Тактически фенери и лазерни прицели

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Повечето "flood to throw" са със слаби и ефтини диоди. Лупата дава възможност с по-малък източник да имаш концентриран лъч по надалече. Но ако искаш "поле" на осветяване си ограничен. Сериозните диоди са SSC 7 и SST50/90 но са и със сериозно топлоизлъчване и затова повечето производители за да не се оскъпява тялото просто използват работни 2000-3000 мА. Т6 е по-слаб с малко от тях, но е с доста по-ниска консумация и по-слабо топлоизлъчване, но бидейки и най-нов е и най-скъп на пазара. Имам фенери (10-12) с повечето сериозни диоди. Най-добре ми служи една китайка за 29$ със SSC7 диод,1х18650 батерия и 5 режима с памет - като няма ток насочена към тавана осветява хол 8х6 метра като 70Вата крушка. Навън дава добро поле до към 120 метра. Най-силен ми е една китайка за 87$ със SST90 и 56мм рефлектор с 2 бр.18650 батерии, дават му 2000 лумена но измерени са 1300. Обаче платката му замина и сега чакам да ми пратят нова за 10-на $.
CREE Q5 е средно ниво, но с малка консумация и съответно слабо топло отдаване. Това повишава срока му на живот, ако не се използва с ток повече от 1000mA. Затова масово се използва. И да ви кажа, няма разлика в светенето между добра китайка и брандирана американка "made in china" стига да е читав Circuit Board-а. И друго важно, батериите 18650 задължително да са "protected" - защитени не само от презареждане и от източване до 0, но предпазват и cirquit board-a от обръщане на поляритета. Ако на човек му се занимава, може и по-ефтини обикновени и да си купи пакетче предпазващи платчици и да си ги монтира и фолира допълнително.
Ама да не ви занимавам, ще ви дам едно място да погледате различни видове и разликите при еднакви условия:
http://fonarevka.ru/index.html?scene=13 ... &shutter=0 !!! ВНИМАНИЕ - ще ви запали и отнеме доста време и ще ви поразбърка главите!!! Ще видите колко смешни са тези Police дето масово ги продават у нас.
За такъв с лупа ползвам от 4 г. най-често този MXDL - http://fonarevka.ru/index.html?scene=13 ... &shutter=0
А това МТЕ - http://fonarevka.ru/index.html?scene=13 ... &shutter=0, подарих на брат ми и е предоволен също.
Това са 2 примера за ефтини но качествени и издържливи китайки. Romisen е друга китайска марка с много добро съотношение цена/качество. Имам и този: http://fonarevka.ru/index.html?scene=13 ... &shutter=0
 

DANNY

Редовен Потребител
DANNY написа:
Ако някой още се 3-уми.....
...тук може да реши какво точно да си избере.
Моделите са толкова много, че се обърках :crazy:
Най-важното може да видите всеки фенер как свети в различна среда ^-^
От менюто в дясно избирате модела, силата на светене /режимът/, местноста за тестване и издържливоста на батериите.

http://fonarevka.lux-rc.com

fonarevka
е дадена като линк още на 3-та страница. Но мен лично повече ме обърка.
Някой от фенерите имах възможност да ги светна на живо.
Едно е да го видиш на снимка другое на живо!
За това или ми харесва или не НО след като го светна на живо :pardon:
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Е аз това и казах - поразбърква главите ровенето там. Преди години имаха доста повече модели, но са поизтрили по-старите май. Но има и някои тестове, които биха били полезни за нощен HFT.
А най-добре е да избираш с пробване на място ама няма как. Затова се напълних с една дузина преди години и после си отсях това дето върши работа и главно е надеждно. Но и разбрах, че силата(лумените) не са важни. Това е малко като със скоростта на чашките.Важно е добрият баланс между сила на светене и качествен рефлектор. Имам една джобна въшка на Romisen с 1 батерийка АА и пластмасова лупа, но преборва доста по-големи модели на 50-60 м(видях че и TеХНо има такъв, може да потвърди предполагам).
ПП. Извинявам се ако дублирам някои сайтове, но не изчитам цялата тема за да дам отговор.
 

DANNY

Редовен Потребител
Всъщност ти даде най-полезната информация за различните видове диоди. :bravo:

DANNY написа:
От огнестрелците научих, че диодите са 100 вида.
Не се бях заглеждал до скоро в описанията на фенерите.
Някой може ли да ги клафицира по видове? И имали такава информация?
Казаха ми, че едните разпръсквали светлината, другите правели як лъч и т.н.
Като едните стареели защото капката в/у диода /която е като леща/ била от полимер който с времето помътнява.
Други пък били със стъклена леща
Били единични, двойни, четворни....
 

buff

Потребител
DANNY написа:
TeXHo написа:
........ Директно като препоръка за стрелба: Диод XM-L T6, Лупа, Батерия 18650..................

