Haenel 312 , 311

angelmr

Редовен Потребител
rivan написа:
Колеги,можете ли да проверите как се нарязват чашките в цевта на ,312,в смисъл нарязва ли се отчетливо главата или само полата на чашката.При мен и при двете цеви които купих се нарязват само полите-ясно и контрастно,нарезите са еднакви,без забележки,но главите се нарязват едва-едва,като остава едва забележима следа.Пробвах почти всички модели чашки на гамо,други не съм пробвал,защото цевта 4,5 мисля да ми е бюджетния вариант,другото е за 5,5.Така ли е и при пушките с по-нови цеви,защото цевите,които купих не се знае на колко 000 изстрела са и с какви муниции е стреляно?Интересното е,че точността е супер и не знам какво да мисля-дали цевите са поохлабени от стреляне или така са произведени,респективно-дали да продължавам да търся по-стегната цев или да стрелям с тези ,които имам?

И ти искаш мачова пушка да ти е бюджетния вариант? Какво друго можеш да очакваш от гамо освен подкалибрени чашки? Поне гамо мач пробва ли? За тях поне може да се каже че имат по-добра изработка от останалите гамо.
По втория въпрос, няма как да са износени цевите. Колко са стотина хиляди оловни чашки? :) Всяка се опира в цевта с не повече от 2 милиметра. Това прави грубо 100-200 метра олово да е минало. ;)
 
A

Anonymous

Гост
rivan написа:
Интересното е,че точността е супер и не знам какво да мисля-дали цевите са поохлабени от стреляне или така са произведени,респективно-дали да продължавам да търся по-стегната цев или да стрелям с тези ,които имам?
Мисля, че сам си си отговорил на въпроса, а цев на пневматика от стрелба не може да се "поохлаби". Най-лошото , което може да и се случи е да ръждяса непоправимо от не-стреляне или лоша подръжка, но при читав дулен срез пак би стреляла точно. Говоря за пмневматика обаче ;)
 

rivan

Редовен Потребител
Оръжейника в "Л.Димитрова" каза,че много се е стреляло със съчми за ловна пушка,които са с високо съдържание на антимон,което пък ги прави много твърди-оттам съмненията за износеност,отделно стрелба с пирони и др. извращения,описани и неописани по темите във форумите.По въпроса за мачовата цев-цената и е 12(дванатдесет)лв.-и това ако не е бюджетен вариант...Стругаря ми взе повече за работа...Пробвах и гамо матч-при тях главата се нарязва леко,но влиза на нарезите без никакво усилие,по чашката остава само лека следа.
 

angelmr

Редовен Потребител
rivan написа:
Оръжейника в "Л.Димитрова" каза,че много се е стреляло със съчми за ловна пушка,които са с високо съдържание на антимон,което пък ги прави много твърди-оттам съмненията за износеност,отделно стрелба с пирони и др. извращения,описани и неописани по темите във форумите.По въпроса за мачовата цев-цената и е 12(дванатдесет)лв.-и това ако не е бюджетен вариант...Стругаря ми взе повече за работа...Пробвах и гамо матч-при тях главата се нарязва леко,но влиза на нарезите без никакво усилие,по чашката остава само лека следа.

От извращения цевта може само да се надраска, но не и да се "отвори" равномерно. А антимон си има достатъчно и в сегашните чашки. Това не е критерий. Дори оня ден попаднах на обсъждане на нови калаени чашки, които ще са още по-твърди( до там че хората се съмняваха дали ще се отвори полата достатъчно от налягането). А това е за съвременните цеви, правени от незнайни материали. Старите цеви са от оръжейна стомана и са доста по-стабилни в това отношение. Прегледай си хубаво цевта. Ако не виждаш драскотини значи всичко е наред.
 

rivan

Редовен Потребител
Както вече писах,цевта няма видими нараняванияи пушката е доста точна с нея-на 20 м. мерени уцелвам капачка от безалкохолно 8 от 10,като попаденията бяха групирани в дясната половина.Питам за нарязването,за да знам дали да работя за увеличаване на скоростта или да оставя нещата така,както са.Все пак ще съм благодарен,ако някой прекара 2-3 чашки през цевта си и сподели
 

mdinkov

Редовен Потребител
ето още един разглобен хайнел и на колегата малко снимани чашки от моя хайнел . Ангеле излезе 24мм буталото ,сложих му вече маншон .
 

