти кажа колега тая вечер бях на кисело зеле със остатъци от пържоли . ;) Обяснявам : рецептата е взаимствана от колегата Мангуста със малки отклонения - вместо тава ползвах гърне ! Нарязвате зелето на ситно , препенвате месото а то е остатъци от пържоли от кашонче от тия дето са пет кила ;)и го слагате при зелето в гърнето ,слагате 250 -300 гр бекон или пушени свински бузи към всичко ,сол ,черен пипер,дафинов лист и кой какво му харесва :yahoo:Слагате на камината отгоре от тия на дърва който има разбира се, и оставате гърненцето 5-6 часа да си къкри ;) Аз лично си приготвям домашно винце 1л от нашата местна пръчка - Липа и като седна че ми гледайте сеира ;) Добър апетит на всички и ако на някой му е свършило винцето да заповяда -от моето се намира още ;) п.п Носете само пържолки че моите свършиха ;) :cheers: :goodbye:
 

jimmy_mln

Потребител
Благодаря!
Аз сложих зелето с кървавицата и сланинка да се задушава, запържих черен дроб леко и ще го добавя когато почна да запичам останалото. Подправките са червен пипер, чрен пипер, сол и пикантина за месо и скара.
Сга остана чакането, но с няколко кутийки бира ще мине бързо ;) :cheers: :crazy:
 

milen milkov

Редовен Потребител
jimmy_mln написа:
Благодаря!
Аз сложих зелето с кървавицата и сланинка да се задушава, запържих черен дроб леко и ще го добавя когато почна да запичам останалото. Подправките са червен пипер, чрен пипер, сол и пикантина за месо и скара.
Сга остана чакането, но с няколко кутийки бира ще мине бързо ;) :cheers: :crazy:
Желая ти много добър апетит колега !!! :yahoo: :yahoo: :cheers:
 
A

Anonymous

Гост
Внимавай с дроба.
Много бързо се втвърдява при топлинна обработка. Да не го превариш/препечеш.

Аз лично го предпочитам задушен с лук.
Лукът се нарязва на филийки, повечко да е.
Слага се в дъкбок тигам или тенджерка с тефлоново покритие и се задушава леко с малко олио.
Като поомекне се добавя нарязания свински дроб.
Бърка се, да се задуши равномерно. Не се соли по време на готвенето.
Вади се, когато при набождане на дроба отвътре тече розов сок.
Става сочно и вкусно.
 

jimmy_mln

Потребител
Много добра рецепта ;) и аз го обичам и си го правя така ^-^ иделно мезе ми е за бирата
 
A

Anonymous

Гост
Dejmos написа:
Браво!
Аз досега съм се сещал само да я варя. Следващата ще се пече.
Ще споделиш ли подробности за процедурата?
Например, слагаш ли фолио отгоре за да омекне преди запичането, нещо друго за съкратяване на печенето, колко време се пече и т.н. Особено времето за печене - аз в тенджерата под налягане ги варя поне 30-40 минути.

П.П. Малко самотна стои в тавата. Ще сложа две, да си правят компания ;)
Ами зависи..аз използвам наистина агнешка главичка (а не овнешка примерно), на твоя метод на приготвяне нищо му няма..но аз обичам миризмата на печено, независимо на какво месо. Та ако примерно го правя с тенджера под налягане, бих я задушил поне 60-90 мин . според вида и големината на главата, следва обезкостяване, чистене на очите и езика, подреждане в капака на едно йенско, наливам малко бира отгоре (максимум 50мл.) и запичам във фурна на перка още 20 мин. След изваждането, пак магданоз чесън лимон.
За печена, директно както аз правя, металното фолио го използвам само да си увивам съда в който пека, пестя си после много лъскане и търкане на загоряла посуда...просто хвърлям фолиото след печенето :) Та главата омазвам с масло/маргарин, в който слагам пикантина или сол, кой каквото има. Режа бузите малко и поставям клечка за да стои отворена устата и да може да се запече добре и вътре. Аз обикновенно като ям кебапчета на Кауфланд (случва се :pardon:) си вземам от тези дървените вилички по две три отгоре и ги използвам за такива цели впоследствие. Та в устата поставям 5-6-7 зърна пипер, едно стръкче пресен джоджен (става и със сух).Така омазана слагам да се пече и изливам около 400мл. вода в тавичката ( не против загаряне ами да прави пара във фурната). След около 50-60 мин. вадя, поливам с бира и пак слагам за около 40 мин. Миризмата на хлебната мая изпарена от бирата и агнешкото вече мирише на това, което и трябва да си мирише такава гозба. На една малка главичка това и е достатъчно за да е точно колкото трябва изпечена, на по-голяма сигурно още поне 20 минути.
Както казах, повечето обезкостяват и сервират с магданоз,лимон..и тн., но аз не позволявам такова разхищение и фира да се дава и смуча кокал по кокал..лимона се облизва от време на време като пиенето на текила ;) :cheers: Човек който не може да яде/обира както трябва агнешка главичка или раци примерно винаги става гладен от масата (жените обикновенно). Към такова ястие аз винаги си правя една салата само от зелен чесън (имаме парник на село) и краставички нарязани със зехтин и оцет само. Ами така, аз като говоря за такива работи и на мене ми се наслюнчи устата пак ;)

