Препоръки за въздушна пушка 5.5 калибър до 500лв.

kn1fe

Новодошъл
Здравейте,

Общо взето последните няколко дни research-вам като луд, въпреки че нямам никакъв опит с въздушни пушки(имам само umarex XBG пистолет), но имам голям мерак да си взема една. Спрях се на няколко модела.

Gamo Roadster IGT 10X Gen.2 5,5mm (Фаворитът ми до сега.)​


Browning X-Blade II gas piston (250м/с е и е хубава марка до колкото знам)​


Hatsan Airtact PD Vortex 5.5(един приятел я има и е доволен, но и двамата нищо не разбираме от пушки :D)​


Та надявам се някой с по-голям опит да ме посъветва коя би ми създавала най-малко грижи и имат ли добра пробивна мощ.

Отворен съм на предложения и за други модели, стига да ги има в България и да са в същия ценови диапазон.

Благодаря !
 

Hidden

Редовен Потребител
Здравей.
Препоръчвам ти тази:
Според мен е по-добра от всички изброени. Наскоро пробвах такава, собственост на колегата Kifa и ми харесаха мерните прибори, но най-много спусъкът, който е същият като на германските Диани.
Забрави го този Хатсан, направен от пластмаса. Грамотата също са наблъскани с полимери, което е предпоставка за проблеми. Скоро колега имаше проблем с Браунинг - скъса се винтът на мерника, което не говори добре за качеството.
Относно пробивната сила: или ще дупчиш, или ще целиш. При пружинните пушки точността е за сметка на силата и обратното силата е за сметка на точността.
Ето и друго предложение:

https://danubeairguns.com/airguns/pr900wgen2?sort=p.price&order=ASC

За нея, обаче ти трябва и помпа за още около 100 лв. Но тя е и мощна и точна, заради липсата на откат. Не е с пружина, а е ПЦП (PCP). Сиреч, има бутилка, която напомпваш и тя подава налягането.
 
Последна промяна:

kn1fe

Новодошъл
Благодаря за мнението. PCP-то ми привлече окото, но се чудя от къде мога да си намеря такава помпа, защото ги намирам само за по 200 и нагоре. Blaser-a нещо не ме кефи с тази пружина. Като цяло пружинните пушки не са ли най-лошият вариант ? Особенно за тези пари ми се струва малко множко.
 

Hidden

Редовен Потребител
Най-лошият вариант от каква гледна точка? Ето, поинтересувай се ей тази пушка колко е лоша:
Стреля в 16 дж по-добре от много ПЦП-та. А си е с телена пружина. Дали й пречи, че не е с газова?
А и Blaser-ът е с газова пружина. Ето, виж:
Вярно, има си болежки, но те се отстраняват лесно.
Газовата пружина просто компенсира някои недостатъци на масовите пушки. Не е кой знае какво. А и се поврежда, изпуска и т.н.
Ако не искаш Blaser, веднага ти давам традиционното предложение за Форума:
Даже 4.5 мм може да е по-добре, но не е болка за умиране, ако си вземеш в 5.5.
Помпа можеш да си вземеш от Алиекспрес. Преди няколко месеца се сдобих с такава за 70 лв. Във Форума и в OLX се намират по около 130 лв.
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Blasera е добър,вече го имат и в 4,5мм с фабричен модер без механични мерни прибори.Всичко си е оригинал Диана,сглопката може да куцука(но може и да не!).Единствено могат да се сменят предните болтове с по- къси или подложат шайби и малко уплатнител....това е.Същата пушка с бранда на Диана е към 700 лв и то с пластмасов приклад!
https://zarimex.eu/diana-am03-n-tec
П.с
Не давам акъл,споделям инфо ;-)
 

kn1fe

Новодошъл
Здравейте,

Вслушах се в мнението на @Hidden относно Artemis , но щото съм си лаком си харесах това :

Artemis GR1600W Gas Piston​


Разбрах че Gamo Roadster IGT 10X Gen.2 5,5mm, всъщност не е с газово бутало ами си е пружина, но по сайтовете се рекламира като такава с газово бутало. Та май от нея се отказах като вариант.

Artemis PR900W gen.2​


Тази колегата препоръча, също ме кара много да се раздоявам, само че ако си я взема вероятно ще търся версията със синтетичен приклад(просто дървото не ме кефи как изглежда). Има ли разлика в качеството на самата пушка ?

И третата която вероятно всички тук няма да харесат като избор е HATSAN FLASH 101 QE версията, защото предполагам е по-безшумна. Харесва ми че е доста мощна и изглежда доста компактна и точна.

