Haenel 312 , 311

pellet

Редовен Потребител
Леко си промених мнението относно руските маншети :(
Отначало работят чудесно, но след изключително кратък ресурс (2000-3000 изстрела), губят еластичност и съответно компресия.
Та, преразгледах идеята на колегата lynx ( благодаря за която ) и пригодих гамовски маншет. Оказа се, че се получава, ако го тръкнеш до Ф25.0мм
Засега е добре при мен ( ~500 изстрела ). Просто не смея да твърдя още окончателно, че всичко е наред. Нека да тествам поне още 2-3к цикъла.
 
Последна промяна:

anibis

Редовен Потребител
Ето един Хайнел , който взех скоро в добро състояние.Благодарности на колегите за съветите и частите. Кала, ето обещаните снимки.Преди и след.
Поздравления колега,просто хайнелчето е станало наистина много добре, от вътре,и от вън.
пс Да попитам,колко изстрела може да има, една така да го кажа немска ПП с оригиналния си маншет и т.н.
Защото чета че тия руските маншети,не издържали много,2000-3000 изстрела.
Това за ПП не е ли нормално или греша?
 

xpresident

Редовен Потребител
Да попитам,колко изстрела може да има, една така да го кажа немска ПП с оригиналния си маншет и т.н.
V-mach сега е на около 6000, няма следа от износване. Оригинален Вайраух към 7000 и вече се движеше хлабаво, но стреляше добре. Само дето се скъса, но може и аз да имам вина, защото го бях свалял.
 

pellet

Редовен Потребител
Защото чета че тия руските маншети,не издържали много,2000-3000 изстрела.
Това за ПП не е ли нормално или греша?

Живота на маншетите при пружинните пушки зависи от много фактори - материал, правилно/оптимално смазване, мощност на оръжието, честота на експлоатация и т.н.
По принцип, моето мнение е, че 10 000 изстрела са нещо средно и би могло да се сметне за нормално. При маломощни спортни пушки би могло и да е двоен ресурса. Но при всички случаи, не е нормално маншета да се сменя по-често от пружината. И като приемем, че една пружина живее 7к-10к изстрела, то и маншета трябва да устиска (поне) толкова. Тук, при руските маншети, резултата за мен е крайно незадоволителен.
 
Последна промяна:

anibis

Редовен Потребител
V-mach сега е на около 6000, няма следа от износване. Оригинален Вайраух към 7000 и вече се движеше хлабаво, но стреляше добре. Само дето се скъса, но може и аз да имам вина, защото го бях свалял.
Ок благодаря,не знаех че трябва един маншет средно да издържа около 7/8000 изстрела.
Защо не пробвате в Микромакс,там правят маншети,могат да ви помогнат хората.
 

Sabin

Потребител
То и колегата cilindura беше правил! Питах го, но още нямам отговор дали му се занимава ....
 

Nikola

Потребител
Днес и аз ходих за шкурки и си поръчах и тиково масло. Моя маншет е гьонен от Щангата и е вече на около 5000 изстрела, бях го накиснал повторно на 4000 и нямам никакъв проблем.
Моят го кисна в моторно масло пълна синтетика.

Колеги, дали Липърс 4-12х44 би устискал на Хаенела?
 
Последна промяна от модератор:

runi.b

Потребител
Всяка оптика ще устиска на Хаенела
Само боклуците от 50 лева може да се раздрънкат от такава слаба пушка
 

Bay Mitko

Редовен Потребител
192421293154_1.jpg Здравейте, търся си бленда за мушка на диоптрика Haenel, има ги по немските сайтове, струват стотинки, но доставката обезмисля покупка от там. То сигурно може и от друга пушка да стават, но нямам идея?

View attachment 69365
 

Hidden

Редовен Потребител
Блендите на двата типа мушки на Хайни 312 не са взаимозаменяеми - трябва да се има предвид при търсенето. Май би било по-лесно да се изработят.
 

Bay Mitko

Редовен Потребител
Пропуснах да уточня че е за 311, но вече получих съвет от колегата Щангата какво да направя!:cheers:
 

lynx

Редовен Потребител
Би трябвало в магазина на Лиляната да има такива бленди.
Ако се нуждаеш от координати, свиркай и ще потърсим.
 

bate ra

Потребител
В Лиляната има от всички модели бленди, по 4лв. Аз започнах да възстановявам и другата ми пушка-311. Маншета реших да го сменя с такъв от Комета. Нямам много време всичко е на петминутки. Полирах и цилиндъра. Ето как се получи. Засега толкова.
 

