Неизбежна самоотбрана

didarai

Редовен Потребител
Темата съвсем отиде у ряката и сигурно ще има кърпа,но в духа на горните постове........гледах някакво предаване по ТВ за интеграцията.Един интелигентен циганин го каза точно и ясно:
"Да не съм прост като българите ,че да работя по цял ден" .
Все пак както казвам аз: "кражбата си е чиста печалба" и нашия човек само за няколко минути ще изкара колкото някой от нас за ден,при това без данъци и осигуровки. ;)
 

petkof

Редовен Потребител
andi написа:
Порочния омагьосан кръг е търпимостта към беззаконието .
Честно си признайте - колко от вас когато са свидетели на някакво престъпление са си нарушили рахатчето и са се обадили в полицията ???
Ти сещаш ли се, че ако всички, които са свидетели на някакво престъпление се обаждат в полицията, трябва по цял ден да висим на телефоните/понеже ще са заети, гарантирам ти/ и нищо друго да не правим, пък полицаите да се чудят кое първо да правят?Ако си мислиш, че полицията има ресурс да се справи с тази "дребна" престъпност, направо не знаеш къде живееш! ;)
 

Andy Iron

Потребител
pavloff написа:
Закона си признавам, че не съм го чел.
Но от прочетенето тук оствам с впечатление, че повечето хора искат ясна дефиниция на някой термини в него.
Примерно "Неизбежна самоотбрана" - Какво става, ако в къщи те нападнат с брадва или нож и ти го гръмнеш със закония 45-ти калибър пистолет........
Тук има превишаване пределите на неизбежната отбрана по смисъла на ал.2 - (2) Превишаване пределите на неизбежната отбрана има, когато защитата явно не съответствува на характера и опасността на нападението. Все пак най-важното в случая е КЪДЕ ЩЕ ГО ГРЪМНЕШ - в крака, рамото или ръката (с цел да го спреш) или в главата или гърдите (директно да го пратиш във Вечните ловни полета).
За убийство при превишаване пределите на неизбежната отбрана - ЛС до 5г. По този текст осъдиха бившата барета за убийството на Големия Риж на кръстовището в Бургас. Ще излезе след 3,5г. максимум.
За тежка телесна повреда - ЛС до 3г., за средна - ЛС до 1г, за лека - пробация.
 

DANNY

Редовен Потребител
andi написа:
Порочния омагьосан кръг е търпимостта към беззаконието .
Честно си признайте - колко от вас когато са свидетели на някакво престъпление са си нарушили рахатчето и са се обадили в полицията ???


Аз!
С първата си въздухарка БАМ водех в дъжда циганин пред мен :yes:
...другия избяга :pardon:
До вечерта го откриха и него и тоя за който работеха :mad:
 

petkof

Редовен Потребител
Andy Iron написа:
pavloff написа:
Закона си признавам, че не съм го чел.
Но от прочетенето тук оствам с впечатление, че повечето хора искат ясна дефиниция на някой термини в него.
Примерно "Неизбежна самоотбрана" - Какво става, ако в къщи те нападнат с брадва или нож и ти го гръмнеш със закония 45-ти калибър пистолет........
Тук има превишаване пределите на неизбежната отбрана по смисъла на ал.2 - (2) Превишаване пределите на неизбежната отбрана има, когато защитата явно не съответствува на характера и опасността на нападението. Все пак най-важното в случая е КЪДЕ ЩЕ ГО ГРЪМНЕШ - в крака, рамото или ръката (с цел да го спреш) или в главата или гърдите (директно да го пратиш във Вечните ловни полета).
За убийство при превишаване пределите на неизбежната отбрана - ЛС до 5г. По този текст осъдиха бившата барета за убийството на Големия Риж на кръстовището в Бургас. Ще излезе след 3,5г. максимум.
За тежка телесна повреда - ЛС до 3г., за средна - ЛС до 1г, за лека - пробация.
Да разбирам значи, че ако ме нападнат с нож или брадва да ме убиват, а аз съм старец,болен,жена,парализиран или просто слабичък човек/това е категорията от най-често нападаните хора, защото за беззащитни/ и имам под ръка оръжие, с което в тази стресова ситуация ще се целя директно в трупа/понеже не съм трениран морски пехотинец,който убива по пет месеца в годината/ и по случайност той умре, аз ще трябва да лежа в затвора? :eek: ??? :eek: ??? :( :eek: Това ли е нашето правосъдие?
Този наш закон съгласуван ли е с европейското законодателство?
 

anibis

Редовен Потребител
vanko написа:
Loki написа:
Днес на спирката на хотел Плиска- една от най-оживените в Сф, видях ултрацърен, брадясал мангал (поне се беше сресал :D), с кални обувки, разръфан пуловер и полирано от мърсотия яке с нашивка "ОХРАНА", да носи демонстративно яка ютия (доста по-сериозна от Макаров!) в кобур нарочно изваден върху якето и пуловера... Оглупех! Кой да му е..а майката е поверил пищов на тоя обитак.

