Неизбежна самоотбрана

bor1968

Потребител
Andy Iron написа:
DANNY написа:
...влизане с взлом... ... взлом... ...влезе с взлом...
А при баща ми бяха си отключили вратата!
Нямаше ни най-малка следа от влизане с взлом!
Тук няма взлом. Взломната кражба се извършва чрез разрушаване, повреждане или подкопаване на прегради, здраво направени за защита на лица или имот. Това си е чиста домова кражба по основния състав.
Каква е разликата как ще те оберат?
-Като ти разбият вратата?
-Като ти я отключат?
-Или като нахълтат в отключения ти дом?
И в трите случая целта, ефекта и крайния резултат е един. Дори ако ти отключат вратата /вместо да я разбият/, говори, че престъпниците са по-подготвени и са планирали нещата предварително. Това би трябвало да е влошаващо вината обстоятелство. Дали? Надали /едвали/???

ПП. Абе всичко ни е объркано.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Абе байте си "Да не ме срещне бабо мечка". Иначе като се знаем, доста адвокати ще са ни потребни. Аз затова откакто се прибрах в Бг, не си взех обратно желязото и разрешителното, щот съм се парил, макар и да не съм опирал до дела(излезе, че съм подпомогнал залавянето на сръбски магистрални обирджии, нацелвайки крака на единия с Макаров). Байте си, байте си. Ама не с едно ами и с 3-4 наум.
 

DANNY

Редовен Потребител
@Янко
Всъщност аз повдигнах въпроса не случайно и в дадения случай съм склонен да се съглася с Анди.
Давам пример:
Имам приятел или познат дошъл по моя покана на гости. ....Ядеме и пиеме и накрая се скарваме, сбиваме и...
...Аз го гръмвам а после казвам, че се опитъл да ме обере :eek:
Трябва да има ясна граници на това кое може и кое не може и в същото време не трябва да може да се спеколира с дадениете ти права от закона!
 
A

Anonymous

Гост
DANNY написа:
Ами да се напише в закона, кратко, точно и ясно!
Собственоста е неприкосновена!
Гражданите на Република България имат право да притежават и използват огнестрелно оръжие за да я защищават! :rambo:
...е естествено с необходимите юдическите термини :)

Ами то всъщност си го пише (ЕДИТ - е, не с твоите думи, но в този смисъл; но си прав, че трябва недвусмислена формулировка, непозволяваща никакво тълкуване). Дори не в закон, а в Конституцията, която стои над законите и всички закони трябва да са съобразени с нея:
Чл. 17.
(1) Правото на собственост и на наследяване се гарантира и защитава от закона.
(2) Собствеността е частна и публична.
(3) Частната собственост е неприкосновена.
Значи частната собственост е неприкосновена, и законът трябва да защитава тази неприкосновеност. От тук стъпката до "Законът разрешава да защитаваш със сила собствеността си." е съвсем малка. И някой трябва да я направи. Ако този някой е сегашното правителство, ще компенсира много от негативите на управлението си.

Петков, и в наказателното производство има пари. Я виж вратлето на адвокат Марковски. Тая шия не е от туршия. Той не води имотни дела, а защитава престъпници (е, не дворни кокошкари, ама все пак) в наказателни дела.
Подопечните му имат късмет, че не съм съдия. Видя ли му мазната мутра, веднага решавам, че защитавания от него е виновен.
 

DANNY

Редовен Потребител
Dejmos написа:
DANNY написа:
Ами да се напише в закона, кратко, точно и ясно!
Собственоста е неприкосновена!
Гражданите на Република България имат право да притежават и използват огнестрелно оръжие за да я защищават! :rambo:
...е естествено с необходимите юдическите термини :)

Ами то всъщност си го пише. Дори не в закон, а в Конституцията, която стои над законите и всички закони трябва да са съобразени с нея:
...................

Не го пише!
За това се и позволява тълкования, като що е туй неизбежност и т.н.