п.с: Като казахте дроб ;) ;) ;), аз него си го режа винаги "един пръст дебелина" по моите (2 см. ширина) :crazy:..абе почти винаги разделям дроба на две с един нож за филетиране и той идва таман толкова..та така одрязан поставям в брашно и много добре натискам докато откаже да поема повече, после в много нагорещен тиган с малко олио (ама наистина нагорещен) 2мин. от едната и 2-3 мин. от другата страна цървам. Иенското с лук чака приготвено, поставям там парчетата дроб (те обикновенно пускат все още малко червен сок) та поставям, покривам и още 4 мин с лука да се задушат заедно в микровълновата. Така приготвен пак си остава сочен (не на зърна и да присяда и да горчи)...
 
A

Anonymous

Гост
Ауууу, признах те.
И за главата, и за салатата, и заради дроба.
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Още от миналия Гергьовден имам две малки главички във фризера.
Преди няколко дена, ровейки за една риба ги видях и им се заканих.
Явно моментът е дошъл, че и на мен ми се допи биричка с гореща и ароматна агнешка главичка.
Сещам се и за едно кръчме/закусвалня в Търново, кръстено "мазна муцунка", та правя асоциация като към нея добвям, мазни пръсти и солидно количество омазнени бирени бутилки.
Като се наспя, ще е първата ми задача за утре.
 

angelmr

Редовен Потребител
Re: КАКВО ЯДЕМ И ПИЕМ ? Или за качеството на хранителните продукти.

HellBoY написа:
При -50 ще убият не само микробите , а и почти всичко полезно заради което организма ни се нуждае от храна :-\ Може би затова си си останал гладен . . .

Не случайно най-вкусните паржолки са тези които се пекат веднага след като се заколи прасето , докато месото още не е истинало . А най-добрите пържени картофки са тези които токущо са изровени от двора :yahoo: Поне според мен . . . :-[

Нито микроорганизмите, нито полезните съставки могат да се повлияят от ниски температури.
А за вкусните пържоли това е за да не е започнало трупото вкочаняване. Започне ли веднъж, трябва да се изчака да завърши, и чак тогава месото да се обработва. Но няма този вкус вече.

А за макдоналдс и останалите американски полуфабрикати ми попадна един много интересен филм (лекция). Сега ще го изровя, но резюмирано в американската храна се предозират компоненти които не реагират адекватно със хормона регулиращ апетита, който ти казва кога си се нахранил.

Ето линк към лекцията, който не съмпробвал дали работи:
http://torrent.alein.org/details.php?id ... 26e2a545a3

А отдолу давам и субтитрите.
Доктора е малко фанатик и използва прекалено силни думи. В допълнение на едно място го хванах да изкривява малко фактите, но за дреболия. Въпреки това има интересни неща в тази лекция.
 

Attachments

  • Sugar - The Bitter Truth.Bg.srt
    96 KB · Прегледи: 11

vanko

Редовен Потребител
Re: КАКВО ЯДЕМ И ПИЕМ ? Или за качеството на хранителните продукти.

Утре в Парламента ще се обсъжда закона за ГМО.Ще видим какво се случва и кой за кого ще лобира.
 

mdinkov

Редовен Потребител
Re: КАКВО ЯДЕМ И ПИЕМ ? Или за качеството на хранителните продукти.

дано не мине този закон , заради някакъв подкуп ще ни затрият природата тези хора .
 
A

Anonymous

Гост
Re: КАКВО ЯДЕМ И ПИЕМ ? Или за качеството на хранителните продукти.

Няма, но за да продалжаваме да се храним с нормална храна ще струва по скъпо.
 
Нагоре