Тоя ли беше бе Локи ! :D
Тоя малко кьорав ми се види, тебе гледа мене вижда не става за "ОХРАНА" ;)
 

cdman

Администратор
petkof написа:
Да разбирам значи, че ако ме нападнат с нож или брадва да ме убиват, а аз съм старец,болен,жена,парализиран или просто слабичък човек/това е категорията от най-често нападаните хора, защото за беззащитни/ и имам под ръка оръжие, с което в тази стресова ситуация ще се целя директно в трупа/понеже не съм трениран морски пехотинец,който убива по пет месеца в годината/ и по случайност той умре, аз ще трябва да лежа в затвора? :eek: ??? :eek: ??? :( :eek: Това ли е нашето правосъдие?
Този наш закон съгласуван ли е с европейското законодателство?

Тука закона е леко хлъзгав :) ако почнат да те колят и вече режат пържоли от теб - тогава имаш право да стреляш - щото деянието е ясно - убиват те. Но ако трима разбият вратата у вас и са с брадви и ножове , а ти ги застреляш преди още да са те доближили - тогава си хладнокръвен убиец и те съдят - защото при разпита ще се окаже че тези тримата са месари и просто идват да ти приготвят вечерята.

Иначе за другото си напълно прав - всеки нормален човек който не е действащ войник - и бъде нападнат изобщо няма да мисли в коя част на тялото и по колко пъти да стреля - ще стреля докато има патрони в пистолета - това е най-нормална реакция - в такива ситуации мозъка изключва предния дял който мисли рационално и се включва друга част която основава всичките ни действия на инстинкти.
 

DANNY

Редовен Потребител
Всъщност това е закона в момента. Точно такъв какъвто го описва Светльо.
...Гаден, хлъзгав и Европейски :-X
Това което аз искам а предполагам и по-голямата част от населението е въопще да няма място за тълковане, какво са щели да "готвят" тия тримата с брадвите!

Искаме:
-Не прикосновена собственост!
-Право на притежание на огнестрелно оръжие за да я защищаваш!
-Право на ползване на това оръжие докато защищаваш собственоста и семейството си!
Така трябва да е написан закона, че в него въопще да няма понятие като "неизбежност"!
Не трябва да се допускат тълкования
!
Щом те нападнал, разбива вратата, кръде телевизора, колата, сеното от нивата и си го гръмнал, КРАЙ!
Ти си свободен!

Погледнете пак клипа от Бtv репортерите!
Жената в щатите е гръмнала и ликвидирала единя от нападателите. Прокорорите обаче обвиняват в убийство не нея а другия съочастник. Съочастника е виновния, че приятеля му е застрелян а не този който е дръпнал спусака!
...А ние тук тълкуваме, тия с брадвите дето са разбили вратите, дали не идват шах да играят! :wall:
 

dilom08

Редовен Потребител
Една извадка от мен. Отнася се до това да се види какъв беше закона през 1997г. макар и за съвсем кратко. Тогава се сетиха че има опасност борчетата и така наречените мутри да бъдат избити от жертвите и го промениха( обявиха за противоконституционен)

ето:
Наказателен кодекс - чл. 12:

(1) Не е общественоопасно деянието, което е извършено при неизбежна отбрана - за да се защитят от непосредствено противоправно нападение държавни или обществени интереси, личността или правата на отбраняващия се или на другиго чрез причиняване вреди на нападателя в рамките на необходимите предели.
(2) Превишаване пределите на неизбежната отбрана има, когато защитата явно не съответствува на характера и опасността на нападението.
(3) (Нова - ДВ, бр. 62 от 1997 г.) Независимо от характера и опасността на защитата няма превишаване пределите на неизбежната отбрана, ако:
1. (обявена за противоконституционна от КС на РБ - ДВ, бр. 120 от 1997 г.)
2. (обявена за противоконституционна от КС на РБ - ДВ, бр. 120 от 1997 г.)
3. (частично обявена за противоконституционна от КС на РБ - ДВ, бр. 120 от 1997 г.)
нападението е извършено чрез проникване с насилие или с взлом в жилище;
4. (обявена за противоконституционна от КС на РБ - ДВ, бр. 120 от 1997 г.)
5. (обявена за противоконституционна от КС на РБ - ДВ, бр. 120 от 1997 г.)
6. нападението не може да бъде отблъснато по друг начин.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., предишна ал. 3, бр. 62 от 1997 г.) Деецът не се наказва, когато извърши деянието при превишаване пределите на неизбежната отбрана, ако това се дължи на уплаха или смущение.
**************************


