МИШЕНИ - снимки. За мунициите и групите.

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Освен в ФТ и биатлона, не се сещам за други спортове с ограничения. Лека атлетика, плуване, борба, тежка атлетика и т.н. :D Шегувам се Любо!:cheers:
Иначе преди съм си мислел за 16 дж. дали ще има ефект от леко увеличение на калибъра, за да се увеличи площта върху,която ще действа налягането, в комбинация с кух проектил с куршумовидна форма подобна на сувенира долу, с център на тежестта в предната половина от дължината му. Това са си моите фантазии. Иначе в големите мощности и калибри ФХ ни сбъдва мечтите.
mujko-kolie-patron-otvoreno2-525x538.jpg
О да и аз съм имал подобни мокри фантазии за подобен проектил, но бъдещето ще покаже само някой ще го направи ли. Относно увеличаването на калибъра не е необходимо според мен, по ред причини, които може и да се видят при патроните при огнестрелните оръжия. Сега не ми се пише, че съм на маса.
Весело изкарване на празниците :cheers:
 

kosmev

Редовен Потребител
Само не ми казвай, че туиста е подходящ за скорости от порядъка на 260 м/с по твоите изчисления...
Twist-rate в артилерията се мери в калибри и е подобен като стойност от 12,7мм картечница до 406мм корабно оръдие.
В 5.5мм въздухарките масово се е наложил 1 към 17.7 инча (1 на 450мм), което идва на ръба за стабилност на по-дълги слъгове и е маалко по-бавен от допустимия за .22LR.
В 4.5мм нормалния twist за пълнотели следва да е с 20% по-малък, т.е. 1 на 360мм примерно. Но въздушните пушки в 4.5мм масово се правят с 1 на 470мм, че и повече...
Затова и слъгове в тоя калибър трудно ще пробият.
Ето на сайта на Lothar Walther ясно може да се види разликата за огнестрелни в калибри .177 и .22. Първите се предлагат и с twist 1 на 229мм...
Та по темата за къстом цевите - не е чак толкова скъпо - в западните форуми един споделяше, че си поръчал цеви с избран от него нестандартен twist от Лотар Валтер, цената беше напълно разумна, примерно $200 за бройка, като му поставили минимално количество от 5 броя.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Хубаво си цитирал, но винаги при приблизително еднакви калибри, цевите всъщност са с различни диаметри. Примерно при въздушното е .177, а при огнестрелното е .17. Същото е и с 5,5 при въздушното и 5,56 при огнестрелното. и двата се водят .22. Пак ще се повторя, калибър .14, който си визирал е за огнестрелно оръжие и едва ли някой ще ти го произведе и изпрати в България или поне така си мисля.
Иначе инфото за поръчка на 5 цеви и приемливата цена от 200$ е интересно.
 

kosmev

Редовен Потребител
Иначе инфото за поръчка на 5 цеви и приемливата цена от 200$ е интересно
Ха, намерих я темата:
https://www.gatewaytoairguns.org/GTA/index.php?topic=145128.80
Ето цитат от нея:

I received a response from Lothar Walther. 5 X .177, polygonal, no choke, 1:10" twist, .63" diameter, and 23.8" long for $175 each.

There is an option for stainless steel for an additional $75 each. Do you think it's worth it as it's a 43% cost upgrade. I know the carbon barrels will need bluing or some protective coating for corrosion protection.
Here is the information for the custom twist, stainless steel barrels:
Below is a breakdown of the pricing.
Barrels= $142.11 each
Setup costs for small quantity= $144 ($28.8 each)
Additional costs for new tooling (twist)= $216 ($43.20 each)
The total comes to $214.11 per barrel and 5 need to be purchased.

