Хапване, пийване, кой какво обича и как го прави

qtex

Потребител
Още не съм имал възможност да ги изпробвам, но ми ги препоръчват силно приятели, които са страстни почитатели на качествените и нетрадиционни бири. От по-евтините варианти Столично Вайс е доста добре. Пробвал съм също Weihenstephaner Hefeweissbier, Oettinger hefeweissbier и Schöfferhofer и ги препоръчвам :) . Guinness ми се стори доста добра, но не ми е по джоба да я консумирам често (3.50 лв. за 440 мл. кен или нещо подобно). Пробвал съм и някои от вносните лагер бири на нашия пазар, но ми се струва, че не откривам особена разлика със Загорката.
 

D I M I T A R

Новодошъл
Ето една интересна машинка за сушене на хранителни продукти. Закупена е от "Техномаркет".
В момента суша "черита". После ги съхранявам в зехтин и подправки в хладилника.
 

Attachments

  • P1010523.JPG
    P1010523.JPG
    466.1 KB · Прегледи: 65
  • P1010524.JPG
    P1010524.JPG
    725.4 KB · Прегледи: 62

pavkata_1234

Потребител
Днес случайно в една месарница на центъра на Варна, видях рекламен плакат на бира, произведена на 15 км. от там в малка пивоварна, по английска технология.Имаше два вида и цената за бутилка 0,5 л. беше по 2 лв. за брой.Стана ми много интересно,защото от години у нас няма качествена бира и въпреки високата цена,реших да взема по една от двата вида за проба.Пробвах ги и резултата определено ми хареса.На задния етикет на бутилките намерих сайта та производителя и съответно ще приложа линкове към него.Това са двете бири,които опитах.
http://www.glarus.bg/glarus-special-english-ale
http://www.glarus.bg/GLARUS-PREMIUM-PALE-ALE
Първата е по-негорчива и с привкус на карамел,а втората е горчива и с вкус на домашно варена истинска бира, каквато прави бащата на един мой приятел.На "първо четене", се очертава повторен прочит!На здраве!:cheers:

В Трявна пих бира в едно ресторанче до реката.Пичовете сами си я правят по белгийска рецепта....страхотна бира....не можем да си тръгнем с жената:Do_O
 

didarai

Редовен Потребител
Открих перфектната препечена филийка ! Зехтин и самардала ! Толкова !
 

Д-р Най

Потребител
Пробвай..пречечена и я натъркваш двустранно със скилидка чесън
Още по- "интересно"- когато чесънът е смачкан и хомогенезиран със зехтин.
П. С. Ама то и самардалата си има аромат и вкус на чесънче, така, че това, което предлагам е може би недостоен заместител.:cheers:
 

rashko

Редовен Потребител
Смардала не съм ял, но такива филий много, и много са яки, и действат като разядка.
Ял съм ги с гъша мас, но и със съвременния зехтин ще са яки......нищо че ми е смръдлив.
Всеки може да си напрви и двете и да прецени....за мен е ясно.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Аз ги правя не с препечен а с пресен Баварски хляб, обилно полети със зехтин, овкусен с 2 скилидки чесън в шишенцето и поръсени с ронкана(само натрошена, не смляна) балканска чубрица и малко сол.
Един хляб свършва за нула време, като опитаме в къщи по две-три филийки всеки.
 

petkof

Редовен Потребител
Самардалата е диворастяща подправка с вид на трева и от местните във Варненска област съм чувал да я наричат "меча трева".Казват,че на пролет като се събуждат, мечките пасели от нея.Аз лично не съм "закърмен" с нея и ми идва доста силна като вкус и мирис.Вкуса и мириса в устата остават до три дни.Казвам го от личен опит.Чесъна е нищо в сравнение с тази билка.Поради силата на подправката тъста ми я суши,мели и смесва със сол и мерудии.Получава се приятна и различна от традиционната шарена сол подправка със специфичен вкус и мирис.След много години вече взех да свиквам и може да се каже,че е приятно в ниски концентрации.От няколко години забелязвам,че се продава и по магазините.Не знам didarai каква самардала е ползвал, но съм съгласен с него,че комбинацията ще е много добра.Преди години масово се ходеше до Слънчев бряг да се бере самардала за сушене,след което се сетиха да си вземат луковици и сега си я отглеждат в дворовете!:D
 

