Hatsan PCP: AT 44, ВТ65 и т.н.

tzocho

Потребител
Та като стана въпрос за проблеми...
Тази сутрин гледам какво ново в старата тема ;) и ... какво да видя ???
Tayson-а вдигнал 265м/с с бившата ми пушка и ... спрял до там! :eek:
Преди да се разделя с дългуча, същия си стреляше перфектно в 43J и след като попрочетох постовете му по-нагоре, направо се вкарах в размисли! ???
Малко ме хвана яд, че не ме е потърсил преди това да ме попита. :-\
Трябваше да му предам един сенник от колегата kid и направо му писах да взима пушката и да идва при мен :exclaim:
Проверихме за несъосие - нъцки ... всичко под конец!
Викам си като е натегнал ударника, дали парченце от течния метал не се е отчупило и да е заседнало в конусния порт ... случвало ми се е преди на мен - нъцки ... чисто на всякъде!
Проверих и за теч - нъцки ... не издиша от никъде! ... а сега де!!! ???
Вече започнах да се съмнявам в хроното ... взехме моето Kombro - пак същото! :wall:
Като разглобявахме пушката, конусния трансфертпорт ми се стори подозрително тесен, но ... нали с него преди ми даваше тези 43J!!!
Преди Виктор да я хареса и да я купи я пробвахме само по въртяща се мишена от тези дето си стоят на Бонсови поляни и с всеки изстрел мишената се въртеше като луда!
И тогава връшайки спомените си назад се присетих, че преди да я пусна в продажба бях разглобил пушката за последно и след като изхдния отвор на трансфертпорта ми се стори прекалено тесен, предположих какво се е случило ... поради късните часове за тези ми дейности съм сложил този за другия ми Хатсан в 16J. :(

Изнамерих оригиналния и му го връчих с очакването дано да е от това.

Час по късно ми се обади по телефона, че с остатъчното налягане, което бе останало в резервоара вече е вдигнал 280м/с. :)

Искам пред всички да му се извиня за неволната грешка от моя страна!
:-[

И както се казва, ... очаквам в най-скоро време извинението ми да бъде прието в подходящата форма! :cheers: :cheers: :cheers:

Относно достойнствата на пушката оставям на него да продължи ...

P.S. Все пак хубавото на всичко това, е че нямаше необратими интервенци и колегата вече си е научил пушката наизуст! ;) :)
 

Tayson

Потребител
Както каза колегата вече пушката и на сън мога да я сглобя.. :D :D :D
Чак ми беше обидно колегите тооолкова да се съмняват в мен.То не беше О-пръстени,
не бяха пружини,не беше съосие...бе викам...чак пък толкова ли съм технически неграмотен.. ;)
Разгобих я ЦЯЛАТА не по-малко от 20 пъти и най-накрая ХЕПИ ЕНД.. :yahoo:.Искренно благодаря на всички колеги за отзивчивоста и за старанието си да ми дадат ценен съвет за който бях помолил в предни постове!Не исках да занимавам колегата -tzocho,за нещо което съм купил от него преди 6 месеца.Все едно да купя кола от накой и след половин година да отида при него и да му кажа,че имам проблем със скоростната кутия...някак не върви.А и всяко зло за добро...поне я научих до най-малкия детайл.Приемам на 100% извиненията на колегата-tzocho.Всички сме хора и всеки може да се обърка!Благодаря му за отзивчивостта и съдействието!Желая на всички приятни стрелби и :cheers: :cheers: :cheers:
 

Слави

Модератор
Модераторски Екип
ФТДМ
Днес пострелях доволно с новия си булпап. BT65 6.35.
Правих настройки на оптиката и накрая реших да пусна две групи.
Аз такава пушка досега не съм имал. Чудя се да се радвам ли да рева ли ???
Каквито групи прави на 45м. такива прави и на 85 :pardon:
 

Attachments

  • BT 65 6.35.JPG
    BT 65 6.35.JPG
    1.5 MB · Прегледи: 226

fishermaniac

Потребител
Подарявам си пушката ако някой ми докаже,че някоя пушка прави по-свити групи на по-далечно разстояние,отколкото на близко.Това може да е само в резултат на много "способен" снайперист зад оптиката.
 

Слави

Модератор
Модераторски Екип
ФТДМ
fishermaniac написа:
Подарявам си пушката ако някой ми докаже,че някоя пушка прави по-свити групи на по-далечно разстояние,отколкото на близко.Това може да е само в резултат на много "способен" снайперист зад оптиката.
Е тез камъни са в моята градина.
Знам бе пич не стрелям от вчера.
Геометрично погледнато ако правя група от 65мм. на 45м. то групата на 85м. трябва да е почти двойно по-голяма.
Да ама не :exclaim:

Въпреки това съм спокоен защото не излизам извън убойната зона :crazy:
 

grisha

Новодошъл
Колеги, дайте съвет кое зареждане при БТ65 е по надеждно, страничното с по късият ход или задното с по дългият ход?
 

