Самоделни PCP-та

Yasho

Потребител
тъкмо водя преговори с едни хамериканци за внос на пцп-та и се изнервям много не та не 300 бройки ще трябва да поръчаш.Та се чудя къде е проблема да се организира местно производство,тъй като аз несъм много в час,нищо че бая бройки са минали през ръцете ми.
1 разрешително за производство- не е проблем
2 машини за производство - не е проблем,като се има в предвид колко е пазара в БГ,високо качество и ниска производителност
3 цеви не е проблем има от къде да се внесат качествени
4 хора с идеи които разбират и могат явно има личи си в темата
при цена 400$ от производител,до БГ става 600-620$ след което се препродава на магазините и вече е на 700$
с една дума ако продукта тука излиза 400$ ще се продава и ще е конкурентен на пазара
та някой има ли виждане защо няма микро производство,което да задоволява нуждите на местния пазар
 

praetorian

Редовен Потребител
Yasho написа:
тъкмо водя преговори с едни хамериканци за внос на пцп-та и се изнервям много не та не 300 бройки ще трябва да поръчаш.Та се чудя къде е проблема да се организира местно производство,тъй като аз несъм много в час,нищо че бая бройки са минали през ръцете ми.
1 разрешително за производство- не е проблем
2 машини за производство - не е проблем,като се има в предвид колко е пазара в БГ,високо качество и ниска производителност
3 цеви не е проблем има от къде да се внесат качествени
4 хора с идеи които разбират и могат явно има личи си в темата
при цена 400$ от производител,до БГ става 600-620$ след което се препродава на магазините и вече е на 700$
с една дума ако продукта тука излиза 400$ ще се продава и ще е конкурентен на пазара
та някой има ли виждане защо няма микро производство,което да задоволява нуждите на местния пазар

За около 600 лева баят трябва да е качествен, че да бие конкуренцията на местния пазар.Само че, ако не е ориентирано и към чужбина, с таз цена не знам как ще избиеш вложенията само по т.2-ра. ;) Според мен, за производство на ПЦП- та трябват ОГРОМНИ вложения в машини, материали, разработки, наеми и още редица други.
 

lynx

Редовен Потребител
Yasho написа:
......с една дума ако продукта тука излиза 400$ ще се продава и ще е конкурентен на пазара
та някой има ли виждане защо няма микро производство,което да задоволява нуждите на местния пазар

Нека да направим една бърза аритметика:
-Читави цеви, примерно ЛВ струват около 300 лева, ако вземеш количество може и на 250 да паднат, но няма да е много по-евтино.
-Дървени/орехови приклади, както и да го увъртаме, няма как цената да слезне под 250 лева.
-Изработка/+цената за материала/ на съвременни дуралови резервоари ще е поне 100-150 лева на парче, с водна проба и т.н.
Стоманените вече не са предпочитани, а и цената им също не е ниска.
Даже турските струват по 100 лева и минават за най-евтиното на пазара.
-Изработка/+цената за материала/ на цевни кутии също ще е над 150 лева, това е обемна работа с високи изисквания за точност.
-За спусъци ми е трудно да гадая каква ще е единична производствена цена, но и там качеството не е евтино.
-Разни ударници, клапани, дотиквачи и сие са още 50-100 лева, най-малко.

За да е прилично качеството, цената ще е висока.
До тук сме поне на около 950 лева само за цената на читавите части.
Ако продадеш законно такава пушка, сложи още 20% ДДС и вече сме извън графата на евтините пушки.
Другите десетки възможни разходи няма да ги описвам, защото няма голям смисъл.

На практика, турски, корейски, китайски и др. подобни пушки са евтини и не е лесно да се пребориш с такава конкуренция.
 

Yasho

Потребител
добре де нямам обяснение защо се получава така,някой нещо бърка в сметките.китай няма стомани и са много скъпи,корея дурала е златен затова все повече елементи се опитват да правят от полиестери разни.последния път като бях в Китай,в банката,до мен мазен китаец по потник искара от джоба си намачкани на баница 10-15000 долара ей така като пари за закуска.А в бг несме много наядени,да не говорим че масата е на ръба на оцеляването.не разбирам защо да не може да се произведе по ефтин продукт,а за качеството съм сигурен че ще е по добро.ддс оскапяването не е фактор тъй като при внос пак го плащаш+транспорт и мито.цевите от валтер всички ги плащат на една цена и само да кажа необработена цев валтер е на цена 40ЕУР под необработена се има в предвид без дупки резби и идва с няква стандартна дължина и дебелина,след което всеки я реже на колкото му трябва и т.н.
не оспорвам ничие мнение просто разсъждавам на глас:)

п.п ми да извън графата на ефтините,ама то с валтер цеф ще си е пушка да пушка ще се продава по скъпо:)
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Производителя прави печалба от количество(по веригата производител-търговец-клиент той е с най-нисък марж).
И като почнеш отзад-напред - демек със ПАЗАРА(къде колко и какво ще продаваш), дори и сам да си работиш, сметките трудно излизат да докараш ниски цени на готовата продукция. Каквато и да е, не само ПЦП-та.
Те затова мазният китаец прави пачка от мазни банички, щото продава по 30-40000 сигурно на ден в квартала ;)
 

Yasho

Потребител
е вие на секундата да му убиете на човек ентусиазма,яд ме е че давам пари на тях по добре да ги давам в Бг на някой:)
 

Слави

Модератор
Модераторски Екип
ФТДМ
Въобще някога да е имало официално серийно производство в България?
Мисля че въпросът ми дава отговор на последните постове.
Традиции НУЛЕВИ - върви прави пазар ако си нямаш друга работа.
Производството е по леката задача.
Важен е маркетинга!
 

