Hatsan PCP: AT 44, ВТ65 и т.н.

silver bullet

Редовен Потребител
Моето лично усещане е че производителите на резервоари за пушки се преусигуряват срещу евентуални съдебни проблеми. И затова слагат срок от 10 години на резервоарите на новите пушки. Мисля, че живота им е поне 15 години колкото е живота и на повечето карбонови бутилки. Но лично аз не бих ползвал резервоар на пушка повече от 15 години.

Мисля, че 5 години над срока е приемлив риск, но повече става опасно. Това е лично мое усещане и не съветвам никой да го приема като препоръка или съвет. Също така мисля, че да се помпи който и да е резервоар повече от 10% над работното му налягане не е безопасно. Това, че един резервоар издържа пиково натоварване от 400 бара. Не значи, че може да издържи динамично често да се качва до 300 бара, ако е предвиден за 200 бара работа.
 
Последна промяна:

Kifa

Редовен Потребител
ФТКС
Какво мислите...тука се смята...механика,съпромат,материализнание,математика...мисли се в хуманитарните науки,тук се смята...ако не знаеш как,то четеш хора които са учили и смятали...
 

silver bullet

Редовен Потребител
Така е прав си, но има и друг момент. Преди 12 години повечето производители на РСР пушки не слагаха срок за експлоатация на резервоарите им. Не говоря само за БАМ 50. Срок нямаше и на Уебли и на някои корейски пушки също. Това са факти и може всеки да ги провери. На сегашната ми пушка срока на резервоара изтича през 2028 ма година. Така, че аз проблем нямам. Но имам желание да разбера дали някои колеги не си държат граната до главата. Защото един резервоар от 280 сс на 200 бара налягане има енергия да откъсне главата на човек. Вече има доста пушки над 10 години. И без да се усетим ще станат и на 20 години. Все си мисля, че има начин да им се сменят резервоарите като станат поне на 15 години. Не да чакаме да стане бум.:bomb:

Също така не мисля, че хората с БАМ 50 или Суматра купени 2010 та година трябва да ги метнат в Дунава или морето през 2021 ва. Защото на сегашните пушки пише срок от 10 години. Темата е много важна според мен, защото времето си лети. А метала си се деформира с времето, когато го натискат 200 бара.

Какво да смятаме колега, някой казва ли от каква сплав е резервоара на БАМ 50 или този на Суматра. От стомана до стомана има огромна разлика. Д2 закалена на 62 ще среже 420 незакалена и едното е стомана и другото. Това е само пример. Смята се ако знаеш какво да смяташ. Уравнение само с неизвестни няма решение. Но щом газовите бутилки в колата ни имат срок на годност, би трябвало и резервоарите на пушките ни да имат. Но много от старите нямат. И това е голям проблем според мен.
 
Последна промяна:

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Така е прав си, но има и друг момент. Преди 12 години повечето производители на РСР пушки не слагаха срок за експлоатация на резервоарите им. Не говоря само за БАМ 50. Срок нямаше и на Уебли и на някои корейски пушки също. Това са факти и може всеки да ги провери.
Това че са нямали срокове не дава абсолютно никаква информация, нито за качество на материалите, нито за нищо! Ти примерно знаеш ли, че под дадена марка стомана само индекса "А" колко много означава за здравината на крайния продукт. Знаеш ли правили ли са изследвания на дефектоскоп..... Да не говорим, че говориш за ерата в която са навлезли ПЦП-ТА, мислиш ли че всички са правили 10 години тестове преди да си пуснат пушките.....особено БАМ 50 които споменаваш. Сега вече е коренна различна ситуация и за това се дават срокове, за сега няма да се впускам в обяснения повече на темата, но мислете и малко по логично.
 

silver bullet

Редовен Потребител
Колега казваш същото като мен. :) Не мисля, че има разлика в думите ни.

Какво да смятаме колега, някой казва ли от каква сплав е резервоара на БАМ 50 или този на Суматра. От стомана до стомана има огромна разлика. Д2 закалена на 62 ще среже 420 незакалена и едното е стомана и другото. Това е само пример. Смята се ако знаеш какво да смяташ. Уравнение само с неизвестни няма решение. Но щом газовите бутилки в колата ни имат срок на годност, би трябвало и резервоарите на пушките ни да имат. Но много от старите нямат. И това е голям проблем според мен.
Ако приемем за логическа задача темата с резервоарите на БАМ 50. :) Имаме една известна велична. И тя е че след 10 години повечето съвременни резервоари излизат от срока си на безопасна експлоатация. От там не се иска много акъл да се досети човек, че резервоара на БАМ 50 не е вечен.
 
Последна промяна:

rivan

Редовен Потребител
И аз мисля, че е време да се отдели като самостоятелна тема, защото се изписаха няколко страници, нямащи общо само с хатсан и касаещи и всички останали марки. И някой, интересуващ се от Хастсан, ще трябва да чете доста написано, нямащо общо с темата, а друг който се интересува от върпоса за резервоарите ще се чуди защо това се разисква в тази тема.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
И аз мисля, че е време да се отдели като самостоятелна тема, защото се изписаха няколко страници, нямащи общо само с хатсан и касаещи и всички останали марки. И някой, интересуващ се от Хастсан, ще трябва да чете доста написано, нямащо общо с темата, а друг който се интересува от върпоса за резервоарите ще се чуди защо това се разисква в тази тема.
То отдавна тая тема е изтървана виж колко страници е :D:cheers:
 

silver bullet

Редовен Потребител
Точно в темата за АТ44 и ВТ65 да обсъждаме живота на резервоарите не беше много умно. При положение, че това са единствените пушки за които се продават масово и на достъпни цени резервни резервоари. :lol:
 