Attachments

  • DSC00717.JPG
    DSC00717.JPG
    292.9 KB · Прегледи: 558
  • DSC00718.JPG
    DSC00718.JPG
    249.6 KB · Прегледи: 466
  • DSC00719.JPG
    DSC00719.JPG
    269 KB · Прегледи: 451
  • DSC00721.JPG
    DSC00721.JPG
    297.1 KB · Прегледи: 431
  • DSC00723.JPG
    DSC00723.JPG
    262.8 KB · Прегледи: 535

angelmr

Редовен Потребител
Супер, сега остава и пружина да се намери. :) Как е поведението с новия маншет, има ли разлика от стария( ако си правил сравнения естествено).
Между другото очаквах да е с тесния цилиндър. Старите хаенели са с по-голям цилиндър и съответно по-висока дулна енергия. Не съм сигурен за историята на правилата в спортната стрелба но предполагам че в някакъв момент е въведено това ограничение от 7.5 джаула и по тази причина са смалили малко цилиндъра на хаенелите. Ранните са били прекалено мощни. А моя предполагам че е от последните внесени след като е стоял неразопакован толкова време.
 
A

Anonymous

Гост
Мисля,че единствената разлика между първите и последните Хаенели 312 е в пружината. Руснаците описват и разглобени 3.121 - първата версия на този модел. Същия компресор. Аз съм разглобявал екземпляри с пет и с шестцифрени номера, никаква разлика в диаметъра и хода на буталото.
А и немците в Шнайдер продават резервни части за всички версии, например старите и новите мушки. Но буталата, цилиндрите, тягите на лоста за зареждане са еднакви.
 

mdinkov

Редовен Потребител
готов е и пружина му сложих , китайска не се знае от каква пушка , така на слух стреля много добре отката и е приличен въпреки ,че дизели малко от смазката . нямам хроно да я замера но ще се намери начин да се замери тези дни . има два модела с 25мм цилиндър и с 24мм поне аз толкова съм срещал .
 

6tangata

Редовен Потребител
Някой може ли да прати снимки на механиката на предпазителят на HAENEL 303,защото моят не работи и мисля,че липсва някоя част. :sos:
 

6tangata

Редовен Потребител
Да точно това е ;) Гледайки схемата откривам,че липсва детаел 'ВК 105',също така 'NO 12' (не знам за какво служи) и 'OS 204'.Ако някой може да помогне,от къде мога да намеря въпросните части нека сподели.Може да купя за части и цяла HAENEL 303 ако някой има под ръка.
 
A

Anonymous

Гост
Привет на всички!
Тези дни един приятел ми каза, че можел да ми намери Haenel 313 (или 312) за около 200 лв. Пушката била от бившите клубове на ОСО, напълно обслужена, а била произведена в средата на 80-те год. на 20 век. Зареждала се с лост от страни. С такава пушка според него са се поставяли олимпийски рекорди. Заслужава ли си тази цена за пушка на около 30 год., с която са изстреляни десетки хиляди чашки и едва ли може да се намерят за нея оригинални части.
 

cdman

Администратор
joney написа:
Привет на всички!
Тези дни един приятел ми каза, че можел да ми намери Haenel 313 (или 312) за около 200 лв. Пушката била от бившите клубове на ОСО, напълно обслужена, а била произведена в средата на 80-те год. на 20 век. Зареждала се с лост от страни. С такава пушка според него са се поставяли олимпийски рекорди. Заслужава ли си тази цена за пушка на около 30 год., с която са изстреляни десетки хиляди чашки и едва ли може да се намерят за нея оригинални части.

Цената е добра ако пушката е запазена - Тези пушки са правени за да бъдат вечни , имам същата такава и стрелбата и е отлична. Имай предвид че това е спортна пушка с малка скорост предвидена за стрелба до 10 метра в зала - реално с нея можеш да целиш и до 20 метра но от там на сетне става трудничко. Важното в пушката е да не изглежда ръждясала навсякъде - прикладите обикновенно са с много лош външен вид но лесно се оправят.