Въпроса е да няма тълкование!
 

andi

Редовен Потребител
Дани , ти като описваше тази страна където си бил и не се е заключвало , там да не би в всяка къща да е имало оръжие . Не вярвам , по скоро там закона за придобиване е бил още по рестиктивен отколкото в БГ .
Оръжието няма да реши проблемите на общество с девалвирали ценности - напротив ще ги задълбочи !
 

petkof

Редовен Потребител
andi написа:
Дани , ти като описваше тази страна където си бил и не се е заключвало , там да не би в всяка къща да е имало оръжие . Не вярвам , по скоро там закона за придобиване е бил още по рестиктивен отколкото в БГ .
Оръжието няма да реши проблемите на общество с девалвирали ценности - напротив ще ги задълбочи !
При девалвирали ценности, как, кое или какво ще реши тогава проблемите на обществото/като в случая говорим за конкретен проблем, защита на личен живот и собственост/??? ??? :-\ :pardon:
 

belyatamax1

Потребител
Колеги,доколкото разбрах от предаването на БТВ,простреляния е бил невменяем и близък роднина на депутат.Дадоха и друг случай с разведена двойка,където жената е застреляла мъжа(който разбил вратата на апартамента им с цел убийство) и е било "самозащита".В първия случай е по скоро корупция и злоупотреба,а във втория е закона в действие.Друг е въпроса:дали престъпника няма да мисли и премисли,докато се реши да влезе,знаейки ,че може да не излезе или поне не и "топъл"...Или,мога да "поканя" някой "Брат" във вилата си,за да му дам акумулатор и и.....нали "-Той ме нападна и ...."
 

DANNY

Редовен Потребител
petkof написа:
Хората не са глупаци, колкото и да се опитват да ги изкарат такива, власт, държава или адвокати, развивайки им лакардии! :no:
http://www.youtube.com/watch?v=WzTqHgjX ... re=related
Моите адмирации за превода! :bravo:


...от музикалната тема:
http://forum.airguns.bg/index.php?topic=1947.360
DANNY написа:
От вчера съм твърдо на U.D.O. :worship:
...даже и подписа в профила си смених :)

U.D.O. - I Give As Good As I Get
http://www.youtube.com/watch?v=gOtTyWIJ ... r_embedded
лириката към пърчето:

I Give As Good As I Get

Don’t Wanna Read Between The Lines
I Know What’s Good, I Know What’s Fine
I Know What Makes Me Feel Just Right
Don’t Wanna Have An Endless Fight

и т.н.
..................
...............


andi написа:
Дани , ти като описваше тази страна където си бил и не се е заключвало , там да не би в всяка къща да е имало оръжие . Не вярвам , по скоро там закона за придобиване е бил още по рестиктивен отколкото в БГ .
Оръжието няма да реши проблемите на общество с девалвирали ценности - напротив ще ги задълбочи !


Ами какво да ти кажа. ???
НЕ ПОЗНА!!!!
По времето когато работех на договор там, мъжете на същата държава имаха военна служба от 3 години. Всеки месец след приключване на военната си служа подлежаха на три дни запас! http://www.parikiaki.com/archives/26149 Мъжете получаваха лично оръже в казармата и го съхраняват до края на живота си във вкъщи с цел при необходимост създаване на гражданско опълчение! Веднъж вече турците са нахлули там и до ден днешен не са се изнесли! Изселили са цялото гръцкото население от домовете им в Керения, Фамагуста и всички други села в северната част на острова. Столицата и до ден днешен е разделена две части от сини каски! Шефът ми /офицер от запаса/ си държеше автомата в офиса на фирмата.
С влизането и в ЕС всичко се обърка.
Визите паднаха и там стана разграден двор за Българи, Поляци и Руснаци с "гръцки" паспорти /Понтийци/!
Разоражиха населението и сега е като тук :pardon:

Оръжието винаги е имало силно възпиращ ефект!
Всеки би се замисли дали да влезе да краде или не, като се сети че от вътре може да го посрещне "интегратора" в 45-ти калибър!
 

