МИШЕНИ - снимки. За мунициите и групите.

dberov

Редовен Потребител
Ники, за десетката не се ли смята попадение, което е отнело минимум 25% от центъра на зачетна мишена? Сиреч всяко попадение отнело повече от 25% на центъра се смята за десетка а пълното отнасяне на центъра си е Х.
 

njatanasow

Редовен Потребител
Не Митак!Достатъчно е само да опира в кръгчето и се зачита за десетка!Ако си гледал Американски бенч,там пък е обратно,трябва да си отвътре на чертата....но пък им са малко по големи десетките.
За хикса си прав ;)
 

astra

Редовен Потребител
Колеги, разрешете ми един тъп въпрос.
До вчера стрелях на ФТ състезания и тренировки с JSB Exact 0.547гр. и понеже беше ветровито и, имах кутия Heavy 0.67гр., направих сравнение на 50м на хартия. Снимки не направих, затова ще трябва да разказвам...
Прицелвани в центъра на 4см кръг 0.547гр с начална скорост 235м/с направиха "мазна" група в 4 часа, почти в сплита и малко извън него.
0.67гр с начална скорост 215м/с също прицелвани в центъра на същия 4см кръг, направиха едно съзвездие от дупки в кръг около центъра на мишената, с радиус 1-1.5см. Т.е. група няма, но и изместване от центъра от вятъра също няма, но всички чашки са в убойната зона. Лекото 0.547гр жсб, макар да групира, доста го отвява зимният полъх и половината чашки бяха практически извън убойната зона.

Ето го най-сетне и тъпия въпрос: на мое място, принципно, с коя чашка бихте продължили да стреляте ФТ?
 
Последна промяна:

Djubey

Редовен Потребител
ФТКС
Иво групата зависи доста от партидата , напоследък масово стрлят с 0.67 ,но тогава трябва да учиш нова балистика така да се каже. Всичко е въпрос на личен избор , има състезания в които хевито те вади , но има и такива в които те затрива .
 

petkof

Редовен Потребител
Иво групата зависи доста от партидата , напоследък масово стрлят с 0.67 ,но тогава трябва да учиш нова балистика така да се каже. Всичко е въпрос на личен избор , има състезания в които хевито те вади , но има и такива в които те затрива .
Не думай! Верно ли са се усетили, че тежките проектили имат по-стабилна траектория? Сега ако някой се замисли и за 16 джаула в 5,0 с пълнотели проектили, току виж станала революция. :)
 

Djubey

Редовен Потребител
ФТКС
Не думай! Верно ли са се усетили, че тежките проектили имат по-стабилна траектория? Сега ако някой се замисли и за 16 джаула в 5,0 с пълнотели проектили, току виж станала революция. :)
Ти като си се усетил защо няма революция?
Ама то от маса на закрито е малко по различно .
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Сега е момента, някой да пусне онези 4 мишени стреляни от 4 пушки, 3 щаерски цеви и една евова, с 3 различни партиди и едно тежко JSB...
Очаквах да се получи този спор...
 

petkof

Редовен Потребител
Ти като си се усетил защо няма революция?
Ама то от маса на закрито е малко по различно .
Калибър различен от 4,5 мм. в 16 джаула за ФТ състезания е коментиран преди повече от десет години. Желаещите да практикуват този спорт с тази мощност си избраха да следват чужденците наложили спорта и техните догми. Аз не съм допринесъл за развитието на ФТ в 16 джаула, защото стрелям от ръка на открито, на дистанции над 50 м. и тази мощност не ми е интересна. Моля не ми се обиждай, никого насила не искам да карам да мисли.
 

