ЦЕВИ - видове, проблеми , почистване, дулна фаска.

A

Anonymous

Гост
Стоящата вълна, също известна още като стационарна вълна, е вълна, която остава в постоянно положение. Това явление може да възникне поради това, че веществената среда се движи в противоположна посока на вълната, или още може да възникне в стационарна среда като резултат на интерференция между две вълни, разпространяващи се в противоположни посоки. Математически стоящата вълна се представя с уравнението:

D = Dm.sin(kx)cos(ωt),

където Dm е амплитудата на вълната, k е вълновото число, a ω е вълновата честота.

Арсенал за първи път оправят проблема свързан със стоящата вълна, но ще те излъжа през коя година. Преди да намерят решението на проблема, цевите на АК47 са се късали точно там, където се е наблюдавала въпросната.

П.П
@angelmr
"Че според теб реактивния откат огъва цевта? Не ти ли с струва съвсем "малко" по-вероятно цевта да се огъва поради преминаващия през нея проектил? Някакси разликата в енергиите е с порядъци не мислиш ли? :) "

На пръв поглед така би ми се сторило и на мен, обаче нещата са на обратно, колкото и странно да ти звучи.

Standing_wave_2.gif

Стояща вълна в стационарна среда. Червените точки представят възлите на вълната.
 

angelmr

Редовен Потребител
Мисля че тук е по-добро място за дискусията. :)

А по въпроса за огъването, стига сме си писали само думи. Аз твърдя едно, ти друго. При първа възможност ще сканирам страницата на въпросния учебник където черно на бяло е описан ефекта от вибрациите на цевта и как се елеминира този ефект. Ако имаш да пуснеш и ти текст от научна литература по въпроса няма да е зле.

ПС От къде извади обяснението за стоящата вълна? :)
 
A

Anonymous

Гост
ivodoc написа:
Чичко ГугЕл знае всичко.
Като му напишеш Стояща вълна първия показан резултат е на Уикипедия.
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1% ... 0%BD%D0%B0

И на вторият резултат има много информация, както на ХХХ ред. И в книгите ги пише нещата.
Само трябва да се намери някой, който да ги отвори и да ги потърси. После и да се упражнява това:

human-cross-section.jpg


За да не ме питате: Vibrations and Waves, by Benjamin Crowell.
 

angelmr

Редовен Потребител
Подвеждащ въпрос зададох. Ясно беше че е копирано уикито. :) Няма как иначе да се изкара за две минути готово обяснение в толкова смляна форма.
Няма лошо и това е източник на информация.
 
A

Anonymous

Гост
angelmr написа:
Иначе съм съгласен че в обясненията ми има една слабост. Но ако се опитам да я обясня ще стане още по-неразбираемо. Освен ако не знаеш какво е това "стояща вълна". :) Понеже аз не мога да обясня съвсем точно този феномен нарочно съм написал нещо което не е 100% вярно.

Топката е в твоите крака! Обяснявай. Или трябва информацията да ти я преписвам и от други източници.
 

angelmr

Редовен Потребител
rank10 написа:
angelmr написа:
Иначе съм съгласен че в обясненията ми има една слабост. Но ако се опитам да я обясня ще стане още по-неразбираемо. Освен ако не знаеш какво е това "стояща вълна". :) Понеже аз не мога да обясня съвсем точно този феномен нарочно съм написал нещо което не е 100% вярно.

Топката е в твоите крака!

Това в смисъл на какво? Вече писах че когато имам възможност ще сканирам конкретните страници в които е обяснен проблема. От тук нататък нямам какво повече да кажа освен ако не покажеш нещо написано конкретно по темата.
 
A

Anonymous

Гост
Не мога да го намеря сега :wall:
Трябва време :bomb:
Но знам, че съм прав :no:
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Арсенал за първи път оправят проблема свързан със стоящата вълна, но ще те излъжа през коя година. Преди да намерят решението на проблема, цевите на АК47 са се късали точно там, където се е наблюдавала въпросната.
вземи дай малко информация как тази вълна е късала цеви че нещо не ми се връзва и по точно как при арсенал е станало където работят по руска лицензна документация (от както ги произвеждат), а при руските калашници този проблем го е нямало ???.
 
  Не знам може и да бъркам или нещо да не съм разбрал какво си имал предвид ама вземи опиши този случай че ми е интересен и ориентировачна година дай  :)
 
A

Anonymous

Гост
Арсенал произвеждат цеви чрез студено коване по австрийска технология с австрийски машини по австрийски патент. Информацията е от вътрешен източник и е доста сигурна. :quiet:

P.S. Миналата седмица говорих с човек, който е нещо като началник в Арсенал. Тои ми разясни че при коването на цеви няма нищичко австрийско а само изпитани стари руски технологии.
 
