Hatsan PCP: AT 44, ВТ65 и т.н.

dberov

Редовен Потребител
ОК, а ако през тия 10 години пушката с която не се стреля стои винаги напомпена, метала не стои ли под постояянно напрежение? Давам пример и с пружина. Ако с една пушка се стреля всеки ден а с друга не, но се зареди и се остави със свита пружина, според теб не се ли уморява свитата пружина.
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
Изясни си термина - умора на материала.
След като настъпи умора в пружината, тя ще се СЧУПИ. Това е умора на метала. Това което ти споменаваш е нещо съвсем друго, нямащо нищо общо с умората.
 
Последна промяна:

rivan

Редовен Потребител
За всяко нещо си има нормативна база.Например, когато карах капитанския курс, преди много години, помня как ни обясняваха изчисляването на здравината на въжета. За товари се изчислява необходимата здравина и се умножава по три. Когато ще се вдигат хора, например при асансьори, се умножава по десет. Винаги се работи с определен запас от здравина, различен за всеки определен случай. И на колата ангренажния ремък се сменя при пробег, определен от производителя. Не че няма де изкара още доста над определеното, но всичко над определен момент е на риск на ползвателя. И никой производител не иска да плаща обезщетения за гръмнал резервоар, затова се презастрахова и дава по-къс гаранционен срок, за да не носи отговорност. В противен случай отговорността е на потребителя. Всеки преценява за себе си дали да поеме тази отговорност.
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Гледах преди доста години тест на бутилка с работно 200 или 300 Бар-а, но не помня точно. Пластичната деформация на бутилката почна на около 600 Бар-а. Със сигурност производителите за се застраховали поне на 100%.
 

mobilen

Редовен Потребител
В този многомилионен бизнес никой производител няма да допусне и сянка на съмнение да има относно здравината на продукта си .
 

dberov

Редовен Потребител
Изясни си термина - умора на материала.
След като настъпи умора в пружината, тя ще се СЧУПИ. Това е умора на метала. Това което ти споменаваш е нещо съвсем друго, нямащо нищо общо с умората.
Колега, чел съм ти постовете за бутилките, и там видях че на тая тема с теб трудно може да се спори. Това че, носиш бутилка на гърба си не означава че знаеш всичко за съдове които се използват под налягане, същото се отнася и за мен. Въпросът беше, имат ли резервоарите на пушките срок на годност и ако да, колко е той. Повечето производители пишат 10 години, макар че резервоара може да изкара 20 и повече години, но тия 10 години са изчислени от инженежи като срок за безопасна употреба. Относно пружината, вземи вземи и пробвай, опита ще те научи повече от теорията. Ако имаш стяга "трета ръка" която не използваш, купи две еднакви пружини, свий една пружина в третата ръка и я остави така една година да видим дали ще се счупи. Ами няма да се счупи а ще се умори, ще стане по мека и няма да има същата якост, еластичност...просто ще загуби част от КПД и вече няма да е като другата. Чисто нова пружина може да се счупи от пренатоварване или когато стигне критичната точка на умора. Та умора на метала е едно, достигане на критичка точка е друго.
Хайде сега ти ми кажи вярваш ли на това което пише на твоята бутилка и ако кажеш да, спирам да споря с теб, щото аз не знам нещо на тоя свят да има неограничен живот. Ама Шведите били го написали и какво от това?
На нашите бутилки пише : но лимит лайф.
Това non limited life е гаранцията дадена от Шведите.
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
Това какво нося на гърба си, няма общо с това което съм учил в ТМТ Г. Димитров гр Бургас. Специалност : Технология на машиностроенето - студена обработка.
 

dberov

Редовен Потребител
Това какво нося на гърба си, няма общо с това което съм учил в ТМТ Г. Димитров гр Бургас. Специалност : Технология на машиностроенето - студена обработка.
А, за ей това говоря! Пробвай това с пружината, мога да хвана бас с тебе че няма да се счупи.
вземи и пробвай, опита ще те научи повече от теорията.
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
Да, няма да се счупи. Настъпването на някаква пластична деформация и умора на метала са различни неща.
А теорията научена в училище ми е подплатена с много години работа по специалността. ;)
 

dberov

Редовен Потребител
ОК, хайде да спрем да цапаме че почна да си противоречиш.

Изясни си термина - умора на материала.
След като настъпи умора в пружината, тя ще се СЧУПИ. Това е умора на метала.

Пробвай това с пружината, мога да хвана бас с тебе че няма да се счупи.

Да, няма да се счупи. Настъпването на някаква пластична деформация и умора на метала са различни неща.
 
