Самоделни PCP-та

jordannik

Потребител
Ако греша, моля колегите да ме поправят. Накопителна или нагнетателна камера е пространството зад бойния клапан в ПЦП-та без редуктор. Целта, на което е да отдели налягането на въздуха в цилиндъра, за да не оказва напрежение върху бойния клапан. Отделя се с дифузьор и осигурява сравнително еднакво количество въздух при изстрел.
 
A

Anonymous

Гост
Т.Е. е едно и също. При тези с редуктор е просто запаса от ниското налягане. ???
 

andro

Потребител
Ето и моята рожба.Изработена е от дурал и неръждаема стомана.Цевите са 5.5мм и 4.5 мм.Остана да направя спусъка.
 

Attachments

  • 031610202653.jpg
    031610202653.jpg
    170.7 KB · Прегледи: 662
  • 031710201007.jpg
    031710201007.jpg
    175.3 KB · Прегледи: 490
A

Anonymous

Гост
Браво колега и на мен ми харесва, малко снимката е лоша, но пак си личи, че си се постарал браво :bravo: :bravo:
 

praetorian

Редовен Потребител
jordannik написа:
Ако греша, моля колегите да ме поправят. Накопителна или нагнетателна камера е пространството зад бойния клапан в ПЦП-та без редуктор. Целта, на което е да отдели налягането на въздуха в цилиндъра, за да не оказва напрежение върху бойния клапан. Отделя се с дифузьор и осигурява сравнително еднакво количество въздух при изстрел.
Не точно.В ПЦП без редуктор НЯМА накопителна камера.Просто не е нужна.И няма как да се отдели пространство от високото налягане без редуктор.Накопителна камера има само при ПЦП-тата с редуктор.Редуктора пропуща определен обем сгъстен въздух под предварително натсроено налягане в камерата и след това затваря отвора към бутилката.Т.е, при отваряне на клапана се изстрелва цялото количество въздух от накопителната камера и се зарежда нова "порция".Налягането в камерката е доста по - ниско от това в бутилката.
 

GTD

Потребител
От накупителната камера не се изпразва всичкия въздух . "Източва" се определено количество (1/2 или в по-добрия случай 1/3 от въздуха) , което трябва да е достатъчно обаче за да може редуктора да го "усети" и след неговото изпускане да може да отвори за да допълни до предварително настоеното налягане . Така се осигурява на бойния клапан винаги едно и също налягане за работа, от там и еднаквостта на истрелите. Докато при липсата на редуктор налягането в цилиндъра постоянно намалява и от там нееднакви изтрели. :quiet:
 
A

Anonymous

Гост
Благодаря на колегите от предните два поста!!!
Всичките ми въпроси по тази тема вече получиха отговор!!!
Сега остава да приложа наученото на практика и ще видим резултата скоро ;) ;)
 

jordannik

Потребител
praetorian написа:
Не точно.В ПЦП без редуктор НЯМА накопителна камера.Просто не е нужна.И няма как да се отдели пространство от високото налягане без редуктор.Накопителна камера има само при ПЦП-тата с редуктор.Редуктора пропуща определен обем сгъстен въздух под предварително натсроено налягане в камерата и след това затваря отвора към бутилката.Т.е, при отваряне на клапана се изстрелва цялото количество въздух от накопителната камера и се зарежда нова "порция".Налягането в камерката е доста по - ниско от това в бутилката.

Е колега тук си в грешка. Май не съм обяснил както трябва, камерата се разделя с дифузьор. Най-прост пример - обикновен винт или отвор ф 0,5 мм и налягането на целия цилиндър не играе роля точно в момента на изстрела (отварянето на клапана).
 
A

Anonymous

Гост
Щом налягането е еднакво, то тогава няма разлика дали ще има малка камера или хич без камерка- вентила ще се отваря с едно и също усилие. Евентуално с тази камера клапана ще остане малко повече време отворен, понеже налягането ще спадне, газодинамичния ефект също. И накрая да обобщим работите: с камера клапана остава по дълго време отворен и пуска въздух с по малко налягане, без камера клапана остава по малко време отворен и пуска въздух с по високо налягане. Т.Е. поредната английска простотия, не ви трябва, ама давате пари за нея. Щом швабите не слагат такива камери значи са тъпотия. Ето затова става въпрос, чертежа беше постнат от IVODOC в темата за :-X Daystate :-X
Eдинствената полза от тази камера (ако въобще има полза) е че служи като опора за клапановата пружинка.
 

