Закон за притежание, носене и употреба на Пневматично

Статус
Заключена за публикации

38 special

Новодошъл
Преди малко бях близо до кос в моя квартал и викам чакай да проверя какво ще кажат.
За късмет освен служителите имаше и двама началници които бяха много любезни и обясниха че си важат правилата както си ги пише в закона..14 и 7 дена за уведомяване и не знаят за такова нещо да не може да регистрираш въздушно оръжие купено от човек.

Може.Имам инфо от КОС в провинцията че няма проблем,но в 2 Софийски КОС-а категорични казват че не може.
И да проведа анкета във всички КОС-ве в София или в страната няма да ми е от полза след като в моя не става.
Ще се насочвам към магазин колкото и да не ми се искаше.
 

t.marev

Редовен Потребител
......Ще се насочвам към магазин колкото и да не ми се искаше.
Ако си купиш пушка под 24 дж, която не е уведомена, няма проблем. Няма нужда да я уведомяваш и ти, достатъчно е да си извадиш протокол, че е по- слаба. В Пловдив в маг. ВИП ми издадоха такъв за старото ГАМО и не съм я уведомявал. Тя и без това няма 24 дж, така че са спазени и духа и буквата на закона.
 

llcoolj

Редовен Потребител
Може.Имам инфо от КОС в провинцията че няма проблем,но в 2 Софийски КОС-а категорични казват че не може.
И да проведа анкета във всички КОС-ве в София или в страната няма да ми е от полза след като в моя не става.
Ще се насочвам към магазин колкото и да не ми се искаше.
Те тия бастуни от 2 КОС София имат техни, неписани никъде закони. Такива случаи има много. В един кос може, а в друг не може :) Защо не пусна уведомление чрез деловодството на РУП-то по местоживеене с вх.номер и дата , както е написал колегата Astra в последния си пост? Да видим , какъв писмен отказ ще ти предоставят! Докато им се мъчлчи на тия фуражки и им се позволява да си правят каквото им хрумне, винаги ще има подобни случаи.
 

Jorom

Редовен Потребител
И в Бургас, в РПУ-то което е на моя район, не може да се уведоми ВО втора употреба, за някакъв сертификат става въпрос
 

38 special

Новодошъл
Те тия бастуни от 2 КОС София имат техни, неписани никъде закони. Такива случаи има много. В един кос може, а в друг не може :) Защо не пусна уведомление чрез деловодството на РУП-то по местоживеене с вх.номер и дата , както е написал колегата Astra в последния си пост? Да видим , какъв писмен отказ ще ти предоставят! Докато им се мъчлчи на тия фуражки и им се позволява да си правят каквото им хрумне, винаги ще има подобни случаи.


Както писах по горе не ми се влиза в конфронтация с тях защото се водя на отчет там с няколко огнестрелни оръжия ,и тая въздушна пушка ще ми излезе през носа .
 

Jorom

Редовен Потребител
В Първо съм и аз, това ми го каза собственика на оръжейния магазина до стария съд
 
Последна промяна:

astra

Редовен Потребител
И в Бургас, в РПУ-то което е на моя район, не може да се уведоми ВО втора употреба, за някакъв сертификат става въпрос
В Първо съм и аз, това ми го каза собственика на оръжейния магазина до стария съд
Какво НЕ може в КОС 1-во РУП, Бургас, казва ... собственика на оръжейния магазин! Яко! После плюйте по косаджиите във форума какво не можело.
Детска градина...
 

Jorom

Редовен Потребител
Въпросния собственик на оръжеен магазин точно преди седмица се е сблъскал лично с този проблем, та от там знае!

Утре ще ходя да уведомявам в КОС, така че ще говоря лично с косаджиите! Очаквам да ми потвърдят казаното от търговеца!
 

Jorom

Редовен Потребител
Ходих днес до Кос в 1 РУП, и.....няма проблем да се уведомява ВО втора употреба, което вече е уведомено от първия му собственик! Явно си работят точно по закона хората.
Понеже исках да разбера защо се получи така, че дадох невярна информация, че не може да се уведомява в 1РУП, ВО вече уведомено, ходих отново до оръжейния магазин да говоря с човека. Оказа се че нещо не сме се разбрали, аз го питах за ВО, той пък ми е отговорил че са му отказали, но са му отказали за газово оръжие, а не за въздушно....та така. Моя грешка
 

njatanasow

Редовен Потребител
Ходих днес до Кос в 1 РУП, и.....няма проблем да се уведомява ВО втора употреба, което вече е уведомено от първия му собственик! Явно си работят точно по закона хората.
Понеже исках да разбера защо се получи така, че дадох невярна информация, че не може да се уведомява в 1РУП, ВО вече уведомено, ходих отново до оръжейния магазин да говоря с човека. Оказа се че нещо не сме се разбрали, аз го питах за ВО, той пък ми е отговорил че са му отказали, но са му отказали за газово оръжие, а не за въздушно....та така. Моя грешка
Колега писах ти ,че няма проблем в първо защото съм проверявал още преди време като се заговори за това.Мисля ,че написах още тогава.Промяната ще е за газовите оръжия.
Не разбирам защо някъде отказват,като че ли закона в България не е за всички еднакъв.
 

du6ata

Редовен Потребител
Колеги може ли да се купи въздушна пушка преди да е излезнало уведомлението от кос тоест вчера човека я обявява в кос а утре иска да я продаде?
 

Jorom

Редовен Потребител
В КОС-а на моето РУП по местоживеене, ми предложиха точно това за да не пишели и отписвали, за една пушка която бях донесъл за баща ми, но не се възползвах, а я регистрирах на мое име и после му я продадох
 

rivan

Редовен Потребител
В КОС-а на моето РУП по местоживеене, ми предложиха точно това за да не пишели и отписвали, за една пушка която бях донесъл за баща ми, но не се възползвах, а я регистрирах на мое име и после му я продадох
Когато покупко-продажбата е между роднинии пушката се знае къде е може да се допуснат известни волности, може и да се даде назаем пушката. Когато сделката е между непознати, добре е в договора да се пише кога е предадено оръжието, а ако се прецени и да се състави и приемо- предавателен протокол, с фиксирани дата и час.
А уведомлението се счита за направено с подаването му. Кога ще се получи удостоверението, няма съществено значение. То е просто документ, удостоверяващ уведомяването.
 

Ross

Новодошъл
Здравейте колеги! Имате ли представа пушка, която е точно 24J , в какъв режим влиза: в уведомителен или свободен?
 

rivan

Редовен Потребител
Ако е точно 24 дж. иди да ти я замерят и да ти съставят протокол. Непосредствено преди замерването я подръж 15-тина минути заредена. Гаранция , че ще ти даде под 24 дж, ако е с телена пружина. И 23.999 да ти покаже, пак е под 24! Пробвай и с различни видове чашки, докато намериш тези, с които дава най-малка енергия!
 

Hidden

Редовен Потребител
Това с чашките е добра идея. Може да се доразвие и така - намираш два модела чашки с различна маса: например JSB 1.03 и 1.175 г и слагаш по-тежките в кутията на по-леките. Едва ли ще ги мери оръжейника. С по-тежки пружинна пушка ще даде по-ниска енергия по принцип и по-ниска скорост във всеки случай. Но все пак е хубаво да измериш скоростта с двата типа чашки и да сметнеш енергията.
Друго - напиши какъв модел е пушката и колегите ще ти кажат каква е енергията ѝ.
 
Статус
Заключена за публикации
Нагоре