Конституционният съд обяви за противоконституционни редица хипотези, при които не би имало превишаване пределите на неизбежната отбрана и които бяха предвидени първоначално в кодекса:
нападението е от две или повече лица;
нападателят е въоръжен;
нападението е извършено чрез проникване с насилие или с взлом във вилен имот или стопански
обект;
нападението е в моторно, въздухоплавателно, водно превозно средствоили подвижен
железопътен състав;
нападението е извършено нощем.
Мотивите на съда са в "Държавен вестник" брой 120 от 1997г.


Извлечениe oт Постановление Й 12 от 29.XI.1973 г. по н. д. Й 11/73 г., Пленум на ВС:

1. Деянието, извършено в състояние на неизбежна отбрана, е правомерно, общественополезно и необходимо, затова при пряко и непосредствено общественоопасно нападение върху държавни и обществени интереси и върху личността или правата на всеки гражданин има право да се противопостави и отблъсне или да помогне да бъде отблъснато нападението.
2. Нападението може да бъде извършено с едно или с няколко действия или бездействия.
Неизбежна отбрана се допуска и срещу нападение от непредпазливи деяния (виж чл.11, ал.3 от Наказателния кодекс - бел.моя).
3. Субекти на нападението при неизбежна отбрана могат да бъдат не само вменяеми, но и невменяеми, лицата, които не са достигнали определена възраст, за да носят наказателна отговорност, както и тези, които обективно извършват нападение вследствие на извинителна или неизвинителна грешка.
Не може да се позовава на неизбежна отбрана този, който провокира нападение с цел да лиши от живот или да нанесе телесна повреда другиму. Не се допуска неизбежна отбрана срещу деяния, извършени при крайна необходимост.
4. Нападението е непосредствено не само когато е започнало увреждането, но и когато е създадена реална и непосредствена опасност (курсивът мой) за увреждане на държавни и обществени интереси, личността или законните права на гражданите. (Така, ако нападателят действа с огнестрелно оръжие или нож, нападнатият може да се отбранява и преди да е насочен пистолетът или от близко разстояние да е замахнато с нож. - в този смисъл постановлението)
Неизбежна отбрана не е допустима при предполагаемо, бъдещо или завършило нападение.
5. Нападението е прекратено, когато е отблъснато от нападнатия или трети лица, когато нападателят сам не е отказал да го завърши, завършил го е и др. ( След като нападението е прекратено, деянията на нападнатия могат да се оценят само като извършени в състояние на силно раздразнение или реторсия, а не и като извършени при неизбежна отбрана - в този смисъл постановлението.)
Кратковременното прекъсване на нападението, което може бързо да се възобнови, не означава прекратяване на нападението.
6. Нападнатият има право на активна защита. Той може, но не е длъжен по закон, да се отклони от защита чрез бягство, укриване, търсене помощ от трети лица, държавни и обществени органи и др.
Съответствието между защитата и нападението се определя от съвкупността на всички елементи, отнасящи се до силата и интензивността на нападението и защитата, значимостта на защитавания и увреден обект, степента на опасността, застрашаваща нападнатия, неговите сили и възможности за отбрана, средствата за нападение и защита, мястото и времето на нападението и др.
7. Превишаване пределите на неизбежната отбрана има само когато защитата явно надхвърля необходимото за отблъскване на нападението. Несъответствието е явно, ако е ясно изразено и не буди никакво съмнение. При отблъскване на нападението нападнатият може да използва и по-интензивни средства и начини за отбрана от тези, използвани от нападателя, стига да не превишава пределите на неизбежната отбрана. Отбраняващият се при неизбежна отбрана не е задължен да избира и засяга само неуязвими (неопасни) части от тялото на нападателя.
8. При превишаване пределите на неизбежната отбрана поради уплаха или смущение деянието, макар и виновно, е ненаказуемо.
Член 12, ал. 3 НК е приложим и при убийствата, извършени при условията на чл. 119 НК, и при телесните повреди по чл. 132, ал. 2 НК.
9. Мнима неизбежна отбрана има, когато деецът поради грешка относно действителността на нападението счита, че има нападение, докато обективно то не съществува (виж чл.14 НК - бел. моя)
Мнимата неизбежна отбрана изключва умисъл за извършване на престъпление. Деянието, извършено при мнима неизбежна отбрана, е престъпление, ако е извършено по непредпазливост и е предвидено като такова в особената част на Наказателния кодекс.
11. При превишаване пределите на неизбежната отбрана, включително и по чл. 12, ал. 3 НК, независимо дали деянията са наказуеми, или не, деецът носи гражданска отговорност за причинените вреди, освен ако не е налице случайно деяние(виж. чл.15 НК и чл. 46 от Закона за задълженията и договорите - бел. моя).