Emp

Редовен Потребител
Точно в темата за АТ44 и ВТ65 да обсъждаме живота на резервоарите не беше много умно. При положение, че това са единствените пушки за които се продават масово и на достъпни цени резервни резервоари. :lol:
А бе те цените им че са достъпни,достъпни са , ама товаренето е около три пъти ,и се чудя на какво се дължи ,може би големи мита ,кой знае. Ако цената беше като в Турция от интернет магазин да си я купиш 50 лева цилиндър със клапан и манометър плюс 10 лева спиди, тази тема изобщо нямаше да я има и да се спори по нея.
 

rivan

Редовен Потребител
нямаше да я има и да се спори по нея.
Неслучайно се спори за резервоарът, а не за спусъци например! Никой не си е сменил спусъка след 10 г. употреба, защото има вероятност да изтърве! А и 20 лв. да струваше резервоарът, пак някой щеше да каже: " а защо да го сменям, ако няма нужда"
 

Emp

Редовен Потребител
Неслучайно се спори за резервоарът, а не за спусъци например! Никой не си е сменил спусъка след 10 г. употреба, защото има вероятност да изтърве! А и 20 лв. да струваше резервоарът, пак някой щеше да каже: " а защо да го сменям, ако няма нужда"
То зависи и кой колко човърка и спусък съм купувал ,не за ат-то за 125 ца, ама едно е да дадеш 50 лева друго е да дадеш 150 лева, за мен не са нормални тези разлики в цените. Имам тук един цилиндър дето го бях купил от бг. ръждяса точно за 2 седмици ,то тъжна картинка, седи на тавана хвърлен.
 
Последна промяна:

astra

Редовен Потребител
Когато ще се вдигат хора, например при асансьори, се умножава по десет
По времето когато аз учех съпромат и машинни елементи, коефициентът на презапасяване на асансьорното въже беше 14. Значи понамалили са го. Може би от екологични подбуди? Спасяват планетата? Или от обикновена педер@стия...
По машинни елементи ни учеха как да пресмятаме здравината им и да умножаваме с коефициент на презапасяване, винаги >1. Напоследък забелязвам, че пак умножават, но с <1. По китайския календар ще да е :(

Добре е и да изучите, какво представлява граница на провлачване, или граница на пластичност и еластичност, модул на еластичност и т.н. Има много термини за които тука никога не са се споменавали, но и разбрах през годините, че е безсмислено да се говори за тях, защото когато почне да се говори за неща които повечето колеги не са и чували резултата е глупави коментари и присмех от некомпетентни хора
Нямам какво да добавя към горното!
Може би единствено, че караш някои хора да се запознават с неща, които не ги пише по форумите. Така ще си навлечеш врагове, но да не ти пука!
Писнало ми е до смърт през годините от тъп@н@ри, които от обща "култура" си въобразяват, че разбират от професията ми повече от мен и ми дават акъли и нареждания.
Да обясняваш на полуинтелигент неща от професията си, за които си ходил най-малко 5 години на училище е загуба на време, нерви и смисъл...
 
Последна промяна от модератор:

rivan

Редовен Потребител
коефициентът на презапасяване на асансьорното въже беше 14.
Може и аз да бъркам, все пак са минали повече от 35 години оттогава!:cheers:

QUOTE="astra, post: 299871, member: 5515"]Напоследък забелязвам, че пак умножават, но с <1[/QUOTE]
Ами това е когато счетоводителите конструират машини. Как ще си купиш ново, ако старото още работи? Лошото е, че след 2000 г това е масова политика на големите компании.
 
Последна промяна:

silver bullet

Редовен Потребител
По времето когато аз учех съпромат и машинни елементи, коефициентът на презапасяване на асансьорното въже беше 14. Значи понамалили са го. Може би от екологични подбуди? Спасяват планетата? Или от обикновена педер@стия...
По машинни елементи ни учеха как да пресмятаме здравината им и да умножаваме с коефициент на презапасяване, винаги >1. Напоследък забелязвам, че пак умножават, но с <1. По китайския календар ще да е :(


Нямам какво да добавя към горното!
Може би единствено, че караш някои хора да се запознават с неща, които не ги пише по форумите. Така ще си навлечеш врагове, но да не ти пука!
Писнало ми е до смърт през годините от тъп@н@ри, които от обща "култура" си въобразяват, че разбират от професията ми повече от мен и ми дават акъли и нареждания.
Да обясняваш на полуинтелигент неща от професията си, за които си ходил най-малко 5 години на училище е загуба на време, нерви и смисъл...
Така е, но не всеки е тъпанар да търси спор където нищо не разбира. Повечето хора четат с интерес форума и придобиват нови знания. Има и тролове, но те са малко и не трябва да им се обръща внимание.

Кажи сега твоето мнение, според теб има ли нужда да се търси нов резервоар за старите пушки и след колко години употреба. Нищо не разбирам от металургия и металообработване. Затова питаме хора учили и работили с метали и машини за металообработване . :cheers:
 
Последна промяна:

Kameno Karp

Редовен Потребител
Така е, но не всеки е тъпанар да търси спор където нищо не разбира. Повечето хора четат с интерес форума и придобиват нови знания. Има и тролове, ама те са малко и не трябва да им се обръща внимание.

Кажи сега твоето мнение, според теб има ли нужда да се търси нов резервоар за старите пушки и след колко години употреба. Нищо не разбирам от металургия и металообработване. Затова питаме хора учили и работили с метали и машини за металообработване . :cheers:

Странни въпроси задаваш колега. На тоя въпрос може да ти отговори резултата от ВОДНАТА ПРОБА. Всичко останало е само хипотези.
 
Нагоре