andro

Потребител
Пишете каквото щете.Причината подобен закон въобще да бъде обсъждан е страха на власт имащите от евентуално ескалиране на недоволство от страна на обикновения ,но евентуално въоръжен българин.Не знам какво и колко разбирате от психология ,но жените са много по склонни към насилие когато трябва да се защитят ,тоест мислят много по малко за последствията от мъжете.На никой от Управляващите няма да му е приятно да знае ,че примерно 80 % от тия дето не ги смята за хора могат в един момент да потърсят правата си и с оръжие.Не напразно в никоя страна от региона няма либерален закон за неговото притежание.И друг път съм го писал ,не въпроса дали имаш оръжие ,а куража да го използваш евентуално .Не се натиска спусък както и да е срещу човек ,дори и да те заплашва.Хората които могат да го направят без да се замислят и имат угризения са отделна категория.
 

praetorian

Редовен Потребител
Преди 09.09.1944 година знам от дядо ми, че във всяка къща е имало по най- малко 2 пушки и то не какви да е, а бойни карабини.у дома е имало 3 карабини, ловно чифте, револвер и пистолет люгер.Дядо каза, че първата работа на комунистите при идването си на власт е да оберат де - що има оръжие от хората.И друго:Имало е действащ закон против разбойниците, като е било право и задължение на всеки да ги унищожава де ги завърне - по гори и по полета.Трудно се е влизало в чужда нива, камо ли в чужда къща насилствено.Бостаните са се охранявали от полски пазачи с карабини и яки сопи :), както и горите, градините и прочие...
 

Andy Iron

Потребител
Ето го:
ЗАКОНЪ за изтребление на разбойниците
Утвърденъ съ Указъ № 721 отъ 7.12.1922 г., обн., ДВ, бр. 205 от 12.12.1922 г.
Чл. 1. Разбойникъ се счита онзи, който по навикъ или занаятъ самъ или съ други лица извършва грабежъ, насилие или убийство съ цель за ограбване.
Чл. 2. Изтреблението на разбойниците въ околията, дето са се появили, се възлага на полицията, жандармерията и войската. Ако тая сила е недостатъчна за изтребление на разбойниците, околийскиятъ началникъ може да образува потери, съ които да ги преследва. Въ всяко населено място където се забележатъ разбойници, кмета веднага назначава потера за преследването имъ и донася на околийския началникъ.
Чл. 3. За началници на потерите ще се назначаватъ лица, каквито околийския началникъ намери за добре.
Чл. 4. На отличилите се при преследването потераджии се дава възнаграждение отъ общия кредитъ, който се отпуска за изтребление разбойничеството. Размера на възнаграждението ще се определи и дава отъ Министра на вътрешните работи.
Чл. 5. Потераджия, който убие или залови разбойникъ, получава награда отъ 5-20 хиляди лева. Ако ли потераджията или длъжностното лице, което ги преследва бъде убито, семейството му получава до 50.000 лв. обезщетение и инвалидна пенсия. Ако ли само осакатее, то получава награда до 20.000 лв. и инвалидна пенсия. Лекуването на всички ранени и заболели по преследване на разбойниците е безплатно.

Наградите се отпускатъ съ заповедь отъ Министра на вътрешните работи.

Чл. 6. Околийскиятъ началникъ или началника на потерата се разпорежда до общинската власть за храненето на потерите отъ самото местно население, дето това е най удобно за потерата. То е длъжно да имъ дава и квартири когато това се намери за нуждно.
Чл. 7. Ако някое лице, посочено отъ общинската власть за членъ въ потера, искана отъ околийския началникъ умишлено откаже да участвува въ нея или като участникъ въ нея скрие или избегне да изпълни дълга си, като откаже да изпълни заповедите давани му отъ началника, наказва се съ тъмниченъ затворъ до 1 година. Съ същото наказание се наказватъ и ония административни и общински власти, които умишлено не изпълнятъ постановленията на настоящия законъ.
Чл. 8. Министерството на вътрешните работи може да назначи, колкото намери за нуждно, специални лица агенти за преследване разбойниците, които агенти могатъ да бъдатъ изпращани въ разпореждане на околийските началници въ борбата имъ съ разбойниците. Тяхната заплата ще бъде определена по щатъ изработенъ отъ Министра на вътрешните работи, одобренъ отъ Министерския съветъ.
Чл. 9. Така образуваните потери и назначени агенти, заедно съ другата въоръжена сила, преследватъ разбойниците. Като общъ началникъ на тая сила въ окръга е окръжния управитель, а въ околията - околийския началникъ.
Чл. 10. За разбойници се обявяватъ и ония лица, за които полицията, възъ основа на събрани доказателства донася на надлежния областенъ съдъ, че те са извършили разбойничества.