Attachments

  • IMG_20180228_103548.jpg
    IMG_20180228_103548.jpg
    512.6 KB · Прегледи: 128
  • IMG_20180228_103557.jpg
    IMG_20180228_103557.jpg
    291.2 KB · Прегледи: 129
  • IMG_20180228_115758.jpg
    IMG_20180228_115758.jpg
    363.8 KB · Прегледи: 132
  • IMG_20180228_115751.jpg
    IMG_20180228_115751.jpg
    345.9 KB · Прегледи: 127
  • IMG_20180228_115827.jpg
    IMG_20180228_115827.jpg
    325.9 KB · Прегледи: 128
  • IMG_20180228_120009.jpg
    IMG_20180228_120009.jpg
    339.6 KB · Прегледи: 129
  • IMG_20180228_120020.jpg
    IMG_20180228_120020.jpg
    347.8 KB · Прегледи: 129

gsaram

Новодошъл
Здравейте,
Имам Хайнел 312, който му се счупи рамото, което свързва патерицата със буталото. Дадох въпросното рамо на фрезист, който да ми направи същото, но предполагам, че не е улучил размерите защото след като го монтирах пушката започна да стреля сама. В момента, в който заключа патерицата тя гръмва. Преди да махна часта пушката си работеше като часовник до последно. Даже въпросното рамо не се беше скъсало, а оставаха 2-3 мм. Фрезиста е изхвърлил старата част и нямам база за сравнение с това, което е измайсторил. Въпросната повреда беше около 1. Цялата част около 1 беше куха, нова е от плътно желязо. Фрезиста също направи и другото рамо 2. То се захваща със щифт за 1. Предполагам проблема е в 2. Имате ли на представа от къде мога да намеря въпросните части 1 и 2.

Друго питане относно маншета. Аз моя никога не съм го сменял и предполагам, че отишъл на кино. Пушката съм я ползвал 15 години. Последните години пушката беше доста поослабнала. Прочетох в темата, че машет от гамо може да се монтира на Хайнела. От къде мога да го взема.
Трето питане като съм чистил пушката забелязах, че между цевта и буталото има една гума, която беше отишла на кино, мога ли да намеря и нея. При първа възможност ще снимам моята пушка и ще покажа частите, който са ми измайсторили.

haenel.png

Поздрави
Стефан
 

Nikola

Потребител
Имах същия проблем. Спусъкът ти не задържа, и когато върнеш лоста, тресчотката ,,пуска,, буталото и пушката стреля. Най вероятно ще можеш да оправиш проблема само от болтчетата за настройка на спусъка. Другият също вероятен проблем е че спусъка е с много калпаво захващане и може да се отваря или да се размества малко при зареждане. Реално проблема се оправя за 5мин с инструменти, които ги има във всеки дом.
 

bleu81

Редовен Потребител
Привет,

Покрай скорошната ми покупка на пцп за синковеца ми се прииска да извадя старата 312 от архива.
Пушката я имам от повече от 20 години и е купувана от бившите стрелбища ОСО Стара Загора. Сериен номер 92794.

След разглобяване на пушката набелязах няколко дейности по възстановяването и.

-Приклада въпреки че пази голяма част от оригиналната си политура ще бъде изшлайфан и покрит с масло за дърво с естествени восъци.

-механиката е в изрядно състояние, мисля само да полирам леко цилиндър-буталната група и да взема леки фаски където е нужно главно за по лесно сглобяване.

- Пружината е оригиналната с която съм купил пушката. Навита е от 3.2мм тел и има 28навивки. Дължина 195мм. Смущава ме формата. От снимката се вижда че има деформации. Вероятно ще я сменя с нова ако намеря кой да ми я изработи или ще поръчам оригинална.

-гумения тампон в противо-откатната система е ерозирал в единият си край. Прочетох, че един съфорумник го е изработил от тампон от автомобил.

-маншета е в добро състояние но се замислям дали да не го сменя с нов.


Ще се радвам да получа съвет доколко деформацията на пружината възпрепятства правилната работа на буталото.
Каква е най-подходящата смазка за механизмите. Оръжейната смазка има определени характеристики свързани с корозивните свойства на по-старите капсул-възпламенители и барутните газове. В пневматичните пушки корозивни газове няма и вероятно леки греси или трансмисионни масла биха имали по-траен ефект. За смазването на маншона и буталото ще използвам силиконова грес.

Търси се също оригинален маншон, гумен тампон и пружина. Ако не се намерят нови в бг ще ги поръчам от Германия.

Поздрави
 

Attachments

  • IMG_20180411_192026.jpg
    IMG_20180411_192026.jpg
    263.9 KB · Прегледи: 84
Нагоре