Термообработка и метални покрития - оксидиране , никeлиране , анодиране и др.

Дискусия в 'Работилница' започната от delpx, 15 Октомври 2010.

1. Dominus

Dominus Редовен Потребител

Публикации:
    2,643
    Ето как изглежда анодиран детайл натюрлих

2. stelibg

stelibg Потребител

Публикации:
    394
    Някой правил ли е експеримент за студено фосфатиране на цев (мазане с ръждопреобразувател на Wurth). Пише, че така обработените метали са устойчиви на корозия. Какъв ли цвят ще добие цевта?!

3. Dominus

Публикации:
    2,643
    Знам какво търсиш. Начин да си оксидираш цевта и да е лесно и добро покритие. Е няма такъв начин.

4. stelibg

stelibg Потребител

Публикации:
    394
    Да, така е :). Само, че не искам да я оксидирам, а искам това - http://en.wikipedia.org/wiki/Parkerizing. Пише, че се използва във военната индустрия. Сега чета за студено фосфатиране (cold Parkerizing) и в скоро време ще експериментирам ...

5. andi

andi Редовен Потребител

Публикации:
    2,660
    от:
    Пловдив 0878 916 789
    Аз съм свалял стара оксидация с преобразовател ВЮРТ - идеално сваля

6. stelibg

stelibg Потребител

Публикации:
    394
    Само че аз искам да намажа цевта с вюрт, да престои 3 часа, да махна остатъчните боклуци с основа (вода и сода) и да импрегнирам с масло. Дали ще се получи

7. Dominus

Публикации:
    2,643

Това са същинско фосфатирани детайли, но не само с мазане.
    Онзи сайдлевър, дето го гледа на Варна беше минат на пясък и след това около минута в гореща фосфорна киселина, ама честно казано е далеко от фосфатирането. При фосфатирането, ако удариш две сонди на омметъра върху детайла трябва да ти отчете безкрайно голямо съпротивление.

Ако има начин за нанасяне на алуминиев слой върху стомана ше ти я правя в цвят по желание :lol:

Последна промяна: 18 Ноември 2014
    petkof харесва това.
  8. leopardars

leopardars Потребител

Публикации:
    171
    от:
    ВАРНА
    Правих оксидация на един Хаенел 312 с това:http://www.weapons-trading.com/product_info.php?idarticles=2890 . За да е по-добра защитата от корозия свалих старата оксидация с шкурка 2500 и намазах с преобразувател на Вюрт. След 3 часа с преобразувателя пушката стана на петна и след нанасяне на оксидацията пак личаха. От друга страна е много добре защитена от короия. Забравял съм я две сдмици след стрелба без да я намажа.

kodi харесва това.
  9. JoroHondata

JoroHondata Новодошъл

Публикации:
    23
    от:
    София
    Здравейте
    Много късно се включвам, но по- добре късно, отколкото никога...
    Та за фосфатирането: това не е самостоятелен процес- самият фосфат е много неустойчив- и винаги след фосфата следва лакиране (по- скоро фосфатното покритие се прави за по- добра адхезия на лака). Следва спичане до 200 градуса на лакираният детайл. Покритието фосфат+ лак е напълно приложимо за оръжия.
    Поздрави

Последна промяна: 13 Декември 2014
  10. Dominus

Публикации:
    2,643
    Мога да кажа със сигурност, че отварям нова глава в техниката на елуксиране. Вече нещата могат да получат още по-завършен вид.
    Днес посетих Валери Дуков, за да проверя техниката с лазера от клипа на АА и останах впечатлен. Той от своя страна пък беше много изненадан от елуксирането на сенника.
    Та ето една проба върху една стара тръбичка. Това не е сенника.

Прикачени Файлове:

Последна промяна: 20 Януари 2015
  11. Dominus

Публикации:
    2,643
    Покрай това елуксиране (анодиране) изчетох много чуждестранна литература. Свързах се и получих много цена информация от светила в тази наука, като Лари Честърфилд от USA. Научих страшно много и осъзнах за пореден път, че нищо не съм знаел. Дълго време се питах защо моите детайли имат вид на опушени, макар елуксацията да ми е била перфектна. Накрая получих отговор на въпросите ми и той е в това, че детайлите които произвеждат фирмите, след като се пясъкоструят (всички оптики са пясъкоструени) минават химическо полиране, което дава тази лъскава повърхност на вече грапавата повърхност. Току що направих първият си опит и съм очарован от резултата.
    На снимките не може да се види истинският финиш, но поне може да се долови.
    На първата снимка детайла е след шкура, на другите две е след полирането. На живо е като хромирано.
    [​IMG][​IMG][​IMG]

petkof харесва това.
  12. Dominus

Публикации:
    2,643
    Пушкалото вече има златен спусък. След полирането изглежда съвсем различно.[​IMG][​IMG][​IMG]

13. Dominus

Публикации:
    2,643
    Този път и снимките станаха. Сенника получи финиш като на оптиката. Повдигача ми пълни душата. Гравирането и то не лъже.[​IMG][​IMG]

Loki, scandalo, mamawaits and 4 others like this.
  14. BAD TORO

BAD TORO Модератор ФТКС

Публикации:
    1,255
    от:
    София
    Наистина съвсем друга фаца. Това хоби не е само пуцане.

15. Dominus

Публикации:
    2,643
    Отнова за полирането.
    Механично загладена повърхност[​IMG]
    И като за нотариус (платежоспособен чиляк [emoji1] ) направен и вътре като на купешките. [​IMG]

След пясък и полиране

А телта свети като огледало

16. lynx

lynx Редовен Потребител

Публикации:
    7,283
    от:
    Старата София
    Павка, туй къдравото отвътре не се ли прави за да е черно и да е под ъгъл за да не прави отблясъци по посока на предната леща?

17. Dominus

Публикации:
    2,643
    Тъй,тъй. Бързаш. След малко ще е черно. След пясъка ако не се полира и като се анодира, ченото стои като опушено.

18. Dominus

Публикации:
    2,643
    Ей го черно къдравото.
    То си е резба.
    Външно
    [​IMG][​IMG]

petkof, alex70 and MAD MAX like this.
  19. MAD MAX

MAD MAX Модератор Модераторски Екип

Публикации:
    2,526
    от:
    ВАРНА
    Еййййй, за кого ли е тая красота?!:rolleyes::rolleyes::rolleyes: Изглежда ми скъпо. Аз примерно едва ли ще мога да си го позволя.o_O

Последна промяна: 2 Юни 2015
  20. Dominus

Публикации:
    2,643
    А де?

Сподели Тази Страница

Софтуер за Интернет Доставчици и Кабелни Оператори | Мартеници Галена