Съдътъ на другия день следъ получаване полицейското донесение, прави публикация въ най-близкия местенъ вестникъ и съобщения до всички общини на околията, където е местожителството на подозряното лице или където е станало известно като разбойникъ, и ако въ двадесеть-дневенъ срокъ никой отъ роднините или познатите на това лице не установятъ къде се намира, съда го обявява за разбойникъ и обнародва това въ "Държавенъ вестникъ".

Чл. 11. Заловените разбойници се съдятъ отъ областния съдъ въ околийския центъръ, въ района на който са заловени, въ 7-дневенъ срокъ отъ залавянето имъ по закона за углавното съдопроизводство (чл. чл. 649-656).

Съдътъ веднага съ пристигането си взема всички мерки и разпоредби да гарантира бързото разглеждане на делото.


Забележка: Всички власти са длъжни да даватъ най-голяма спешность на разпоредбите на съда.

Чл. 12. Осъдениятъ на смърть разбойникъ се обесва на публично място въ центъра на околията.
Чл. 13. *) Осъждатъ се на повече отъ 5 години строгъ тъмниченъ затворъ, или на доживотенъ строгъ тъмниченъ затворъ, онези лица, които като узнаятъ положението и качествата на разбойниците, имъ ставатъ укриватели безъ да са били принудени за това съ насилие.

*) Чл. 13 отъ закона за изтребление на разбойничеството, доколкото се отнася за дела за грабежи се отменява съгласно § 3 отъ закона за допълнение на някой отъ наказанията и на съдопроизводството по делата за грабежи - обнародванъ въ "Държавенъ вестникъ" брой 264 отъ 23 февруарий 1922 година.

Чл. 14. Всяко лице, което знае къде се намиратъ разбойниците и не донесе веднага на властьта, се наказва съ тъмниченъ затворъ до 1 година.
Чл. 15. Настоящиятъ законъ отменя всичките закони, които му противоречатъ.
 

big_dragon

Редовен Потребител
Andy Iron написа:
Ето го:
ЗАКОНЪ за изтребление на разбойниците
Утвърденъ съ Указъ № 721 отъ 7.12.1922 г., обн., ДВ, бр. 205 от 12.12.1922 г.
Чл. 1......
Чл. 15. Настоящиятъ законъ отменя всичките закони, които му противоречатъ.

Надай са Куре на пиени жени...

Ако върнете статистиката от онези времена, ще видите само след 15 години, къде се е намирала България в икономическите класации в Европа...
 

andro

Потребител
Разбойник се счита оня, който по навик или занятие ,извършва грабеж ,насилия или убийство с цел ограбване.Тая формулировка определено няма как да допадне на днешните политици!Да ви питам нещо ,мислите ли че китайците са по прости от нас?
 
A

Anonymous

Гост
andro написа:
Разбойник се счита оня, който по навик или занятие ,извършва грабеж ,насилия или убийство с цел ограбване.Тая формулировка определено няма как да допадне на днешните политици!Да ви питам нещо ,мислите ли че китайците са по прости от нас?
На практика излиза че ако се разреши оръжието на свободен режим то правителството само ще си подпише смъртната присъда, тоест разбойниците един по един ще бъдат отстреляни както вредния дивеч. Може и план график да се направи даже съгласно нормите в европеиския съюз за регулиране на популацията на всичко вредно. Всеки десети напушен форумец ще започне да дебне около жълтите павета с цел да се самозащити от някои си. А като си пиине и нашего брата кво пукане ще става от прозорците немам думи просто.
 