A

Anonymous

Гост
Ralfi написа:
Арсенал произвеждат цеви чрез студено коване по австрийска технология с австрийски машини по австрийски патент. Информацията е от вътрешен източник и е доста сигурна. :quiet:

След фикса на Арсенал, навсякаде по света, където се пройзвежда той се правят същите ново-въведения за отстраняване на този проблем!
 
A

Anonymous

Гост
За тези вълни и последиците от тях все ми е тая ,ама това за скъсни цеви .....Цеви по тази причина са са късали при артилерииските стволове ,130 мм .брегово оръдие на което служих имаше доста особенно завършваш профил преди дулния срез точно поради тази причина .Ама как само са се огъвали цевите на дядовите Манлихери с има няма 1 метър цев ! ???
 
A

Anonymous

Гост
Наскоро ми попадна една пушка ГАМО, 5,5мм, от нисък клас, модел "Делта", нещо от рода на "Кадет".
Това, което силно ме очуди бяха полетата на цевта (изпъкналите части на цевта, вдлъбнатите са нарезите).
За съжаление не можах да снимам, така че ще се опитам да опиша по-подробно.

Водещият ръб си беше наред - гладък и равен.
Странното беше след него. "Вътрешната" част на полетата беше като гребен - участъци с височината на полетата, редуващи се с такива, наравно с нарезите. На пръв поглед може да се приеме за дефект при изработката, да е задрала протяжката, но бяха прекалено равномерни и еднакви. Нещо такова:
fd2b338af421.jpg

Някакви идеи?
 

s73r01d

Потребител
Изхабен инструмент за изработване на нарезите, очукан така да се каже. Не знам на кой принцип си правят цевите Гамо, че да го нарека с правилното име.

При всички положения не е умишлено, освен ако целта не е влошаване на характеристиките.
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Инструмента се казва протяжка.
Има и други начини, например с прошифка.
Може и електро-ерозийно, но така се правят големи цеви. За оръдия итн., но най бързия начин е по метода на студеното коване, но е и най-скъп. По-точно казано , скъпа е машината.
Повече за цевите и начина им на изработка, подкрепено със снимков материала и видео може да прочетете в тази статия:
Най-долу, ако кликнете на преглед на още записи ще попаднете на статия за избор на оптика.
Има и други интересни неща.
ПП току що добавих и клип с ендоскопско видео за сравнениние между обикновена и качествена цев.
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Много хубава статия :bravo: само искам да допълня някои предимства на студеното коване, че при този метод се образува и патронника на цевта което подобрява значително и точноста защото както се сещате се получава по-добро да не кажа абсолютно съосие докато при другите методи той се изработва допълнително след или преди нарязването на канала на цевта, а това изисква време и настрoйки на нова машина и т.н. и затова бих казал че студеното коване е доста по произвидителен от протеглянето. Имам някакъв спомен за още един метод за нарязване който се е използвал за нарязване на цеви на спортни пушки при които се пристъргват само 2 бразди ( многократно пъти) със стъргателен инструмент но сега не мога да се сетя как беше точно но ще се поразровя къде го бях гледал и ще го опиша. Надявам се да съм помогнал с информацията а не да съм обидил Ivodoc защото статиите му ми харесват и уважавам труда му :bravo: :bravo: :bravo:
 

soundmax

Редовен Потребител
ФТКС
Другия метод се казва "Шпалер" и се прави на шпалер машина наподобява протяжка но става много бавно , използват поредица от инструменти с различен диаметър при което не се натрупват много вътрешни напрежения, до колкото съм чувал по този метод са се правили цевите на аншутц.
 

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Има възможност за коментари на статията в полето под нея, но за да добавите коментар иска регистрация (ако използвате Hotmail, Messenger или Xbox LIVE, това означава, че вече разполагате с Windows Live ID и може да ползвате него)
След това, полезната информация от тях, може да бъде добавена към самата статия.
Но не е проблем да се добави и допълнителна информация от коментарите тук.
 

s73r01d

Потребител
ivodoc написа:
Инструмента се казва протяжка.
Има и други начини, например с прошифка.
Може и електро-ерозийно, но така се правят големи цеви. За оръдия итн., но най бързия начин е по метода на студеното коване, но е и най-скъп. По-точно казано , скъпа е машината.
Повече за цевите и начина им на изработка, подкрепено със снимков материала и видео може да прочетете в тази статия:
http://ivodoc.spaces.live.com/default.aspx
Най-долу, ако кликнете на преглед на още записи ще попаднете на статия за избор на оптика.
Има и други интересни неща.
ПП току що добавих и клип с ендоскопско видео за сравнениние между обикновена и качествена цев.

На мен са ми известни 3 метода за оформяне профила на цевта и при 3те се използва различен инструмент, съответно с различно име.

За това писах че не знам как си правят цевите от Гамо за да нарека инструмента който е похабен, за да докара описания от Dejmos профил.
 
A

Anonymous

Гост
И аз смятах, че е дефект, ама толкова равномерен и еднообразен дефект не съм виждал.
Ще накарам собственика на пушката да ми прати снимка.
 
Нагоре