Dominus

Редовен Потребител
За подобно начинание трябва доста мая (машини, материали, готови други елементи, идеи, време и какво ли още не)
Хубаво би било да видим такова начинание започнато сериозно и аз ще стискам палци на всеки който го започне.
Като сте се заговорили обаче за качество и цени е по-добре малко да ги разграничите още от начало.
Ако ще е качествено няма как да е евтино и обратното. Тоя филм е стар и изтъркан, а и аз го мразя.
 

praetorian

Редовен Потребител
Мдам, правилно казаха:най- напред да се направи една груба сметка, на кого - какво количество - за какви пари ще продадеш.Другото - после.
 

lynx

Редовен Потребител
Yasho написа:
е вие на секундата да му убиете на човек ентусиазма,яд ме е че давам пари на тях по добре да ги давам в Бг на някой:)

Яшо, нали знаеш че ние българите сме царе на това да ти обясним как една работа няма да стане! ;)

Може да направим и една бърза аритметика, за максимално евтино ПЦП, за социално слаби ;)
 

peko

Редовен Потребител
ФТКС
Не е въпроса да се убива ентусиазма. Седни и си направи един бизнес план, с подробни разходи, и после виж на какъв пазар можеш да разчиташ. И дали от цялото това нещо може да си вадиш хляба накрая ти и другите които ще участват, щото се иска и ангажираност. Те затова Българина се хваща по-лесно с търговията(както и ти предлагаш - нема ли някой да ги прави, пък аз да ги продавам).
 

azzaro

Потребител
Е то за социално слаби си има Асани и производни на него,едно добро ПЦП според мен под 1200-1400лв няма да стане,но не е проблема в производството.Пак ще започнат приказки за печалбарски историй ,а и колко броики ще продадеш в БГ -10,20 и дотам.Иначе и на мен това ми е идея от много време...
 

Yasho

Потребител
аз вече разглеждам ЦНЦ фрези и стругове макар да не разбирам нищо от това,ама и пелети като почнах да правя не разбирах нищо па ся по 3 тона на ден:))))


п.п azzaro стига си мислил сам да мислим заедно остави ги кво говорят ще се молят те за южно берковишкия асан като го напраим
 

sts1969

Редовен Потребител
Добре де...защо трябва да е цяла завършена на 100% пушка родно призводство. Не може ли да е полузавършен продукт...примерно без приклад да кажем. Аз честно си признавам че не мога да отделя пари за ПЦП при условие че имам далеч по-належащи разходи. Голям маниак съм на въздушното оръжие и някой би ме нарекъл несерозен (щом нямам ПЦП) и като гледам с какви шедьоври разполагате..(който за мен са химера) сън не ме хваща. Аз например бих събрал средства за някаква заготовка без приклад и с довършителни работи, но да се вместя в бюджета си.
 

Loki

Потребител
На мен поне 3-4ма човека от форума са ми споделяли намерения за производство на пцп (май вече не пишат тук често) и готови разработки с направени сметки са ми показвали, но... изглежда на никой не му излязоха сметките на положително! Просто не може да се докара английско качество на китайски цени, дори като изключим търговеца..
Материалите и ноухау-то не са скъпи, но машините- много :exclaim: ..а само с една фреза, било то и цифрова просто не става.. Другия начин е да ползваш подизпълнители, от което ставаш зависим и може би има сметка, но става въпрос за оръжие, не за лопати, въпреки че за всичко си има стандарт.
Смен се консултираха естествено за прикладите- аз отдавна съм съм проучил нещата (и не съм се отказал, пак опираме до средства..), обаче кво става всъщност- като направих дори и съвсем повърхностен маркетинг излиза, че навън ще ги продавам 2- 3 пъти по- насметка отколкото тука! При всички положения губиш един от двата пазара.. :-\ Същото важи и за този който се заеме да поизвежда пцп-то.. :exclaim: След 2-3 год участие във форума, мисля че всеки един от нас е наясно с родния маркетинг и масовото производство няма да успее. Другия вариант е да пренасочиш съществеваща вече материална база или да правиш бутиково производство което само по себе си означава скъпо...
Все пак не разбирам от бизнес, може пък и да е възможно... ??? :pardon:
 

5ko

Потребител
Момчета като гледам много сте се размечтали.Тази пътека е дълга и стръмна.Колко от вас биха си купили такава БГ пушка. Вижте колко желаещи имаше търга който направих за самоделно ПЦП.И колко от вас са измисли ли и направили нещо подобно. На клавиатурата е лесно. Започнахте с бизнеспланове- 100 кучета -200 мъде но едното -текташалия и сметката крива.
 

anibis

Редовен Потребител
5ko написа:
Момчета като гледам много сте се размечтали.Тази пътека е дълга и стръмна.Колко от вас биха си купили такава БГ пушка. Вижте колко желаещи имаше търга който направих за самоделно ПЦП.И колко от вас са измисли ли и направили нещо подобно. На клавиатурата е лесно. Започнахте с бизнеспланове- 100 кучета -200 мъде но едното -текташалия и сметката крива.
:lol: :lol: :lol: :cheers:
 
Нагоре