Попаднах на нея преди година, когато се мъчех да стабилизирам JSB Beast в 4.5мм цев с twist 1:18.
Е и колегата зад океана не е успял и си решава проблема кардинално - поръчва си 5 къстом цеви с twist 1:10. :D:D:D
 
Последна промяна:

anibis

Редовен Потребител
Тия цеви би трябвало да станат, особено тая от ИЖ22
Тя си е с твист 350мм с месинговата фложка.
Но има едно голямо "НО" че след еди си коя година,туиста на МР512 става друг...Същото се отнася и за ИЖ22 ама това нещо не го споменават никъде рашките...
 

Attachments

  • 20191215_115806.jpg
    20191215_115806.jpg
    333.5 KB · Прегледи: 52
Последна промяна:

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Тия цеви би трябвало да станат, особено тая от ИЖ22
Тя си е с твист 350мм с месинговата фложка.
Но има едно голямо "НО" че след еди си коя година,туиста на МР512 става друг...Същото се отнася и за ИЖ22 ама това нещо не го споменават никъде рашките...

А от 4,5мм до 3,6мм ще й свалим диаметъра с калчища :D
 

astra

Редовен Потребител
Всичко е въпрос на личен избор , има състезания в които хевито те вади , но има и такива в които те затрива .
Део, в паметта ми се натрупаха критичен брой несвалени мишени, при които ясно се вижда, че корекцията от вятъра е в областта на щита и по закона за всемирната гадост чашката удря точно зад кръста :( Това всеки ФТ стрелец го е преживявал и няма нужда от преразказване...
Затова започнах да си мисля, че ако стрелям с тежкото JSB, много по-рядко ще ми се налага да давам корекция извън убойната зона, но кръста все ще е вътре в нея и така ще си увелича шанса за успешно попадение.
Както описах съвсем пресния си опит от сравнение с тежкото и лекото JSB кал. 4,5мм - лекото групира прилично, но половината чашките в групата са отвяни от вятъра в щита. Тежкото е зле откъм група (сигурно заради не подбрана серия или скорост), но без никаква корекция за вятър, всичките чашки са в убойната зона.
но тогава трябва да учиш нова балистика така да се каже
В Нови Извор на закриването говорих с Хайри по този въпрос понеже знам, че той стреля с тежкото JSB. Каза ми, че си правя балистиката т.е. означавам си вертикалните корекции на тумблера и ... стрелям. И си мисля доста по-малко за вятъра... Звучи простичко и много примамливо.
Единственото което не ми харесва особено е, че при по-силния натяг на пружината на ударника за тежкото JSB, ударът е по-силен, по-шумен и Щаера трепва при изстрела по тези причини.
 
Последна промяна:

astra

Редовен Потребител
Не се научихте да викате стъпка на нарезите или просто "стъпка", а си продължавате с twist, twist rate, туист, твист и т.н. :D
Защото не са учили железарския занаят в училище от даскали и не са чели учебници, а темите по форумите. Ето ти го и "резултата" от форумното "образование" (както и още много "бисери") :D
 
Последна промяна:

astra

Редовен Потребител
Такива дето са учили в училище им казват инженери
Не само. Едно време имаше техникуми в които се учеше по 4 години и произвеждаха средни техници със специалност и разряд по нея, както и още по няколко свързани специалности.
Сега ... има гимназии и форуми. И който го е мързяло да учи, се бъзика с ония дето не ги е мързяло и са учили ;)
общото мнение сред масите
Въх-въх... "общото мнение" може да е критерий единствено за общата лудост. Основно положение от психология на тълпата!
 