DANNY

Редовен Потребител
Чл. 10. За разбойници се обявяватъ и ония лица, за които полицията, възъ основа на събрани доказателства донася на надлежния областенъ съдъ, че те са извършили разбойничества.
 

bor1968

Потребител
DANNY написа:
@Янко
Всъщност аз повдигнах въпроса не случайно и в дадения случай съм склонен да се съглася с Анди.
Давам пример:
Имам приятел или познат дошъл по моя покана на гости. ....Ядеме и пиеме и накрая се скарваме, сбиваме и...
...Аз го гръмвам а после казвам, че се опитъл да ме обере :eek:
Трябва да има ясна граници на това кое може и кое не може и в същото време не трябва да може да се спеколира с дадениете ти права от закона!

Това има ли смисъл да го коментираме?
Мисля, че няма нормална държава, в която ако гръмнеш по описания начин човек и го докажат, да не си превишил правата си. Ако докажат, че така си гръмнал човек, няма как да ти се размине.
А и това го лансират тези, които са против използването на оръжие за самоотбрана. В случая това не е самоотбрана!
Пък ти наклони темата в тая плоскост и не разбирам защо?
Нещата са много прости. Трябва да МОЖЕШ ДА ПОЛЗВАШ ОРЪЖИЕ ЗА ЗАЩИТА НА ДОМА И СЕМЕЙСТВОТО. При друг повод е превишаване на правата.
Значи ли че разбойниците ще продължат да ни тормозят, понеже ако разрешат ползване на оръжие за самоотбрана, някой ще изперка и ще почне да си стреля ей така? Това е теорията на самите разбойници и на тези дето знаят, че на обикновения човечец може да му писне да го мачкат и да.......
 

DANNY

Редовен Потребител
bor1968 написа:
............................
Пък ти наклони темата в тая плоскост и не разбирам защо?
Нещата са много прости. Трябва да МОЖЕШ ДА ПОЛЗВАШ ОРЪЖИЕ ЗА ЗАЩИТА НА ДОМА И СЕМЕЙСТВОТО.........................

Не съм искал да накланям нищо и никой! :)
Това е и моята гледна точка! Мисля, че от постовете ми до тук се разбира недвусмислено.

DANNY написа:
Ами да се напише в закона, кратко, точно и ясно!
Собственоста е неприкосновена!
Гражданите на Република България имат право да притежават и използват огнестрелно оръжие за да я защищават! :rambo:
...е естествено с необходимите юдическите термини :)


Тръгнахме от тук /цитата по-долу/, помослих, че търсим дефиниция на това ще о то взлом.
Съжелявам ако не съм те разбрал правилно.

bor1968 написа:
Andy Iron написа:
DANNY написа:
...влизане с взлом... ... взлом... ...влезе с взлом...
А при баща ми бяха си отключили вратата!
Нямаше ни най-малка следа от влизане с взлом!
Тук няма взлом. Взломната кражба се извършва чрез разрушаване, повреждане или подкопаване на прегради, здраво направени за защита на лица или имот. Това си е чиста домова кражба по основния състав.
Каква е разликата как ще те оберат?
-Като ти разбият вратата?
-Като ти я отключат?
-Или като нахълтат в отключения ти дом?
И в трите случая целта, ефекта и крайния резултат е един. Дори ако ти отключат вратата /вместо да я разбият/, говори, че престъпниците са по-подготвени и са планирали нещата предварително. Това би трябвало да е влошаващо вината обстоятелство. Дали? Надали /едвали/???

