PCP на МЕТАН - споделяне на опит, проблеми, решения...

Niki

Редовен Потребител
Коментирате,че слагате зли/яки,твърди и т.н./пружини на клапана на цилиндъра.Това при положение ,че сме с метан.Та въпроса ми е ,колко яки пружини е възможно да се сложи?Аз сложих май супер яка,направо ненормално яка,но като се премине някаква граница в тая якост имо чуствително влошаване......
 

Niki

Редовен Потребител
Пушката е наше производство/самоделка/цилиндъра е хатсански!
 

sts1969

Редовен Потребител
Моята пружинка на клапана която съм сложил е толкова твърда, че при изпуснато налягане, не мога да я натисна по никакъв начин с пръст дори да ми пробие кожата. Мога да я натисна само ако подпра резервоара на твърда плоскост (маса) с иглата на долу и натисна за да се уверя че имам достатъчен ход и иглата се прибира цялата в клапана. Подменил съм и пластмасовата оригинална тапичка на пружинката с бронзова на резба.
 

Dominus

Редовен Потребител
Е, аз съм на обратната противоположност Светльо.
Немам никаква пружина :eek: и като няма налягане клапана се изсипва в резервоара :lol:
Ама пак стреля, че и не харчи :)
 

sts1969

Редовен Потребител
Е, аз съм на обратната противоположност Светльо.
Немам никаква пружина :eek: и като няма налягане клапана се изсипва в резервоара :lol:
Ама пак стреля, че и не харчи :)
Вярвам ти, още преди години гледах руснаците как си правят клапаните без пружини. Ако си с помпа като мен, как ще напомпиш резервоара от нула? :rolleyes:
 

Dominus

Редовен Потребител
Безгрижно. Когато ляга добре не му трябва натиск за първоначално помпене, а и кой помпи всеки ден от нула?
 

anibis

Редовен Потребител
Да попитам,Аргон-а на колко бара се пълни?
Гледам го че е по-инертен газ от метана,и също е безопасен,и ако се пълни на 200-220бр както метана ще е още по добре,за нашите цели.:rambo:
Най добре е Хелий но е много скъп.
 

lynx

Редовен Потребител
Да попитам,Аргон-а на колко бара се пълни?
Гледам го че е по-инертен газ от метана,и също е безопасен,и ако се пълни на 200-220бр както метана ще е още по добре,за нашите цели.:rambo:

150 бара.
По изключение* може да напълнят и до 200.
Пълненето на нормална по размери бутилка струва около 30-40 кинта :rolleyes:
 
Последна промяна:

anibis

Редовен Потребител
Благодаря Рачо!
Не е за нашите цели,идва много скъпо пълненето.
Хелий и той е на същите пари 50л бутилка 400лв на 210бр.
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
Да попитам,Аргон-а на колко бара се пълни?
Гледам го че е по-инертен газ от метана,и също е безопасен,и ако се пълни на 200-220бр както метана ще е още по добре,за нашите цели.:rambo:
Най добре е Хелий но е много скъп.
Аргона руснаците го ползват, но допълват със въздух за по-високо налягане...
 

anibis

Редовен Потребител
Бих пробвал аргон. Колко ще струва пълненето на 6 литрова бутилка ?
30лв.
Пробвай с Хелий да допълниш той е още по-инертен газ от Аргон-а,и се пълни на 200бр.
Аз съм стрелял на Хелий,на въздух 270м/с в 5.5мм с Хелий 360м/с веднага едни 43-45дж отгоре.:D
Но никаква точност,с тая скорост жсб-то в 5.5мм 1.175гр летяха като мухи. И тая скорост нищо не може да е заглуши.
 
Последна промяна:

dberov

Редовен Потребител
Колкото е по рядък газа, толкова повече се увеличава риска от поява на теч от БК. Аз имах тоя проблем при преминаване от въздух на метан и когато направих пушката да стреля в ниските барове от 90 до 70 бара - 20 изстрела в плато 3м/с се нааках от кеф... НО на сутринта в резервоара нямаше никой, както и да е, проблема го реших но това на въздух нямаше да се случи.
Не минах на метан за да гоня Джанки или защото зареждането струва стотинки а по принуда от липсата на база за пълнене на въздух и ако направят такава веднага бих се върнал към въздух. Високи скорости и Джаули се постигат и на въздух, просто трябва по високо налягане в резервоара от колкото ако се пълни с метан, аргон или хелий.
 
Последна промяна:

bateelmo

Потребител
Ами то и резервоар си требе за по високо налягане. Пък и плато трудно се постига от 300 бара до 100 да речем.
 

luis vu

Потребител
тъй като си направих компресор който се захранва от бутилка,не ми беше проблем да пробвам всички газове .
азот -в стрелбата разлика с въздуха не се усеща резервоари и клапани не се цапат и не корозират (за всички газове важи , а и няма конденз )2 кубика са 5 лв
аргон - по тихо и по слабо среля . изстрела е някак си мазен. 2 кубика 45 лв .
хелий - много голяма скорост но за сметка на това никаква точност . няма утечки .един месец е стоял пистолета зарден с хелий и не е мръднало налягането .според мен от него има полза само ако се пренастрои пушката за нормална скорост да дава повеше изстрели.0.8 кубик 40 лв
водород - малко по мощен от хелия , иначе същото . цена не знам . прелях си тихомълком от една бутилка в работата
метан . вдига мощността с 10 - 15 % . много ефтин . 2 кубика са под 2 лева .доливане на бутилка под 50 ст .ползвам го най вече от мързел .много се влияе от температурата .на студено пушката направо умира .от 15 градуса нагоре като че няма съществена разлика но подробен анализ не съм правил .най малко се влияе аргона и азота .
всички технически газове се пълнят нс 150 бар. малко са компресорите които могат и 200 и за целта трябва и бутилката да е за 200 работно .
с кислород не мисля да пробвам . не го правете и вие :exclaim: ще гръмне .маслото при тези налягания се самозапалва и подпалва метала на бутилката . :eek:
 

dberov

Редовен Потребител
Ами то и резервоар си требе за по високо налягане. Пък и плато трудно се постига от 300 бара до 100 да речем.

Пиша персонално за моята пушка чийто резервоар може да се пълни до 350 бара но за предпочитане е до 300 бара а плато не гоня защото Щуреца е с редуктор.
 

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
На тия пружини свят ще им се завие при 350 бара. А и нищо че си с редуктор не очаквай при 350 бара скоростта ти да е като при 150... Все пак има някакъв толеранс редуктора....
 

dberov

Редовен Потребител
за предпочитане е до 300 бара

Аз съм на метан и не мога да го надуя над 220 бара, говоря принципно че може да се надуе до 350 бара но дори и да съм на въздух повече от 250-60 бара не бих посмял за да не скапя редуктора.:cheers:
 
Нагоре