Последна промяна:

Kameno Karp

Редовен Потребител
Наистина, докато не си изясниш някои базови понятия, нямаме никаква основа за водене на дискусия. Лека вечер. :cheers:
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Добре е и да изучите, какво представлява граница на провлачване, или граница на пластичност и еластичност, модул на еластичност и т.н. Има много термини за които тука никога не са се споменавали, но и разбрах през годините, че е безсмислено да се говори за тях, защото когато почне да се говори за неща които повечето колеги не са и чували резултата е глупави коментари и присмех от некомпетентни хора и вместо някой да иска да научи нещо ново виждаме обединение на неразбиращите и присмех на някой който може и да каже нещо полезно! На мен лично ми е интересно, какво би казал Kameno Krap, ама повечето не могат да си преглътнат егото и да преглътнат, че не знаят всичко и да дадат шанс на някой непознат за тях да обясни нещо за което може би знае нещо повече от другите, защото го е учил може би!
Признавам, че и аз по някой път трудно преглъщам егото си ама е хубаво и да се позамисляме и даваме шанс на някой да ни научи на нещо, няма човек знаещ всичко на тая земя!
Хубава вечер на всички :cheers:
 

silver bullet

Редовен Потребител
Колеги изчетох с голям интерес мненията на всички писали по темата за безопасността на резервоарите на пушките ни.

Мисля, че това е най-важната тема от целия форум. Защото е свързано с безопасността и здравето ни. Може ли някой модератор да отдели или изкопира мненията на колегите в нова тема. И да я сложи на първо място в общия раздел. Заглавието нека го определи модератора, но да е нещо от вида на: Безопасност при работа с резервоари под налягане.

Продължавам да следя с интерес разговорите по тази тема.

Мога да добавя и моето наистина скромно мнение, защото не съм инженер. Не съм учил и в технически техникум.

Понеже колегата Беров даде пример с натегната пружина и пълна бутилка или резервоар. Ще изкажа моето мнение.

Имам щастието да познавам добър майстор на пружини. От него знам, че една качествена пружина се износва не от това, че е стояла дълго свита. А от голям брой цикли на свиване и разгъване примерно хиляди или десетки хиляди. Под свита пружина не трябва да се разбира да я смачкаш докрай докато се допрат витките на телта една до друга. А да я свиеш примерно от 10 см на 4 см. Не да я смачкаш на 2 см и да я повредиш. Ако една пружина се свие прекалено много тя веднага се поврежда. Ако искаме по-силно действие не пренатягаме пружината, а поръчваме нова с по-дебела тел или с повече витки.

При съдовете под налягане това, което ги амортизира най-много са циклите на пълнене и изпразване. А не това дали един съд ще седи пълен на 200 бара нон-стоп. При всяко пълнене и изпразване на въздуха от един резервоар под високо налягане. Част от атомите на стените се отронват и излизат заедно с въздуха под налягане. По този начин стената макар и много бавно започва да изтънява. Правени са експерименти със съдове под налягане и след определен брой цикли теглото на съда под налягане започва да намалява. Не говорим за корозия само, а за изтъняване от загуба на материал следствие на загуба на атоми от повърхността. Това съм го чел преди доста време. И не гарантирам, че е истина. Но има логика. Може и да е истина.

Според мен е важно да разровим темата до край за да не стане някоя беля с наш колега.

Забелязах, че преди време не пишеха на резервоарите на пушките срок на експлоатация. Имал съм БАМ 50 и там никъде не пишеше срок на експлоатация. Имал съм и Уебли и там никъде не пишеше срок на експлоатация. Но ми направи впечатление макар и да не съм мерил с шублер. Стената на резервоара на БАМ 50 беше видимо по-дебела от стената на резервоара на Крал Пънчер. А стената на резервоара на Уебли-то беше още по-дебела и от стената на БАМ 50. Дали това е причина да не им напишат срок на експлоатация. Защото е много повече от 10 години и е примерно 30 години заради по-дебелите стени на резервоара. Или е важен пропуск липсата на надпис за срока на експлоатация. Едва ли са вечни тези резервоари, може и да са по-трайни от новите. Но може и да не са.

Дебелината на стоманата не определя винаги нейната здравина. Има различни видове стоманени сплави. И не винаги по-дебела стена значи по-здрава стена.

Има и нещо друго важно това са покритията на стоманите. Ако една стомана има устойчиво покритие примерно титаниев нитрид или азотирана повърхност. Вероятно това увеличава значително износването на повърхността и.
 
