ЦЕВИ - видове, проблеми , почистване, дулна фаска.

rivan

Редовен Потребител
Някой може ли да ми каже какво ще се случи ,ако бавна цев(от хайнел 312)бъде монтирана на средно мощна пушка(CFX),че ми се върти нещо в главата?Дали чашките ще вървят по нарезите или...?Някой пробвал ли е нещо подобно на ПП?И още-хайнелската цев има ли шок-т.е. дали ще може да се монтира наобратно?
 

mdinkov

Редовен Потребител
технически нямаш проблем , но невиждам смисъл да унищожиш такава точна пушка като хайнела и да и сложиш цевта на гамото . по добре продай хаинела и гамото и си купи една силна пушка 4.5 ще имаш по задоволителен резултат .
 

sir John

Редовен Потребител
ФТКС
Подозирам че е по-скоро обратното - ЦФХ с хайнелска цев 4.5. Напълно възможно, резултатите върху мишенките ще са интересни. :bravo:

Мисля че хайнелските цеви са само мачови, т.е без шок, но може и да бъркам. Но знам че има 2 вида хайн. цеви - такива за чашки и други за съчми. Едните са с по-плитки нарези от другите, но това не ги прави по-лоши. Simogg има повече опит по този въпрос. Ако ще купуваш хайнелска цев имай едно на ум - кой, как и по какъв начин се е грижил за "тръбата". Все пак става въпрос за желязо на ок. 20+ години, вероятно, и ако не е било обгрижвано правилно напълно са възможни ръжди и наранявания от вътрешната страна на цевта. Въпреки всичко е немско качество. Искам да кажа, че съм виждал как такива занемарени цеви, след съответни манипулации дават повече от задоволителни резултати.

Успех
 

mdinkov

Редовен Потребител
точно това имах предвит , трябваше да сложа едно ударение на и-то .
хайнела и да и сложиш цевта на гамото
 
A

Anonymous

Гост
Хаенелите за стрелба със съчми са два модела - 49 и 310. И двата са с калибър 4.4мм и не стават за стрелба с чашки.
А защо ще обръщаш цевта на 180 градуса? На 312-ката тя се разглобява напълно, след избиване на щифта и нагряване на втулката
1608645.jpg

Сниката е от http://talks.guns.ru/forummessage/96/248243-10.html, братушката се усъмнил, защото каналите в цевите на пушките от първите партиди не стигат до края на цевта. Има уширение с дължина няколко сантиметра, както при БАМ 40. :)
Виж, ако говорим за исползване на цев от Хаенел 311, там вече е по-сложно...
 

rivan

Редовен Потребител
Въпросната цев е от хайнел312,само цев със компресора,като цяло пушката отдавна е унищожена.Притеснява ме ,че дължината и е 430 мм,т.е. по къса от оригиналната на CFX и ще се наложи направата на надулник,за да се заключва лоста за зареждане.Освен това цевта има отпред разширение(утежнение)и изобщо за стругаря ще е по лесно ако се обърне,ще легне по-добре.Но това,което ме възпря да я взема е,че макар и смазана, отвътре изглеждаше много ръждясала.Как мога да я проверя?
 
A

Anonymous

Гост
Визуален оглед, след почистване. Парцалче, някаква тънка връв/влакно/ и смазка, най-добре оръжейна. Не трябва да има язви, след като си я лъснал...
 

Termina4

Потребител
Моля за съвет ще сменям цевта на хацан ПЦП и въпроса ми е дали 600мм или 450мм дължина да си взема (скороста на която ще го настройвам ще е около 250м/с с баракуда 5.5 и се чудя коя цев ще ми върши по добра работа)
P.С. цевта ще е Lothar Walther
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
По-дългата цев , ще ти даде малко прираст в скоростта.
 

luft9waffe

Редовен Потребител
ivodoc написа:
По-дългата цев , ще ти даде малко прираст в скоростта.
и ще имаш 130см гега със заглушител ;),но иводок е прав -повече изстрели при равни скорости(да кажем по-добро кпд)
 
A

Anonymous

Гост
Здравейте. Ще се изкажа относно бавните и бързите цеви. Едно време имах иж38 естественно .177. Направи ми впечатление, че за 42 см. цев/става въпорс само за неразите/ чашката прави 2.5 оботота. В момента има под ръка цев БАМ 30 .22. Тука за 45 см. цев чашката се завъртва мажду 1 и 1.5 оборота. Според мен идеята за мотниране на бавна цев върху доста по мощно пушкало не е много добра, понеже съчмата ще бъде ускорявана много по рязко и съществува опасност да не се вреже и завърти по назерире, а нарезите да изпилят периферията на чашката, като по този начин съчмата няма да получи необходимото въртене и цевта ще се пооловява. И двете означават край на точността. Но все пак пробвай. АМА ПОСЛЕ ДА ПИШИШ!


ПС имам известни съмнения че ижовската цев е полигонална и студенокована, та поради това има потенциал да придаде такова ротационно движение без да повреди чашката.
Но не съм сигурен.
ПС2 възможно е и да има различие в ъгъла на нарезите поради различните калибри.
 