Та някой имал ли е някоя от тези трите и има ли мнение по въпроса ? Също имам въпрос относно Hatsan-a. 46J е, това означава ли, че ми трябва разрешително или може само с регистрация в полицията ?

Сърдечно благодаря на всички, които се отзоваха и писаха по темата ! :)
 

t.marev

Редовен Потребител
Здравейте,

Вслушах се в мнението на @Hidden относно Artemis , но щото съм си лаком си харесах това :

Artemis GR1600W Gas Piston​


Разбрах че Gamo Roadster IGT 10X Gen.2 5,5mm, всъщност не е с газово бутало ами си е пружина, но по сайтовете се рекламира като такава с газово бутало. Та май от нея се отказах като вариант.

ГАМО-то си е с газова пружина, което е предимство пред обикновената спирална пружина. Пушката изглежда прилично и независимо от отрицателната настройка към тази марка тук във форума, според мен си заслужава. Има поне няколко човека, които са си я купили и всички се хвалят. Щом ти е грабнала окото, не бързай да се отказваш от нея. Пушката се купува за кеф и най-важното е на теб да ти харесва. Предимството е че е много зарядна, ако това те кефи - няма друг такъв модел.
Аиртакта е един от ненадеждните модели на Хасан, независимо че се продава много, аз лично бих го прескочил.
Браунинга е чудесна пушка, имам почти същата и ако човек търси пушка тип "ловна" е много подходящ избор.
Блазера, също изглежда много подходящ и ако са му оправили сглобките, ще върши добра работа
Стандартното за форума предложение за Комета 400, аз лично бих го прескочил, нещо не можаха де ме грабнат тия Комети. Пушка, като пушка, не са лоши, но не е моята пушка.
Виж големия АРТЕМИС е друга бира! Направо можеш да се запишеш за сафари в Африка. Солиден, мощен, истинска слонска пушка. Имам я от две години и е пробила всичко към което съм я насочил. Ако си 1.80 висок и си по-як в ръцете, това е твоята пушка.
Всичко изписано дотук е само повод за размисъл, изборът си е само и единствено твой! Вземай това което ти харесва най-много и влизай смело във филма!
 

IvoMarinov

Потребител
Аз също съм доволен от Браунинга. Пасна ми идеално. Проблема със скъсания болт на мерника май се оказа фабрична грешка. Същия ден , когато я взех от isd след отстраняването на проблема запалих цефта с 250 изстрела и нищо не се размърда. Не е силен като хатсана имам 125, но ми е много удобен и прилича на истинска пушка поне на мен въпреки пластмасата.
Почти съм решил да се разделя с хатсана и ПЦП -то и да я оставя само нея. Ако ми потрябва мощност твърдо ще взема 10 зарядното Магнум Гамо. Като няма точност поне да има по-бърза стрелба
 

kn1fe

Новодошъл
ГАМО-то си е с газова пружина, което е предимство пред обикновената спирална пружина. Пушката изглежда прилично и независимо от отрицателната настройка към тази марка тук във форума, според мен си заслужава. Има поне няколко човека, които са си я купили и всички се хвалят. Щом ти е грабнала окото, не бързай да се отказваш от нея. Пушката се купува за кеф и най-важното е на теб да ти харесва. Предимството е че е много зарядна, ако това те кефи - няма друг такъв модел.
Аиртакта е един от ненадеждните модели на Хасан, независимо че се продава много, аз лично бих го прескочил.
Браунинга е чудесна пушка, имам почти същата и ако човек търси пушка тип "ловна" е много подходящ избор.
Блазера, също изглежда много подходящ и ако са му оправили сглобките, ще върши добра работа
Стандартното за форума предложение за Комета 400, аз лично бих го прескочил, нещо не можаха де ме грабнат тия Комети. Пушка, като пушка, не са лоши, но не е моята пушка.
Виж големия АРТЕМИС е друга бира! Направо можеш да се запишеш за сафари в Африка. Солиден, мощен, истинска слонска пушка. Имам я от две години и е пробила всичко към което съм я насочил. Ако си 1.80 висок и си по-як в ръцете, това е твоята пушка.
Всичко изписано дотук е само повод за размисъл, изборът си е само и единствено твой! Вземай това което ти харесва най-много и влизай смело във филма!
Благодаря за мнението ! Мисля че артемис-а ми е новия фаворит ! Звъннах на няколко магазина, но не мога да го намеря. Може ли информация ти от къде си го взе или знаеш ли къде се продава ? Също ако може да ми препоръчаш оптика до 100лв която да е подходяща за него. Благодаря предварително !
 