DGman

Редовен Потребител
Точно такова училище съм завършил ама доста от сегащните инженерчета мога да ги згъна и да си ги сложа в малкия джоб
Та незнам за психологията на тълпата и мнението на масите
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Точно такова училище съм завършил ама доста от сегащните инженерчета мога да ги згъна и да си ги сложа в малкия джоб
Та незнам за психологията на тълпата и мнението на масите
И това е вярно за съжаление, в момента образованието и в училищата и в университетите е много зле!
 

astra

Редовен Потребител
момента образованието и в училищата и в университетите е много зле!
Аз учих по времето когато образованието беше трудно и качествено. Учителите имаха свещен авторитет, а учениците бяха дисциплинирани и трудолюбиви. Всичко от изброеното вече липсва. И се отвори място за форумни специалисти и всякаква останала плява...
сегащните инженерчета мога да ги згъна

Кое училище си завършил? Интересно ми е къде се завършва без елементарен правопис?... Всъщност, къде ли не... :(
 
Последна промяна:

kaloyan_takev

Редовен Потребител
Една мишенка от днес. Във всяка са по 10 броя. Пушка Feinwerkbau 601, чашки JSB Simply 0.520 гр. Разстояние 13-14 метра (не трябваше да забравям далекомера :-[), седнал, температура около 8 градуса, наклон около 14 градуса (ако има значение). Вятър... от пълно затишие до клатене на гората. Последните две, най-горните ги преместих с около 2 метра по-далече. Опитах се да се старая, но въобще не мислех вEтърО (нарочно). Стрелях когато преценя, че съм добре. На средната най-дясното си е моя грешка... IMG_20201229_122122607.jpg IMG_20201229_122137704.jpg IMG_20201229_122207052.jpg IMG_20201229_122222725.jpg IMG_20201229_120011091_HDR.jpg IMG_20201229_120019423.jpg
Най-горната- вятъра спря! Слънце изгря, мишената изчезна... Заедно с нея и групата...
Тая мушка ми е широка, ще трябва да потърся един колега, от форума, с молба за съдействие. Но по натам...
Пробвах и по кенчета на 44-45 метра - 3 от 5... Като единият пропуск си беше моя грешка. IMG_20201229_120551563_HDR 1.jpg IMG_20201229_120551563_HDR.jpg
Като цяло съм доволен от днес. Тая пушка много бързо ми се изкачи в личната класация до върха. Някой път ще я пробвам с оптика на 20м. Да видим с паралакси и чудеса колко ще се наакам. :D
 

njatanasow

Редовен Потребител
Хайде сефтето за Новата година!
Излязох с намерението да пострелям с Валтер Доминатора ....но не се получи.Сменях чашки какво ли не и по добра група от 3 см не се получи.Не ги харесвам тези чашки от 2020 г.Много трудно ми влизат в цевта.Само нерви ми образуват.
Изкарах малкия Валтер в 4,5 и се изкефих.Не са ми в център групите защото стрелях по дотове ,че и с компенсация (оптиката беше центрирана за 25м.)
На първата мишена са 5 бр,а на втората 8бр.Интересно и на двете имам по един отрив на едно и също място.Втория ме отказа да ги направя 10 бр.
Стреляно е с JSB 0,51 на 50 м.Вятър слаб!
 

Attachments

  • IMG_1243.JPG
    IMG_1243.JPG
    117.5 KB · Прегледи: 98
Последна промяна:

kaloyan_takev

Редовен Потребител
Днес Диана, покровителката на Градо (Монтана), беше благосклонна от към време. Слънчице, безветрие (ама като казвам "безветрие" - нищо не шаваше или трепваше) и 10-ина градуса... Мечта! Реших да открия годината...
Тоя път взех далекомера, отчете 21 метра. Не мога да снимам през тая пущина!
Feinwerkbau 601, пак по 10 броя във всяка мишена... Все си има едно-две дето ще ги поизпусна, ма ще се учиме.IMG_20210105_121812393.jpg IMG_20210105_121845949.jpg

Защо не пробваш 0.510гр на JSB
За сега стрелям с тия, че са по-евтинки и нямам кой знае к`ви очаквания към тях. Но те ме изненадват. Пък като свършат ще пробвам с квото има в склада.
Symply 0.535, 0.510, 0.547 в 4.52 и 4.53. Като свърши в склада ще се обърна към Реко да заредим :cheers:
 
Последна промяна:
Нагоре