petkof

Редовен Потребител
Днес случайно в една месарница на центъра на Варна, видях рекламен плакат на бира, произведена на 15 км. от там в малка пивоварна, по английска технология.Имаше два вида и цената за бутилка 0,5 л. беше по 2 лв. за брой.Стана ми много интересно,защото от години у нас няма качествена бира и въпреки високата цена,реших да взема по една от двата вида за проба.Пробвах ги и резултата определено ми хареса.На задния етикет на бутилките намерих сайта та производителя и съответно ще приложа линкове към него.Това са двете бири,които опитах.
http://www.glarus.bg/glarus-special-english-ale
http://www.glarus.bg/GLARUS-PREMIUM-PALE-ALE
Първата е по-негорчива и с привкус на карамел,а втората е горчива и с вкус на домашно варена истинска бира, каквато прави бащата на един мой приятел.На "първо четене", се очертава повторен прочит!На здраве!:cheers:
В момента тече трето четене и вече мога да гарантирам,че не съм пил по-хубава бира от поне 15 години.Аз почти бях спрял да пия бира заради ниското качество на продаваната в магазините, но тази ме върна в редиците на бираджиите,макар и не в редовните, просто защото предпочитам вино.Днес купих две каси, по една от двата вида лично от пивоваря и си поговорихме малко.Човека разбира от бира и произвежда качествена такава.Дано оцелеле тази пивоварна защото освен нея,знам само още за една в Трявна,която обаче произвежда вайс по белгийска технология.Тя също е много добра,но е по-скъпа и ми е доста далече!:):cheers::cheers::cheers::cheers::cheers:
 

didarai

Редовен Потребител
Обичам чесън ! Особено пресен ! Мога само така да си го гриза с кеф . Той обаче е силна подправка . Чубрицата също и лично аз ги избягвам освен там където не може без тях и са задължителни . Не ми харесват върху пърленки и подобни .Шарената сол (сминдух) също. Убиват вкуса им . При първата ми среща със самардалата никак не бях очарован . Не ми се върза на нищо . На Балкантрейд обаче Слави беше ръснал едно сиренце и много приятно се изненадах . После установих този вкус на лук и билки , който придава тя на нещата , без да ти ври и кипи и да те надушват от 100 м и сега я ползвам често в салати и там където пасва лук . На препечената филийка бе идеална . Няма начин и с пърленка , да не е 6 и следващите гости ще ги изненадам точно с нея ! :)
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
То за вас двамата горния пост е малко затрудняваш,да се чудиш с какво да напълниш чашата.
Иначе няма никакъв проблем ;)
Хубаво червено дегустираме с удоволствие, естествено с подходящи мезета.
 

petkof

Редовен Потребител
Аз бих препоръчал това:
Whisky_Lagavulin_16YO_Single_Malt_copy.jpg

:D;)
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Зрели хора сме, с такива "млади" на годините на децата ни не ни отива да се занимаваме.
Като ще ближем нещо, да отговаря поне на годините на жените......
ПП. Я по-добре Набора да премести последните постове в нова тема:
"Между езика и небцето - Разкош и страсти, история в една глътка"
 
Последна промяна:

petkof

Редовен Потребител
Адаш, ти не чете ли в барманската енциклапедия,че хората са ги "облизали" старите и вече няма запаси.Щем не щем с нещо младо трябва да се залъжем!:D:D:D
 

st_beer

Редовен Потребител
Това е крайния резултат от моите морски премеждия с каяка. Рибката си я направих студено маринована.
Ето и рецептата ако някой се интересува евентуално:
Почистван и измивам щателно всяка риба .
Престоява 24 часа в силна саламура - яйцето да плува и да се показва колкото 5 стотинки.
Сменям саламурата на 12- тия час.
Измивам добре и накисвам в оцет за други 12 часа.
Препържвам няколко хапки хляб в олиото и леко няколко скилидки чесън - да не прегарят! .
Наливам малко от ИЗСТИНАЛОТО олио на дъното на буркана .
На дъното на буркана поставяме 1-2 дафинови листа, 10 зърна черен пипер
Редя ПЛЪТНО рибата в бурканите -права, без да я измивам от оцета.
Нова доза подправки.
Доливам от препърженото олио да се покрие и изгони въздуха от рибата.
Затварям и съхранявам на хладно.
 

xpresident

Редовен Потребител
Според мен 12ч си е добре, рецептата и аз съм я пробвал, но с друга риба.
Само не разбрах къде ги ловите тези риби, тук във Варна с баща ми 50 кила бензин изгорихме за 2 сафрида и една хамсия.
 
Нагоре