Hidden

Редовен Потребител
Оптика до 100 лв няма за тази пушка. Трябва да инвестираш повече пари в такава, но и това не е гаранция, че оптиката няма да се счупи. Примерна оптика е Leapers 4×32. Пак казвам, няма пълни гаранции, че оптиката ще издържи на отката и наката на пушката.
Това е една от причините да ти препоръчам ПЦП-то - там откат няма и може да сложиш и оптика от Зръчно без да се счупи.
Ей тук в наличност Артемиса:
Преди да го купиш, би ли обяснил какво те впечатли в него?
И още едно питане - стрелял ли си с магнум пружинна пушка и запознат ли си с вибрациите, съпровождащи изстрела и сътветната загуба на точност?
 

t.marev

Редовен Потребител
Благодаря за мнението ! Мисля че артемис-а ми е новия фаворит ! Звъннах на няколко магазина, но не мога да го намеря. Може ли информация ти от къде си го взе или знаеш ли къде се продава ? Също ако може да ми препоръчаш оптика до 100лв която да е подходяща за него. Благодаря предварително !
Остави я тая работа с оптиката, за по-нататък. Харесай си нЕкоя пушка, погърми малко с нея, пък тогава мисли за оптика.....Тъкмо ще излязат по-хубави модели.:). С тия пушки се стреля на 20-30 макс 40 метра. По какво ще стреляш, та ти трябва оптика за тия разстояния? Свикни с пушката, научи се да я държиш добре, да се прицелваш....има време за оптика. Освен това за оптика ти трябва опора или поне още една ръка.
По-яките пружинни пушки искат по-специални оптики или монтажи, заради сериозния откат/накат, съответно и цената подскача нагоре. На моя Артемис съм купил една китайска оптика за около 300 лв, със специален демпферен моноблок. Пушките с газова пружина имат по-малко вибрации и можех да мина и без този блок, но го взех за всеки случай. С оптиката е практически невъзможно да стреляш от ръка, а зареждането се затрудни допълнително. Купуването на оптика не е проста работа - те са различни конструкции, с различно предназначение, трябва да се запознаеш и да избереш подходящата за тебе оптика. Иначе може някой да ти подари прекрасна оптика за 1000 лева и да не ти върши работа. Големите ГАМО-та имат фабрично монтирана демпферна релса за монтаж на оптиката, която поглъща вибрациите и позволява ползване на бюджетна оптика, но това помага само донякъде.
Реши в кой филм искаш да влизаш, избери са пушка, постреляй......ако се окаже че си взел неподходящата пушка, винаги можеш да я смениш, важното е да ти е интересно. Ако искаш, хвърли едно око тук:https://forum.airguns.bg/index.php?threads/Избор-на-въздушна-пушка-нЕкои-съображения.11924/
 

Alucard

Редовен Потребител
ФТКС
Не,че се заяждам ама защо да "не се стреля с оптика от ръка" просто забелязваш,че се вееш като листо у ветЪр?
Сега то верно няма смисъл от оптика като на 40м не може уцелиш цинкова кофа,за какво да целиш капачки.
 

kn1fe

Новодошъл
@Hidden Благодаря ти много ! Впечатли ме ,че е доста мощна и сравнително евтина, а след като ми препоръча PCP-то разгледах самата марка и изглежда качествена. Предполагам ще мога да стрелям от сравнително надалеч с нея и се надявам, че е сравнително точна.
https://zarimex.eu/vazdushna-pushka-pr900s-pcp-kal-5-5-mm - принципно това е пцп-то което ми препоръча, но синтетичния вариант и черно ме кефи повече, но за съжаление го няма налично, та заради това реших да се спра на тази пушка. Стрелял съм само с Хатсан до сега и то 2-3 пъти, така че практически не съм се докосвал почти до такова оръжие. Благодаря и на @t.marev, като за начало няма да и взимам оптика, че и без това съм къс с парите, но по-нататък вероятно ще взема някаква. Искам главно по капачки да пуцам и някви метални кенчета и шишета, което би трябвало да стане и без оптиката. Като я взема ще напиша едно ревю.

Вие от къде сте и събирате ли се да стреляте някъде ? Ще е готино да се съберем някъде да разцъкаме, ако има желаещи ! :)
 

Hidden

Редовен Потребител
синтетичния вариант и черно ме кефи повече, но за съжаление го няма налично
Прикладът няма голямо значение. Важното на пушката, която ти пратих е, че е втора генерация. Т.е. има вграден регулатор. Това ще рече, че изстрелите са с много близки, да не кажа еднакви стойности и енергията на изстрела може да се настройва.
 