Още за нападението по смисъла на чл. 12 НК:
Нападението трябва да се разбира като едно или няколко действия или бездействия, които пряко и непосредствено застрашават или накърняват държавни и обществени интереси, личността или законните права на гражданите.Обикновено нападението се осъществява с активни действия, изразяващи се в нахвърляне, връхлитане и др. Бездействието обаче също може да се оцени като нападение по смисъла на закона, ако деецът е бил длъжен по закон да действа и бездействието му реално застрашава непосредствено да увреди държавни и обществени интереси, личността или законните права на гражданите. Например, ако стрелочник не вземе мерки за правилно насочване на идващ влак, а при саботаж, вредителство и др. длъжностните лица, за които съществува задължение да действат, не вземат мерки и бездействието им създава непосредствена опасност да настъпят общественоопасни последици, всеки гражданин има право да ги принуди да изпълнят задълженията си по служба. на общо основание.
На деянията, извършени при неизбежна отбрана, не може да се отговори с неизбежна отбрана, тъй като нападнатият има право да се защитава и неговото деяние е правомерно.

Още за превишаване пределите на неизбежната отбрана по смисъла на чл. 12 НК:
В чл. 12, ал. 2 НК е посочено, че превишаване пределите на неизбежната отбрана ще има само ако защитата явно несъответства на характера и опасността на нападението. Последните трябва да се преценяват с оглед обстоятелствата на всеки конкретен случай, защото между тях не може да се прави точно разграничение и някои обстоятелства могат едновременно да имат значение и за характера, и за опасността от нападението. Към характера на нападението се отнасят примерно видът и обектът на защита - обществените отношения, които се засягат, а когато нападението е престъпление, и обстоятелствата, които характеризират степента на обществената опасност, с оглед на която законодателят е дал и съответна квалификация на деянието. За опасността на нападението пък са от значение онези обстоятелства, които засягат интензивността на нападението, начините и средствата, с които се извършва, броя на нападателите, мястото и времето, където е упражнено насилието и др. Следователно защитата може и да не съответства на нападението, когато с оглед определящите съответствието между нападението и защитата обстоятелства надхвърля необходимото за отблъскване на нападението. Оттук изводът, че при отблъскване на нападението нападнатият може да използва и по-интензивни средства и начини за отбрана, ако това явно не надхвърля възможностите за отблъскване на нападението. Несъответствието е явно, когато е изразено ясно и не възбужда съмнение. Деянието, извършено при превишаване пределите на неизбежната отбрана, е неправомерно и срещу него е допустима неизбежна отбрана.
 

ininia

Потребител
ФТКС
От това,което прочетох тук и от това което Анди написа преби десетина поста,ми стана ясно едно - че практически възможност за неизбежна сомоотбрана НЯМА! Всичко е така усукано и овъртяно,че съдиите и адвокотите могат да решат и защитават каквото си искат!
Изхода е това,което ме посъветва един полицай преди десетина години - приготви си парче тръба зад вратата и бий по дясното рамо.Така ще го извадиш от строя и най-много да те осъдят за телесна повреда. :eek: ;)
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Нещата не са лесни, но са постижими само при сериозна Гражданска инициатива. Трябва да се сезира Конституционния съд за нарушени конституционни права и несъответствия в действащите закони. Това го имаше и в забележките на ЕС относно съдебната ни система и законодателство. Но няма политическа инициатива за промяна (лобитата на съдии и адвокати са най-силните) и остава само варианта Гражданското Общество да поеме инициативата в свои ръце.
А дали имаме в България такова???!!!
 

big_dragon

Редовен Потребител
Извиненията с ЕС в случая не са адекватни.
Необходимо е само законодателно решение и за постигането му ако няма политическа воля, ще е нужно активно гражданско общество...
Ето ви един цитат от форум от преди 6 години...
За или против правото българина да използва оръжие за самозащита в дома и офиса.
« -: 26.01.2006, 09:06 »

Италианците с право да гърмят по крадци
РИМ. Италианците вече имат право да стрелят по крадците, които влязат в домовете им, без да бъдат съдебно преследвани. Това предвижда закон, приет от парламента, съобщи Би Би Си. Всеки, който бъде нападнат вкъщи или в офиса, има право да използва пистолет или нож, за да защити себе си и собствеността си. Законът дава право на италианците да стрелят със законно оръжие, когато "са застрашени от насилие и нападателят не се отказва". Лявата опозиция бе против, защото ще поощри хората да вземат правосъдието в свои ръце.