Djubey

Редовен Потребител
ФТКС
Калибър различен от 4,5 мм. в 16 джаула за ФТ състезания е коментиран преди повече от десет години. Желаещите да практикуват този спорт с тази мощност си избраха да следват чужденците наложили спорта и техните догми. Аз не съм допринесъл за развитието на ФТ в 16 джаула, защото стрелям от ръка на открито, на дистанции над 50 м. и тази мощност не ми е интересна. Моля не ми се обиждай, никого насила не искам да карам да мисли.
Аха що не започна с това ... Явно не си запознат с това че стреляме и с 5.5 в 16дж , но няма проблем явно е че търсиш провокация и конфронтация . Жив и здрав и Весели празници.
 

petkof

Редовен Потребител
Аха що не започна с това ... Явно не си запознат с това че стреляме и с 5.5 в 16дж , но няма проблем явно е че търсиш провокация и конфронтация . Жив и здрав и Весели празници.
Не съм запознат, че стреляте с 5,5 в 16 дж. , но и не търся провокации и конфронтация. Никой в скоро време тук във форума не е споменавал за това. Радвам се, че експериментирате и дано имате успехи. Не знам дали има експерименти в 4,0? Бъди здрав. Весели празници и на Вас!
 

kosmev

Редовен Потребител
Винаги съм се чудел защо ФТ се стреля в 4.5, доколкото разбирам, ограничението в дисциплината е по-мощност.
В 4.5 или стреляш с чашки-перце с около 240м/с, а ако тръгнеш към по-тежки скоростта трябва да я намаляваш още... от там параболата става сериозна и грешка в измерването влияе все повече.
Так как не се е сетил някой да стреля примерно в калибър 3.6мм. Слъговете в 5.5мм с БК 0.09 тежат 1.42гр . В 4.5мм с БК около 0.07 тежат около 0.85 грама. В 3.6мм slug с БК около 0.060 ще тежи примерно 0.45 грама.
Т.е. ще може да се засилва с около 260м/с и ще се влияе три пъти по-малко от вятъра отколкото JSB Exact....
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Винаги съм се чудел защо ФТ се стреля в 4.5, доколкото разбирам, ограничението в дисциплината е по-мощност.
Примерно защо биатлона се стреля в .22, а не примерно с .308 :D бъзик си правя разбира се, но се замислете колко спортове си има правила и ограничения за да има някакво равенство между състезателите все пак :cheers:
 

kosmev

Редовен Потребител
И един мармот кове цеви и щампова слъгове...
Явно са цяло стадо...
В биатлона ясно е посочен модела боеприпас. Във FT доколкото знам всеки може да си избира калибъра и модела проектил, ограничението е теглото * скоростта на квадрат делено на две да не прави повече от 16 - джаула.
Иначе вариант е и слъг в APDS проектил, който да се изтрелва от цев 4.5мм :D
Примерно защо биатлона се стреля в .22, а не примерно с .308
Всъщност, до не много отдавна се е стреляло точно с .308
 
Последна промяна:

petkof

Редовен Потребител
Примерно защо биатлона се стреля в .22, а не примерно с .308 :D бъзик си правя разбира се, но се замислете колко спортове си има правила и ограничения за да има някакво равенство между състезателите все пак :cheers:
Освен в ФТ и биатлона, не се сещам за други спортове с ограничения. Лека атлетика, плуване, борба, тежка атлетика и т.н. :D Шегувам се Любо!:cheers:
Иначе преди съм си мислел за 16 дж. дали ще има ефект от леко увеличение на калибъра, за да се увеличи площта върху,която ще действа налягането, в комбинация с кух проектил с куршумовидна форма подобна на сувенира долу, с център на тежестта в предната половина от дължината му. Това са си моите фантазии. Иначе в големите мощности и калибри ФХ ни сбъдва мечтите.
mujko-kolie-patron-otvoreno2-525x538.jpg
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС

Само не ми казвай, че туиста е подходящ за скорости от порядъка на 260 м/с по твоите изчисления...
При вероятни 1300-1400 м/с предполагам, че туиста няма да е по-голям от 8-9 инча... Имам предвид вече произведени цеви, с които едва ли ще е лесно да се сдобие някой поради специфичния калибър и ясното им предназначение за ОО.
 
Последна промяна:
Нагоре