Но не прави добър лъч! Прави добра обща осветеност.
Лумените ги има но те са мерна единица за отделена светлина. Съответно тя може и да е разпръсната а не концентрирана.
Направихме реален тест м/у фенера от предната страница пост#90 http://forum.airguns.bg/index.php?topic=192.90 SKILHUNT 580 лумена и фенер Феникс на "Локи" /той да каже лумените/
На Локи фенера бе над 200 лумена а моя 580 лумена.
Резултата показа, че на разстояние малко над 60-70м неговия прави добра фокосирана точка.
Моя осветява всичко напред по подобие на фар от кола. Пак има насочн лъч но далеч по не фокосиран.

T6 не е лош светодиод просто заради по-големият си размер има по-голяма леща и разсейва много. Затова иска по-големи рефлектори. За него препоръчват рефлектор от 55мм нагоре за да прави стегнат лъч.
 

DANNY

Редовен Потребител
??? и това е много полезна информация!
Предлагането на пазара е толкова голямо, че :crazy: може да станеш разноглед.
Но с повече информация поне ще може да се ориентира човек по-лесно.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Мисля, че ще е от полза и съвет за батериите 18650. Купувайте китайски само "protected". Имайте предвид, че китайските са и с 30-на % по-малък капацитет от указаният на батерията. Най-добро съотношение цена/качество според мен имат червените 3000 mAh на Ultrafire. Ако имате резервни, не ги съхранявайте напълно заредени на 100% а на 60%. Поставете ги в плик или кутийка в хладилника когато не ги използвате. Така им се увеличава живота няколко пъти. Зареждате до 100 % преди излет или вероятна употреба. Дори и за тези, които са във фенера, но той се използва само при нужда - също ги дръжте на 3-3,2 V заредени и фенера на хладно(моите са или в антрето, или в гаража, или в колата). Ще ви стигнат за поне половин час. Не обичат висока температура, затова изключвайте фенера след 10-15 мин. да си починат - имайте предвид, че в зависимост конструкцията и от топло отдаването на тялото на фенера и силата на диода се нагряват доста. А и вие държите в ръка тялото точно в частта с батерията. Аз слагам тънък лист хартия около всяка преди да я мушна. Така не само се изолира поне малко от тялото но и изчезват и луфтовете при телата с възможност за използване на повече видове батерии. А зарядно за тях изберете малко по-скъпо но "интелигентно", което преценява дали да ги до разреди преди зареждане и ги предпазва от презареждане. И въпреки това не ги до зареждайте често - скапват се от това(за пример лаптоп, постоянно включен в контакта, само от време на време ползван на батерии се скапват елементите за година, година и половина).
 

DANNY

Редовен Потребител
Казваш:
Аз слагам тънък лист хартия около всяка преди да я мушна. Така не само се изолира поне малко от тялото
Аз смятам, че идеята на фенерите да са с "рошав -силно оребрен" алуминиев корпус е точно да вършат работа на радиатор. т.е. отвеждане на температурата вън от корпуса на фенера.
След като слагаш хартия ти пречиш точно това да става! ???
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
"Рошавото" е на рефлектора или зад него. А батерията/те са ти в цилиндричното тяло или дръжката по народному. Но тъй като то е свързано чрез навиване към "радиатора" все пак има топло пренос по целия фенер. Имам един малък WF502B с SSC7 диод, който след 10 мин на макс се нагрява към 50-60 градуса и не се държи в ръка ако не е -10 вън или с ръкавици.. Но след известни подобрения (добавени втулки, допълнителен heatsink и хартия) вече може да се държи в ръка и 15-20 минути.
 

klegein

Потребител
Иван Димов написа:
Първият,който си посочил го имам абсолютно същия.Купих го от китайски склад ЗПЗ Варна 26лв. една бройка,ако си купиш 2 цената е 21лв.Понеже се води Waterproof, разглобих да видя за какво иде реч.Всички о-рингове бяха смчкани или скъсани,след подмяна няма грижи.Имам го от четири месеца и още не съм зареждал батерията.Разбира се не го ползвам много интензивно.На фокус осветява прекрасно до около 100м.и формата на лъча е,като мишена№4 ;) ;) ;)
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Съберете се петима и поръчайте това:
http://www.dhgate.com/wholesale-ultrafi ... nfo=8,32,6


Иначе този http://www.dhgate.com/latest-version-cr ... html
копира MXDL и може да е добър. Иначе подобни на вид ментета на битака са вътре с 3W диоди и също стават що годе. Ама като за 5-6 лв.


