Hatsan PCP: AT 44, ВТ65 и т.н.

undertaker

Редовен Потребител
Виж и тук ако искаш,но не знам дали ще ти свърши работа.Нямам спомен да съм срещал такъв размер,понеже като съм чел темата и съм си ги записвал размерите на о-пръстените.
 

glavanov55

Редовен Потребител
Днес изведох Хасанчо 25 с новия приклад да се пофръцка.
Заредх му баракуди hn 2.1 и курдисах мишаната на 60 м
Той пък калпазанина взе че я проби цели 9 пъти и сега няма с какво да запечатвам буркани.
Вай,вай вай.
 

Attachments

  • IMG_20210102_155135.jpg
    IMG_20210102_155135.jpg
    588.2 KB · Прегледи: 96

Svetoslav

Потребител
Здравейте за много години
Имам питане към хората които стрелят с pcp во от по дълго време .Трябвали да се притеснявам че АТ-44 лонг ми е на 10 г и цилиндъра е помпан мн пъти .Имат ли тея цилиндри срок на годност .Иначе пушката е супер поддържана няма и точица ръжда .
 

anibis

Редовен Потребител
Имам спомен че, резервоарите на пушките имат 10 години годност.
10г Митко имат алуминиевите,а АТ-то си е с железен цилиндър. Както при бутилките така и при цилиндрите там е 30г срока за използване,след това в коша никакви такива да мине тест и тем подобни.
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Бях чел, че и на стоманени цилиндри препоръчват експлоатацията да не е по-дълга от 10 години. А и да не е така, нищо не пречи колегата да си смени цилиндъра с нов. Поне ги има.
 

jony

Потребител
Аз подкрепям мнението на колегата anibis, и ако съмненията продължават предлагам да помолиме anibis , да надуе на неговия стенд един 10г цилиндър от hatsan докато се спука и да каже до колко бара е издържал.
 

Gadnqra

Редовен Потребител
Не се гледа, до колко бара издържа, преди да се спука, а се гледа, от колко бара започват пластичните деформации. Освен това, заради непрестанните цикли на допълване е възможно да се получи умора в материала. Тъй като различните пушки са в различни хора и се експлоатират различно, някои цилиндри могат да издържат по-дълго, а други - по-кратко време. И тъй като никой не знае колко е това време - прието е резервоарите да се подменят на определено време - 10 г. Това не означава, че техният живот е 10 год. Но и не означава, че трябва да се ползват, докато ти изтрещят в лицето или в ръцете.
 

rivan

Редовен Потребител
Искам само да допълня, че не са редки случаите на пренапомпване на резервоарите, поради изместване на платото във високите налягания. Нерядко се прокрадват мнения от рода на " може да се надува до 10-15 % повече от указаното налягане без проблем". Може но всичко това скъсява живота на резервоара. А 200 или вече 250 атм. са си сериозно налягане, с което шега не бива. Затова е по-добре да се смени, за да не стават сакатлъци. И аз мисля, че 10 години е експлаотационния срок, след което резервоарът трябва да се смени. Мисля, че го четох някъде в упътванията, сега ще потърся.
 

dberov

Редовен Потребител
.....не са редки случаите на пренапомпване на резервоарите..... Нерядко се прокрадват мнения от рода на " може да се надува до 10-15 % повече от указаното налягане без проблем". Може но всичко това скъсява живота на резервоара.
Не е баш така колега. Дори един резервоар да се помпи до 200 бара, било то стоманен или от дурал, при надуване се разширява а при отдуване се свива и така се амортизира, начича се уморяване на метала.
Важна информация е (ако въобще съществува) след колко цикъла започват деформациите. Срок на експлоатация в години е ала бала.
Започва веднага, след първото напомпяне и по горе съм обяснил защо.
 

Слави

Модератор
Модераторски Екип
ФТДМ
Общо взето това което съм чел е че им дават 10години ползване.
Имам една пушка (най-старата) с цилиндър произведен 11/2011година.
Като му наближи срока, ще "инспектирам" цилиндъра за корозия отвътре и ако ме усъмни нещо ще го сменя, ако е ОК си го връщам обратно на пушката на моя отговорност.
И трите ми пушки са с цилиндри 200-300 кубика. Доколкото съм чел, енергията при пробив на такъв малък съд ще доведе до фъстене а не до изкъртващ взрив. Друга бира са бутилките 5-6-10 и нагоре литра
 

Бочко

Редовен Потребител
ФТКС
Писал съм го и преди. Доста отдавна попаднах на документ от Луксфер, в който беше описано доста подробно за експлоатацията на бутилките. Карбоновите бутилки бяха разчетени за тяхната продължителност на живот за над 2 пъти пълнене всеки ден от живота й.
 

rivan

Редовен Потребител
Не е баш така колега. Дори един резервоар да се помпи до 200 бара, било то стоманен или от дурал, при надуване се разширява а при отдуване се свива и така се амортизира, начича се уморяване на метала.

Започва веднага, след първото напомпяне и по горе съм обяснил защо.
Ами и аз това казвам! Пренапомпването още повече ускорява процеса, а се случва доста често!
 

Kameno Karp

Редовен Потребител
Умората на метала (тук конкретно говорим за бутилки) започва след определен брой цикли на пълнене и изпразване. Обясни ми това каква връзка има с годините. Ами никаква. Просто производитела е преценил, че и гъза си да съдереш, за 10г тия цикли не можеш да ги надхвърлиш. Давам пример. Единия си помпи пушката по 5 пъти всеки ден, другия по 5 пъти на месец. След 10 г и на двамата цилиндрите ли са еднакво уморени!? То за това са и водните проби с налягане 50% над работното. От там нататък е ясно.
 
Нагоре