Това е анкета от форум с IT насоченост:
Въпрос: Бихте ли подкрепили такъв закон, какъвто е приет в Италия?
ДА - 73 (73.7%)
НЕ - 16 (16.2%)
При определени условия - 10 (10.1%)

Общ брой гласове: 99

Мисля, че коментара е излишен.
 

barbaron

Редовен Потребител
Припомнете си култовите комедийки "Сам в къщи". Там закона е показан от друга гледна точка, а изобретателността на българина е ненадмината... Щом един съдия може да бъде изобретателен - нека и ние да бъдем такива... Не е задължително да убиваме. Гледайте филмчетата...може да ви хрумнат и други идеи за самозащита. ;) ;) ;).

Желая успех на всички и нека мислим позитивно за да не ни се случват лоши неща!!!
 

didarai

Редовен Потребител
Това е анкета от форум с IT насоченост:
???Много кръвожадни бе ..................сигурно е наследство от КС ;) ;) ;)
Щом един съдия може да бъде изобретателен - нека и ние да бъдем такива.
2-3 мечи капана и една вълча ямя в средата на двора....." да хвана тази пуста лисица дето ми краде кокошките" .
 

big_dragon

Редовен Потребител
didarai написа:
2-3 мечи капана и една вълча ямя в средата на двора....." да хвана тази пуста лисица дето ми краде кокошките" .
Лошото е, че имам две малки меченца на 3 и 9 години, които тичат навсякъде из двора...
 

FreeMan

Редовен Потребител
Имаше съдени и за това че са си пускали ток по дръжките на вилите и рома се бил друсал няколко часа...
Същото и по оградите...
Не съм сигурен дали са ги осъдили но имаше дела.

В ЮАР имат подобен проблем - местните цигани които са преобладаващи са си влизали като здравей-здрасти... имат ток по оградите, бодлива тел, аларми, кучета и надписи че ще се стреля на месо.
Това възпира огромен % от недоброжелателите.
 

FreeMan

Редовен Потребител
Първите няма да забележат, но всички следващи ще се научат бързо да четат.
Вярвайте О.О. има изключително ограмотяващ и превъзпитателен ефект на базата на най-силните инстинкти за самосъхранение чрез полезен за живота страх и респект.
 
A

Anonymous

Гост
Andy Iron написа:
pavloff написа:
Закона си признавам, че не съм го чел.
Но от прочетенето тук оствам с впечатление, че повечето хора искат ясна дефиниция на някой термини в него.
Примерно "Неизбежна самоотбрана" - Какво става, ако в къщи те нападнат с брадва или нож и ти го гръмнеш със закония 45-ти калибър пистолет........
Тук има превишаване пределите на неизбежната отбрана по смисъла на ал.2 - (2) Превишаване пределите на неизбежната отбрана има, когато защитата явно не съответствува на характера и опасността на нападението.
Това противоречи на някои от цитираните от теб тълкувания. "Характерът и опасността на нападението" се определят от възможните последствия/поражения върху нападнатия, а не от типа на използваното срещу него оръжие. Т.е. ако нападението потенциално застрашава живота ти (а удар с брадва определено влиза в тази категория), ответната ти реакция също може да е животозастрашаваща. Поне би трябвало, и в тази посока е част от тълкуването по-назад, но доста от съдиите май предпочитат за по-лесно да се вгледат в оръжието, а не в опасността.

Но ако трима разбият вратата у вас и са с брадви и ножове , а ти ги застреляш преди още да са те доближили - тогава си хладнокръвен убиец и те съдят - защото при разпита ще се окаже че тези тримата са месари и просто идват да ти приготвят вечерята.
Изводът - не трябва да оставяш никой от тримата в състояние да е годен за разпит. :rambo:
 
A

Anonymous

Гост
Предлагам темата да се преименува на " ФАНТАЗИИТЕ НА ВЕРОНИКА " :yes:
 
Нагоре