Последна промяна:
7

7842

Гост
Арабина който прави клипове и реклама на Вулкан,Ураган показва в един клип карбонов резервоар от Ураган със работно налягане 300 бара.Там не го мерят за деформации,защото те се появяват още при първото помпене-така е с всички карбонови резервоари(преди два дена зареждах такава бутилка 4,7 л,беше и първо зареждане-накъдри се докато стигна 300 бара).Резервоара на Урагана стана на конци при 1100 бара.
Бутилката от 4.7л тежи само 2.7 кг.Като вдигнах моята 6л-стоманена разликата беше много голяма.След вдигане на стоманената,после карбоновата не я усещаш.
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
Арабина който прави клипове и реклама на Вулкан,Ураган показва в един клип карбонов резервоар от Ураган със работно налягане 300 бара.Там не го мерят за деформации,защото те се появяват още при първото помпене-така е с всички карбонови резервоари(преди два дена зареждах такава бутилка 4,7 л,беше и първо зареждане-накъдри се докато стигна 300 бара).Резервоара на Урагана стана на конци при 1100 бара.
Бутилката от 4.7л тежи само 2.7 кг.Като вдигнах моята 6л-стоманена разликата беше много голяма.След вдигане на стоманената,после карбоновата не я усещаш.
Заснел ли си какво представлява пръснатата карбонова бутилка? По-горе се вижда какво представлява пръсната стоманена. Ако има снимки и на двете, на всеки ще му стане ясно какви поражения може да нанесе едната и другата.
Друго ми стана любопитно. Как установяват там годността на карбоновите бутилки?
PS Май още спа и не съм прочел, че си го гледал на клип това.
 

lynx

Редовен Потребител
silver bullet, няма да намериш/получиш във форума еднозначен отговор на въпроса си.
През годините имаше многократни спорове за бутилките, резервоарите на пушките, и въобще съдовете под високо налягане.
Отново имаше мерене на дипломи, дървено-философски спорове, обиди и други наши типични начини за решаване на спорове :)
Даже колега от форума беше писал запитване до производителя на пушката му и отговора им беше "уклончив".
Общо взето всеки си има мнение по въпроса и е прав за себе си, а другите са криви....
Запомнил съм само, че състезателите по спортна стрелба не ги допускат на състезание, ако резервоара на пушката е стар или не е минал тест.
В Е-гън старите резервоари за пушки са много по-евтини спрямо тези, които са под 10 години от датата на производство, разбираемо е.
Явно презаверката на стар резервоар не е евтина и състезателите предпочитат да си купят нов, а стария се продава на мераклия да си го ползува за тренировки или друго, но не и за състезания. Ето такива са сертификатите на "презаверен" резервоар:
Reservoar.jpg
На повечето пушки от шир-потребата, резервоара няма сериен номер. На някои дори не пише и кога е произведен. Темата е дълга, по-добре да не задълбаваме, че съвсем оспамихме темата.
:cheers:
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
Кой какво пише на бутилките и резервоарите е без особено значение. Важно е какво казва законодателството на държавата в която се ползва бутилката(резервоара). Срок на експлоатация, честота и начин на тестване...
Въпреки, че Шведите дават доживотна гаранция на нашите бутилки, стоманените се тестват на всеки 5г,а карбоновите на всеки 3г.Така е решил законодатела и само това важи в България.
 

jony

Потребител
Добре . щом законодателството е най-важно. с тия тестове през 3-5год .се скъсява още повече живота на бутилката. и трябва да се знае колко цикъла на тест е възможна.
 

anibis

Редовен Потребител
Да попитам знаещите... То и на моя резервоар на рускинята пише 10г. Но там се пълни на 300бара не на 200бар разлика мисля че има или няма? Та колега каза че на неговия железен резервоар пишело 10г ама той се помпи на 300бара РАБОТНО!!! А железния резервоар на АТ-то по спомен мисля, не съм на 100% сигурен се пълниеше на 200бара РАБОТНО!!! Та кой резервоар ще издържи повече с едни и същи показатели на материал, и с една и съща дебелина на стената,тоя който работи на 200бара или тоя дето работи на 300бара.Поста ми беше че железните бутилки при едно и също налягане и една и съща дебелина на стената ще издържат много повече годинки отколкото алуминиев резервоар Д16Т Пак казвам едно и също налягане да се ползват двата резервоара 200 или 300 бара но и двата резервоара железен и алуминиев да се знае кой повече живот има. Това питаше колегата... Митко му е казал 10г да но и двата ако работят на едно и също налягане железния отива мн повече години. Така съм го разбрал аз и да това съм го написал че желязото държи повече, то е видно и от бутилките които не ги ползваме на 200бара нали? А си ги пълним на 300+ бара и живот над 20-25г е има и много по дъртанян но пак си ги ползват колегите. Моята едната бутилка немска ако не се лъжа е 95г и си е пълня, пълнят ми е на 300бара без проблем в Цикония желязна бутилка да добавя не алуминиева Живи и здрави!
 
Нагоре