ПП. Абе всичко ни е объркано.
 

didarai

Редовен Потребител
По принцип ,ако не се лъжа и сега в закона при случаи на неизбежна отбрана може да ползваш всякакви законни и незаконни средства за да защитиш живота си.Бях го чел в някакъв законов текст това.Т.е. примерно нападнат те(теб или друг) някъде с опасност за живота,имаш незаконно оръжие.може да ги гръмнеш с него.За в случая на самоотбрана(доказана) не могат да те съдят че си го ползвал,но ще те съдят за притежанието му.
Аз също съм "за" да се разреши на народа да притежава свободно огнестрелно оръжие.по принцип си има начини законово как да се уреди това ,че да не е чак толкова обществено опасно ако някой превърти.Например в някои щати(и други страни) за самоотбрана се разрешават точно определен тип боеприпаси и дали така,дали с травматици или тесен кръг оръжия може да се разреши този проблем ако се иска.Ако вносители имаха по силно лоби(и пари за даване ;) ) да е станало до сега.Обаче в такъв случай наказанията при ползване неправомерно на такива оръжия в нашия случай трябва да са "крумови".както каза един депутат в репортажа "българина е кръвожаден " :lol: .Тогава много ме напуши на смях,но после като се замислих и аз съм имал няколко ситуации(а също и мои познати участваха в реални престрелки и с убит човек при свада тръгнала само като дърпане и бой) в които някой от участващите със сигурност би използвал огнестрелно оръжие ако му е било под ръка в гнева си,без да е наложително.
Ако прочетете малко от форумите за ГСО кой как го е ползвал,ще разберете за кво говоря но ето най пресния пример от преди седмица:
BTW: Днес имах неприятна случка с един съсед /от същия блок в които е квартирата ми/... и ме заплаши с удар и нападение... много се зачудих дали да го извадя, но аз съм от хората които много мислят и са отговорни... мислят и за последствията и бъдещи проблеми... и това може би ме спря...
Та затова ме интересува закона и какви патрони да ползвам...
тренирал съм и бойни изкуства, но не съм от тези хора дето обичат конфликтите /може би съм и страхлив/
А и човекът които ме заплаши беше поне 20 години по стар от мен...
Абе грозна гледка беше и много се зачудих дали да не му прасна няколко халосни в лицето ама реших, че не е редно...
Същия няколко поста надолу:
Благодаря за съвета, но напоследък попадам в кофти ситуации и имам нужда от защита...
Та помагайте със сякви съвети относно това как да го ползвам ГСОто...
В случая твоя не го приемам само защото ми е нужна защита... само с карате техники не става... гледал си Индиана Джонс... xaxaxa...
И другото нещо което е, че ми липсва самочувствие и увереност... от доста време нямам време за спорт и това допълнително ме свива в това отношение...
Аз съм кротък характер и доста често ми се качват на главата... избягвал съм кофти ситуации с думи но почна да ми писва вече...
Хората са злобни затова трябва и аз да се променя...
Винаги съм си траял когато нападат мен но като нападнат приятел и тогава вече скачам... не знам защо е така...
А и другото е, че в момента съм на чужда територия така да се каже и нямам голям гръб /приятелите ми са далеч/...
Човека кротък,хрисим,страхлив,тренирал бойни изкуства........ама се чуди дали да не напраска старата глава с газови.Ами ако има КНО?Ами ако той напраска дъртака,а пък той има КНО?
От друга страна пък ако и двамата знаят че имат КНО под ръка може и да са по-добри съседи :lol: или да си спретнат "бърз или мъртъв" .
Лично аз мисля ,че спокойно може да се пуснат 22 ЛР "къси" оръжия за защита(и спорт) на населението.Достатъчни за да те сплашат,но също така и голяма част от "престрелките" ще се разминават без смъртни случаи.Като цапнеш и едни хубави наказания за когато трябва + лишаване на право за притежание за винаги мисля няма да стане "Див Изток" тук.А ако искаш да претрепеш маса наро и сега можеш.Просто сменяш с колата платно с тротоара.Всекидневно даваме повече жертви по пътищата от колкото хората по света във войни но на никой не му минава през ума да забрани автомобилите нали?
 
Нагоре