Термообработка и метални покрития - оксидиране , никeлиране , анодиране и др.

Dominus

Редовен Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Ъпгрейднах малко Хапаратурата за анодиране. След като пообиколих да си търся кутия за да натикам всичко вътре и като им видях цените ме заболя главата. Днес си взех едно парче разпенено ПВЦ и за половин час с пистолета за горещо лепене я направих.
 

Attachments

  • uploadfromtaptalk1402335356984.jpg
    uploadfromtaptalk1402335356984.jpg
    26 KB · Прегледи: 139
  • uploadfromtaptalk1402335374657.jpg
    uploadfromtaptalk1402335374657.jpg
    41.5 KB · Прегледи: 156
  • uploadfromtaptalk1402335398242.jpg
    uploadfromtaptalk1402335398242.jpg
    49.7 KB · Прегледи: 153

dp1962bg

Потребител
ФТДМ
отговор

Павка, всичкото хубаво, ама тоя кантал, с който си регулираш тока на изхода го сложи на някаква керамична подложка иначе като ти потрябва по-голям ток ще се стопи стената отдолу. Аз ползвам прост грец с филтър след траф с 24-36V - 10A. Регулирам входа на трафа с прост регулатор за 6лв. не е най-доброто, но става. Най -добре е да ползваш регулируем автотрансформатор (латер май му викаха) на входа на силов трансформатор.
 

Dominus

Редовен Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Днес експериментатора в мен се пробуди отново [emoji2]
И тъй като имам трите принтерни цвята реших да създам още два, единият от които виолеткиния [emoji3]
 

Attachments

  • uploadfromtaptalk1402679668149.jpg
    uploadfromtaptalk1402679668149.jpg
    62.4 KB · Прегледи: 110

Dominus

Редовен Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Няколко човека ме питаха каква трябва да е концентрацията на електролита.
Всъщност аз от няколко седмици чета и продължавам да събирам информация, най-вече от американски форуми и сайтове.
Според тях най-добра за анодиране концентрация на електролита е 180-200гр/Л. което е около 15-17%.
В Европа пък се ползвал електролит 400гр/Л или около 35%
Истината е някъде там ;)

Малко инфо за различните марки сплави.
 

Attachments

  • Aloy.jpg
    Aloy.jpg
    228.5 KB · Прегледи: 64

dberov

Редовен Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Преди време Миро/anibis без да иска ми одра резервоара на Крикета и понеже постоянно си го тровя днес ми направи подарък който ще чакам да пристигне с нетърпение (химия за почерняне на алуминий) ^-^

Гледайте клипа след 6:50мин.

AirArms S300 .22cal PCP Bullpup Build

А това е химията.

http://www.ebay.co.uk/itm/360191791945

Не са нужни някакви специални технологии или умения, просто се маже и се грейва и черната анодация на алуминий е готова. Мисля че цената е напълно приемлива, 11£ + 2£ транспортни до България, сметнато по курса на деня излиза към 33лв.
Ще споделя резултати след като го получа. Търговеца изпраща се с Royal Mail International и време за доставка 6 дена.
 

Dominus

Редовен Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Берка, това става да го засилиш в коша. Съжалявам че ще те разочаровам но това е пълен боклук. Имам го и го знам много добре.
 

Attachments

  • uploadfromtaptalk1403631811822.jpg
    uploadfromtaptalk1403631811822.jpg
    31.8 KB · Прегледи: 66

Dominus

Редовен Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Казвам ти че просто не става. Става черно но е толкова кекаво, че да те е страх да го обършеш. Няма нищо общо с анодизацията. Това е нещо на базата на натриевата основа.
 

dberov

Редовен Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Еми ще пробвам пък каквото стане, с боя да не е много красиво, мене и най малката драскотина ме дразни а ако реша да пращам резервоара за анодация ще стоя без пушка една седмица което е абсурдно да не стрелям толкова време.
 

lynx

Редовен Потребител
Термообработка и метални покрития - оксидиране , никил

Този препарат е сходен с перманентните маркери.
 

dberov

Редовен Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

lynx написа:
Този препарат е сходен с перманентните маркери.

Сигурно Рачо, но за алуминий една такава химия е добро решение ако си драсне човек резервоар или цевна кутия и да си го намаже а не да се праща целия детайл за анодация заради една драскотинка. Далеч съм от мисълта че е по добро от анодацията и хората ще хукнат да си почернят модери или резервоари, по скоро това е за козметика и ако става за малки детайли. Аз като гледам на клипа е станало прилично пък като пристигне ще се пробва, в крайна сметка не струва милиони.
 

lynx

Редовен Потребител
Термообработка и метални покрития - оксидиране , никил

За скриване на драскотини бива.
При по-големи площи става на лекета и покритието е уязвимо, не е трайно.
 

dberov

Редовен Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Днес ми пристигна черния финиш за алуминий от Англия. Направих снимка на драскотината която имах, опитвал съм да я замаскирам с черен мат но се лющи, с пермаментен маркер пък блести и лилавее и пак се лющи, сега минах драскотината с финиша. Получи се абсолютно същия цвят като на резервоара и почти не се забелязва, вижда се само вдлъбнатината. Мъчих се да го търкам и за сега не се маха та за козметика е идеално.
 

Attachments

  • DSC01113 (Copy).JPG
    DSC01113 (Copy).JPG
    86 KB · Прегледи: 80
  • DSC01106 (Copy).JPG
    DSC01106 (Copy).JPG
    110.8 KB · Прегледи: 113
  • DSC01111 (Copy).JPG
    DSC01111 (Copy).JPG
    114.1 KB · Прегледи: 115

runi.b

Потребител
Re: Термообработка и метални покрития - оксидиране , ник

Колко струва с доставката едно шише от препарата?
 

Dominus

Редовен Потребител
Черен сатен
35e7bf1f1d7e4f800f00e284c8df03f8.jpg
 

lynx

Редовен Потребител
Eкстра е!
Тоя мат за да го докарам на фасон и да е здраво, носих дуралов елемент на прахово.
После изглаждане и полиране на праховата боя и на финала обикновена матова боя отгоре :D
 

dberov

Редовен Потребител
Eкстра е!
Тоя мат за да го докарам на фасон и да е здраво, носих дуралов елемент на прахово.
После изглаждане и полиране на праховата боя и на финала обикновена матова боя отгоре :D

Рачо и аз съм носил дурал на прахово, после минавам с фина шкурка да махна гланца и накрая запечатвам с лак безцветен мат. Цвета се докарва но покритието при мен не се получи като здравина, лесно се наранява или пада, не е като анодацията или това което се вижда на детайла на Павката.
 

Dominus

Редовен Потребител
Ето един интересен прах.
На снимката не може да се види това което е на живо.
d0ce17d4fefe60088c1363eb4381c53a.jpg
debe26300e5d9c7a6bf368952ff988fa.jpg
 
Нагоре