Attachments

  • Daystate’s HarperValveHammer .JPG
    Daystate’s HarperValveHammer .JPG
    51.3 KB · Прегледи: 443

ivodoc

Модератор
Модераторски Екип
Той Данчо добре го е обяснил.
За опора на пружината може да служи дори отвор с диаметър 5-6мм. Тогава обаче, това няма да е накопитателна камера.
Ефектът се проявява при газодинамичния клапан, и когато този отвор е изработен(както Джорданик написа), като дифузьор.
В РСР пневматиката, при която се ползва редуктор, на такова пространство се казва задредукторна камера, а редукторът от своя страна има такъв дифузьор, през който се пълни.
 
A

Anonymous

Гост
колеги що спорите за глупости, щом са я сложили било то и за да подпира пружината, пак си е ефект майче ??? ??? ???
Според мен има логика в думите на jordannik до някаде ако се замислите!! Не е ефекта на редуктора определено.......но неможе да са я сложили без цел, пък и ще се увеличи времето за уравновесяване(изравняване) на налягането в резервуара и камерата и това влияе определено можеби на разхода в положителен аспект си мисля !!! ???
 
A

Anonymous

Гост
Ако имах твоя проблем бих си направя такава камерка, ей така за лично спокойствие, да не се окаже че съм пропуснал нещо важно ;) Душвеното спокойствие цена няма, нищо че от камерката няма файда. :)
 
A

Anonymous

Гост
Ами аз няма да я правя защото ще слагам редуктор и задредукторна камера. ^-^
Пък за душевното спокоиствие, то едва ли ще се наруши точно от това :D ;) :lol:
:cheers:
 
A

Anonymous

Гост
Имам клапан с 11мм сечение и слаба пружина. Довечера ще го пробвам как ще се държи на 55 бара. Сметнах, че ще са ми необходими 52кг. удар за да отвори, ама не съм сигурен дали съм сметнал правилно :) Ако някой може да помогне, сега е момента :) Търся към 50 джаула и накопитателната ми камера е 18-19 куб. см. Имам стотина грамов ударник, но каква пружина ще ми трябва не зная. Силата с която удря в момента е като при талона на тринайста степен. Довечера ще помпам с помпата и резултата ще е ясен, но ако някой може да ми спести помпането и направо ми каже, няма да се сърдя ;)
 

lynx

Редовен Потребител
50 джаула с 50 бара никога няма да направиш, вдигни редуктора на 130 и може да стане ;)
 

братушка

Редовен Потребител
lynx написа:
50 джаула с 50 бара никога няма да направиш, вдигни редуктора на 130 и може да стане ;)
Не е вярно. На теория за засилване на чашка 1г до 300м/с са достатъчни 42бар. А на практика със 100бар се постигат и по-големи джаули.
С редуктор вдигане на налягане повече от 100-110 бар си е чиста загуба. От 130 до 100 бар могат да се направят още сумати изстрели.
 

lynx

Редовен Потребител
Ако някой ми покаже 50 джаулова си пушка, че стреля на 50 бара нека ми се обади :yes:
Това в калибър ,22 е 270м/сек с баракуда ;)
Ще го черпя много пъти и обилно ;)
 

praetorian

Редовен Потребител
lynx написа:
Ако някой ми покаже 50 джаулова си пушка, че стреля на 50 бара нека ми се обади :yes:
Това в калибър ,22 е 270м/сек с баракуда ;)
Ще го черпя много пъти и обилно ;)
Готви бирата :rambo: :cheers:В Зарата има такава пушка, ако успея да дойда напролет на някоя сбирка, ще я донеса :cool:.Пушката не е моя, на приятел е, самоделна гаубица.
 

lynx

Редовен Потребител
Не казвам че на практика е невъзможно да се изкарат 50 джаула от 50 бара, не сте ме разбрали.
Имах предвид , че ако се постигне , пушката ще е със "странни" размери ;)
Самоделки има всякакви, но за мен си остава ъпурдно да се преправи серийна пушка да прави 50 джаула при такова ниско налягане.
Булпап, напиши довечера колко джаула си изкарал с 19сс камера и 50 бара редуктор, ако са 50 те черпя яко! ;)
 

братушка

Редовен Потребител
soundmax написа:
На 50 бара може и 1000 джаула да се изкарат! Зависи колко е обема, а не само какво е налягането. Доказано е вече, че не налягането рави енергията, а молекулите, които предават енегрия на проектила
:lol: :lol: :lol:
Всъщност си е точно така. Всички сме чули за стрелба със зелки и други подобни. Та там изкарват по няколко стотин джаула при налягане 8-10бар. Не ми се мисли колко джаула ще има картоф 300г, ако го засилим с 50бар :bomb:

При конструктивни ограничения на реалните ни пушки, като калибър и тежестта на чашките да се изкарат 50Дж с баракуда при 50бар вероятно няма да стане. Много са големи загубите в клапанно-преходния тракт, не е достатъчен задредукторен обем (спрямо теоретичния - безкрайно голям), цевта е къса. Но да се направи това при 80-100 бар според мен си е напълно реално.
 
Нагоре