Лъкове и арбалети

Lighthammer

Редовен Потребител
То дори без тунинг впечатлява: към 140 м/с с 22 г стрели и съответно към 240 джаула. Към 240 кубика резервоар на 200 бара, което дава към 20-на изстрела, казват и повече. И на 40-50 м е доста точен звярът.
Е, разбира се, новата версия изглежда по-внушително с две стрели и прави двуцевката за самозащита HDS68 на практика почти смешна в сравнение.
 
Последна промяна:

tio

Новодошъл
Колеги, някой имали впечатления от следните арбалети:
EK ARCHERY CROSSBOW GUILLOTINE-M+
MK-XB53BK 185 lbs
EZ Archery Ballistic
EZ Archery Blade
EK Archery BLADE+
Man Kung MK-XB55BK Kit 185 lbs

След пушка и пистолет,реших да попълня "арсенала" от оръжия.
Целта е ясна-забавление през почивните дни. Не стрелям по животни (с изключени на плъховете). Имам котка за домашен любимец,
та като погледна през оптиката, все едно виждам котката си.
Или предложете нещо от което сте доволни и си си струва парите. Бюджета е 500-600лв.
 

Apophis2036

Новодошъл
Здравейте, някой знае ли какъв е действащият в момента регистрационния режим за притежаване на арбалет. Харесал съм си един дзвер SUB-1 XR и не знам дали е както при въздушното оръжие само с регистрация в полицията. Иначе след еуфорията с Вулкан 3 и големи благодарности на Павката, се съм се засилил да разширя стрелковите си умения по посока на арбалетите :)
 

Маро

Потребител
Някой може ли да даде съвет от личен опит, към каква сила на опън(и може би размери) е добре да се ориентира начинаещ стрелец с лък?
Малко доп. инфо:
- тип класически рефлексен лък, напр.
https://www.outdooractivebg.com/product.php?prid=8512
- тегло на стрелеца 65-70кг, височина ~175см, често, но неинтезивно спортуващ тип

Поздрави!
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Като се утежни стрелата, става по-стабилна, но се влошават други показатели.
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Като стане по-тежка стрелата, пада ли скоростта, при положение, че арбалетът стреля със същата сила? Като падне скоростта, как се увеличава точността и далекобойността?
 

Hidden

Редовен Потребител
Ако е вярно, може да е като при слъговете и чашките - при утежняване се подобрява балистичния коефициент.
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Вярно е. Стрелата се стабилизира. Точността на близки дистанции, също се подобрява.
 

sts1969

Редовен Потребител
Предполагам че по-тежката стрела усвоява по-добре удара на тетивата. Представи си че с една прашка изстреляш стиропорено топче и стоманено... :pardon:
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Като се замисля, има логика. Вероятно е възможно, но има и зависимости, за които трябва да дадат мнение, стрелците с лък и арбалет.
 
Утежнението на стрелите се прави само за арбалетни стрели ! Имам и лък и арбалет.Като стрелец с арбалет най отговорно заявявам че никога повече не бих стрелял със стрела която не е утежнена ! Когато стреляш с арбалета стандартна стрела с кухо стъбло се чува едно неприятно дрънчене и лек откат.По самото дръчене на изстрела се усеща че енергията на раменете се удря в самата арка на арбалета-чустваш че не му е "добре".При утежнената стрела изстрела е плътен,няма го "дрънченето" и изстрела е като от истинко оръжие.
А със какъв материал утежняваш стрелите, и не трябва ли да го прострелям наново след като утежня?
Демек на 50 м. нема ли да ми даде разлика? Извинявам се предварително (ако въпроса ми е тъп) , ма съм нов в това. Подариха ми за годишнината един Кракен, и дорде го прострелям, шест стрели ди заминаха. Та за тва питам.
 

Васил 83

Редовен Потребител
Със сигурност ще трябва да му направиш на ново прострелка, аз като го нагласях моя използвах голям пакет с пресовани парцали. Продават ги на някой места. Даже и с него пак прецаках една от стрелите. Преди това само, че предварително се бях запасил с 15 броя от али-то.
 

kaloyan_takev

Редовен Потребител
Така като гледам няма болт под 130-150 грама.
Има болтове под 130 грама. М3, м4, м5 и т.н. Има и с инчова и с обратна резба. Мисля, че болтове над 130 трама са за тежка промишленост.
Под думата болт визирам това :
Ако се говори за стрели... вече не знам. Знам само, че стрелите имат тежест и огъване (гъвкавост) - spine. Е и дължина де. Spine зависи от силата на опъване на лъка, предполагам същото важи и за арбалета, но не съм сигурен. :cheers:
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Арбалетните стрели се наричат болтове.

Така като гледам няма болт под 130-150 грама.
Грейна, или грама? Защото, аз като гледам, масовите алуминиеви стрели, излизат, около 180 - 280 - 300 грейна = 12 - 18 - 20 грама. 1 грам = 15,43 грейна. Има и по 26, 30, 40 грама, намирал съм и по 100, но са голяма рядкост, а 130 - 150 грама, изобщо не намерих. Вероятно, стават толкова, след утежняването. На снимката са върхове, каквито имам - 100 грейна - 6,48 грама. Стрелата, също е стандартна, карбонова - 9,1 грама. Откъде идват тия 130 - 150 грама, не знам.
 

Attachments

  • Screenshot_20231226_025041_Chrome.jpg
    Screenshot_20231226_025041_Chrome.jpg
    88 KB · Прегледи: 17
  • Screenshot_20231226_025223_Chrome.jpg
    Screenshot_20231226_025223_Chrome.jpg
    67.8 KB · Прегледи: 17

немезис

Редовен Потребител
Хубавите арбалетни стрели,болтове(за хубавите арбалети разбира се) са карбонови или още по-хубавите карбон алуминиеви (отвътре карбон, отвън алуминий). Всичко е сметнато няма нужда да измисляме топлата вода.Утежнения и прочие. Раменета са с доживотна гаранция. Няма нужда от увиване със скоч и прочие. Чупил съм рамо карбон е (стрелях без стрела на тетивата) неволно. Смениха ми го безплатно без "ък и мък" . И аз харесвам рекърв арбалетите.
 

Маро

Потребител
Грейна, или грама? Защото, аз като гледам, масовите алуминиеви стрели, излизат, около 180 - 280 - 300 грейна = 12 - 18 - 20 грама. 1 грам = 15,43 грейна. Има и по 26, 30, 40 грама, намирал съм и по 100, но са голяма рядкост, а 130 - 150 грама, изобщо не намерих. Вероятно, стават толкова, след утежняването. На снимката са върхове, каквито имам - 100 грейна - 6,48 грама. Стрелата, също е стандартна, карбонова - 9,1 грама. Откъде идват тия 130 - 150 грама, не знам.
Мисля, че това което има в предвид колегата е, че дървените болтове от неговата снимка, които изглеждат като правдоподобни копия на оригинали от средновековието, не са по-леки от 130-150 грама, за разлика от модерните болтове, които са много по-леки.

А това от друга страна пък следва да докаже, че не случайно са използвали по-тежки проектили.

Поздрави!
 
Нагоре