Mr_DEATH

Потребител
Здравей колега, аз притежавам Snowpeak PR900W Gen2 в 4,5мм. Доволен съм от пушката за парите и. Дървеният приклад е супер и много по добре се усеща от пластмасовият на Хатсан Мод. 70. Липсата на вибрации при изстрел са незаменими. Вярно трябва да е помпаш за да стреляш но не е толкова трудоемко упражнение. Има 23-25 прилични изстрели. Това съм го написал в темата за Snowpeak/Artemis

Здравейте,
вчера остана малко време и пуснах няколко изстрела през хронографа. Пушката е директно от кутията и нищо не е правено по нея. Мишена няма да показвам защото е стреляно в коридора на апартамента. Ползваните чашки са Snowpeak Heavy 10.08 grain 4,5мм. Изстрелях 4 пълнителя по 9 чашки. След третия пълнител скоростта започва да пада. Скоростите са следните:

МАСА, gСКОРОСТ, m/sЕНЕРГИЯ, J
10,7245,721,13
20,724020,16
30,724020,16
40,7241,620,43
50,7240,820,29
60,724020,16
70,7240,820,29
80,7241,620,43
90,7241,620,43
100,7242,420,57
110,724020,16
120,724420,84
130,7241,620,43
140,7242,420,57
150,7242,420,57
160,724420,84
170,7242,420,57
180,7241,620,43
190,724420,84
200,7241,620,43
210,7242,420,57
220,7242,420,57
230,7242,420,57
240,7242,420,57
250,7236,919,64
260,7236,119,51
270,7233,119,02
280,7232,418,90
290,7228,718,31
300,7226,617,97
310,7223,817,53
320,7221,717,20
330,7218,416,69
340,7215,216,21
350,7212,115,75
360,7212,115,75
 

Hidden

Редовен Потребител
Хубаво е, че и колегата Mr_Death се включи.
Kn1fe, забележи еднаквите скорости на изстрелите. Точно това се дължи на вградения регулатор. Енергиите може да ти се струват малки, но пък ако си вземеш пушка в кал. 5.5 мм енергията ще се вдигне до около 30 дж. При това няма да имаш вибрации при стрелба, лоша точност, строшени оптики.
Относно помпането - предполагам, че за тия изстрели ще са нужни около 40-50 помпи. Някой може да каже, че е тежко, но не е ли по-тежко зареждането на магнум пружинна пушка?
 

Mr_DEATH

Потребител
От 100 бара до 200 се помпа с 60 помпи. При направени 36 изстрела. С изправна помпа не е толкова трудно да се напомпа. Варианта в 5,5 ще вдигне мощността, но ще прави някой изстрел по-малко. Едното е за сметка на другото. Но и 4,5 е напълно достатъчно за целите заявени от колегата.
 

IvoMarinov

Потребител
С риск да стана досаден ще ти разкажа цялата ми история с ВО. 2009 г. При влизането ми в рбарски магазин, в който се продаваше и оръжие се сдобих с газов пистолет Екол и пушка хатсан 125. Пистолета с развиване на муфата екстра си ртеляше със стоп патрони. Пушката най-яката на пазара. Месец яко пуцане и после така се завъртяха нещата, че 10г всичко в кутиите без да се пипа. Към края на 2021 г. и началото на 22 след един риболов на който колега беше донесъл револвера за отбрана Т4Е Ивката се присети за арсенала в гардероба. Открих и форума. Изрових от праха пушката изпуках кутия чашки и право в работилницата на заримекс. Смяна пружина маншет и т.н. пълно обслужване. Разговор с оръжейника и т.н. после малко четене тук и закупен револвер умарех Т4 и пищов с приклад хатсан 25 супертакт. Пак много четене и ПЦП Крал Кнайт. Тунинговане, зарядни станции бутилка за въздух оптика и т.н. и хайде всички в гардероба. Близо 9м. Никакво време и нищо. После към края на м.г. пак малко слободия и по във форума . И от дума на дума броунинг в арсенала.
Та сега в наличност четири пушки и два Пищова. Вярвай ми не са ми необходими. Дори нямам време да ги пусна всички в съответната тема. Някога може и това да направя. Но ако нещо ще си оставя това е броунинга.
Та не знам за какво изписах всичко това. Не искам съвет да ти давам, но наистина преди купуване на каквото и да е трябва наистина да оцениш необходимостта и възможностите си.
Поздрави и успех в избора
 

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Та не знам за какво изписах всичко това.
Че какво лошо има...хобито не е само суха статистика на ТТ дани,корави пружини и т.н,то е сърце и душа!
Чистосърдечно,махай и "Браунинга" и си вземи едно HW50 например...ще се кефиш ако го извадиш след 5 години,10 години и 50 години...а и цената няма да е много по-различна!125/135 на Хасан щеше да е велика пушка ако комшиите не ги правеха от "локум"!!!
 
Нагоре