Слави

Модератор
Модераторски Екип
ФТДМ
Как прецени кой е по дългия ход?!
Според мен е еднакъв. Колегета Илиан имаше със задно зареждане и сравнявам моето с неговото.
Аз си взех със странично зарежване, защото бях решил че ще правя Булпап...
 

grisha

Новодошъл
Просто съм останал с такова впечатление че задното е с по дълъг ход, но разбира се може и да греша ;)
 

FreeMan

Редовен Потребител
Днес замерих булпапа след монтажа на депингъра.

Възможно ли е да бъркам във формулата за изчисления на разхода? =0.834*(F25-F26)*F27/F28/F29

И преди беше икономичен, но сега... 45 джанки с разход 5,4...
 

Attachments

  • HatBul FM44-10.png
    HatBul FM44-10.png
    85.9 KB · Прегледи: 108

CaMyPau

Редовен Потребител
ФТКС
ФТДМ
От 145 до 100 бара ли ти е платото ? Какво си му правил на тоя клапан ? При 100 бара да изкараш 45 джаула е много добре. Стария ми Асан правеше 30 изстрела с 45 джаула но от 190 до към 140 ако не се лъжа.. На 100 бара нямах никакъв шанс да изкарам подобна мощност.
 

lynx

Редовен Потребител
Това е на метан, разхода и мощностите е нормално да са коренно различни.
Бай Хасан е станал трепач, вчера имаше презентация на Бонсови.
 

Dominus

Редовен Потребител
Няма нищо невероятно щом е на метан.
При тази настройка, на въздух би трябвало да стреля с около 33-4 дж. и като се има предвид, че на ниска енергия всяка пушка е сравнително икономична, то разход от 7,8-8 е напълно нормален, който пре метан е това което е.
 

FreeMan

Редовен Потребител
Не е от метана. От магазина въобще не беше така ;)
На въздух ще е към 39-40j.

Стремежа ми за работа в ниските налягания беше заради метана. Тъй като бутилките се пълнят под 200 бара и иначе има много малко пълнения ако работи във високите налягания.
А в ниските налягания винаги има повече преразход, но тук не е така. Икономичността съм я гонил и заради тишината. При преразход никой модер не се справя добре.

Та въпроса ми е дали изчисленията за разход са правилни и верни...
 

lynx

Редовен Потребител
Татеос, тази табличка е направена да изчислява разход на въздух, при метана стойностите и нормите ще са съвсем различни.
Никой от нас не знае какъв разход на метан е нормален и кога има преразход.
 

Dominus

Редовен Потребител
абсолютно точно. някъде във формулите на файла е заложена плътността на въздух, не на метан.
 

Dominus

Редовен Потребител
Поразрових старите книги по физика. Тази разлика в скороста се дължи на различния моларен обем на двата газа, ако изобщо въздуха е газ, а той си е газова смес. Но да приемем че най-голяма част е азот и после кислород.
Метана има два пъти по-голям молярен обем от тази газова смес, а хелият близо 7,5 пъти.
Мисля че формулата е валидна и за система с метан.
Няма да навлизам в повече подробности. Физиката не ми беше любима наука ;)
 

FreeMan

Редовен Потребител
FreeMan написа:
...
Та въпроса ми е дали изчисленията за разход са правилни и верни...

Хора има разминаване с руската таблица за изчисляване и затова питам, а тя е защитена и не мога да я отворя да и видя алгоритъма.
Някой направи ли си труда въобще да провери преди да отскочи до книгите по физика...
А това че газовете са различни е повече от ясно!
Ако някой знае формулата (за въздух!) нека я сподели - ще е полезна и за други колеги.
Благодаря.
 

Attachments

  • HatBul FM44-10 Rus.png
    HatBul FM44-10 Rus.png
    34.9 KB · Прегледи: 95

andi

Редовен Потребител
Po= 190 Начальное давление, атм
P1= 105 Конечное давление,атм
V= 260 Объем резервуара, см^3
E= 48 Энергия пули, Дж
n= 80 кол-во выстрелов

Ответ:
Расход в см^3/Дж = 5,4
5,8 (рез-тат по классической формуле для "идеального воздуха")

това е при моята, само эа ориентир
аэ приемам приблиэително 33процента ро-малък раэход на мет` от въэд
 

Dominus

Редовен Потребител
FreeMan написа:
Хора има разминаване с руската таблица за изчисляване и затова питам, а тя е защитена и не мога да я отворя да и видя алгоритъма.
Някой направи ли си труда въобще да провери преди да отскочи до книгите по физика...
А това че газовете са различни е повече от ясно!
Ако някой знае формулата (за въздух!) нека я сподели - ще е полезна и за други колеги.
Благодаря.

Хади, виж й алгоритъма и дай да видим нещо Хинтересно за въздуха :D
 

Attachments

  • air_spent.xls
    89 KB · Прегледи: 79

Dominus

Редовен Потребител
Dominus написа:
FreeMan написа:
Хора има разминаване с руската таблица за изчисляване и затова питам, а тя е защитена и не мога да я отворя да и видя алгоритъма.
Някой направи ли си труда въобще да провери преди да отскочи до книгите по физика...
А това че газовете са различни е повече от ясно!
Ако някой знае формулата (за въздух!) нека я сподели - ще е полезна и за други колеги.
Благодаря.

Хади, виж й Халгоритъма и дай да видим нещо Хинтересно за въздуха :D

И да не забравиш да напишеш формулата за метан
 
Нагоре