Прегледай тази обява: http://forum.airguns.bg/http://forum.ai ... ic.php?t=2

тези са малко по скъпички но пък за сметка на това човека ги е тунинговал - прикладите са оправени - има оптики и са готови за стрелба - моя съвет е ако искаш да имаш такава слаба пружинна пушка да ги огледаш всичките първо и тогава да си избереш. Такива пушки продават и в магазина на Лиляна Димитрова
 
A

Anonymous

Гост
cdman написа:
joney написа:
Привет на всички!
Тези дни един приятел ми каза, че можел да ми намери Haenel 313 (или 312) за около 200 лв. Пушката била от бившите клубове на ОСО, напълно обслужена, а била произведена в средата на 80-те год. на 20 век. Зареждала се с лост от страни. С такава пушка според него са се поставяли олимпийски рекорди. Заслужава ли си тази цена за пушка на около 30 год., с която са изстреляни десетки хиляди чашки и едва ли може да се намерят за нея оригинални части.

Цената е добра ако пушката е запазена - Тези пушки са правени за да бъдат вечни , имам същата такава и стрелбата и е отлична. Имай предвид че това е спортна пушка с малка скорост предвидена за стрелба до 10 метра в зала - реално с нея можеш да целиш и до 20 метра но от там на сетне става трудничко. Важното в пушката е да не изглежда ръждясала навсякъде - прикладите обикновенно са с много лош външен вид но лесно се оправят.

Прегледай тази обява: http://forum.airguns.bg/http://forum.ai ... ic.php?t=2

тези са малко по скъпички но пък за сметка на това човека ги е тунинговал - прикладите са оправени - има оптики и са готови за стрелба - моя съвет е ако искаш да имаш такава слаба пружинна пушка да ги огледаш всичките първо и тогава да си избереш. Такива пушки продават и в магазина на Лиляна Димитрова

Благодаря за инфото!!!
По принцип смятам да я използувам макс. до 20 м. за стрелба по мишени и ме интересува повече точността, а не силата. Посочените в линка пушки ми идват доста скъпички и не ми е необходима оптика (поне за тази пушка). Ама се колебая изобщо за такава покупка - просто доста си е старо пушкало.
 

angelmr

Редовен Потребител
Стари са да, но ако са поддържани поне малко къдърно са практически вечни за разлика от съвременната ширпотреба. Но не съм съгласен че това е била пушка с която са разбивани рекорди. Колкото и да е добра не може да се сравни със елитните състезателни пушки от същото поколение. Правена е по-скоро за да задоволи нуждата от тренировъчни пушки по многобройните клубове за спортна стрелба по онова време. Много е добра, но не е аншуц. :) Макар че за един редови стрелец не е много лесно да оцени разликата между хаенел и някоя елитна пружинна пушка.
По въпроса за цената, сега едва ли може да се намери по-евтино. И цената ще се вдига, понеже модела става все по-рядък.
 

jordannik

Потребител
angelmr написа:
Стари са да, но ако са поддържани поне малко къдърно са практически вечни за разлика от съвременната ширпотреба. Но не съм съгласен че това е била пушка с която са разбивани рекорди. Колкото и да е добра не може да се сравни със елитните състезателни пушки от същото поколение. Правена е по-скоро за да задоволи нуждата от тренировъчни пушки по многобройните клубове за спортна стрелба по онова време. Много е добра, но не е аншуц. :) Макар че за един редови стрелец не е много лесно да оцени разликата между хаенел и някоя елитна пружинна пушка.
По въпроса за цената, сега едва ли може да се намери по-евтино. И цената ще се вдига, понеже модела става все по-рядък.

Имам леки забележки, Аншуца от онаова време са го правили с маслено амортисьорче, което е с восъчни набивки. С времето заминават. Файнербау-прекалено сложен, може би единствено Дианата е удачно решение. Имам в предвид, че заради простотата си, Хайнела е практически вечен.
 

angelmr

Редовен Потребител
Приемам критиката. Аз за тея аншуц и фаенербау от това поколение само легенди съм слушал, но не съм ги виждал наживо. :)
 

azzaro

Потребител
Здравеите ,аз също имам Хаинел 312,не съм стрелял много с него защото не ми остава време напоследък.Имам нужда някои колега от Пловдив да ми покаже как се разглобява и смазва.за сега пушката няма никъде ръжда но о пръстена на цевта е скъсан от къде да си купя нов и как се сменя?Благодаря предварително!
 
Нагоре