Засега само каквото съм поръчал на Romisen е дошло без нужда от подобрения, смазване или смяна на О-рингове.
Всичко задължително отварям, преглеждам, смазвам, подобрявам при нужда и тогава пробвам.
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Дано да имаш късмет. Преди Коледа колега си поръча от същото място, дойде чак края на януари, свети около седмица и умря. Успях да му закача диода на друга звезда от SST50 на който платката му работи само на HI mode на 3000мА и свети само на макс засега. Чакаме и за него нова платка, ама му поръчах само 3 mode- силно, средно и флаш. По принцип на Ultrafire слабото място са му cirquit board-овете, и това не е само мое мнение.
 

buff

Потребител
Поживём - увидим. Всичко е на късмет на тая цена. Това ще ми е третия фенер на Ultrafire, не съм имал проблеми до сега. И да се скапе драйвера ще го сменяме.
 

TeXHo

Потребител
peko написа:
... Имам една джобна въшка на Romisen с 1 батерийка АА и пластмасова лупа, но преборва доста по-големи модели на 50-60 м(видях че и TеХНо има такъв, може да потвърди предполагам).
...

Потвърждавам ;) Полвам такъв редовно в службата и друг такъв - у дома. Нямат грешка. Аз обаче ги ползвам с 3.7V батерии.
 

hunter1250

Потребител
колеги тарсиа си монтаж за фенер варху оптика с дебелина 30 мм на тубуса от каде мога да си порачам че не намирам в нета намерих само за 25мм
 

usera2

Потребител
hunter1250 написа:
колеги тарсиа си монтаж за фенер варху оптика с дебелина 30 мм на тубуса от каде мога да си порачам че не намирам в нета намерих само за 25мм
Виж тази Оптически прибор стойка 006. Като гледам на снимките болтовете са доста дълги и вероятно ще става за 30 мм. Може да питаш поне, предполагам могат да я пробват на някоя оптика.
 
A

Anonymous

Гост
Виждам, че доста хора са се насочили към китайските прожектори заради цената. С чиста съвест мога да препоръчам една С8-ца, която се оказа перфектна като изработка, с много читав драйвер, възможности за избор на студено бяло или неутрално при покупката. Цената не е най-ниската възможна, но предвид това какво получавате за нея - за мен това е най-добрия възможен избор. Адреса е http://www.intl-outdoor.com/xintd-c8-xml-850-lumens-multi-modes-flashlight-p-308.html
Моя пристигна за около месец, като допълнително съм поръчал и стъкло с антирефлексно покритие за него (оригинално е стъкло без покритие). Това чудо обърнато към тавана и пуснато на макс - осветява стаята почти като 100 ватова крушка :eek: Избрах си варианта с неутрално бяло, за нашите цели е доста по-удачен избор от студените нюанси. Драйвера на фенерчето има защита и може да се ползва с незащитена батерия - като падне на 3 волта започва да мига и в един момент се изключва.
Относно батериите - ако искате наистина батерия, която да отговаря на посочените параметри, търсете си панасоник или санио. Панасоник защитена има в същия магазин, незащитена на добра цена има и във фокала (вчера получих една, ще я тествам и ако съм доволен, ще си поръчам още няколко). Като времена за светене с панасоник 2900 или 3100 - час на максимум или около 16 часа на най-слабата степен.

Едит: Сега видях, че фенера е ъпдейтнат, аз го купувах преди 3 месеца и беше с XM-L T6, сега китаеца е започнал да го продава с U2... на практика това трябва да доведе до едни 10% (14% на хартия) увеличаване на светлината при еднаква консумация.
 
A

Anonymous

Гост
Колеги,
Може ли някой, който занае да ми обяасни как точно се използва следната джаджа и има ли смисъл да се сдобие с нея човек? Благодаря предварително на отзовалите се! :goodbye:

http://www.ebay.co.uk/itm/22-50-sights-red-laser-boresighter-bore-sight-sighter-sighting-site-boresight-/150763811854?pt=UK_SportingGoods_Hunting_ShootingSports_ET&hash=item231a39340e#shId
 
Нагоре