A

Anonymous

Гост
Относно метода за правене на дулна фаска със съчма и паста предлагам следната рационализация. За сев 22. използвам съчма с диаметър 7 мм. Понеже е малка и не е удобно да се върти на ръка аз я стегнах на края на патронника на дрелакта. По този начин около 2/5 от съчмата стърчи навън. След това пускам дрелката и фаската става само че по бързо и може би малко по точно от ръчния вариант. :cheers:
 

Termina4

Потребител
Под дрелка имаш предвид бормашина нали Благодаря за информацията
ПП а слагаш ли абразивна паста
 
A

Anonymous

Гост
Да за бормашина става въпрос. Слагам паста но я развеждам с малко масло /wd 40/. Опитах първоначално без да я разреждам , но съчмата е толкова гладка че по нея не може да се нанесе лоената паста.
 

angelmr

Редовен Потребител
Ralfi написа:
Здравейте. Ще се изкажа относно бавните и бързите цеви. Едно време имах иж38 естественно .177. Направи ми впечатление, че за 42 см. цев/става въпорс само за неразите/ чашката прави 2.5 оботота. В момента има под ръка цев БАМ 30 .22. Тука за 45 см. цев чашката се завъртва мажду 1 и 1.5 оборота. Според мен идеята за мотниране на бавна цев върху доста по мощно пушкало не е много добра, понеже съчмата ще бъде ускорявана много по рязко и съществува опасност да не се вреже и завърти по назерире, а нарезите да изпилят периферията на чашката, като по този начин съчмата няма да получи необходимото въртене и цевта ще се пооловява. И двете означават край на точността. Но все пак пробвай. АМА ПОСЛЕ ДА ПИШИШ!


ПС имам известни съмнения че ижовската цев е полигонална и студенокована, та поради това има потенциал да придаде такова ротационно движение без да повреди чашката.
Но не съм сигурен.
ПС2 възможно е и да има различие в ъгъла на нарезите поради различните калибри.

По първия въпрос, проблема с високата скорост и бавните цеви не е само в размазването по нарезите, но и в появата нс свръхстабилизация поради която проектила в някакъв започва да се движи под нарастващ ъгъл спрямо въздушния поток и бързо изчезва всякаква повтаряема траектория. НО в кой момент започва да се появява това явление едва ли някой тук ще може да каже със сигурност. Не знам някой да е правил експерименти с качествена бавна цев в големи диапазони на скоростите. При първите правени ПЦП-та се ползваха евтини китайски цеви, но там самите цеви са некачествени и няма конкретни наблюдения точно за свръхстабилизацията. Има съмнения че проблем ще се появи чак при скорости над 300-400 м/сек и за това тук проблема се пренебрегва от повечето колеги.

Не знам за Иж22, но Мп512 далеч не е с полигонална цев, макар че технологиите не са ги променили много( от едно моделно семейство са с иж38, а предполагам имат много прилики и с иж22). По въпроса за кованите цеви ще напиша отделно мнение по-късно. Иска ми се да дискутираме отделно този проблем понеже ми се появиха някои съмнения.
 

shooter

Потребител
Първите ПЦП-та които правеше Едгън /Русия/
бяха с цеви от Иж 38
и не се е оплакал от липса на точност
едва когато направи предприятието започна да ползва цеви на Л. Валтер

според мене теоретизираме в един спор, в който няма достъпна информация
за разлика от огнестрелното оръжие
мисля че една "бавна" цев, ако е направена от читав производител
ще е добра и на ниски и на високи скорости, все пак говорим за дозвукави такива / както съм писал по горе /
Симо направи ПЦП та с китайски и чехски / Славия / цеви
нека той да сподели впечатления
 
A

Anonymous

Гост
Правилно! Да не теоритизираме. Но ще ми е интересно коледата RIVAN да сподели /обективно ако може/ впечатленията си след като е сложил хайнелова цев на CFX . И аз искам да сложа цев от иж38 на БАМа.
 

rivan

Редовен Потребител
За сега съм стрелял на разстояния до 20 м,само със чашки гамо.Със про хънтър ми прави най добри групи,около 2 см. на 20 м,скоростта със тях е 265 м.с.,мерени със софтуерния хрон на Sury.Скоростта и точността с тези чашки ме удовлетворяват,както и цената,затова съм настроил пушката за стрелба с тях.Искам да видя как ще се държат на по-големи разстояния
Имах притеснения за това,че цевта е бавна,дали няма да престабилизира чашките,но всичко е ОК.Руснаците сравняват въртенето на чашката с въртенето на дебалансирана автомобилна гума-при малки скорости не тресе,около 100-120 започва да тресе и над тази скорост отново намалява тресенето.И в двата случая при малка скорост центробежните сили са слаби,следва критична скорост,а след това се самостабилизират.Не съм много сведущ в теорията,но на проктика стъпката на цевта каточели не се отразява на точността,поне не дотолкова,че да се усеща от лаик като мен,може би важното е да не попаднем в критичната скорост.При бенчрест състезателите също няма единно мнение за това,каква е идеалната стъпка,световни шампиони са ставали и с цеви с 15,16 и с 17 дюймова стъпка.
Тук може да прочетете повече за стъпката(twist-а)на цевта:http://talks.guns.ru/forummessage/30/310963-2.html
В крайна сметка за скоростите с които стреляме ние май най-важно е качеството на изработка на цевта,а не стъпката на нарезите
 

братушка

Редовен Потребител
Ето ви една статийка за твиста:
http://www.ada.ru/guns/ballistic/twist/index.htm

Там има текст:
Существует эмпирическое правило для грубого определения стабильности пули - по ее угловой скорости. Пуля должна вращаться с угловой скоростью не менее 170 000 об/мин или 2833 об/сек. Цифра эта приблизительна и, на самом деле, у конкретной пули угловая скорость для оптимальной ее (пули) стабилизации может быть и 140 000 об/мин и 200 000 об/мин, в зависимости от ее веса и формы.
Основната мисъл: куршумът трябва да върти средно със скорост 170 000 об/мин.
При нашите пушки почти всичките цеви са със стъпка 45см и при скорост 300м/с ще получим ъглова скорост 700об/сек или 42 000 об/мин. Много е далеч до номиналните 170 000. Просто няма как да престабилизираме чашката. При всички нас има категорично НЕдостабилизиране.
 
Нагоре